הכנת הגינה לחורף: כל מה שחשוב לדעת

השקיה ודישון חשובים לגינה בכל עונות השנה. אז איך עושים את זה נכון, על מה אפשר לוותר ואילו צמחים כדאי לשתול דווקא בחורף? כל התשובות

עוד במדריך
חיפוי וניקוז הגשמים בגינה תנו לקרקע לנשום עצרו את הדישון בחורף אל תשכחו להשקות את הגינה הקפידו על גיזום העצים העצים והצמחים שאפשר לשתול בחורף

עונת החורף היא עונה קצרה ולא קשה לרוב אבל עלולה לגרום לנזק רחב בגינה שלכם. אילו פעולות תוכלו לעשות כדי לעזור לה לצלוח את עונת הגשמים בהצלחה? הכל במדריך הבא. 

טיפול נכון ותחזוקה שוטפת שמתחילה כבר בעונת הסתיו תבטיח לכם לעבור את החורף בשלום ולהגיע לעונות הבאות עם גינה פורחת ומטופחת. כך תעשו את זה נכון. 

חיפוי וניקוז הגשמים בגינה

הגשם הרב שיורד בחורף עלול להצטבר בשטחי הגינה וליצור בוץ ושלוליות מים גדולות. הסיבה לכך  קשורה ככל הנראה לשיפועים שיש באדמה. איך תפתרו את זה? 

תקנו את השיפועים: את תיקון השיפוע תוכלו לעשות בעזרת אדמת חמרה המשמרת היטב חומרים מזינים ומים ובעיקר כיוון והיא מאפשרת למים עודפים להתנקז.

חפרו בורות ניקוז: על הבורות להיות נסתרים מהעין ובמקומות בהם עלולים להצטבר מים רבים. את המיקום המדויק תוכלו לקבל אחרי ייעוץ עם גנן שיבדוק את שטח הגינה שלכם. 

חפו את הגינה: חיפוי בעזרת בד מסוג פלריג ועליו חלוקי נחל או טוף יסייעו במניעת הצטברות מים בנקודות שונות בגינה וגם ימנעו צמיחה של עשבים שוטים בעונת הקיץ. 

תנו לקרקע לנשום

כדי לאפשר לאדמה לנשום, חשוב להפוך את האדמה (את החלק העליון שלה) וכך, להפריד את גושי האדמה שנוצרו עם הזמן ולמנוע את הפיכתם לבוץ בעונת החורף. המונח המקצועי לשיטה הוא תיתוח הקרקע אותו ניתן לעשות מעת לעת כדי לשחרר את החומרים האורגניים שכלואים באדמה ויכולים לעזור בצמיחה חדשה ולהיטיב עם הגינה. 

עצרו את הדישון בחורף

פעולת הדישון מועילה מאוד לאדמה ומחייה אותה אך במהלך החורף הופכת למיותרת. לרוב, הגשם ינקה את השטח, ישטוף את המלחים וישמש מעין הכנה לקראת עונת הפריחה שתגיע אחריו. חשוב להקפיד על המשך הדישון בעונות האביב והקיץ (וניתן גם בסתיו שקודם לחורף).  באזורי הגינה בהם יש לכם דשא, מומלץ לפזר קומפוסט ולכסח את הדשא ברמה בינונית כדי שלא תחשוף את שורשיו לרוח.

אל תשכחו להשקות את הגינה

עונת הגשמים בעיצומה והגינה סופגת מים רבים אבל זה עדיין לא מה שיגרום לכם להפסיק להשקות. אפשר בהחלט להוריד את המינון (בעיקר בימים גשומים) אך חשוב לקחת בחשבון את הימים בהם אין גשם וגם אם יש לכם גידולים בגינה. האדמה במישור החוף שונה מאדמה באזור הררי בו תהליך חלחול והניקוז המים איטי יותר ולכן, תוכלו לעצור את ההשקיה למספר ימים אחרי הגשם עד שתבחינו בייבוש מלא ואז להתחיל להשקות מחדש. 

הקפידו על גיזום העצים

דרך נוספת להתמודד עם החורף בגינה היא גזום ענפי העצים ודילולם ממספר סיבות, הראשונה היא בטיחות ומניעת נפילות של חלקי עצים (או עץ שלם לא יציב) בעת רוחות חזקות או סופות המאפיינות את עונת החורף. סיבה נוספת היא כדי לאפשר ככל שניתן כניסה של קרני השמש בשעות הבוקר אל העצים. את הגיזום והדילול תוכלו לעשות בעזרת גוזם עצים מקצועי.

טיפ: לאחר שהכנתם את הגינה לחורף, תוכלו לצמצם את ביקורי הגנן לפעם בחודש כיוון והטיפול בגינה במהלך עונת החורף פשוט יותר מעונות אחרות.

העצים והצמחים שאפשר לשתול בחורף

אחרי כל שלבי התחזוקה של הגינה הגיע שלב החידוש והשתילה. בדומה לכל עונות השנה, גם בחורף קיימים עצים וצמחים המאפיינים אותו ויהיו בשיא פריחתם:

אמנון ותמר: שייך למשפחת הסיגליים ממנו פורחים פרחי נוי מרהיבים, צבועניים ובגדלים שונים. פרחי אמנון ותמר קלים לגידול ולכן ניתן לראות אותם כמעט בכל גינה פרטית וציבורית.

פטוניה: לצמח זה עלים רחבים ודביקים. הוא משתרע על פני הקרקע ויוצר שטח מחייה צפוף. הפריחה שלו שופעת ונמשכת זמן רב - מתחילת האביב ועד סוף הקיץ. הפרחים שגודלים מאופיינים בשלל צבעים.

לוע ארי: צמח לוע הארי הוא צמח רב שנתי ופריחתו נמשכת על פני כל ימות השנה. הפרחים שלו מגוונים וצבעוניים (לרוב יהיו בצבעים הפרח בצבעי לבן, אדום, ורוד, צהוב וכתום) והוא אינו דורש תחזוקה שוטפת.

נרקיס: פרח מוגן בעל מינים שונים שפורחים לאורך כל ימות השנה, אך רובם פורחים בסתיו ובחורף. לנרקיס עלים דמויי סרגל ואכילת חלק כלשהו מפרח הנרקיס כמו פרחיו, גבעולו או בצלו אסורה כיוון והוא רעיל ויכול לגרום נזק.

ואם תרצו לשתול עץ פרי תוכלו לשתול עץ תפוח, עץ אגס, עץ אפרסקים ועץ שזיפים  וגם צמחי ירק שצומחים טוב בחורף כמו: פטרוזיליה, תרד, עירית ורוקט. 

מחירון גינון

המחירים כוללים מע”מ

תחזוקה שוטפת לגינה: כל מה שצריך לדעת

צריכים תחזוקה שוטפת לגינה? אין בעיה, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד. מה כוללת תחזוקה שוטפת לגינה, איך מתנהלים מול הגנן וכמה תעלה תחזוקה שוטפת לגינה? התשובות לפניכם.

התקנת דשא סינטטי: כל מה שצריך לדעת

צריכים להתקין דשא סינטטי? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם שלב אחר שלב. איך בוחרים דשא סינטטי, איך מתנהלים מול הגנן וכמה יעלה לכם להתקין דשא סינטטי? כל התשובות בפנים.

הקמת גינה בבית פרטי או דירת גן: שלב אחר שלב

רוצים להקים גינה בבית פרטי או דירת גן? אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך. מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים גנן, איך מתנהלים מולו ומה המחיר של הקמת גינה בבית פרטי או דירת גן? כל התשובות לפניכם.

שתילת דשא מוכן: כל מה שחשוב לדעת

צריכים שתילת דשא מוכן? אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך. איך בוחרים דשא מוכן, איך מתנהלים מול הגנן וכמה עולה שתילת דשא מוכן? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow