כך תתכננו את נקודות החשמל בבית

תכנון נקודות חשמל בבית חשוב הן מבחינה פרקטית והן מבחינה אסתטית. במדריך הבא נפרט איך מתכננים את מיקום וגובה השקעים, איך מתקינים שקע כוח ואיך מתקינים שקע מוגן מים?

עוד במדריך
1. כך תתכננו את מיקום וגובה השקעים 2. כך תתכננו התקנת שקעי כוח 3. כך תתכננו התקנת שקע מוגן מים

תכנית החשמל הביתית מורכבת ממספר אלמנטים: מערכת חד פאזית או תלת פאזית? האם אתם מחלקים את הבית לאזורים לפי חדרים או לפי מכשירים גדולים? ואיפה אתם מתכוונים להתקין את השקעים?

במדריך הבא נפרט איך מתכננים את מיקום וגובה השקעים, איך מתקינים שקע כוח ואיך מתקינים שקע מוגן מים?

1. כך תתכננו את מיקום וגובה השקעים

התקנת נקודות חשמל היא החלק המרכזי בתכנון מערכת החשמל הביתית, עליו יש לבעלי הבית השפעה ויכולת שינוי ותמרון.

יש מכשירי חשמל אותם תוכלו להתאים לשקעים בהמשך, אך את מיקום המכשירים הגדולים, כמו המקרר והמזגן, תצטרכו לתכנן מראש, כך שהשקעים יותאמו אליהם.

מיקום השקעים בסלון הוא גמיש יותר מאשר במטבח או באמבטיה, נצלו זאת להתאים את השקעים לצרכים ולנוחות שלכם.

מיקום המכשירים החשמליים במטבח משפיע כאמור על מיקום השקעים. בנוסף לשקעים הללו, מומלץ להתקין שקע נוסף או שניים מתחת לכיור, לטובת מדיח כלים או גורס אשפה שאולי תרצו להתקין בעתיד.

בעוד שהגובה הסטנדרטי להתקנת שקעים הוא בין 30-40 ס"מ מהרצפה, בחדרי השינה תרצו להגביה את השקעים לגובה של 50 ס"מ ואף יותר, כך שהם יהיו מעל לגובה השידה שלצד מיטתכם.

בסלון מומלץ להתקין, בנוסף ליחידה הגדולה של חמישה או שישה שקעים באזור הטלוויזיה, מספר שקעים נוספים לצרכים עתידיים וכדי לייתר את הצורך בניתוק מכשיר וחיבור מכשיר אחר בכל פעם.

2. כך תתכננו התקנת שקעי כוח

שקע כוח הוא בעצם שקע שמעביר חשמל ישירות מלוח החשמל אל מכשיר חשמלי ספציפי (צרכן יחיד). לכן, יש להתאים את שקעי הכוח למכשירי חשמל כבדים. 

שקע כוח מונע בעצם נפילת מתח בבית כולו או באזור מסוים בבית. במידה והחשמל נופל באזור מסוים בלבד, רק המכשירים שמחוברים לאותו אזור יפסיקו לעבוד.

התקנת שקע כוח דורשת נתיכים עבים יותר, תכנון ספציפי, חציבה במקרים מסוימים ועוד.

3. כך תתכננו התקנת שקע מוגן מים

תפקידו של שקע מוגן מים הוא לספק הגנה באזורים רטובים ולחים או כאלה עם צנרת מים: מקלחת, מטבח, חדר השירות (מכונת כביסה) ומרפסת.

במקרה של נזילה בצנרת, אדים במקלחת או מזג אוויר חורפי, השקעים יישארו מוגנים ולא יבואו במגע עם מים, מה שעלול להוביל לקצר ואפילו לשריפה.  

מחירון חשמלאים

המחירים כוללים מע”מ

תיקון קצר חשמלי: כל השלבים עד לפתרון

החשמל בבית קפץ? אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי מורשה, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? כל התשובות לפניכם.

התקנת נקודות חשמל: כל מה שצריך לדעת

זקוקים להתקנת נקודות חשמל? אנחנו כאן בשבילכם. איך מתנהלים מול החשמלאי לפני העבודה ובמהלכה וכמה תעלה לכם התקנת נקודת חשמל? קבלו את כל הטיפים של המקצוענים.

תיקון שקע חשמלי: כל השלבים בדרך לפתרון

השקע שרוף או מקצר וצריך תיקון? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם עד לתיקון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי, איך מתנהלים מולו וכמה תעלה לכם החלפת שקע? כל התשובות לפניכם.

תיקון מפסק של דוד שמש: כל השלבים בדרך לפתרון

מפסק הדוד הפסיק לעבוד? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים כשמפסק הדוד לא עובד, איך מתנהלים מול החשמלאי וכמה עולה החלפת מפסק לדוד? כל התשובות בפנים.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

מתי צריך להתקין נקודת כוח?
התקנת נקודת כוח ייעודית עבור מכשירי חשמל זוללי אנרגיה כמו מזגן מיני-מרכזי, כיריים אינדוקציה או מכונת כביסה. לנקודות כוח חיבור ישיר ללוח החשמל והן כוללות מפסק נפרד תלת-פאזי. ללא נקודות כוח, ייווצר עומס על מערכת החשמל וזה יוביל לקצרים.