כמה זה צול בסנטימטרים והאם עדיף צנרת ביוב של 4 צול או של 6 צול?

אנחנו בשלבי תכנון של בנייה פרטית, וקיבלנו מספר הצעות מחיר. אחת מהן כללה עובי צנרת ביוב של 4 צול והשנייה של 6 צול. כמה זה צול בסנטימטרים, ואיך יודעים מה עדיף? האם זה באמת משנה? 

יחיאל 26.06.2021

תשובה

בענף הבנייה והשיפוצים בישראל, לרוב מתייחסים למדידה בצול, בעיקר כשמדברים על קוטר של צנרת או על קוטר של קידוח בבטון. 

צול היא יחידת מידה בריטית. 1 צול שווה ל-2.634 ס"מ. 

אל תתבלבל עם אינץ' (שגם היא יחידת מידה בריטית), שכן 1 אינץ' שווה ל-2.54 ס"מ. אלו הן מידות שונות, ורבים נוטים לבלבל ביניהן. 

לחישוב קוטר, משתמשים בצול. לחישוב אורך, משתמשים בצול. 

אם אתה מתלבט לגבי גודל הצנרת, כדאי שתיקח בחשבון עוד עניין: יש קוטר פנימי ויש קוטר חיצוני. כלומר, לעובי הצינור עצמו גם יש נפח, ובצינור עבה, הקוטר הפנימי יהיה קטן משמעותית.

לכן, כשקודחים, חשוב להתייחס לקוטר החיצוני, בכדי שניתן יהיה להשחיל את הצינור. כמו כן, יש לשים לב שיהיו מקרים שיהיה צורך בחיבור צינורת עם מחבר חיצוני, ויהיו מקרים שבהם דווקא נעשה שימוש במחבר פנימי. 

לרוב, עושים שימוש בצינורות של 4 צול במערכת הביוב הפנימית של הבית, ובצינורות של 6 צול למערכת הביוב שמחוץ לבית. ואולם, לא רק קוטר הצנרת חשוב, אלא גם שיפועי הצנרת. כלומר, אם השיפוע גדול יחסית, ניתן להסתפק בצנרת של 4 צול. אופציה זו תהיה עדיפה אפילו על צנרת של 6, עם שיפוע קטן יותר. 

בבנייה ציבורית, מהנדס צינורות הוא בעל המקצוע שמתכנן את מבנה הצנרת, כך שלמרות שמדובר לשאלתך בבנייה פרטית, הרי שתמיד תוכל להתייעץ עם מהנדס נקודתית, בהתאם לתכנון הספציפי של הבית, מיקומי הצנרת, החומר ממנו עשויה הצנרת וכן הלאה. 

like עזר (59) dislike לא עזר (45)
מומחי המקצוענים 26.06.2021

שאלות נוספות בנושא אינסטלציה

האם צינור ניקוז שרשורי לאסלה נחשב לתקני?

לפני מספר ימים החלה נזילה בצינור הניקוז של האסלה לביוב. בעל מקצוע שהגיע טען שהוא לא מוכן לתקן את הנזילה בצינור, מפני שמדובר בצינור שרשורי לא תקני. האם הוא צודק?

המקצוענים 08.07.2018

לתשובה המלאה

arrow
למה המים במקלחת יוצאים מהצד של הצינור?

לאחרונה בכל פעם שאני פותח את הדוש במקלחת המים משפריצים מקצה הצינור שלו וקשה לי לקלח ככה את הילדים. מה הסיבה?

אינסטלטורים
בתל אביב שנה עיר

day & night אינסטלציה
4.94
star star star star star
252
חוות דעת
day & night אינסטלציה שלומי שטרוסברג
דרך ארץ אינסטלציה
4.90
star star star star star
417
חוות דעת
דרך ארץ אינסטלציה אורן רוקח
בני האינסטלטור בשבילך בני דזוהדי
סתימה בכיור: כל השלבים בדרך לפיתרון

סתימה בכיור היא תקלה מטרידה מאד, בטח אם מדובר בכיור של המטבח. מה עושים לפני שמזמינים אינסטלטור, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? המקצוענים מלווים אתכם שלב אחר שלב.

סתימה באמבטיה: כל השלבים בדרך לפתרון

סתימה באמבטיה היא תקלה לא נעימה בכלל, במיוחד אם יש לכם רק אמבטיה אחת בבית. אנחנו נסייע לכם לפתוח את הסתימה ואם לא תצליחו, נלווה אתכם ונעזור לכם להתנהל מול האינסטלטור שתזמינו.

סתימה באסלה: כל מה שחשוב לדעת

אין ספק שסתימה באסלה היא לא תקלה נעימה, בלשון המעטה. קבלו את כל הטיפים שיסייעו לכם לפתוח את הסתימה בעצמכם ולהתנהל נכון מול האינסטלטור שתזמינו.

נזילה מהאסלה: כל השלבים בדרך לפתרון

נזילה מהאסלה יכולה להיות תקלה מורכבת שתצריך פירוק והרכבה מחדש של האסלה. אנחנו ננסה לעזור לכם לתקן את הנזילה בעצמכם ואם לא תצליחו, נלווה אתכם בהתנהלות מול האינסטלטור.

לכל התקלות ועבודות

arrow

מדריכים בנושא אינסטלציה

גם איכותי וגם אסתטי: ברז אינטרפוץ לחדר המקלחת

הוא נחשב לפופולרי מאד מאד בשנים האחרונות ותוכלו למצוא אותו בבתים רבים. ברז אינטרפוץ - על היתרונות, החסרונות וכיצד בעל מקצוע אמין יתקין לכם אותו? כל התשובות בפנים.

שורשים בצנרת: מה לעשות ואיך להימנע?

שורשים מחפשים אחר כל מקור מים ויחדרו לכל נקיק פנוי. שורשים שחודרים לצנרת גורמים לנזקים כבדים ולסתימות. על חדירת שורשים לצנרת הביוב ודרכי הטיפול בהם במדריך הבא.

עיצוב חדרי שירותים: לשבת בנעימים

עיצוב חדר שירותים הוא כבר לא טאבו. אז איך עיצוב השירותים בבית שלך יכול להוסיף מימד נחמד לפינת הצרכים, ואילו תוספות יכולות להשתלב היטב בעיצוב בזן שיפוץ שירותים? על עיצוב חדרי שירותים - במדריך הבא.

אינסטלטור יצאת צדיק: האמנם?

המקרים בהם אתם מזמינים את האינסטלטור מתוך לחץ, הם בדיוק המקרים בהם האינסטלטור ינסה להוכיח לכם שהוא הצדיק המושיע שלכם. אז האם האינסטלטור שלכם באמת צדיק ואיך לא נופלים בפח? כל התשובות לפניכם.

אפליקציית המקצוענים
arrow-icon