כמה זה צול בסנטימטרים והאם עדיף צנרת ביוב של 4 צול או של 6 צול?

אנחנו בשלבי תכנון של בנייה פרטית, וקיבלנו מספר הצעות מחיר. אחת מהן כללה עובי צנרת ביוב של 4 צול והשנייה של 6 צול. כמה זה צול בסנטימטרים, ואיך יודעים מה עדיף? האם זה באמת משנה? 

יחיאל 26.06.2021

תשובה

בענף הבנייה והשיפוצים בישראל, לרוב מתייחסים למדידה בצול, בעיקר כשמדברים על קוטר של צנרת או על קוטר של קידוח בבטון. 

צול היא יחידת מידה בריטית. 1 צול שווה ל-2.634 ס"מ. 

אל תתבלבל עם אינץ' (שגם היא יחידת מידה בריטית), שכן 1 אינץ' שווה ל-2.54 ס"מ. אלו הן מידות שונות, ורבים נוטים לבלבל ביניהן. 

לחישוב קוטר, משתמשים בצול. לחישוב אורך, משתמשים בצול. 

אם אתה מתלבט לגבי גודל הצנרת, כדאי שתיקח בחשבון עוד עניין: יש קוטר פנימי ויש קוטר חיצוני. כלומר, לעובי הצינור עצמו גם יש נפח, ובצינור עבה, הקוטר הפנימי יהיה קטן משמעותית.

לכן, כשקודחים, חשוב להתייחס לקוטר החיצוני, בכדי שניתן יהיה להשחיל את הצינור. כמו כן, יש לשים לב שיהיו מקרים שיהיה צורך בחיבור צינורת עם מחבר חיצוני, ויהיו מקרים שבהם דווקא נעשה שימוש במחבר פנימי. 

לרוב, עושים שימוש בצינורות של 4 צול במערכת הביוב הפנימית של הבית, ובצינורות של 6 צול למערכת הביוב שמחוץ לבית. ואולם, לא רק קוטר הצנרת חשוב, אלא גם שיפועי הצנרת. כלומר, אם השיפוע גדול יחסית, ניתן להסתפק בצנרת של 4 צול. אופציה זו תהיה עדיפה אפילו על צנרת של 6, עם שיפוע קטן יותר. 

בבנייה ציבורית, מהנדס צינורות הוא בעל המקצוע שמתכנן את מבנה הצנרת, כך שלמרות שמדובר לשאלתך בבנייה פרטית, הרי שתמיד תוכל להתייעץ עם מהנדס נקודתית, בהתאם לתכנון הספציפי של הבית, מיקומי הצנרת, החומר ממנו עשויה הצנרת וכן הלאה. 

like עזר (54) dislike לא עזר (43)
מומחי המקצוענים 26.06.2021

שאלות נוספות בנושא אינסטלציה

למה המים במקלחת יוצאים מהצד של הצינור?

לאחרונה בכל פעם שאני פותח את הדוש במקלחת המים משפריצים מקצה הצינור שלו וקשה לי לקלח ככה את הילדים. מה הסיבה?

האם צינור ניקוז שרשורי לאסלה נחשב לתקני?

לפני מספר ימים החלה נזילה בצינור הניקוז של האסלה לביוב. בעל מקצוע שהגיע טען שהוא לא מוכן לתקן את הנזילה בצינור, מפני שמדובר בצינור שרשורי לא תקני. האם הוא צודק?

המקצוענים 08.07.2018

לתשובה המלאה

arrow

ארז אינסטלציה

ארז קרויזמן

99%

הגעה בזמן

99%

מקצועיות

95%

מחיר הוגן

99%

הגעה בזמן

100%

מקצועיות

94%

מחיר הוגן

100%

הגעה בזמן

99%

מקצועיות

96%

מחיר הוגן

מדריכים בנושא אינסטלציה

אינסטלציה כמקצוע: הכשרת אינסטלטורים חדשים בישראל

הכשרות המקצועיות במימון המדינה לבעלי מקצוע הוכיחו את עצמן מאד בחמישים השנים האחרונות. הן אחת הסיבות לכך שישראל אינה צריכה לייבא עובדים לענף האינסטלציה

משפצים? הצנרת שאסור לשכוח בגינה

רבים נוטים להשאיר את הגינה לסוף, אך בסוף מגלים שעשו טעות. אם לא תדאגו להנחת תשתית לצנרת עתידית, זה יעלה לכם הרבה מאוד כסף. מה חשוב לעשות כבר בשלב השיפוץ או הבנייה? לפניכם התשובות

חשבונות מים גבוהים? תתחילו מלהזמין אינסטלטור

טענות על חיובים חריגים בגין צריכת מים גבוהה כביכול, ממשיכים להישמע. שיטת מצליח, טעויות של מתחילים או חיובים מדויקים על-פי התעריפים החדשים? קשה לומר. בכל אופן – יש מה לעשות כדי להתגונן

נזילת מים סמויה: כיצד לאתר ולהוזיל את חשבון המים שלכם?

לעתים מתרחשת בצנרת המים נזילה סמויה שאינה מתגלה מעל לפני השטח. במאמר זה נפרט את כלל הנזילות הסמויות העלולות להתרחש בביתכם, כיצד הן באות לידי ביטוי וכיצד ניתן לאבחן אותן.

אפליקציית המקצוענים
arrow-icon