כשהעסק מסתבך: הכל על פתיחת סתימות קשות בבית

אין ספק שסתימה בכיור, בשירותים או באמבטיה היא תקלה מטרידה מאוד שאף אחד מאיתנו לא רוצה לחוות. מה הגורמים לסתימה מורכבת, איך מתמודדים איתה ואיך אינסטלטור מקצועי יפתח אותה? כל התשובות במדריך הבא.

עוד במדריך
מה היא סתימה קשה? איך פותחים סתימה קשה בכיור? איך מתמודדים עם סתימה קשה באסלה? איך פותחים סתימה קשה באמבטיה? למה חשוב להיעזר באינסטלטור מקצועי לפתרון הבעיה? מה חשוב לדעת לפני שמזמינים אינסטלטור מקצועי? כמה עולה פתיחת סתימה מורכבת בבית? האם אפשר להימנע מסתימות קשות בבית?

למי מאיתנו זה לא קרה? המים מתחילים לרדת באיטיות בכיור או באמבטיה ולאט לאט נוצרת סתימה שקשה מאוד לשחרר. זה בדיוק המקרה שבו אתם תזמינו אינסטלטור מקצועי שיגיע לפתור לכם את הסתימה המטרידה הזו.

במדריך שלפניכם נסביר מה היא סתימה קשה, איך היא נוצרת, איך תוכלו להתמודד איתה בעצמכם, איך אינסטלטור מקצועי יפתח אותה ואולי הכי חשוב, איך ניתן להימנע מסתימות מורכבות בבית.

מה היא סתימה קשה?

אם תשאלו אינסטלטור כמה עולה פתיחת סתימה בבית הוא יגיד לכם שהוא מתמחר את העבודה לפי מורכבות הסתימה. זה אמנם נשמע מסובך, אבל יש בסך הכל שני סוגים של סתימות בבית:

סתימה קלה: סתימה קלה היא סתימה שקל מאוד לפתוח אותה, כמו סתימה בסיפון של הכיור למשל. זו דוגמא לעבודה שאינסטלטור יוכל לבצע תוך כמה דקות ולכן הוא גם יתמחר אותה בהתאם.

סתימה מורכבת: סתימה מורכבת היא סתימה קשה בעומק הצנרת שברוב המקרים נגרמת כתוצאה מהצטברות של שומן או חדירת חפצים זרים לצנרת הביוב.

מדובר בסתימות עמוקות שלאינסטלטור יקח לא מעט זמן לפתוח, ברוב המקרים כשעה עבודה פלוס. סתימות מורכבות כאלה דורשות גם עבודה עם כלים כבדים יותר, כמו ספירלה חשמלית או כבלים מיוחדים לפתיחת סתימות.

אגב, סוג נוסף של סתימות מורכבות הוא סתימות שנגרמות כצוצאה מליקויי בנייה, כמו למשל קו ביוב בבית שלא הותקן בשיפוע הרצוי. במצב כזה, השומנים יצטברו ויעמדו ממש באמצע הקו ויגרמו לסתימה מורכבת. זה לא אומר שלאינסטלטור יקח הרבה זמן לפתוח אותה, אבל זה כן אומר שסביר להניח שהסתימה תחזור עד שתתקנו את הליקוי שגורם לה.

איך פותחים סתימה קשה בכיור?

אם מדובר על סתימה בכיור, אנחנו ממליצים לכם להתחיל עם הפומפה הישנה והטובה, יכול להיות שהיא תפתח את הסתימה שיש בקו ותשחרר מעט את זרימת המים. כל מה שאתם צריכים לעשות זה לפמפם הלוך ושוב עם הפומפה על פתח הניקוז של הכיור עד שהסתימה תשתחרר והמים יתחילו לזרום.

במידה וזה לא עזר, עברו לשלב הבא ונסו לפתוח את הסתימה דרך הסיפון שמתחת לכיור. תפקידו של הסיפון הוא לנקז אליו את כל הפסולת שיש בכיור, לפני שהיא חודרת לקו של הביוב ועושה צרות.

הניחו דלי מתחת לסיפון והבריגו את הכוס שלו נגד כיוון השעון. כעת המים יזרמו לתוך הדלי ותוכלו לנקות את הכוס של הסיפון מהפסולת ואת הסיפון עצמו מהלכלוך והשיער שבתוכו. לאחר מכן, הבריגו חזרה את הכוס של הסיפון עם כיוון השעון ובדקו אם הסתימה השתחררה.

במידה וזה לא עזר, תצטרכו להיעזר באינסטלטור מקצועי שיגיע אליכם עם הכלים המתאימים ויפתח את הסתימה דרך קופסת הביקורת של הביוב.

איך מתמודדים עם סתימה קשה באסלה?

גם במקרה של סתימה באסלה אנחנו ממליצים לכם להתחיל עם הפומפה ולנסות לדחוק את הגורם לסתימה לצנרת הביוב. במידה וזה לא עוזר, אתם יכולים להשתמש בקפיץ ידני לפתיחת סתימות, תוכלו לרכוש אותו בכל חנות לתחזוקת הבית והוא עולה כמה עשרות שקלים, תלוי באורך ובקוטר שלו.

במידה ולא הצלחתם לשחרר את הסתימה, אתם צריכים להזמין אינסטלטור מקצועי שכנראה יפרק את הברך שנמצאת מאחורי האסלה. סביר להניח שבתוך הברך הזו יש מגבונים או לכלוך רב שהצטבר וגורם לסתימה.

איך פותחים סתימה קשה באמבטיה?

אם יש לכם סתימה באמבטיה, אנחנו ממליצים לכם לנסות לפתוח את הסתימה באמצעות פומפה, במקרה הנוכחי זה אפילו נוח יותר מאשר שימוש בפומפה באסלה. במידה וזה לא עוזר, אתם יכולים לאתר את קופסת הביקורת שנמצאת על הרצפה ולנסות לפתוח את הסתימה משם.

גם במקרה הנוכחי הקפיץ הידני לפתיחת סתימות יכול לעשות את העבודה. במידה וזה לא עזר, אתם צריכים להזמין אינסטלטור מקצועי שיגיע אליכם עם ספירלה חשמלית ויפתח את הסתימה דרך קופסאת הביקורת.

למה חשוב להיעזר באינסטלטור מקצועי לפתרון הבעיה?

לפני שהאינסטלטור ימהר להשתמש בציוד כבד לפתיחת סתימות, הוא ינסה לפתוח את הסתימה באמצעים פשוטים יותר, גם אם תגידו לו שכבר ניסיתם לעשות זאת בעצמכם.

לכן, אל תתפלאו אם גם האינסטלטור שלכם ינסה לפתוח תחילה את הסתימה באמצעות פומפה. כך הוא יוכל להבין מה המורכבות של הסתימה ולעשות אסקלציה אם צריך.

במידה והפומפה הישנה והטובה לא עזרה, האינסטלטור ינסה לפתוח את הסתימה באמצעות קפיץ ידני לפתיחת סתימות. במידה וזה לא עזר, זה הזמן להוציא את הכלים הכבדים כדי לשחרר את הסתימה.

הכלי הנפוץ ביותר לפתיחת סתימות קשות בבית הוא הספירלה החשמלית. הספירלה החשמלית  היא כלי עבודה יעיל המשמש לפתיחת סתימות קשות בצנרת ביוב. הכלי מורכב ממספר רכיבים עיקריים:

מנוע חשמלי: המנוע מספק את הכוח הדרוש לסיבוב הספירלה.

ידית אחיזה: הידית מאפשרת שליטה נוחה בכלי ובספירלה.

גוף מתכתי: גוף הכלי עשוי מחומר חזק ועמיד, לרוב פלדה, ומגן על המנוע והרכיבים הפנימיים.

גוף הספירלה: הספירלה היא החלק החשוב ביותר בכלי. היא עשויה מפלדה גמישה ומעוצבת בצורת קפיץ. קצה הספירלה מחודד ובעל בליטות קטנות, המסייעות לפירוק וחיתוך של סתימות.

האינסטלטור יחבר את הספירלה לשקע החשמל ויכניס את קצה הספירלה לפתח הניקוז. לאחר מכן הוא יפעיל את המנוע שיגרום לספירלה להסתובב במהירות בתוך הצנרת. הסיבוב העוצמתי הזה גורם לספירלה לחדור דרך הסתימה ולפרק אותה.

מה חשוב לדעת לפני שמזמינים אינסטלטור מקצועי?

לפני הכל חשוב שתדעו שמדובר בעבודה שגורמת ללא מעט לכלוך בבית. במהלך העבודה, האינסטלטור מחדיר את הקפיץ לצנרת הביוב העמוקה. כתוצאה מהסיבוב העוצמתי, חתיכות שומן ולכלוך יתחילו לעוף בתוך חלל החדר ויגרמו לכתמים. לכן, אנחנו ממליצים לכם לנקות את הלכלוך הקשה הזה באמצעות סמרטוט לח מיד כשהאינסטלטור מסיים את העבודה, זה מאוד קשה לנקות כתמי שומן שמתייבשים.

בנוסף, קחו בחשבון שזה יכול לקחת זמן. יש מקרים של סתימות קשות בקו הביוב שיצירו מהאינסטלטור לעבוד שעה ואף יותר מזה. במהלך העבודה, יכול להיות שהאינסטלטור יצטרך שתסייעו בכל מיני דברים קטנים, כמו למשל לפתוח את המים החמים בברז כדי להזרים אותם לקו הביוב ולרכך את הסתימה.

לגבי אחריות - אין אחריות על פתיחת סתימה בבית, לאור העובדה שהאינסטלטור לא יכול להיות אחראי על התנהלות לא נכונה שלכם או של השכנים שלכם. מה שכן, אם הסתימה חוזרת יום או יומיים לאחר שהאינסטלטור פתח אותה, אנחנו בהחלט מצפים ממנו לחזור ולבדוק האם הוא ביצע את העבודה שלו כמו שצריך.

כמה עולה פתיחת סתימה מורכבת בבית?

לפני שאתם מזמינים את האינסטלטור, דרשו ממנו לומר לכם מה המחיר של העבודה בטלפון. הוא כמובן לא יוכל לציין את המחיר הסופי מראש, אך הוא כן יוכל לומר מה העלות של פתיחת סתימה קלה וכמה הוא בדרך כלל גובה על פתיחת סתימה מורכבת שלוקחת כשעה ויותר. בסופו של דבר, אנחנו לא רוצים שתרגישו שהמונה פועל ובסופו של דבר משלמים מחיר שיפתיע אתכם.

כנסו למחירון האינסטלציה שלנו ובדקו כמה עולה פתיחת סתימה בכיור, פתיחת סתימה באסלה או באמבטיה. השוו את המחיר שאתם מקבלים מהאינסטלטור בטלפון ואם יש פערים דרשו לדעת ממה הם נובעים.

חשוב לציין - המחירים שאתם רואים במחירון מתייחסים להזמנת אינסטלטור בשעות העבודה המקובלות. בשעות הלילה, בשבת או בחג, עלות הביקור עשוייה להתייקר בשיעור של 200%-150%.

האם אפשר להימנע מסתימות קשות בבית?

נסביר כי הסתימות השונות בבית מגיעות בעיקר משימוש לקוי ובתחזוקה שוטפת לקויה שמובילים עם הזמן לסתימות קלות, שהופכות במהרה לסתימות קשות ומורכבות. עם זאת, יש כמה פעולות תחזוקה פשוטות שתוכלו לסגל לחיי היום יום שלכם והן בהחלט יעזרו לכם להישמר מפני הסתימה הבאה: 

תחילה, הימנעו מהשלכת חפצים זרים לצינורות. חפצים כמו טמפונים, מגבונים לחים, מוצרי היגיינה נשית וחיתולים עלולים לגרום לסתימות קשות. השליכו אותם רק לפח האשפה.

בנוסף, מומלץ מאוד לעשות שימוש במסננת בכיור. התקנת מסננת בכיור המטבח ובכיור האמבטיה תמנע משאריות מזון, שיער וחומרים אחרים להיכנס לצינורות ולגרום לסתימות. שומנים מיותרים הנשפכים לכיור המטבח עלולים להצטבר ולגרום לסתימות קשות. הקפידו לנקות את הכלים משאריות שומן לפני שטיפתם, ושפכו מים רותחים עם סבון לניקוי הצינורות באופן קבוע.

כמו כן,  הקפידו לנקות את פתחי הניקוז באופן קבוע ולסלק לכלוך ושערות שעלולים להצטבר. אחת לכמה חודשים, מומלץ להזמין אינסטלטור לבדיקה וניקוי יסודי של הצינורות.

פתיחת סתימה: כל מה שחשוב לדעת

סתימות באזורים שונים בבית מהוות מטרד שמחייב טיפול מיידי. מה עושים לפני שמזמינים אינסטלטור, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? המקצוענים מלווים אתכם שלב אחר שלב.

פתיחת סתימה בכיור: כל השלבים בדרך לפתרון

סתימה בכיור היא תקלה מטרידה מאד, בטח אם מדובר בכיור של המטבח. מה עושים לפני שמזמינים אינסטלטור, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? המקצוענים מלווים אתכם שלב אחר שלב.

פתיחת סתימה באמבטיה: כל השלבים בדרך לפתרון

סתימה באמבטיה היא תקלה לא נעימה בכלל, במיוחד אם יש לכם רק אמבטיה אחת בבית. אנחנו נסייע לכם לפתוח את הסתימה ואם לא תצליחו, נלווה אתכם ונעזור לכם להתנהל מול האינסטלטור שתזמינו.

פתיחת סתימה באסלה: כל מה שחשוב לדעת

אין ספק שסתימה באסלה היא לא תקלה נעימה, בלשון המעטה. קבלו את כל הטיפים שיסייעו לכם לפתוח את הסתימה בעצמכם ולהתנהל נכון מול האינסטלטור שתזמינו.

לכל התקלות ועבודות

arrow