צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
אתם נמצאים ב:
בעלי מקצוע   >  אינסטלטורים  >  מאמרים בנושא אינסטלטורים  >  סתימה בצנרת: מתי תצטרכו ביובית?
 

סתימה בצנרת: מתי תצטרכו ביובית?

מה הקשר של ביובית לסתימה שלכם בבית וכיצד היא אמורה לפתור את הבעיה? מי מזמין ביובית ובאלו מקרים תצטרכו אותה? כל הפרטים על כך בכתבה הבאה.
מאת: ליאור נפש    פורסם: 26/09/2017 14:32:00

בוודאי שמעתם או נתקלתם בעצמכם בתופעה של מי ביוב שעולים על גדותיהם ומציפים את בור הביוב השכונתי או הדירתי.


עוד בכתבה:

במקרים כאלו מגיעה משאית גדולה השואבת את מקור הסתימה בצנרת הביוב שגרם להצפה. משאית זו היא הביובית.


מה זו ביובית וכיצד היא פועלת?

ישנן בעיות סתימה בצנרות ביוב המצריכות לעיתים פתרונות שונים וביניהם הביובית - משאית המשמשת לטיפול בתקלות שונות במערכת הביוב על ידי הכנסת צינור אל תוך מערכת צנרת הביוב. משאית זו בעלת יכולת שאיבה ו/או שטיפה ומסוגלת לתת פתרון לבעיות סתימה מורכבות בצנרת הביוב. השאיבה נעשית בלחץ ובוואקום ואוגרת את הלכלוך שהצטבר בצנרת בתוך מיכל אגירה מיוחד הממוקם על גבי המשאית עצמה.

 

צינור המים בביובית: כאשר מבצעים שטיפה בצנרת הביוב על ידי ביובית, משתמשים בצינור מים בלחץ גבוה שמנקה ומפנה את הגורמים לסתימה בצנרת ומזרים את השפכים עם כיוון הזרימה.  צינור זה יכול להגיע עד לאורך של מעל 150 מטר. אורכו של הצינור מאפשר החדרה של הצינור גם למקומות שבהם הביובית אינה יכולה להיכנס בשל מוגבלות הגודל שלה. קוטר צינור השאיבה או השטיפה שבביובית יכול להגיע אליו הוא 1/2 צול בצינורות קטנים ומסוגל להגיע עד 14 או 16 צול כאשר מדובר במשאיות ביובית גדולות במיוחד.

 

יחידת השאיבה / הדחיסה בביובית: בכל ביובית ישנן שתי מערכות המורכבות על גביה ולמעשה יוצרות שתי פעולות הפוכות: דחיסת מים ושאיבת מים. יחידת שאיבת המים מאפשרת לבצע פעולת שאיבה בעזרת משאבת וואקום שיוצרת לחץ בתוך צנרת הביוב ובכך מאפשרת את שחרור הסתימה. היחידה האחראית על דחיסת המים פועלת בעזרת משאבת בוכנה עם מנוע המסוגל לספק דחיסת מים בעצמות גבוהות על מנת לאפשר שחרור של סתימות מורכבות בצנרת הביוב.

 

ביובית משמשת גם כפתרון לבעיות ביוב הנוצרות בשטחי הרשות המקומית                    ביובית משמשת גם כפתרון לבעיות ביוב הנוצרות בשטחי הרשות המקומית


לאילו סוגי סתימה משתמשים בביובית?

שאיבת סתימה כתוצאה מהצטברות שומן: הצטברות שומן בצנרת הביוב היא בעיה שכיחה בעסקים כמו מסעדות או מפעלים העוסקים במזון אולם ניתן למצוא גם הצטברות שומן בצנרות ביוב ביתיות, בעיקר בשל שומן שהצטבר משאריות אוכל שחדרו לצנרות הביוב.

 

עסקים ומפעלי מזון מחויבים עפ"י חוק להתקין מפריד שומנים שתפקידו למנוע את היווצרותם של שומנים בתוך צנרת הביוב. את בור השומן מנקים לעיתים תכופות בעזרת ביובית בהתאם להנחיות המשרד לאיכות הסביבה.  לעיתים מפרידי השומנים ממוקמים באזורים תת קרקעיים ולכן יש צורך בביובית המותאמת להגבלות גובה ורוחב.

 

שאיבת סתימה כתוצאה מהצטברות לכלוך: גם לכלוך רגיל שהצטבר במהלך הזמן בתוך צנרת הביוב עלול לגרום לסתימת הקו והזמנת טיפול של ביובית. לכלוכים בצנרת הביוב עלולים להיווצר כתוצאה מהצטברות שערות, מגבונים או כל גורם אחר שאינו מתקלה. בדומה לכך עלול להיווצר בצינורות ביוב ישנות מבטון סדקים במשך הזמן שעלולים להיפתח ולאפשר חלחול של אדמה לתוך צנרת הביוב בעונה גשומה. במקרים כגון אלו החולות המצטברים בתוך צנרת הביוב סותמים את מעבר המים ויש צורך בביובית על מנת לשאוב את הלכלוך שהצטבר.

 

בסרטון הבא תוכלו לראות את אחת ממשאיות הביובית הגדולות שקיימות ולאלו יכולות היא מסוגלת להגיע:

 

 

 

שטיפת שורשים שחדרו לצנרת: זו בעיה שעלולה להתרחש בצנרות ביוב, בעיקר במקומות בהם גדלים עצים, בעיקר כאשר מדובר בעץ הפיקוס הידוע לשמצה בחדירת שורשיו למערכת הביוב. הביובית אמנם מסוגלת לפנות את השורשים בצנרת אולם אינה מסוגלת לתת פתרון להעלמה של השורשים שיגדלו לאחר מכך שוב בתוך צנרת הביוב. לכך יש צורך בפתרונות מתוחכמים יותר ובשימוש במכשור מתאים לאטימת צנרת הביוב מחדירת שורשים.

 

שאיבת הצפת מים: במקרים בהם ישנה הצפה בבית שגרמה לנזק לרכוש יש לפנות את המים ולאמוד את חומרת הנזק. פעולת ייבוש המקום נעשית בעזרת ביובית שנותנת מענה מהיר בהצפה וייבוש במים. במקרים אלו משתמשים בציוד שאיבת מים ושאיבת הצפות רב עצמה.

 

יש לזכור כי לאחר כל טיפול שאיבה בביובית יש לוודא שהפסולת מועברת אך ורק לאתר פינוי מורשה בכדי לשמור על איכות הסביבה. 


אילו סוגי ביובית קיימים ולאילו עבודות הם מתאימים?

משאיות ביובית מסוגלות לתת פתרון לסתימות מסובכות כיוון שיש בכוחן לספק לחץ מים של 100 אטמוספרות. לעיתים, בסוגים שונים של משאיות ביובית, לחץ זה יכול להגיע עד ל - 700 אטמוספרות ובהתאם לכך גם משקל הביוביות שונה אחת מהשנייה.

 

ניתן למצוא ביוביות המשמשות למערכות ביוב קטנות כמו בבתים פרטיים או דירות ובנייני מגורים, הן משמשות בעיקר לפתיחת סתימות ומשקלן הוא בין 7 ל – 8 טון בממוצע. לעומתן, ישנם מקרים שבהם יש צורך בפתרון שבא לתת מענה לבעיות בצנרות של מפעלים תעשייתיים. ביוביות אלו הן כבדות יותר ומשקלן יכול להגיע עד 15 טון, אולם ישנן משאיות ביובית כבדות אף יותר שנהוג להזמינן במצבים קיצוניים. משאיות אלו יכולות להגיע למשקל של עד 30 טון לערך!. 

 

משאית ביובית בסדר גודל שכזה מסוגלת לתת מענה לכל סוגי בעיות הביוב הקיימות             משאית ביובית בסדר גודל שכזה מסוגלת לתת מענה לכל סוגי בעיות הביוב הקיימות

 

אם כבר הגעתם למסקנה שיש צורך בהזמנת ביובית על מנת לפתור בעיה בצנרת הביוב שלכם, רוב הסיכויים שמדובר במשאית ביובית קטנה, אך יש לשקול את הגורמים הבאים בטרם תרימו את הטלפון:

 

התאמת הביובית למקום האירוע: היכן הבעיה ממוקמת? האם מדובר בחניון תת קרקעי בעל גישה בעייתית? האם קיימת תקרה נמוכה במקום? האם ישנה בעיה של תמרון או מקום צר למעבר משאית? במקרים אלו מומלץ ורצוי להתאים את הביובית למקום עצמו. ישנן ביובית נמוכות במיוחד שיכולות לתת מענה  לכך והן קרויות "מיקרו ביובית".

 

התאמת המשאבה לגודל הבעיה: יש חשיבות גדולה למנוע השאיבה שמצוי בביובית, בעזרתו משתמשים לפתיחת הסתימה בצנרת הביוב. אמנם ביוביות בעלות מנוע דיזל מסוגלות לספק שאיבה בעלת עצמה שיכולה לתת פתרון לשאיבות בסדר גודל בינוני אך במקרים מסוימים יש צורך להיעזר בביובית חזקה אף יותר ובעלת משאבה בעלת הספק שאיבה גדול יותר. בדרך כלל משאבה בעלת כוח שאיבה שכזה תהא גם בעלת מיכל שאיבה גדול יותר.


הזמנת ביובית – באחריות מי ומה העלות?

ידוע השימוש של ביוביות על ידי עיריות ורשויות מקומיות באופן תדיר, אולם גם אנשים פרטיים, ועדים בבניינים משותפים או אינסטלטורים מזמינים ביובית במקרה ויש צורך בכך. יש לדעת כי אם מדובר בסתימה המתרחשת בקו צינור ביוב ראשי אשר מעבר לתחום הבניין או הבית הפרטי שגורמים לסתימה בקו הביוב, האחריות לטיפול בבעיה היא של העיריה או הרשות המקומית.

 

בכל מקרה רצוי להזמין דרך הרשויות ביובית לפני שאתם מתכוונים לעשות זאת בעצמכם על מנת לוודא שאכן הבעיה אינה מצויה בשטח אחריותכם. במידה והבעיה היא בתחום העירוני הרשות העירונית תטפל בכך , במידה ולא – תדעו כי המקור לבעיה מצוי בשטחם.

 

פתיחת סתימה בקו הביוב, בתוך הבית, באמצעות שטיפה יכולה לעלות בין 650 - 750 שקל, כאשר שחרור סתימה בקו ראשי (מחוץ לבית), באמצעות שטיפה או שאיבה יכול להגיע לטווח מחירים של 750 - 1,100 שקל, בהתאם למורכבות הבעיה.

 

אם מדובר בסתימה מחוץ לתחום הבניין או הבית הטיפול הוא באחריות הרשות המקומית         אם מדובר בסתימה מחוץ לתחום הבניין או הבית הטיפול הוא באחריות הרשות המקומית 


חיישן גז – הדרך היעילה והקצרה לאיתור כל נזילה

"טיפול שורש" – כיצד נמנע סתימה בצנרת?

הכן מרזבך לחורף: טכניקות לתיקון דליפות במרזב

נזילת מים סמויה: כיצד לאתר ולהוזיל את חשבון המים שלכם!


זקוקים לאינסטלטורים? אינסטלטורים

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X