לפני החורף: בודקים שהבית עומד בעומס החשמל

החשמל קופץ בבית? יתכן מאד שאתם סובלים מעומס יתר. במדריך הבא נסביר מה גורם לעומס בלוח החשמל, אילו מכשירים גורמים לעומס וגם, מה אפשר לעשות לפני שמזמינים חשמלאי? כל התשובות בפנים.

עוד במדריך
עומס חשמל - מה זה בכלל? אילו מכשירים נחשבים לזוללי מזגן? איך בודקים שהבית עומד בעומס? מה אפשר לעשות לבד? מתי תצטרכו להזמין חשמלא?

ככל שתקופת החורף מתקרבת אלינו, כך צריכת החשמל שלנו בבית עולה. אז זה נכון שאין טיימינג טוב לקצר בבית, אך אולי זה הזמן להקדים תרופה למכה על מנת להימנע מהפתעות לא נעימות.

במדריך הבא נסביר מה גורם לעומס בלוח החשמל, אילו מכשירים גורמים לעומס וגם, מה אפשר לעשות לפני שמזמינים חשמלאי? כל התשובות בפנים.

עומס חשמל - מה זה בכלל?

ללוח החשמל בבית שלכם יש קיבולת מסויימת של מתח שהוא מסוגל לעמוד בה. על הקיבולת הזו מחליטה חברת החשמל ולמעשה בכל פעם שתנסו לעבור אותה, היא "תעניש" אתכם בקצר בכל הבית.

עומס חשמל בבית יכול להיות עומס כללי, שבוא אתם חורגים מגבולות קיבולת החשמל שחברת החשמלה הקצתה לכם. בנוסף, הוא יכול להיות עומס אזורי, שבו לדוגמה אתם חורגים מכמות החשמל המנותבת לאזור מסויים בבית, המטבח למשל.

בניגוד לעומס כללי שגם גורם לקצר כללי בדירה, עומס אזורי יגרום לקצר רק באזור הספציפי. לדוגמא, אם הדלקתם במטבח גם את התנור, גם את הטוסטר וגם את המיקרו, הפקק של המטבח יקפוץ ויהיה לכם קצר רק במטבח.

אילו מכשירים נחשבים לזוללי מזגן?

הבית שלנו מוצף במכשירי חשמל שונים ומשונים, כאלה שצורכים יותר חשמל וכאלה שפחות. באופן כללי, מכשירים זוללי חשמל הם מכשירים שבדרך כלל יש להם גוף חימום שתפקידו להפיק אנרגיה חשמלית בעוצמה גבוהה.

לכן, כשאנחנו מדברים על מכשירים זוללי חשמל, הכוונה היא בדרך כלל לדוד, מזגן, תנור אפייה ומפזר חום. במידה ומכשירי החמשל משוייכים לאותו אזור בלוח, סביר להניח שאם תבקשו להדליק את כולם ביחד, תחוו קצר אזורי בדירה.

איך בודקים שהבית עומד בעומס?

נפתח בשורה התחתונה - רובכם ודאי לא תספיקו ליזום בדיקה של עומס החשמל בבית, אלא פשוט תחוו קצר שחוזר על עצמו, כזה שיגרום לכם ללכת ולבדוק מה הקרה.

אז לפני זאתם רצים לבדוק האם לוח החשמל שלכם עומד בעומס, חשוב שתדעו כיצד הוא מחולק ואילו מכשירים משפיעים על איזה אזור.

אם תפתחו את לוח החשמל תוכלו לראות את הפקקים שהונים. כל פקק משוייך למעשה לאזור אחר בבית, יש גם פקקים מסויימים שמשוייכים למכשיר ספציפי ולא לאזור כללי, כמו המזגן למשל.

כי לבדוק איזה אזור או מכשיר חשמלי גורמים לקצר, על הפקקים חייבים להיות רשומים האזורים השונים. לדוגמא, הפקק הזה אחראי על המטבח, הפקק הזה על הדוד והפקק הזה על חדרי המקלחת והשירותים.

כל עוד לא תדעו מראש על איזה אזור הפקקים שבלוח אחראיים, יהיה לכם מאד קשה לבדוק איפה הכשל והיכן למעשה לוח החשמל שלכם לא עומד בעומס.

אז אם מצאתם את הפקק שאחראי על המטבח לדוגמא, כנסו למטבח ונתקו את כל מכשירי החשמל בו. כעת, חברו לחשמל את מכשירי החשמל בזה אחר זה. אם אחרי מספר שניות (לא מיד) הפקק של המטבח קפצ (רק הפקק של המטבח), שילוב מכשירי החשמל יחד גורם לעומס.

מה אפשר לעשות לבד?

נתחיל בזה שתמיד תוכלו ללמוד את מכשירי החשמל שלכם ולהתמודדות עם המגבלות שיש ללוח החשמל שלכם. הדלקתם את הדוד? סביר להניח שלא תוכלו להדליק גם את תנור החימום במקלחת וגם את הרדיאטור בחדר, ותרו על משהו.

בנוסף, הימנעו כמה שיותר ממוצרי חימום זוללי חשמל, כמו מפזר החום והרדיאטור למשל. אמנם מדובר במכשירים זולים יחסית שעושים את העבודה בצורה טובה, אך בסופו של דבר הזול עולה ביוקר.

שורה תחתונה - השתמשו יותר במזגן שלכם, הוא גם יותר חסכוני וסביר להניח שהוא מחובר בחיווט ישיר ללוח החשמל, מה שאומר שהוא לא יגרום לעומס.

מתי תצטרכו להזמין חשמלא?

את החשמלאי תצטרכו להזמין מתי שתרגישו שהגעתם למבוי סתום ולא משנה מה אתם עושים, החשמל כל הזמן קופץ לכם.

במצב כזה, תצטרכו להזמין חשמלאי מקצועי שיוכל לאתר את הבעיה ולטפל בה. תחילה, הוא יבדוק איזה פקק קופץ בלוח החשמל והאם מדובר בעומס או תקלה במכשיר חשמלי שגורמת לקצר.

יתכן מאד ולוח החשמל שלכם הוא לוח של 25 אמפר, בדרך כלל לוחות ישנים שכבר לא מתאימים לצריכת החשמל של היום. החשמלאי יוכל להציע לכם לשדרג את לוח החשמל ל- 40 אמפר או ממש להחליף אותו ללוח תלת פאזי שיכול לעמוד בעומסים גדולים.

חשוב לציין - העבודה צריכה להתבצע באמצעות חשמלאי מוסמך בלבד שרשאי לבצע את העבודה.

מחירון חשמלאים

המחירים כוללים מע”מ

תיקון קצר חשמלי: כל השלבים עד לפתרון

החשמל בבית קפץ? אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי מורשה, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? כל התשובות לפניכם.

התקנת נקודות חשמל: כל מה שצריך לדעת

זקוקים להתקנת נקודות חשמל? אנחנו כאן בשבילכם. איך מתנהלים מול החשמלאי לפני העבודה ובמהלכה וכמה תעלה לכם התקנת נקודת חשמל? קבלו את כל הטיפים של המקצוענים.

תיקון שקע חשמלי: כל השלבים בדרך לפתרון

השקע שרוף או מקצר וצריך תיקון? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם עד לתיקון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי, איך מתנהלים מולו וכמה תעלה לכם החלפת שקע? כל התשובות לפניכם.

תיקון מפסק של דוד שמש: כל השלבים בדרך לפתרון

מפסק הדוד הפסיק לעבוד? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים כשמפסק הדוד לא עובד, איך מתנהלים מול החשמלאי וכמה עולה החלפת מפסק לדוד? כל התשובות בפנים.

לכל התקלות ועבודות

arrow