תנו לשמש לעלות: המדריך המלא על דודי שמש

אם אתם צריכים להחליף דוד שמש או שסתם בא לכם לדעת איך כל הדבר הזה עובד כדי שלכם יהיו מים חמים, המדריך הזה הוא עבורכם. מה זה דוד שמש, כמה עולה דוד שמש חדש, כמה עולה להתקין דוד שמש ואילו תקלות נפוצות עלולות לגרום לכם להזמין טכנאי? הנה כל מה שחשוב לדעת על דודי שמש.

עוד במדריך
מה זה דוד שמש ואיך הוא עובד? אילו נפחים קיימים בדודי שמש? איך תדעו איזה נפח דוד מתאים לכם? אילו יצרני דודי שמש קיימים בשוק? מהן התקלות הנפוצות ביותר בדוד השמש? כמה עולה להתקין דוד שמש? מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים טכנאי להתקנת דוד שמש? כמה שנות אחריות נותנים על דוד שמש חדש? כמה עולה דוד שמש?

אין ספק שמדובר בסוג של פלא, הדוד הוא מיכל גדול שבתוכו מחממים מים בעזרת קרני השמש. לא רק שזה עובד מעולה, דוד השמש חוסך לנו גם לא מעט כסף בחשבון החשמל במהלך הקיץ.

במדריך הבא נסביר מהו דוד שמש, איך הוא עובד, כמה עולה דוד שמש חדש, כמה עולה להתקין אותו ואילו תקלות יאלצו אתכם להזמין טכנאי דודי שמש מקצועי.

מה זה דוד שמש ואיך הוא עובד?

דוד השמש משמש כמערכת ביתית לחימום מים, המשתמשת באנרגיית השמש. המערכת מורכבת משני רכיבים עיקריים:

קולטים: אלו לוחות גדולים המותקנים על גג הבית. בתוך הקולטים זורמים מים דרך צינורות נחושת. קרני השמש מחממות את הצינורות, וכתוצאה מכך את המים הזורמים בהם.

מיכל הדוד: זהו מיכל גדול לאחסון מים חמים. המים החמים מהקולטים זורמים אל הדוד, שם הם נאגרים. כאשר פותחים את הברז בבית, המים החמים מהדוד זורמים דרך צנרת אל הברז.

אז איך זה עובד?

המים הקרים מהדוד זורמים אל הקולטים דרך צינור ייעודי. קרני השמש מחממות את המים בקולטים והמים החמים זורמים חזרה אל הדוד דרך צינור אחר. המים החמים נאגרים בחלק העליון של הדוד, והמים הקרים שוקעים לתחתית. כאשר פותחים את הברז בבית, המים החמים מהדוד זורמים דרך צנרת אל הברז.

אילו נפחים קיימים בדודי שמש?

דוד שמש מגיע בארבע נפחים נפוצים:

דוד שמש 80 ליטר:  דוד שמתאים למשפחות קטנות, בדרך כלל זו פלוס ילד במקסימום.

דוד שמש 120 ליטר:  דוד שמתאים למשפחה בעלת 4 נפשות בדרך כלל.

דוד שמש 150 ליטר:  דוד שמתאים לשמפחה בעלת 5 נפשות בדרך כלל.

דוד שמש 200 ליטר: דוד שמתאים למשפחות גדולות.

איך תדעו איזה נפח דוד מתאים לכם?

אם אתם צריכים להתקין דוד שמש חדש ולא בטוחים באיזה נפח לבחור, אנחנו כאן כדי לעשות לכם קצת סדר. אז איך מחשבים? צאו מנקודת הנחה שכל אדם בבית צורך כ- 30 ליטר מים חמים ביום. את המספר הזה תכפילו בכמות הנפשות בבית ותקבלו את הנפח של הדוד. לדוגמא, אם אתם משפחה בעלת 4 נפשות, יתאים לכם דוד שמש 120 ליטר.

חשוב לציין, יש לקוחות שחושבים שהם הולכים על בטוח ורוכשים את הנפח הכי גדול שיש, גם אם הם רק יצאו מהחופה עכשיו. אנחנו אמנם ממליצים לכם לחשוב רחוק וכן לקחת בחשבון את התרחבות המשפחה, אך אין טעם לרכוש דוד 200 ליטר אם מדובר בזוג ללא ילדים עדיין. ככל שנפח הדוד גדול יותר, כך גוף החימום שלו יצטרך לעבוד קשה יותר כדי לחמם את המים בחורף, וזה יבוא לידי ביטוי בחשבון החשמל שלכם כמובן.

אילו יצרני דודי שמש קיימים בשוק?

כיום יש בשוק מגוון רחב של יצרני דוד שמש, אתם לא תאמינו כמה זהות היצרן משפיעה על המחיר של הדוד. יש כמה חברות שמובילות את שוק דודי השמש בישראל, בניהן כרומגן, אמישראגז ואמקור. הדוודים של החברות הללו יקרים יותר ביחס ליצרנים אחרים ופחות מוכרים בשוק, שגם להם יש דודי שמש איכותיים.

לכן, קחו בחשבון שלא תמיד צריך לרכוש את הדוד מהיצרן היקר ביותר. מה שכן, חשוב להזמין טכנאי דודי שמש מקצועי שיש לו ניסיון בהתקנת דודי שמש כדי שכל התהליך יעבור בהצלחה.

מהן התקלות הנפוצות ביותר בדוד השמש?

דוד שמש שלא מחמם: אם דוד השמש שלכם לא מחמם את המים במהלך הקיץ, יכול להיות שקולטי השמש לא נקיים, שהצטברה אבנית בתוך הקולט או שצנרת הדוד בלויה או סדוקה. אם הקולטים לא נקיים תוכלו להזמין טכנאי דודי שמש מקצועי שיבצע עבורכם ניקוי קולטי שמש גם מאבק וגם מאבנית. אם דוד השמש שלכם לא חממם את המים בחורף, כאן אנבים הפנימיים שלו.

החשוד העיקרי שלנו יהיה גוף החימום של הדוד, שתפקידו לחמם את המים. לאורך השנים אבנית מצטברת על גוף החימום ומקשה עליו לחמם את המים. במצב כזה, סביר להניח שלכם לא יהיו מים חמים בדוד ושגוף החימום מתי שהוא יישרף ויגרום לקצר.

במצב כזה, טכנאי דודי שמש מקצועי יוכל לבדוק את עוצמת המתח החשמלית שמגיעה מגוף החימום ובמידה וגוף החימום לא תקין, הוא יצטרך לבצע החלפת גוף חימום. אגב, במצב כזה אנחנו ממליצים לכם לבצע החלפת פלאנג', שהוא למעשה המערכת החשמלית של הדוד שאמונה על חימום המים, מערכת שכוללת את המאיץ והתרמוסטט.

דוד שמש מקצר: גם במקרה של קצר בדוד, החשוד העיקרי שלנו יהיה גוף החימום. אבל, כאן נכנסים לתמונה רכיבים נוספים, כמו למשל תרמוסטט לא תקין כתוצאה ממגע עם מי הגשמים או כתוצאה מנזילה בדוד.

דוד שמש נוזל: נזילה בדוד מתרחשת ברוב המקרים מהחלק התחתון שלו, אלא אם כן יש חור בדוד ובמצב כזה תצטרכו להחליף את הדוד. הנזילה מתרחשת ברוב המקרים מהפלאנג', עם השנים גומיית האטם של הפלאנג' מתבלה ונוצרת נזילה. במצב כזה אנחנו ממליצים לכם להחליף את הפלאנג' קומפלט.

כמה עולה להתקין דוד שמש?

אז אם כבר רכשתם דוד שמש וכל מה שאתם צריכים זה להתקין אותו, כנסו למחירון המומלץ של המקצוענים בתחום דודי השמש ובדקו כמה עולה התקנת דוד שמש.

מה כולל המחיר של ההתקנה?

את זה חשוב שתקראו לפני שאתם מזמינים את הטכנאי כמובן. עלות ההתקנה כוללת בתוכה את ההובלה של הדוד החדש אליכם הביתה, העלאה של הדוד על הגג ופירוק ופינוי של הדוד הישן שלכם. עלות ההתקנה כוללת גם את האביזרים הבסיסיים להתקנה, כמו למשל מעמד סטנדרטי לדוד, צנרת מים ומחברים שונים.

הנה רשימה של אביזרים שכלולים בדרך כלל בעלות של ההתקנה:

שסתום פורק לחץ: תפקידו של השסתום הזה הוא לפרוק קיטור מהדוד כדי שלחץ לא יצטבר במיכל ויגרום לפיצוץ. מדובר ברכיב זול יחסית שהעלות שלו היא עד 100 ש"ח כולל מע"מ, כך שאנחנו מצפים מטכאני דודי השמש שלכם לגלם את המחיר שלו בהתקנה.

שסתום אל חזור: תפקידו של השסתום הזה הוא הוא למנוע חזרה של מים חמים מהדוד אל צנרת המים הקרים של הבית. גם במקרה הנוכחי מדובר ברכיב זול שעולה בערך 70 ש"ח ואנחנו מצפים מהטכנאי שיגלם את העלות שלו בהתקנה.

מעמד למיכל הדוד: אנחנו מתכוונים למעמד מגולוון נגד חלודה לגג שטוח ללא שיפוע, הוא עולה כ- 350 ש"ח ואנחנו מצפעם מהטכנאי לגלם את המחיר שלו בהתקנה.

מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים טכנאי להתקנת דוד שמש?

לפני שאתם מזמינים את הטכנאי דרשו ממנו לקבל (כולל מע"מ) שכוללת את הובלת הדוד החדש, העלאה שלו לגג, פירוק ופינוי הדוד הישן וכמובן את האביזרים הנלווים שאותם ציינו מקודם (מעמד לדוד, שסתום פורק לחץ, שסתום אל חוזר, מערבל מים).  

כמו כן, ודאו שהצעת המחיר כוללת את כתב האחריות, כדי שתהיה לכם הוכחה לכך שהחליפו לכם את הדוד וכמובן למי לפנות בשעות הצורך. אגב, אם אתם לא בטוחים בהצעת המחיר שקיבלתם, כנסו למחירון דודי שמש ובדקו את המחירים לפני שאתם סוגרים עם טכנאי.

כמה שנות אחריות נותנים על דוד שמש חדש?

כיום רוב היצרנים מעניקים 4 שנות אחריות על הדוד, חלקן אפילו יותר מזה. מה שכן, זה לא באמת משנה מה התוקף של האחריות, אלא מה היא כוללת ומה היא לא כוללת.

כאן חשוב לציין שיש שני סוגים של אחריות על דוד שמש חדש, אחריות יצרן מלאה ואחריות חלקית. במקרה של אחריות יצרן מלאה, היא מכסה למעשה את כל התיקונים השונים בדוד, כמו נזילות, החלפת גוף חימום ועוד. בסוג אחריות זה אתם לא צריכים לשלם על התיקונים והם מכוסים על ידי היצרן באופן מלא.

לעומת זאת, אחריות יצרן לא מלאה כרוכה בהשתתפות עצמית מצד הלקוח. לדוגמא, אם הדוד שלכם יקצר ותצטרכו להחליף תרמוסטט, החברה היצרנית תדרוש מכם השתתפות עצמית ולשלם למעשה על הביקור של הטכנאי.

כמה עולה דוד שמש?

העלות של דוד השמש מושפעת משני גורמים עיקריים, נפח הדוד והיצרן. אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שמשפחה ישראלית ממוצעת צריכה דוד שמש 150 ליטר, דוד שמתאים למשפחה בעלת 5 נפשות בדרך כלל.

עלות של דוד כזה, לא כולל הקולטים, נעה בדרך כללי בין 1400-2000 ש"ח. אך זה כמובן משתנה בין יצרן ליצרן. אגב, אם אתם מתכוונים לרכוש דוד שמש של כרומגן למשל, קחו בחשבון שמדובר בדוד יקר יותר, הבדל של 20% במחיר לערך.

מחירון דודי שמש

המחירים כוללים מע”מ

התקנת דוד שמש: כל מה שחשוב לדעת

צריכים להתקין דוד שמש? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם שלב אחר שלב. מתי כדאי להחליף דוד שמש, מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים טכנאי דודים וכמה עולה התקנת דוד שמש? כל התשובות בפנים.

דוד השמש לא מחמם? כל השלבים בדרך לפתרון

דוד השמש שלכם לא מחמם את המים? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם כל הדרך לפתרון ולתת לכם שקט נפשי. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי דודי שמש וכמה יעלה לכם התיקון? כל התשובות.

נזילה מהדוד: כל השלבים בדרך לפתרון

נזילה בדוד היא אמנם אחת מהתקלות הנפוצות ביותר בדודי שמש, אתם ודאי תופתעו לגלות שלא תמיד מדובר בתקלה. מתי צריך להזמין טכנאי דודים ואיך מתנהלים מולו? כל התשובות.

הדוד מקצר: כל מה שחשוב לדעת

דוד השמש שלכם מקצר? אנחנו כאן על מנת ללוות אתכם כל הדרך לפתרון. למה הדוד מקצר ומה עושים לפני שמזמינים טכנאי דודי שמש? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow