התקלות הנפוצות במאווררי תקרה: כלמה שצריך לדעת

מאווררי תקרה הפכו לפריט פופולרי במיוחד בבתים רבים בישראל. ניתן למצוא אותם כמעט בכל מקום. החל מחדרי שינה ועד לסלון ולמטבח.

עוד במדריך
התקלה: מאוורר התקרה לא נדלק התקלה: מאוורר התקרה מסתובב באיטיות התקלה: כנפי המאוורר סדוקות או שבורות התקלה: מאוורר התקרה מרעיש התקלה: המאוורר מסתובב לכיוון הנגדי התקלה: המאוורר לא מגיב לשלט התקלה: מאוורר התקרה מתנדנד

מאווררי התקרה מהווים פתרון יעיל, חסכוני וקריר לימי הקיץ החמים ולימי החורף. כדי להבטיח שימוש יעיל לאורך זמן, תצטרכו לבחור במאוורר תקרה שיתאים לצרכים שלכם ולדאוג שיותקן בצורה נכונה ובטיחותית.

עם זאת, בדומה לשאר מכשירי החשמל, גם למאווררי תקרה תקלות שונות שכדאי להכיר, למשל, רעשים חזקים ותקלות חשמליות. מהם הפתרונות האפשריים ומתי תהיו חייבים להיעזר בחשמלאי מורשה? המדריך המלא לפניכם.

התקלה: מאוורר התקרה לא נדלק

במקרה שבו הפעלתם את מאוורר התקרה דרך המתג או באמצעות השלט והוא לא עובד כלל, רוב הסיכויים שמדובר בתקלה חשמלית שדורשת ביקור של חשמלאי מורשה.

הפתרון: במסגרת בדיקתו, החשמלאי יבחן את תקינות המתג החשמלי אליו מחובר המאוורר יחזק או יחליף אותו במידת הצורך.

בנוסף, עליו לוודא ששאר החיבורים החשמליים במאוורר אינם רופפים. במקרה שמדובר על מאוורר עם שלט, ייתכן והטיפול פשוט יותר וידרוש רק את החלפת הסוללות או השלט כולו.

התקלה: מאוורר התקרה מסתובב באיטיות

התקלה הנפוצה ביותר שמקורה בקבל שנמצא במנוע שלא מאפשרת לנו לבחור את מצב המאוורר ואת המהירות שלו. במצב כזה, המאוורר פועל בעוצמה הנמוכה ביותר שלו ועל המצב הבסיסי בלבד.

הפתרון: בהנחה שהקבל הוא מקור התקלה, יש צורך בהחלפתו. בעוד שתפקידו של הקבל הוא להתניע את המנוע, לא מומלץ לתקן אותו בכל מצב.

אם מדובר על מאוורר תקרה ישן, שקלו להחליף את המאוורר באחד חדש ולא להשקיע בתיקון הקבל שעלול להיות יקר יותר.

התקלה: כנפי המאוורר סדוקות או שבורות

לעיתים, מאוורר התקרה מותקן בצמוד מדי לדלת הארון שסמוך עליו. וכך, נוצר מצב שבו פתיחת הדלת של הארון פוגעת בפעילות התקינה של המאוורר וגורמת לסדקים ואף לשברים בכנפיים שלו.

הפתרון: במקרה שבו איתרתם סדק או שבר על גבי הכנפיים של המאוורר, לא תוכלו לתקן אותן אלא, להחליפן בלבד.

התקלה: מאוורר התקרה מרעיש

מאווררי התקרה הקיימים כיום, כוללים מנועים שקטים מאוד. כך, שהרעש היחידי שתוכלו לשמוע הוא רעש חיתוך האוויר על ידי הכנפיים, שמכונה גם 'רעש לבן'. 

אולם, במקרים שבהם הרעש שיוצא ממאוורר התקרה יהיה חזק יותר, מקור התקלה יכול להיות בתקלה רשלנית או עקב פגם בייצור.

הפתרון: לאחר בדיקה מקיפה של כלל החיבורים השונים וחיזוקם, נסו להפעיל את המאוורר בשנית.  אם המאוורר עדיין מרעיש מאוד, ייתכן שמקור הבעיה בכנפיים. לצורך התיקון, תצטרכו להזמין חשמלאי מורשה שיבצע תיקון התקנה.  

התקלה: המאוורר מסתובב לכיוון הנגדי

אם הפעלתם את מאוורר התקרה ושמתם לב שהוא לא מקרר, ייתכן שהוא מסתובב לכיוון הלא נכון ולכן, לא מצליח ליצור אווירה נעימה בחדר.

הפתרון: תחילה, בדקו את מתג הכיוון במאוורר (במידה וקיים) וודאו שהוא נמצא בסימון הנכון (עבור עונת הקיץ או עונת החורף).

במקרה שבו מאוורר התקרה שלכם לא חדיש במיוחד, תצטרכו להזיז את המתג שנמצא במאוורר באופן ידני.

התקלה: המאוורר לא מגיב לשלט

במצב שבו המאוורר לא מגיב לפעולת ההדלקה והכיבוי דרך השלט, יכולות להיות לכך מספר סיבות אפשריות כמו: בקר תקול או שלט לא תקין.

הפתרון: לעיתים, הפתרון נמצא בסנכרון חדש של המאוורר עם הבקר. את הסנכרון, ניתן לבצע בעזרת הורדת המתג החשמלי של אותו החדר דרך לוח החשמל ולהחזירו לפעילות כעבור מספר דקות בודדות.

עם חזרת החשמל, לחצו לחיצה ארוכה על הכפתור שמשמש גם להדלקת התאורה בשלט עד להבהוב הנורות. כך, תבצעו איפוס מלא למאוורר ותחזירו אותו לפעילות תקינה.

התקלה: מאוורר התקרה מתנדנד

מצב שבו מאוורר התקרה מתנדנד עם הפעלתו, הוא מצב מסוכן שדורש את הפסקת השימוש בו עד לבדיקה ותיקון ההתקנה כיוון שהוא עלול להתנתק מהקיר ולגרום לסכנה ממשית.

הפתרון:  כאמור, השלב הראשון לטיפול בתקלה הוא כיבוי המאוורר והפסקת השימוש בו עד הגעת בעל המקצוע.

בשלב השני, החשמלאי יבדוק את טיב ההתקנה של המאוורר ויבצע חיזוקים (או אפילו התקנה חוזרת) כדי לוודא שהמאוורר לא יזוז לאורך כל זמן הפעילות.

זכרו ששימוש בטוח במאוורר יהיה אפשרי רק כאשר הוא מקובע בצורה מספיק חזקה לתקרה.

מחירון חשמלאים

המחירים כוללים מע”מ

תיקון קצר חשמלי: כל השלבים עד לפתרון

החשמל בבית קפץ? אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי מורשה, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? כל התשובות לפניכם.

התקנת נקודות חשמל: כל מה שצריך לדעת

זקוקים להתקנת נקודות חשמל? אנחנו כאן בשבילכם. איך מתנהלים מול החשמלאי לפני העבודה ובמהלכה וכמה תעלה לכם התקנת נקודת חשמל? קבלו את כל הטיפים של המקצוענים.

תיקון שקע חשמלי: כל השלבים בדרך לפתרון

השקע שרוף או מקצר וצריך תיקון? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם עד לתיקון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי, איך מתנהלים מולו וכמה תעלה לכם החלפת שקע? כל התשובות לפניכם.

תיקון מפסק של דוד שמש: כל השלבים בדרך לפתרון

מפסק הדוד הפסיק לעבוד? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים כשמפסק הדוד לא עובד, איך מתנהלים מול החשמלאי וכמה עולה החלפת מפסק לדוד? כל התשובות בפנים.

לכל התקלות ועבודות

arrow