מהי קרדית האבק ואיך נמנעים ממנה?

בטוח שאתם מכירים לפחות אדם או שניים שסובלים מאלרגיה לאבק או מרגישות להפרשות של קרדית אבק הבית. במדריך הבא נסביר מהי קרדית האבק ואיך נמנעים או נפטרים מקרדית האבק?

עוד במדריך
מהי קרדית האבק? איך נמנעים או נפטרים מקרדית האבק? איך מתנהלים מול חברה לניקוי שטיחים?

אתם לא מצוננים אבל כמעט תמיד מתעטשים קצת יותר מדי, מסתובבים לרוב עם טישיו ולפעמים העיניים כואבות ואדומות מבלי סיבה. ייתכן שגם אתם סובלים מאלרגיה לקרדית האבק.

במדריך הבא נסביר מהי קרדית האבק ואיך נמנעים או נפטרים מקרדית האבק?

מהי קרדית האבק?

קרדית אבק הבית היא חרק מיקרוסקופי שחי בסביבת האדם, במקומות חמימים, מאובקים ולחים. 

קרדית האבק אוהבת ספרים, אריגים וריפודים. היא ניזונה מקשקשי עור הנמצאים בשפע בבית, ובמיוחד בבגדים ובכלי המיטה.

כמו מזיקים אחרים, היא משאירה הפרשות שמעוררות תגובות אלרגיות אצל חלק מבני האדם. מה שנקרא אלרגיה לאבק.

אורכה של קרדית האבק הוא כ-400 מיקרון ולא ניתן לראותה בעין בלתי מזוינת. היא מעדיפה תנאי לחות של 75-50 אחוזים והטמפרטורה החביבה עליה היא 35 מעלות צלזיוס בקירוב.

החשיפה של בני אדם אליה היא בעיקר בשינה - המיטה חביבה על הקרדית מאוד, והיא מחכה לנו שם כשאנחנו הולכים לישון.

וכן, זה עד כדי כך דוחה - הגללים הזעירים שלה נשאפים למערכת הנשימה שלנו. התוצאה: עיטושים, נזלת אלרגית, עפעפיים נפוחים, סינוסטיס, התקפי אסטמה, גירוד ועוד.

איך נמנעים או נפטרים מקרדית האבק?

קרדית האבק רגישה לשינויים בטמפרטורה (מעל 60 מעלות או מתחת ל-5 מעלות יביאו להכחדתה) ולקרינת שמש. כמו כן, היא אינה נאחזת היטב במשטחים ולכן ניתן לנער אותה.

פעם נהגו לייבש בגדים בשמש ולחבוט שטיחים ומצעים על החלון, כך בעצם הדבירו חלק גדול מהקרדית באופן טבעי.

כיום, במקרה של התקף אלרגיה בחסות הקרדית, ההמלצה היא לכבס את המצעים לעיתים תכופות יותר בטמפרטורה של 60 מעלות או יותר, לעשות שימוש אינטנסיבי בשואב אבק חזק ולהקפיד על היגיינה כללית. גם אוורור המצעים בשמש לשעה או יותר בכל פעם יכול לעזור.

אם יש בן משפחה שסובל מאסטמה או אלרגיות קשות, כדאי לצמצם את מספר השטיחים, הווילונות וריפודי הבד, עדיף כריות ושמיכות מאריגים סינתטיים. 

כמו כן, עדיף לא לאחסן בבית ספרים ובגדים ישנים אלא אם מקפידים על ניקיונם מאבק. ואם כל זה לא מספיק אז אפשר להזמין ניקוי ספות או שטיחים שיתנו לקרדית טיפול מיוחד. ישנם גם חומרים לקטילת הקרדית המיועדים לשימוש עצמאי בריסוס על שטיחים ומזרונים. 

איך מתנהלים מול חברה לניקוי שטיחים?

שלחו תמונות של השטיח - כדי לקבל הצעת מחיר מסודרת, שלחו תמונות של השטיח אל חברת הניקוי והיא תעריך את מורכבות העבודה לפי סוג השטיח (סינתטי, שאגי או עבודת יד), גודל השטיח ומצב הכתמים.

חברה מקצועית ואמינה לניקוי שטיחים תחליט אם כדאי לבצע את העבודה בבית או במפעל. במקרה שמדובר בשטיח סינתטי קטן עם מעט לכלוך או שטיח מקיר לקיר, הניקוי יתבצע בבית וזה גם יחסוך לכם הוצאות הובלה. 

במקרה שיש לכם שטיח שאגי, שטיח מעבודת יד או שטיח גדול ומלוכלך במיוחד, מומלץ לנקות אותו במפעל שם הוא יעבור טיפול יסודי: שאיבה וקרצוף, מכונות שטיפה וסחיטה (תלוי בסוג השטיח) וייבוש בחדר ייעודי. 

ודאו שיש אחריות על העבודה - אחריות על ניקוי שטיחים מתחלקת לרוב לשניים: אחריות על נזקים שנגרמים לשטיח כתוצאה מהניקיון, ואחריות שלא יישארו כתמים, ריח ולכלוך בסיום העבודה.

תוך כמה זמן השטיח חוזר מהמפעל?

ברוב המקרים, חברת הניקוי מחזירה את השטיח מהמפעל תוך 4-7 ימי עסקים מרגע האיסוף. לעומת זאת, ניקוי השטיח בבית לא נמשך יותר משעתיים-שלוש.

ניקוי שטיחים: כל מה שצריך לדעת

זקוקים לניקוי שטיחים? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך. מה עושים רגע לפני שמזמינים חברה לניקוי שטיחים, איך מתנהלים מולה לפני העבודה וכמה יעלה ניקוי שטיחים? כל התשובות לפניכם.

ניקוי שטיח מקיר לקיר: כל מה שצריך לדעת

צריכים ניקוי שטיח מקיר לקיר? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים ניקוי שטיחים, איך מתנהלים מול בעל המקצוע וכמה עולה העבודה? כל התשובות.

הדברת יתושים: כל השלבים בדרך לפתרון

הקיץ הגיע ואיתו היתושים המציקים, מה אפשר לעשות? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים לפני שמזמינים מדביר, איך מכינים את החצר להדברה וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

הדברת ג'וקים: כל מה שחשוב לדעת

אם הג'וקים הגיעו לביקור אצלכם, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד כל הדרך אל הפתרון. אנחנו רוצים שהקיץ שלכם יהי נקי מג'וקים, מה חשוב לדעת לפני שמזמינים מדביר וכמה זה עולה? התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow