צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
אתם נמצאים ב:
בעלי מקצוע   >  קולטי שמש  >  מאמרים בנושא קולטי שמש  >  קלטו את הקולטים
 

קלטו את הקולטים

קולטי השמש הם המלבנים השחורים הגדולים הללו שמונחים לכם על הגג, אבל לא רק, הקולטים הם החלק העיקרי במערכת פיזיקלית פשוטה אך יעילה בחכמתה ואם נדע לשמור עליה כמו שצריך היא תשרת אותנו לשנים רבות.
מאת:     עודכן: 05/12/2017 12:26:18

ברוב חודשי השנה קולטי השמש הם אלו שאחראים על חימום המים הביתי שלנו, אך בעבור כמה חודשים בודדים, גונב דוד השמש את מלוא תשומת הלב שלנו והוא מהווה את ההכנה לחודשי החורף בבתים רבים בישראל. אחרי שתקראו את הכתבה הבאה יהיו לכם את כל הסיבות, מדוע עליכם "לקלוט מה הולך שם בקולט"


עוד בכתבה:

קולטי השמש הם המלבנים השחורים הגדולים הללו שמונחים לכם על הגג, אבל לא רק, הקולטים הם החלק העיקרי במערכת פיזיקלית פשוטה אך יעילה בחוכמתה. למרות תקופת האחריות הארוכה (3-5 שנים) עלינו לשמור עליהם מפני סתימות, דליפות ולכלוך. 


ממה בנוי קולט שמש

  •  מסגרת פח - מקיפה ואוטמת את הקולט מצדדיו.
  • זכוכית מחוסמת (פנים הקולט) - הזכוכית העליונה והמאסיבית של הקולט, קולטת אור בצורה מירבית, בעובי מספק על מנת שלא תתעוות או תתפוצץ בטמפרטורות גבוהות. 
  • משטח קליטה - נמצא תחת הזכוכית /זכוכיות (בדגמים מסוימים) תפקיד משטח הקליטה הוא להאיץ ולהמיר בצורה טובה יותר את אנרגיית השמש לחום.
  • בידוד - בידוד פוליארטני על מנת למנוע דליפה של מים/ חום.
  • צינורות נחושת/ברזל - אחראים על חימום המים והעברתם לדוד, צינורות נחושת הם הצינורות הנפוצים בישראל כאשר צינורות ברזל מותאמים למקומות בהם הטמפרטורה בחורף צונחת כמו בצפת, רמת הגולן, ירושלים והרי השומרון).
  • גב קולט העשוי PVC.
  • נוסף לחלקים העיקריים הללו ישנם כמובן גם מתאמים ושסתומים לחיבור עם מערכת דוד השמש.

גם לקולטי שמש מותר להתרענן


קולטי שמש - לידע כללי

 קולטי השמש בנויים בצורת מלבן ומותקנים אנכית על הגג, אורכם הוא 190 ס"מ ורוחבם נע בין 80-150 ס"מ המותאמים לפי גודלו של דוד השמש וכמות המים הנדרשת לחימום. את הקולטים מומלץ להתקין לכיוון דרום כדי לאפשר להם לקלוט אור במירב שעות היום. אם גג הרעפים אינו בעל שיפוע דרומי (של 45 מעלות) יש להתקין קולטים נוספים להגברת החשיפה לשמש.

 

מחירי קולטי שמש נעים בין 900-2,000 ₪ לא כולל התקנה. המחירים יכולים להשתנות לפי סוג וגודל הקולט.

תהליך התרמוסיפון

מים המגיעים אל הדוד ממערכת המים הביתית, מועברים אל הקולטים ושם מתחיל תהליך החימום שלהם. המים מועברים בצינורות שם נוצר התהליך הפיזיקלי – תרמוסופיה, בו הם מטפסים במעלה הצינור באמצעות הטמפרטורה שלהם. מה הכוונה? עצמים חמים הם בעלי משקל סגולי נמוך יותר לכן הם צפים על גבי הקרים, כך גם עם המים בצינורות הקולט. המים החמים זזים מעלה בצינורות הספירליים שנעשים יותר ויותר דקים עד שהם מועברים לחלקו העליון של הדוד ובעצם "דוחפים" מים קרים נוספים אל הקולטים בכדי לבצע את הפעולה הזו שוב ושוב עד שכל מי הדוד מתחממים. במצבים בהם לא התחממו כל מי הדוד אך ברצוננו להתקלח, חשוב לדעת כי יתכן ובמהלך המקלחת יגמרו לנו המים החמים. הנה נקודה למחשבה בפעם הבאה שאתם יוצאים קפואים מקור באמצע המקלחת עם שאריות שמפו על השיער.


איך לשמור על קולטי השמש

בקיץ: עליכם לנקות את הקולטים מהצטברות אבק, האבק מפריע לקליטה מירבית של אור בקולט. אם אתם גרים בבית פרטי והקולטים הם על גג רעפים, דעו כי זו עבודה מסוכנת וכדאי לכם לשקול ולקרוא לאיש מקצוע. 

 

טיפ לחורף: בלילות קרים פתחו מעט שיטפטף את ברז המים החמים במקלחת או בשירותים, הטפטוף יגרום למערכת הדוד לעבוד וכך לא יהיה מצב בו מים עומדים, דבר שיכול להוביל לקיפאון של המים ופיצוץ הקולטים. 
 
אבנית יש כל השנה: בדיוק כמו בקומקום, או בכל מקום בו יש מים חמים.  חשוב לדעת כי טיפול באבנית בדוד השמש תקטין את האפשרות של היווצרות אבנית בצינורות הקולטים, יש לקרוא לבעל מקצוע על מנת לבדוק את הפלאנג' (גוף החימום ) ותחתיתו היכן שחיבורי הצנרת מצויים.
 
ציפוי הקולטים: ישנו חומר ייעודי בשוק הנקרא ציפוי ננו זכוכית, זהו חומר נוזלי הנמרח על אביזרי זכוכית ומונע הצטברות מים אבק ולכלוך. את החומר מורחים בעזרת סמרטוט או הליקופטר וקס ומייבשים ולאחר מכן מנגבים שוב.
 

ומה יש לכם לומר בעניין? השאירו תגובה

 

קולטי שמש ואיך שומרים עליהם

דוד חשמלי: הדברים שחשוב לדעת עליו

כל מה שחשוב לדעת על דוד שמש

מה עושים כאשר דוד חשמלי נוזל?


זקוקים לקולטי שמש? קולטי שמש

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X