איך מתמודדים עם טרמיט-העל הפורמוסני?

הטרמיט הפורמוסני הוא הטרמיט המזיק ביותר לרכוש בעולם. הוא אינו מזיק לאדם, אבל היכולת שלו לפגוע ברכוש הוכיחה את עצמה בארה"ב, בסין ובמקומות אחרים. אז איפה נמצא את טרמיט העל בארץ, מה לעשות אם נתקלים בו, והאם ניתן למנוע את חדירת הטרמיט לתוך הבית?

עוד במדריך
מה זה בעצם טרמיט-העל הפורמוסני? אילו נזקים טרמיט העל יכול לגרום? איך אני יכול לדעת אם טרמיט-העל הפורמוסני נמצא אצלי בבית? מה לעשות עם רהיטים שניזוקו? איך מדבירים את טרמיט העל הפרומוסני? מה חשוב לדעת לפני שמזמינים מדביר להדברת טרמיט על פורמוסני? האם יש פעולות מונעות שניתן לבצע כדי להרחיק את הטרמיטים מהבית?

בארץ יש כ - 12 מינים של טרמיטים (ביחס ל - 3000 מינים בעולם), כשטרמיט העל הוא פולש זר שאינו חלק מהמינים המקומיים. הוא שייך לקבוצת שוכני הקרקע, כושר ההתרבות שלו יכולה להגיע למיליוני פרטים ופוטנציאל הנזק שהוא יכול לגרום גדול משמעותית מהנזק הפוטנציאלי של מינים אחרים.

נכון להיום, טרמיט-העל הפורמוסני נמצא בעיקר באזור פתח תקווה. המשרד להגנת הסביבה עובד לצד הרשויות המקומיות והמדבירים בשטח כדי להתמודד עם המזיק, אבל כדי לעשות את זה (וכדי לעזור לכם לשמור על הרהיטים שלכם), חשוב להכיר את הטרמיט ולהבין מה כוללת פעולת ההדברה שלו.

מה זה בעצם טרמיט-העל הפורמוסני?

ד"ר גל זגרון, מנהלת אגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה:  "טרמיט-העל הפורמוסני הוא פולש שנחשב ל - 'טרמיט - על' כי הוא הכי מזיק יותר לרכוש.

הסיבה היא שהוא אוכל לא סלקטיבי. הכוונה היא שהוא אוכל עץ מת ועץ חי, מה גם שהוא מסוגל לחדור גומי, בטון ואפילו מתכת."

באופן כללי, החלוקה של טרמיטים היא של טרמיטים שוכני קרקע שהם כמו נמלים עם מלך ומלכה בקרקע וטרמיטי עץ שהם שוכנים בתוך רהיט. 

"טרמיט-העל הפורמוסני הוא גם וגם. אם כדי להתמודד עם טרמיט קרקע מספיק לנתק את הקן מהקרקע, כאן הסיפור הוא שונה.

יכולת ההתרבות שלו היא מטורפת. הוא יכול לייצר מושבה של מיליונים, ולייצר עד שבעים אלף מתרבים משניים." 

מה זה אומר מבחינת כמות טרמיטים בבית?

"זה אומר שאם הטרמיט נמצא אצלך בבית, אז רוב הסיכויים שהקן הוא עד 50 מטר מהבית שלך. אם הקן הוא נמצא בגינה, אז יכולים להיות כמה מאות אלפי טרמיטים בתוך הבית."

באילו אזורים הוא נפוץ יותר בארץ?

"רוב המינים הפולשים הם מינים טרופיים, הם צריכים חום ולחות, ובגלל שאנחנו גרים במדינה מאוד מגוונת מבחינה אקלימית, כל המזיקים מוצאים אצלנו נישה. כרגע המכה הקשה היא בפתח תקווה, אבל זה עניין של מזל רע. מישהו הביא רהיט עם מלך ומלכה לפתח תקווה, ועכשיו זה שם."

איך הטרמיט מתפשט ממקום למקום?

"דרך ההפצה של הטרמיט נקראת 'מעוף כלולות'. הם מחפשים יתרון גנטי, ופעם אחת בשנה הם מגיחים, כל המשובות ביחד, באותה שעה, ועפים לאוויר. מאות אלפי טרמיטי על, עפים כשהנקבות מחפשות זכר ממושבה אחרת ולהיפך, וכך הם מתרבים."

אילו נזקים טרמיט העל יכול לגרום?

טרמיט-העל הפורמוסני יכול לגרום נזקים לרכוש. הוא יכול לגרום הרס למבנים ולמתקנים מעץ, לתשתיות וכמובן לרהיטים ולמוצרי עץ אחרים בתוך הבית, מה גם שהוא יכול לגרום נזקים לעצים חיים.

טרמיט העל יכול לחדור חומרים כמו פלסטיק, גומי, בטון ומתכות רכות, כך שהוא מסוגל לפגוע בצינורות מים ובתשתיות חשמל וטלפון מתחת לקרקע.

איך אני יכול לדעת אם טרמיט-העל הפורמוסני נמצא אצלי בבית?

"בדרך כלל כשתגלה את זה אז זה כבר יהיה מאוחר מדי. הם נכנסים לבית מהאדמה, חודרים דרך הקירות ומתחילים לאכול.

הם יתקפו את חומרי העץ הסטטיים בדרך כלל ולא רהיטים שזזים. הם עושים חור בעץ והם מיד חוסמים את החור הזה." 

למה הם סותמים את החור?

"כי הם נמצאים במקום נמוך מאוד בשרשרת המזון, כולם אוכלים אותם. אם הם חייבים לצאת הם מייצרים תעלה מההפרשות שלהם. אנחנו נראה את זה שהנזק כבר יהיה מאוד גדול." 

מה לעשות עם רהיטים שניזוקו?

"מפנים את הרהיטים אחרי תיאום עם הרשות המקומית, כדי למנוע הפצה של הטרמיט. אנחנו מפקחים על הרשויות המקומיות ומנחים אותם.

אם אנחנו יודעים למשל שבתוך קרשים של סוכות יש הרבה פעמים טרמיטים. יכול להיות שבתוך חתיכות העץ בבית או מחוץ לבית, יש פרטים שיכולים להפוך למלך ומלכה, אנחנו לא רוצים להעביר את זה למקום אחר."

כמה זמן לוקח עד שמקבלים אישור?

"מתאמים מול הרשות המקומית והם מפנים את זה במסגרת פינוי רגיל. חשוב לתאם איתם כדי שבזמן הפינוי הם יעטפו את הרהיטים ויפנו אותם בהתאם להנחיות שלנו."

איך מדבירים את טרמיט העל הפרומוסני?

"אנחנו מדריכים את המדבירים איך להדביר את הטרמיט. השיטות בארץ מתאימים לסוגי טרמיטים אחרים, כמו ניתוק הבית מהקרקע ופיזור רעל.

הטרמיט הפורמוסני לא מושפע מזה, הוא עובר את המכשולים האלו. הדרך היחידה לטפל בו היא על ידי שימוש בפתיונות רעילים שמכילים עץ.

זה מאוד סביבתי ורק טרמיטים אוכלים את זה." 

איך הפיתיונות האלו עובדים?

"אנחנו מדברים על פתיונות שמכילים מעכבי גדילה. הטרמיטים לוקחים את הפתיון לקן ותהליך ההדברה עצמו לוקח בערך 60 יום.

כדי לבצע את ההדברה בצורה יעילה, צריך למצוא את הקן ולטמון את המלכודת בהתאם למיקום שלו.

חשוב לציין שהפתיונות האלו הם למדבירים בלבד והם אינם זמינים בחנויות."

האם ההדברה היא של הטרמיטים בלבד או גם של הביצים?

"אם מצליחים להגיע למצב בו המלכה אכלה את הפיתיון, אז היא לא תמות מיד אבל היא לא תוכל לייצר עוד ביצים. אבל זה לא קורה מיד וזה יכול לקחת זמן." 

איך אפשר לדעת אם נשארו טרמיטים בבית לאחר שבוצעה הדברה?

"קשה לדעת. בשיטות של היום, רוב הסיכויים שנשארו. אנחנו ממליצים למעבור לשיטת הפתיונות ואנחנו נעשה את זה בצורה מאסיבית בהמשך.

אם זה בית באזור שנגוע בטרמיטים ההמלצה היא לצמצם את הרהיטים שנמצאים מעץ לאחר ההדברה." 

האם אפשר להתשמש ברהיטים נגועים לאחר ההדברה?

"אם יש לך פסנתר כנף שאי אפשר לוותר עליו, תמצא מדביר ביוד. שיטת ההדברה זו חודרת לכל הנקבוביות של העץ.

מצד שני, היוד מאוד מסוכן. את ההדברה ביוד עושים בחדרים מיוחדים, זה תהליך מסובך, אבל ברמת העיקרון אפשר לעשות את זה כדי להציל דברים יקרי ערך." 

מה חשוב לדעת לפני שמזמינים מדביר להדברת טרמיט על פורמוסני?

"חשוב לוודא שלמדביר יש רישיון להדברה בשטח או רישיון להדברה ביוד, ולא רישיון להדברה בדירה (הרישיון הזה לא מספיק להדברת טרמיטים).

חשוב לוודא שרישיון בתוקף ולהתעניין האם המדביר ביצע עבודות כאלה בעבר."

חשוב לדווח גם למשרד להגנת הסביבה

"אם מזהים טרמיט על פרומוסני מחוץ לפתח תקווה חשוב לדווח לנו. אנחנו לא מדבירים, אבל אנחנו כן יכולים להגיד איזה מזיק זה ולהגיע ולקחת דגימה.

זה יכול לעזור לדיירים להתאים יחד עם המדברי את פעולת ההדברה הנכונה, וזה יכול לעזור לנו לקבל תמונת מצב מדויקת יותר."

ניתן לפנות לאגף מזיקים והדברה של המשרד להגנת הסביבה, בדואר אלקטרוני PestControl@sviva.gov.il בליווי הפרטים הבאים:

    • מיקום הזיהוי

    • סימנים מזהים של המזיק שנצפה

    • סימנים מזהים של הסביבה הפגועה (משטחים מחוררים, נזק לעצים, תעלות בוץ וכד')

הדיווחים עזרו לאתר את הטרמיט הקריבי בהרצליה

המשרד להגנת הסביבה קיבל מאות פניות בעקבות הפרסומים בנוגע לטרמיט הפורמוסני.

אחת הפניות שהתקבלה מהרצליה הובילה את המשרד לזיהוי ראשון בישראל של מין פולש נוסף: הטרמיט הקריבי. 

"זו דוגמה מצוינת לחשיבות הדיווח. פוטנציאל הפגיעה של טרמיט קריבי בסביבה אמנם מצומצם יותר מאשר טרמיט-העל הפורמוסני, אבל יכולת המעבר שלו ממקום למקום ברמת היישוב גדולה יותר."

לטרמיט הקריבי יש יכולת לקנן ברהיטי עץ בתנאי לחות נמוכים יחסית, מה שמאפשר לו לפלוש לאזורים רבים בעולם.

הטרמיט הקריבי אינו תוקף עצים חיים והוא לא מייצר קיני ענק באדמה, אבל כמו מינים פולשים אחרים, הוא גורם לאובדן המגוון הביולוגי וכמובן, פוגע בעץ. 

"אנחנו קוראים לתושבי הרצליה וסביבתה לדווח לנו על מפגעי טרמיטים, ומבקשים מכל מי שרוכש ריהוט מעץ להיות ערניים לנזקי טרמיטים ולהופעת טרמיטים מכונפים."

האם יש פעולות מונעות שניתן לבצע כדי להרחיק את הטרמיטים מהבית?

"בזמן מעוף הכלולות מומלץ לסגור את פתחי הבית ולמנוע את כניסת הטרמיט לתוך הבית. אם אתה גר באזור פתח תקווה למשל, אז לצמצם את המינימום בנייה מעץ.

המוטיבציה של הטרמיט היא להגיע לעץ, והוא יעשה את זה אפילו דרך בטון ומתכת.

אם מזהים נזילת מים בקיר או טפטוף מזגן לקרקע אז לטפל, כי תנאי לחות הם תנאים מעולים לטרמיטים."
 

צריכים מדביר מקצועי לאיתור והדברת טרמיטים? ניתן לחייג כעת >>

מחירון הדברה

המחירים כוללים מע”מ

הדברת יתושים: כל השלבים בדרך לפתרון

הקיץ הגיע ואיתו היתושים המציקים, מה אפשר לעשות? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים לפני שמזמינים מדביר, איך מכינים את החצר להדברה וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

הדברת ג'וקים: כל מה שחשוב לדעת

אם הג'וקים הגיעו לביקור אצלכם, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד כל הדרך אל הפתרון. אנחנו רוצים שהקיץ שלכם יהי נקי מג'וקים, מה חשוב לדעת לפני שמזמינים מדביר וכמה זה עולה? התשובות לפניכם.

הדברת פשפשים: כל מה שצריך לדעת

סובלים מעקיצות פשפשים? אין ספק שמדובר בתופעה מציקה ומטרידה ולכן אנחנו רוצים ללוות אתכם בכל שלב עד לפתרון. מה עושים לפני שמזמינים מדביר וכמה תעלה לכם ההדברה? כל התשובות.

הדברת פרעושים: כל מה שחשוב לדעת

יש לכם פרעושים בבית? אנחנו בטוחים שמדובר במטרד לא נעים ולכן חשוב לנו ללוות אתכם כל הדרך לפתרון. מה חשוב לבדוק עם המדביר לפני שמזמינים, איך מכינים את הבית להדברה וכמה זה יעלה לכם? כל התשובות.

לכל התקלות ועבודות

arrow