מה זה חיבור חשמל תלת-פאזי?

האם פעם תהיתם איך מכשירי החשמל שלכם יכולים לעבוד במקביל מבלי שהפקקים בלוח יקפצו? כנראה שיש לכם חיבור תלת-פאזי במערכת החשמל. במדריך הבא נסביר מה זו מערכת חשמל תלת-פאזית, מה זה מפסק ראשי תלת-פאזי והאם המפסק יכול להקפיץ את הבית?

עוד במדריך
מה זו מערכת חשמל תלת-פאזית? מה זה מפסק ראשי תלת-פאזי? האם המפסק יכול להקפיץ את הבית?

חיבור תלת-פאזי במערכת החשמל הביתית מאפשר לנו להפעיל במקביל כמה מכשירי חשמל זוללי אנרגיה, אבל איך הוא עובד? 

במדריך הבא נסביר מה זו מערכת חשמל תלת-פאזית, מה זה מפסק ראשי תלת-פאזי והאם המפסק יכול להקפיץ את הבית?

מה זו מערכת חשמל תלת-פאזית?

תלת-פאזי מתאר את כמות המתח החשמלי או הזרם שמסופקים לבית, כאשר כל פאזה מספקת עד 25 אמפר (75 אמפר בסה"כ).

חיבור תלת-פאזי בבית, לעומת חד-פאזי, מאפשר שימוש במכשירי חשמל צורכי אנרגיה (מכונת כביסה, דוד שמש, מזגן, מדיח) ומונע קריסה של מערכת החשמל בשל עומס. מדובר במערכת שקיימת בבתים רבים בישראל. 

במידה ומכשירי החשמל חורגים מפאזה אחת, כלומר חיבור חד-פאזי, תתרחש נפילת מתח כתוצאה מעומס יתר. זרם החשמל ייפסק והמפסק הראשי בלוח החשמל יקפוץ.

זה סימן שצריך לשדרג ולעבור לחיבור תלת-פאזי. מערכת זו מספקת לבית שלושה פאזות במקום פאזה אחת כך שהספק החשמל בבית גדל פי שלושה, וכתוצאה מכך פוחת באופן משמעותי הסיכוי לנפילות חשמל.

מה זה מפסק ראשי תלת-פאזי?

תפקידו של מפסק ראשי תלת-פאזי הוא למנוע מעבר של צריכת יתר בבית מהספק החשמל שמתקבל מחברת החשמל.

מפסק זה שונה במראה החיצוני ממפסק חד-פאזי. צורתו נראית כמעין שלושה מאמ"תים (פקקים) המחוברים יחדיו כיחידה אחת.

כאמור, בדרך כלל בתים שמחובר אליהם מפסק ראשי תלת-פאזי הם בעלי שלושה פאזות שכל אחת מהן מספקת 25 או 40 אמפר, תלוי בדרישת בעל הדירה.

האם המפסק יכול להקפיץ את הבית?

מה קורה כאשר מפסק תלת-פאזי קופץ ומנתק את החשמל? ובכן, אירוע זה אינו שכיח מפני שהרעיון העומד מאחורי מערכת זו הוא לספק מספיק פאזות שיתמודדו עם ההספק החשמלי בבית.

אם אכן מתרחשת קפיצה של המפסק, אז הדבר עלול להצביע על שימוש בכמות חשמל מעל המותר באחת משלוש הפאזות.

לדוגמה, במקרה של זרם חשמל במפסק תלת פאזי  C25שעבר את 25 האמפר - יקפוץ המפסק הראשי. דבר זה עלול להצביע על חוסר איזון בין שלוש הפאזות.

מחירון חשמלאים

המחירים כוללים מע”מ

תיקון קצר חשמלי: כל השלבים עד לפתרון

החשמל בבית קפץ? אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי מורשה, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? כל התשובות לפניכם.

התקנת נקודות חשמל: כל מה שצריך לדעת

זקוקים להתקנת נקודות חשמל? אנחנו כאן בשבילכם. איך מתנהלים מול החשמלאי לפני העבודה ובמהלכה וכמה תעלה לכם התקנת נקודת חשמל? קבלו את כל הטיפים של המקצוענים.

תיקון שקע חשמלי: כל השלבים בדרך לפתרון

השקע שרוף או מקצר וצריך תיקון? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם עד לתיקון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי, איך מתנהלים מולו וכמה תעלה לכם החלפת שקע? כל התשובות לפניכם.

תיקון מפסק של דוד שמש: כל השלבים בדרך לפתרון

מפסק הדוד הפסיק לעבוד? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים כשמפסק הדוד לא עובד, איך מתנהלים מול החשמלאי וכמה עולה החלפת מפסק לדוד? כל התשובות בפנים.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

מה זה חיבור תלת-פאזי במערכת החשמל?
חיבור תלת-פאזי מורכב משלוש פאזות שמתארות את הספק החשמל בבית או כמות המתח החשמלי. כל פאזה מספקת עד 25 אמפר ו-75 אמפר בסה"כ. חיבור תלת-פאזי, בניגוד לחד-פאזי בבתים ישנים, מאפשר שימוש בהרבה מכשירי חשמל צורכי אנרגיה במקביל, ללא יצירת עומס חשמלי.