גינה חסכונית: כך תשקו נכון את הגינה

אחד המרכיבים החשובים ביותר להצלחת טיפוח הצמחייה והגן הוא השקיה נכונה. כיצד יש לעשות זאת, על מה חשוב להקפיד וממה יש להימנע?

עוד במדריך
איך מתכננים גינה חסכונית במים? איך משתמשים נכון בממטרות וטפטפות? מה חשוב לעשות בגינה כדי לחסוך במים?

כבר בעת הקמת הגינה יש לקחת בחשבון את נושא ההשקיה, הן מבחינת אפשרות למערכת השקיה בטפטפות, המטרה או בשילוב עם דשן.

כמובן הכל בהתחשבות בשטח הגינה, הגידולים המיועדים וכמות הזמן שברצונכם להקדיש לטיפוח שלה. 

כמובן שלא ניתן להגיד מראש בדיוק לכמה מים זקוק בדיוק כל צמח שכן מספר המשתנים גדול מדי (אזור אקלים, האם הצמח מקבל שמש ישירה או לא, סוג הקרקע ועוד). 

אולם מספר עצות וכללים יוכלו לעשות סדר ראשוני כך שבליווי של גנן מקצועי בשלב ההקמה או בסיוע בתחזוקה, הגינה שלכם תמשיך לפרוח כל השנה.

איך מתכננים גינה חסכונית במים?

ניתן, ואולי אף רצוי, לתכנן מראש גינה חסכונית במים. גינה חסכונית יכולה אף לכלול צמחים עונתיים, ירקות פירות אך במינון נכון.

עקרונות הקמת גינה כזו כוללים בין היתר הקטנת שטח המדשאה, נטיעת עצים ושתילת צמחים המוכרים כצרכני מים קטנים.

כמו כן ניתן להסב גינה קיימת גם לגינה חסכונית בתהליך שלא יפגע בגידולים הקיימים ולטווח הארוך יחסוך לכם בעלויות ההשקיה.

איך משתמשים נכון בממטרות וטפטפות?

האפשרות היעילה והמדויקת ביותר להשקיית גינה היא בשימוש בטפטפות הנשלטות על ידי מחשב. הטפטפות מפזרות את המים ללא בזבוז, יצירת שלוליות המושכות מזיקים ואידוי במועדים קבועים.

שימוש בטפטפות מאפשר השקיה מסודרת גם בזמן נסיעה או יציאה לחופשה ולמעשה מאפשר `ראש שקט`. כמובן שחשוב לעדכן את תכיפות ההשקיה לפי עונות השנה ולהתחשב בגורמים כמו סוג הצמח ואופי החשיפה לשמש.

כך שהלחות תסייע לצמחים במהלך היום עד לערב אשר הלחות בו מספיקה שוב לצמח עד למועד ההשקיה הבאה. חשוב לכוון את הממטרה היטב ולהימנע מהמטרה על שבילי הגינה או חלקים בנויים אחרים. וכן יש להימנע מהשקיית יתר שעלולה גם להזיק לצמחים וגם לשמש כר פורה למזיקים ויתושים.

בעוד שהצנרת עצמה זולה מאד מחשב ההשקיה יהיה יקר יחסית ויכול אף להגיע ל-1,500 ₪. כדאי להיעזר בגנן בעל ניסיון על מנת להרכיב נכון את המערכת ולהזין את התכנית הרצויה. מי שבכל זאת משתמש בממטרות מומלץ להשקות בשעות הלילה המאוחרות עד לפני הזריחה.

מה חשוב לעשות בגינה כדי לחסוך במים?

1. בחרו צמחים עמידים לבצורת: השלב הראשון ביצירת גינה חסכונית במים הוא בחירת צמחים המותאמים באופן טבעי לתנאי יובש. כמה צמחים פופולריים העמידים לבצורת כוללים סוקולנטים, קקטוסים, לבנדר, רוזמרין ומרווה.

2. קבצו צמחים לפי צרכי מים: לצמחים שונים יש דרישות מים שונות, כך שקיבוץ שלהם יחד בהתאם לצרכים שלהם יעזור לכם לחסוך במים ולשמור על בריאות הגינה שלכם. כך למשל ניתן להציב צמחים בעלי צרכי מים גבוהים בפינה אחת של הגינה, בעוד צמחים עמידים לבצורת ניתן להציב בפינה אחרת.

3. התקינו מערכת השקיה בטפטוף: מערכות השקיה בטפטפות מספקות מים ישירות לשורשי הצמחים שלכם, מפחיתות את הפסולת ומבטיחות שכל צמח מקבל את כמות המים הדרושה לו.

4. השתמשו בחבית גשם: אספו מי גשמים בחבית גשם והשתמשו בהם כדי להשקות את הגינה שלכם. זה יעזור לך לחסוך במים ולהפחית את התלות שלך במי ברז מטופלים.

5. חסכו במים: לבסוף, הקפידו להשקות את הצמחים שלכם רק כשהם צריכים זאת. בדקו את האדמה באופן קבוע כדי לראות אם היא יבשה מדי והשקו רק כשצריך.

על ידי ביצוע העצות הללו, תוכלו ליצור גינה חסכונית במים שהיא גם יפה וגם ידידותית לסביבה.  

מחירון גינון

המחירים כוללים מע”מ

תחזוקה שוטפת לגינה: כל מה שצריך לדעת

צריכים תחזוקה שוטפת לגינה? אין בעיה, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד. מה כוללת תחזוקה שוטפת לגינה, איך מתנהלים מול הגנן וכמה תעלה תחזוקה שוטפת לגינה? התשובות לפניכם.

התקנת דשא סינטטי: כל מה שצריך לדעת

צריכים להתקין דשא סינטטי? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם שלב אחר שלב. איך בוחרים דשא סינטטי, איך מתנהלים מול הגנן וכמה יעלה לכם להתקין דשא סינטטי? כל התשובות בפנים.

הקמת גינה בבית פרטי או דירת גן: שלב אחר שלב

רוצים להקים גינה בבית פרטי או דירת גן? אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך. מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים גנן, איך מתנהלים מולו ומה המחיר של הקמת גינה בבית פרטי או דירת גן? כל התשובות לפניכם.

שתילת דשא מוכן: כל מה שחשוב לדעת

צריכים שתילת דשא מוכן? אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך. איך בוחרים דשא מוכן, איך מתנהלים מול הגנן וכמה עולה שתילת דשא מוכן? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

מה זה טוף לגינה?
טוף הוא גם סוג של סלע געשי שניתן להשתמש בו בגינון ובגינון. טוף ידוע בעמידותו ובעמידותו בפני בליה, מה שהופך אותו לבחירה פופולרית לשימוש כסלע דקורטיבי או חומר בנייה בחללים חיצוניים. אופיו הנקבובי מאפשר לצמחים להשתרש, מה שהופך אותו לאידיאלי עבור גינות סלעים.
איך משקים את הגינה בצורה חסכונית?
התקינו מערכת השקיה בטפטוף, אשר מספקת מים ישירות לשורשי הצמחים שלך במקום בו הם נחוצים ביותר. קבצו יחד צמחים בהתאם לצרכי המים שלהם. זה מאפשר לכם להשקות ביעילות רבה יותר על ידי שימוש במקור השקיה אחד עבור מספר צמחים. השתמשו בחבית גשם או אסוף מי גשמים לשימוש בגינה שלכם. זה חוסך מים וחוסך כסף בהשוואה לשימוש במי ברז מטופלים. כרסמו סביב הצמחים כדי לעזור לשמור על הלחות.