ריצוף חוץ: מהן האפשרויות המומלצות?

ריצוף חוץ צריך להיות פרקטי, עמיד, בטיחותי וגם עיצובי. במדריך הבא נפרט אלו סוגי ריצוף קיימים, מה היתרונות של כל ריצוף ומה הדרישות של כל אחד מהם?

עוד במדריך
1. ריצוף באבנים משתלבות 2. יישום בטון מוחלק 3. ריצוף באריחי גרניט פורצלן 4. התקנת דקים

בחירת ריצוף חוץ היא דבר לא פשוט ומתחלקת לפן העיצובי ולפן הפרקטי. מצד אחד חשוב ליצור קו עיצובי אחיד עם פנים הבית, מצד שני כדאי להתחשב בצד המעשי כולל השפעות מזג האוויר. 

במדריך הבא נפרט אלו סוגי ריצוף קיימים, מה היתרונות של כל ריצוף ומה הדרישות של כל אחד מהם?

1. ריצוף באבנים משתלבות

האבנים המשתלבות מגיעות בגימור מחוספס, אך באמצעות ליטוש ניתן גם להגיע לגימורים מורכבים יותר. האבנים עשויות מלט ושכבת אגרגטים בגווני אדום, צהוב, אפור ותכלת, ובעובי של סנטימטר.

אם אתם בוחרים באבנים שאינן סטנדרטיות, קחו בחשבון שהדבר ישפיע על עלות העבודה. ישנן אבנים שגדולות בהרבה משלושה ס"מ, אבנים שיצריכו פילוס של כל אבן בנפרד, או שימוש במכונת הליטוש עם מיגון ששומר על האבן מפציעה.

התקן הישראלי לאבן משתלבת הוא R11, ולאבן מסותתת R13. חשוב להקפיד לרכוש אבנים שעומדות בתקן, שכן אבנים שאינן עומדות בתקנים הללו מהוות סכנת החלקה.

2. יישום בטון מוחלק

אחת הרעות החולות שבריצוף שטח חיצוני צמוד קרקע היא צמחיה שבוקעת מבין האריחים, ואף עשויה לגרום להתרוממות הריצוף ולפגיעה בו. יציקת בטון בשטח החיצוני של הבית הוא פתרון מעולה לכך.

יישום בטון על השטח החיצוני של הבית מצריך התחשבות בסוג האדמה. כשמדובר באדמה סופגת, היא יכולה לספוג גם את הבטון הרטוב, מה שיצור חוסר איזון במשטח.

לכן, לפני שיוצקים את הבטון ועל מנת להתגבר על המכשול הזה, קבלן בטון מקצועי ישטח את האדמה, יחצוץ בין האדמה לבין משטח הבטון בעזרת משטח עץ או פלסטיק ולאחר מכן יצוק את הבטון.

3. ריצוף באריחי גרניט פורצלן

גרניט פורצלן הוא האריח הנפוץ ביותר לריצוף חוץ בבתים פרטיים. מדובר באריחים זולים יחסית, עמידים מאוד וקלים לתחזוקה, ונחשבים לדוחי מים.

כשבוחרים את סוג האריח יש להתחשב באחידות מול ריצוף פנים הבית ובתנאים הסביבתיים. אריח ברמת עמידות R10 מגן בצורה טובה מפני החלקה.

ישנן שיטות שונות בהן ניתן להביא את האריחים לרמת עמידות של R10, ולכל שיטה יש את היתרונות ואת החסרונות שלה:

האפשרות הראשונה היא לרכוש ריצוף בעמידות גבוהה לאזור החצר, אך כדי לעשות זאת יש להתחשב מראש בסוג הריצוף של פנים הבית ולהקצות כמות נוספת של אריחים לחצר למקרה של שברים או סדקים בעתיד.

אפשרות נוספת היא חספוס מלאכותי של אריחים רגילים והעלאת רמת העמידות שלהם, פעולה אותה תצטרכו לתאם מול קבלן השיפוצים או הרצף מראש.

4. התקנת דקים

לא מדובר בריצוף מסורתי, אלא יותר בחיפוי על גבי משטח מבטון. הדקים המומלצים הם מעץ אורן, קומרו ואיפאה בין היתר, אך גם הדק הסינתטי עמיד ואיכותי ואינו דורש תחזוקה רבה. 

מבחינת מראה לכל סוג עץ יש הייחודיות שלו, כך שמבחינת עיצוב הדק משפיע על הבית בכלל ועל השטח החיצוני של הבית בפרט. 

ישנם סוגי דקים שונים, אך כל הדקים עוברים תהליך של ליטוש, חיטוי נגד מזיקים ובנוסף הם נצבעים בצבע שמגביר את רמת עמידות העץ. התהליך הזה מעניק לעץ את מראה הדק החלק והמוכר.

בכל מקרה, דק דורש תחזוקה קבועה, צביעה בכל שנה למניעת היווצרות סדקים כתוצאה משחיקה ומחשיפה לשמש וריסוס להרחקת מזיקים.

מחירון שיפוצים

המחירים כוללים מע”מ

שיפוץ כולל של הבית: כל השלבים והמידע 

צריכים עזרה עם שיפוץ בבית? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים שיפוצניק, מה חשוב לבדוק מולו וכמה עולה שיפוץ כללי של הבית? כל מה שחשוב לדעת.

שיפוץ חלקי בבית: כל השלבים והמידע בדרך לשיפוץ

צריכים עזרה עם שיפוץ בבית? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים שיפוצניק, מה חשוב לבדוק מולו וכמה עולה שיפוץ חלקי בבית? כל מה שחשוב לדעת.

הדבקת ריצוף: כל מה שחשוב לדעת

זקוקים להדבקת ריצוף? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד בכל תהליכי ההתקנה. איך מתנהלים מול השיפוצניק לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה הדבקת ריצוף? כל התשובות בפנים.

צביעת דירה: כל מה שצריך לדעת

צריכים לצבוע את הדירה ואין לכם מושג מאיפה להתחיל? אל תדאגו, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד. איך מתנהלים מול הצבעי לפני העבודה ובמהלכה וכמה זה יעלה לכם? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

מה זה בטון מוטבע?
בטון מוטבע, שנקרא גם בומנייט, הוא טכניקת ריצוף ייחודית שמתבססת על יצירת עיטורים או תבניות בבטון. טכניקה זו הומצאה בשנות ה-50 בארה"ב ונשענת על הרעיון שניתן להטביע צורות ותבניות שונות בבטון לפני התייבשותו.