מערכת חימום מרכזית לבית: איך זה עובד?

באירופה ובארה"ב ישנה מגמת מעבר ממערכות חימום מים מרכזיות למערכות סולאריות כמו דודי שמש. בישראל המגמה הזו עדיין לא מפותחת, בין השאר בגלל המורכבות הבירוקרטית

עוד במדריך
התנתקות מחימום מים מרכזי מערכת מים בבניין משותף מערכת סולארית מרכזית

מערכות סולריות לחימום מים עובדות על בסיס משאבת סחרור האחראית על זרימה המים. את הקולטים מציבים בדרך כלל על גג המבנה, ואת הדוד ניתן להציב בבית ולחבר ביניהם בצינור. מערכות חימום מים מרכזיות הן אמצעי יעיל וחסכוני באופן יחסי לאספקה סדירה של מים חמים.

הפעלת המערכות הללו מתבססת על דלק או סולר, בעצם על ייצור אנרגיה עצמי ללא תיווך של ספק חשמל (בישראל מדובר, כמובן, על חברת החשמל). 

התנתקות מחימום מים מרכזי

התנתקות ממערכת חימום מרכזית על רקע של התקנת דוד שמש או מערכת סולארית אחרת.

מדובר בתופעה הולכת ורווחת במרכז וצפון אירופה ובאיזורים שונים של ארה"ב. בישראל המגמה הזו עדיין בשוליים, אבל היא צפויה להתרחב.

כמו כן, ההתנתקות מותנית בכך שלא ייפגעו: אספקת השירות (מים/הסקה) לדירות אחרות בבניין.

תפקוד המערכת המרכזית או הבידוד התרמי שלה. חזית הבית. על המתנתק למסור הודעה לנציגות הדיירים (ועד הבית) לפחות 15 יום לפני ההתנתקות.

מערכת מים בבניין משותף

ועד הבית יזמין בודק מוסמך של האגף לשימור אנרגיה במשרד התשתיות והנ"ל יפיק מסמך כתוב שמפרט כיצד יש לבצע את התהליך.

הוועד ימסור העתק של דו"ח הבודק לבעל הדירה המתנתק והנ"ל יממן את הוצאה על הבודק.

גם אחרי הניתוק, המתנתק יישא בחלקו בעלות האחזקה של המערכת, כמקודם.

מערכת סולארית מרכזית

שימוש בדודי שמש, מערכות חימום מים מבוססות גז או שילוב בין השניים, עדיפים משמעותית על מערכות הסקה וחימום מים מרכזיות.

מבחינה סביבתית וגם מבחינת העלויות בטווח הארוך, המערכות המרכזיות פחות כדאיות ומעבר לשימוש בדוד שמש צפוי להצדיק עצמו כלכלית בכל מקרה.

מכל מקום, מורכבות התהליך והעלויות שכרוכות בו אינם מהווים תמריץ למי שרוצה להתנתק. האינטרס של מדינת ישראל, גם הכלכלי וגם הפוליטי, הוא לתמרץ את המעבר הזה.

מחירון דודי שמש

המחירים כוללים מע”מ

התקנת דוד שמש: כל מה שחשוב לדעת

צריכים להתקין דוד שמש? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם שלב אחר שלב. מתי כדאי להחליף דוד שמש, מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים טכנאי דודים וכמה עולה התקנת דוד שמש? כל התשובות בפנים.

דוד השמש לא מחמם? כל השלבים בדרך לפתרון

דוד השמש שלכם לא מחמם את המים? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם כל הדרך לפתרון ולתת לכם שקט נפשי. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי דודי שמש וכמה יעלה לכם התיקון? כל התשובות.

נזילה מהדוד: כל השלבים בדרך לפתרון

נזילה בדוד היא אמנם אחת מהתקלות הנפוצות ביותר בדודי שמש, אתם ודאי תופתעו לגלות שלא תמיד מדובר בתקלה. מתי צריך להזמין טכנאי דודים ואיך מתנהלים מולו? כל התשובות.

הדוד מקצר: כל מה שחשוב לדעת

דוד השמש שלכם מקצר? אנחנו כאן על מנת ללוות אתכם כל הדרך לפתרון. למה הדוד מקצר ומה עושים לפני שמזמינים טכנאי דודי שמש? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow