גינה חסכונית במים: כך תעשו את זה נכון

עבודת טיפוח הגינה תדרוש זמן ויעילות. ובעזרת הטיפים הבאים, תוכלו גם לטפח אותה ולחסוך במים. מה חשוב לדעת, אילו צמחים דורשים פחות תחזוקה ואיך תעשו את זה נכון? כל התשובות במדריך הבא.

עוד במדריך
אלו צמחים חסכוניים במים? הקפידו על חיפוי הקרקע בגינה כך תשקו את הגינה בצורה חסכונית

חיסכון במים תמיד היה וכנראה תמיד יישאר רלוונטי במדינתנו הקטנטונת, אולם ישנן פתרונות רבים לחיסכון בהוצאות המים שיגרמו לכם שלא לוותר גם על גינת הירק והפרחים שלכם. 

בחירת צמחים חסכוניים במים, שימוש בחיפויי קרקע והשקיה חסכונית ונכונה, כל אלה יכולים לעזור לכם לחסוך בהוצאות המים ולהמשיך ליהנות מגינה מטופחת ופורחת.

אלו צמחים חסכוניים במים?

הצעד הראשון בתכנון גינה חדשה או קיימת, הוא בחירה נכונה של הצמחייה. חשוב לתכנן את השתילה בצורה שתטיב עם הצמחייה ולבחור עבורם את המיקום הנכון. לא כל צמח דורש את אותה כמות מים ולכן, חשוב למסגר תחומים בתוך הגינה ובהם, לשלב את הצמחים שדורשים את אותם תנאי הגידול. בחירה בצמחים חסכוניים במים יהיו כאלה שיצרכו פחות מ-200 קוב מים לשנה בבגרותם.

בחירה בצמחי תבלין, עץ רימון וקקטוסים יעניקו לגינה שלכם מראה מהודר ויחסכו מכם ליטרים של מים לאורך השנים. בנוסף, בעת תכנון הגינה נסו למקם את הצמחייה במקום בו יש צל מלא או חלקי בעיקר בשעות הצהריים החמות. שעות הבוקר ואחר הצהריים יספקו עבורם את האור שהם צריכים מבלי לגרום להתאיידות מים רבים מן הקרקע.

הקפידו על חיפוי הקרקע בגינה

לחיפוי הקרקע בגינה סוגים רבים אך, מטרה אחת - הקטנת אידוי המים מהקרקע ושמירה על לחות הקרקע. החיפויים השונים יכולים להיות אבנים כמו אבני טוף, חלוקי נחל וגם אבני מדרך ושבבי עץ. היתרון הבולט של שבץ העץ הוא המראה הטבעי שהוא מעניק לגינה בעת השימוש בו. 

בפיזור נכון של שבבי עץ כחיפוי קרקע, תוכלו ליצור שכבת מגן על האדמה שבעת ההשקיה שלה, חלק מהמים יספגו בשבבי העץ, אך החלק הפנימי שנוגע באדמה יישאר לח. כאשר האדמה נשארת לחה לזמן ממושך, ניתן לצמצם בכמות המים להשקיית הגינה. יתרון נוסף של שימוש בשבבי העץ לחיפוי, שהם רכים וניתן לדרוך עליהם ללא חשש.

כך תשקו את הגינה בצורה חסכונית

הדרך בה אנו משקים את הגינה תעזור מאד בחיסכון המים ובהפחתה של חשבון המים. זמן ההשקייה, כמות ההשקייה והמרווחים בין כל השקייה להשקייה צריכים להיות נכונים ומועילים כדי שלא לבזבז כמויות מים גדולות שלא לצורך. 

לדוגמה, אם יש לכם מערכת השקיה אוטומטית,הפעילו אותה מדי פעם וודאו שהממטרות מכוונות למקומות בהם יש צמחייה מרובה ולא לאיזור לא נחוץ. כשאתם משקים את הגינה, זכרו את הכלל החשוב והוא שעת ההשקיה - העדיפו תמיד להשקות בשעות הבוקר המוקדמות כדי שהמים יספיקו להיספג באדמה ולא התאיידו מיד מחום השמש. הקפידו על מרווחי השקיה נכונים, השקיית יתר יכולה לא רק לבזבז מים, אלא גם להרוס צמחייה שמספיקה לה כמות מים קטנה כדי לצמוח. 

מחירון גינון

המחירים כוללים מע”מ

תחזוקה שוטפת לגינה: כל מה שצריך לדעת

צריכים תחזוקה שוטפת לגינה? אין בעיה, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד. מה כוללת תחזוקה שוטפת לגינה, איך מתנהלים מול הגנן וכמה תעלה תחזוקה שוטפת לגינה? התשובות לפניכם.

התקנת דשא סינטטי: כל מה שצריך לדעת

צריכים להתקין דשא סינטטי? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם שלב אחר שלב. איך בוחרים דשא סינטטי, איך מתנהלים מול הגנן וכמה יעלה לכם להתקין דשא סינטטי? כל התשובות בפנים.

הקמת גינה בבית פרטי או דירת גן: שלב אחר שלב

רוצים להקים גינה בבית פרטי או דירת גן? אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך. מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים גנן, איך מתנהלים מולו ומה המחיר של הקמת גינה בבית פרטי או דירת גן? כל התשובות לפניכם.

שתילת דשא מוכן: כל מה שחשוב לדעת

צריכים שתילת דשא מוכן? אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך. איך בוחרים דשא מוכן, איך מתנהלים מול הגנן וכמה עולה שתילת דשא מוכן? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

איך אפשר לחסוך מים בהשקייה?
בהשקייה, חשוב לשמור על זמן השקייה יחסית קבוע ועל מרווחים יחסית גדולים. השעה הטובה והמועילה ביותר להשקייה היא בשעות הבוקר המוקדמות. כך, המים מצליחים להיספג באדמה ולא מתאדים מהשמש החמה שמגיעה מאוחר יותר בבוקר. בנוסף, מרווח נכון של כמה שעות טובות בין השקייה להשקייה (ולעיתים גם יום שלם) תעזור בחסכון של מים וגם תסייע לצמחים שלא דורשים כמות גדולה של מים לצמוח כמו שצריך. 
איפה מומלץ לשתול את הצמחייה?
מיקום השתילה חשוב ועליו להיות במקום בו יש לרוב צל. בנוסף, במירה וישנן ממטרות בבית, חשוב לכוון אותן בזווית שתשקה תמיד את הצמחייה ולא איזורים סמוכים. כך, גם חוסכים במים וגם עוזרים לצמחייה לקבל כמות שמש ומים שמתאימים לה לגדילה טובה.