מחליפים קולט שמש? קבלו את כל הטיפים החשובים

אם שמתם לב לאחרונה שהמים במקלחת לא מספיק חמים, יתכן מאד שקולט השמש שלכם כבר עשה את שלו. איזה קולט יתאים לדוד השמש שלכם מה חשוב לדעת לפני שמתקינים? כל התשובות.

עוד במדריך
איזה קולט מתאים לדוד שלי? האם אני צריך קולט אחד או שניים? כמה עולה להתקין קולט שמש? מה חשוב לדעת על ההתקנה? האם צריך לרכוש קולט מאותה חברה של הדוד? האם יש אחריות על התקנת קולט שמש? איך שומרים על קולט השמש?

הדוד לא מחמם את המים כמו שצריך? במידה ושללתם תקלה בגוף החימום של הדוד, סביר להניח שקולט השמש שלכם עושה בעיות.

במדריך הבא נסביר איזה קולט יתאים לדוד השמש שלכם, האם אתם זקוקים לקולט אחד או שניים, כמה עולה להתקין קולט שמש וגם, מה חשוב לדעת על העבודה? כל התשובות.

איזה קולט מתאים לדוד שלי?

כשאנחנו מתייחסים לסוג קולט השמש, אנחנו מתכוונים להתאמתו לסוג הדוד, הנפח שלו וכמובן לצרכים שלכם. אז על מנת שלא לסבך אתכם בנוסחאות מיותרות, נציין כי קולטי השמש נחלקים לשלוש קבוצות, קולט גדול, קולט בינוני וקולט קטן.

אז במידה ויש לכם דוד קטן, שזה אומר דוד בנפח של 80 ליטר ברוב המקרים, סביר להניח שתוכלו להסתפק בקולט בהתקנת קולט שמש קטן. במידה ויש לכם דוד גדול יותר בנפח של 120-150 ליטר, תצטרכו להתקין קולט שמש אחד גדול.

חשוב לציין - המידע שאנו מביאים כאן אינו מדע מדויק וכמובן שלפני שאתם מזמינים טכנאי דודי שמש להתקנת קולט חדש, עליו לבחון את הדוד שלכם ולהמליץ לכם על קולט השמש המתאים ביותר לצרכים שלכם ולתנאי הסביבה.

האם אני צריך קולט אחד או שניים?

אז כפי שציינו בסעיף הקודם, במידה ויש לכם דוד בנפח סטנדרטי של עד 150 ליטר, אתם תוכלו להסתפק בהתקנת קולט שמש אחד. אולם, במידה ויש לכם דוד בנפח של 200 ליטר, תצטרכו תמיד להתקין שני קולטי שמש.

אגב, גם במקרים בהם יש לכם דוד בנפח המתאים לקולט שמש גדול אחד ובעל המקצוע נתקל בקושי להוביל או להתקין אותו בשל הגודל החריג שלו, תמיד ניתן להתקין שני קולטי שמש קטנים במקום.

כמה עולה להתקין קולט שמש?

את המחירים המלאים תוכלו למצוא במחירון קולטי שמש באתר המקצוענים. באופן כללי, נוכל לומר שמחיר התקנת קולט השמש מושפע ממגוון פרמטרים.

לזכוכית קולט השמש יש השפעה ישירה על העלות הסופית של העבודה. ברוב המקרים, תוכלו להסתפק בקולט בעל זכוכית שקופה רגילה, כזו שצריכה המון שעות שמש על מנת לחמם את המים ביעילות. בארץ, מיותר לציין, שמש לא חסר.

במידה ואתם גרים באזור שבו שעות השמש הן מעטות יותר, מומלץ מאד להתקין קולט בעל זכוכית שקופה במיוחד, אך קחו בחשבון שזה עשוי להקפיץ את המחיר.

אם אתם גרים באזור ההרים, החשוף לרוח המאיימת להעיף חפצים כבדים על הקולט ולפגוע בו, אנו ממליצים לכם להתקין קולט בעל זכוכית מחוסמת, זכוכית שגם תקפיץ את המחיר בצורה משמעותית.

גם למסגרת הקולט יש השפעה משמעותית על המחיר ואם אתם גרים במישור החוף, אזור המאופיין באחוזי לחות גבוהים, תצטרכו להתקין קולט עם מסגרת פלדת אל חלד, על מנת שהיא לא תחליד ולא תצבור קורוזיה וגם זה, כמובן, יקפיץ את המחיר משמעותית.

באשר לצנרת שנמצאת בתוך הקולט, כאן כבר אין לכם כל כך שיקול דעת באשר לסוג הצנרת, שגם יכולה לייקר את המחיר הסופי של העבודה. מה שכן, אם אתם גרים באזורים קרים מאד כמו רמת הגולן, עליכם להתקין קולט עם צנרת ברזל על מנת למנוע מהמים לקפוא בצנרת.

בכל מקרה, לפני שאתם מזמינים קולט שמש חדש, ודאו שהצעת המחיר שאתם מקבלים כוללת את קולט השמש, את ההובלה, ההתקנה והמע"מ.

מה חשוב לדעת על ההתקנה?

אולי אתם לא יודעים, אבל בתוך הקולט יש צנרת שבתוכה עוברים מים ומתחממים באמצעות החום שפולטת הזכוכית שלו. בתוך כך, קולט השמש חייב להיות מותקן מתחת לדוד ולא מעליו. איך זה הגיוני, אתם שואלים? הרי המים מטבעים שואבים לרדת למטה למקום הכי נמוך.

ובכן, המים שמתחממים בתוך צנרת הקולט מגיעים לטמפרטורה של קיטור. בניגוד למים בטמפרטורה רגילה, הלחץ שהקיטור מפיק גורם לו לעלות למעלה בעוצמה באמצעות צינור מיוחד, היישר אל מיכל הדוד.

דווקא אם בעל המקצוע יתקין את הקולט מעל לדוד, הוא יצטרך להתקין גם משאבה מיוחדת שתגרום למי הקיטור הללו לרדת למטה לכיוון הדוד, בניגוד לנטייה הטבעית שלהם לעלות מעלה. בכל מקרה, שימו לב שבעל המקצוע מתקין את הקולט מתח לדוד.

בנוסף, ודאו שבעל המקצוע מכוון את קולטי השמש לכיוון דרום. מדוע? מהסיבה הפשוטה שמהכיוון הזה החשיפה לשמש גדולה יותר והניצול של קולטי השמש גדול יותר. כמובן שבמידה ועל הגג יש גורמים שיכולים להפריע לקולט השמש, כמו עץ שעשוי לגרום להצללה, המתקין יצטרך לאתר את הזווית הטובה ביותר.

האם צריך לרכוש קולט מאותה חברה של הדוד?

רבים מהלקוחות שמחליפים קולט שמש חושבים שהם צריכים לאתר את החברה הספציפית שממנה הם רכשו את הדוד ולהתקין קולט תואם. ובכן, אתם יכולים להיות רגועים ולפנות לכל חברה שתחפצו ולהתקין קולט, העיקר שהוא יתאים לנפח של הדוד שלכם ולתנאי הסביבה.

אולם, במידה ואתם מחליפים גם את הדוד, כלומר את על המערכת, ומלץ מאד לפנות לחברה אחת שתספק לכם גם את דוד השמש וגם את הקולט בחבילה אחת.

מעבר לעובדה שזה יהיה פשוט יותר מבחינת תיאום ההתקנה, לכם תהיה כתובת אחית לפנות אליה במקרה של תקלה ולא תצטרכו למצוא את עצמכם מג'נגלים בין שתי החברות.

האם יש אחריות על התקנת קולט שמש?

על התקנת קולט שמש חדש מקובל לתת 4 שנות אחריות ובדומה לדוד שמש, היא נחלקת בין אחריות על המוצר עצמו ובין אחריות על ההתקנה.

אז על מנת למנוע בלבול, נסביר כי על הקולט עצמו אתם צריכים לקבל מבעל המקצוע תעודת אחריות של 4 שנים על המוצר מטעם החברה היצרנית. אחריות זו מכסה במקרים בהם יש תקלה במוצר עצמו, בתפעול התקין שלו, בבלאי מוקדם של החומר ועוד.

מטכנאי הדוודים שמתקין לכם את קולט השמש, ברוב המקרים תקבלו אחריות של שנה על ההתקנה. אחריות זו תכסה אתכם במקרים בהם יש כשל בתפקוד התקין של הקולט כתוצאה מהתקנה לא נכונה, בחירה לא נכונה של זווית ההתקנה, נזילות ועוד. אגב, אם בנזילות עסקינן, אנו ממליצים לכם להציץ בסרטון שצירפנו.

בכל מקרה, לפני שאתם מזמינים את טכנאי הדוודים, ודאו איתו מראש כמה שנות אחריות אתם מקבלים על הקולט עצמו, כמה שנות אחריות על ההתקנה ומה מכסה כל אחת מהן.

איך שומרים על קולט השמש?

על מנת שהקולט ימשיך לעשות את עבודתו כראוי, מומלץ לבצע כמה פעולות על מנת לשמור על קולט השמש.

במהלך הקיץ, מומלץ לנקות לנקות את הקולט מהאבק שהצטבר עליו. כל מה שצריך הוא פשוט לנגב את שכבת האבק מהקולט, שכבה שמונעת ממנו את המגע הישיר בין קרני השמש והזכוכית.

אחת לשנה מומלץ להזמין טכנאי דוודים על מנת שיבצע ניקוי עמוק לקולט השמש. המים בארץ מאופיינים באחוז גבוה מאד של אבנית שגורמת לסתימות בצנרת של הקולט ומונעת ממנו לחמם את המים כמו שצריך.

טכנאי הדוודים יפתח את הקולט וישטוף את הצנרת הפנימית שלו, על מנת לשפר את הולכת המים ממנו אל המיכל של הדוד.

החלפת קולטי שמש: כל מה שצריך לדעת

צריכים החלפת קולטי שמש? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם עד הסוף. מתי צריך החלפת קולטי שמש, איך מתנהלים מול טכנאי הדודים וכמה תעלה העבודה? כל התשובות לפניכם.

ניקוי קולטי שמש: כל מה שצריך לדעת

צריכים ניקוי קולטי שמש? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם שלב אחר שלב. מה חשוב לדעת על ניקוי קולטי שמש, איך מתנהלים מול טכנאי הדודים וכמה העבודה תעלה? כל התשובות בפנים.

התקנת דוד שמש: כל מה שחשוב לדעת

צריכים להתקין דוד שמש? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם שלב אחר שלב. מתי כדאי להחליף דוד שמש, מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים טכנאי דודים וכמה עולה התקנת דוד שמש? כל התשובות בפנים.

דוד השמש לא מחמם? כל השלבים בדרך לפתרון

דוד השמש שלכם לא מחמם את המים? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם כל הדרך לפתרון ולתת לכם שקט נפשי. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי דודי שמש וכמה יעלה לכם התיקון? כל התשובות.

לכל התקלות ועבודות

arrow