לשחרר קיטור: שסתום פורק הלחץ של הדוד התקלקל? טפלו בכך מייד

שסתום הביטחון הוא אמנם לא רכיב גדול, אך בעל אחריות גדולה מאוד. הוא זה שדואג לפרוק את הלחץ מהדוד ולמנוע פיצוץ. איך מחליפים אותו, מה גורם לו לנזק ומתי לא תצטרכו לשלם על התקנתו? כל התשובות במדריך זה

עוד במדריך
מהו שסתום פורק לחץ? למה חשוב להתקין שסתום ביטחון? מתי נצטרך להחליף את פורק הלחץ בדוד? אפשר גם לבד: כך תחליפו בעצמכם את פורק הלחץ בדוד

פורק הלחץ בדוד או בשמו הנוסף 'שסתום ביטחון', הוא חלק קטן שנמצא בתחתית הדוד. לכאורה, נראה שמדובר בחלק זניח, אך זהו רכיב קריטי, שתפקידו למנוע מהדוד שלכם להתפוצץ.

המים שנמצאים במיכל הדוד, מתחממים ומגיעים לטמפרטורות גבוהות שמוציאות קיטור חם ועלולות לגרום לפיצוץ מסכן חיים. השסתום, אחראי על הוצאת אדי הקיטור שמתאספים ומאפשר שחרור בטוח של המים החמים החוצה.

מהו שסתום פורק לחץ?

הפעלת הדוד גורמת למים שנמצאים במיכל להתחמם ולהגיע לטמפרטורות גבוהות מאוד. ואז, כשהמים מתחממים מאוד, מתחיל להיווצר קיטור (אדי מים רותחים בלחץ גבוה). התוצאה היא שהדוד יכול להתפוצץ מעוצמת הלחץ.

פורק הלחץ בדוד הוא בעצם ברז קטן שממוקם בתחתית הדוד, ואשר מסייע בפריקת הקיטור שמגיע ממיכל המים של הדוד. ברגע שהוא מזהה שלחץ המים בתוך מיכל הדוד גבוה מדי, הברז נפתח, ודרכו המים מטפטפים החוצה, מה שגורם לכניסת מים קרים למערכת, ובכך להפחתת לחץ המים החמים בתוכו.

למה חשוב להתקין שסתום ביטחון?

התקנת פורק הלחץ בדוד היא חובה אותה קבע מכון התקנים הישראלי, ויש להתקינו גם בדוד שמש וגם בדוד חשמל.

כאשר תצטרכו להתקין דוד חדש, מתקין הדוודים יהיה חייב להביא עמו גם את שסתום הביטחון ולהתקין אותו כחלק מכלל העבודה. למרות שהוא מחויב לכך, ודאו זאת מולו מראש לפני שאתם מזמינים אותו לבצע את ההתקנה. מה שבטוח, בטוח. בייחוד בדברים שעוסקים בבטיחות.

מתי נצטרך להחליף את פורק הלחץ בדוד?

במקרים שבהם שסתום הביטחון שבדוד מטפטף ללא הפסקה (גם כאשר המים שבדוד קרים), ייתכן שהשסתום בלוי וזאת בהחלט סיבה טובה להחליף אותו.

חשוב לבדוק את השסתום אחת לתקופה, ולבחון את הפעילות השוטפת שלו גם כאשר מיכל הדוד מלא במים קרים וגם כשהוא מלא במים חמים. אם זיהיתם תקלה או טפטוף רציף, אל תחכו לנזילה חריפה יותר שתעמיד אתכם בסכנה.

אפשר גם לבד: כך תחליפו בעצמכם את פורק הלחץ בדוד

מחיר העבודה נפרד ממחיר השסתום. לכן, אם החלטתם להחליף בעצמכם את השסתום הישן, תוכלו לגשת לטמבוריה הקרובה לביתכם, או לכל חנות למוצרים לבית ולרכוש פורק לחץ חדש בעלות שנעה בין 80 ל-100 שקל.

בשל הסיכון שכרוך בהתעסקות עם מוצר שמשלב מים וחשמל, ובשל העובדה שלרוב הגישה לדודי שמש רבים לא נוחה, ואף מסוכנת, מוטב להימנע מכך.

אם תתעקשו לבצע זאת, תצטרכו מפתח צינורות ודבק טפלון. חובה לעשות זאת אך ורק כשהמים בדוד קרים לגמרי (לבדוק את המים באחד מברזי הבית לפני כן זה קריטי). יש לסגור את הברז הראשי של הדוד, לפתוח את פורק הלחץ הישן ולהוציאו אותו. לפני הרכבת הפורק החדש יש לאטום את החיבור עם דבק הטפלון, ורק אז לחבר אותו.

בסיום ההחלפה, וודאו את הטפטוף של השסתום החדש (כאשר הדוד חם) ועם הקירור שלו, בדקו שוב שהטפטוף הפסיק ולא ממשיך גם כאשר הדוד קר.

במקרה שמדובר על התקנת דוד חדש, התקנת השסתום תהיה ללא עלות אלא כחלק מההתקנה כולה.

במידה שתבחרו להיעזר בבעל מקצוע, תמחור העבודה יכלול בתוכו את השסתום החדש וינוע בין 250 ל-350 שקל. חשוב לציין שהמחיר יכול להשתנות עם הזמן ולכן שווה לעקוב אחר המחירון המומלץ שלנו. 

תקלה בדוד? לבעל מקצוע מתחום דודי שמש בפיקוח שלנו לחצו כאן

מחירון דודי שמש

המחירים כוללים מע”מ

התקנת דוד שמש: כל מה שחשוב לדעת

צריכים להתקין דוד שמש? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם שלב אחר שלב. מתי כדאי להחליף דוד שמש, מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים טכנאי דודים וכמה עולה התקנת דוד שמש? כל התשובות בפנים.

דוד השמש לא מחמם? כל השלבים בדרך לפתרון

דוד השמש שלכם לא מחמם את המים? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם כל הדרך לפתרון ולתת לכם שקט נפשי. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי דודי שמש וכמה יעלה לכם התיקון? כל התשובות.

נזילה מהדוד: כל השלבים בדרך לפתרון

נזילה בדוד היא אמנם אחת מהתקלות הנפוצות ביותר בדודי שמש, אתם ודאי תופתעו לגלות שלא תמיד מדובר בתקלה. מתי צריך להזמין טכנאי דודים ואיך מתנהלים מולו? כל התשובות.

הדוד מקצר: כל מה שחשוב לדעת

דוד השמש שלכם מקצר? אנחנו כאן על מנת ללוות אתכם כל הדרך לפתרון. למה הדוד מקצר ומה עושים לפני שמזמינים טכנאי דודי שמש? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow