ניקיון לפני או אחרי הדברה?

אתם הולכים לבצע בקרוב הדברה כנגד מזיקים באמצעות ריסוס בביתכם, ותוהים האם עדיף וכדאי מבחינה תברואית ובטיחותית לנקות היטב את הבית לפני ההדברה או שמא עדיף לדחות את הניקיון לאחריה. מדריך זה יציג בפניכם את שתי הגישות המרכזיות בנושא ויפרט היבטים שונים שכדאי שתביאו בחשבון בבואכם לקבל החלטה מושכלת המתאימה לצרכים שלכם.

עוד במדריך
חשיבות ניקיון היסוד של הבית כבסיס להצלחת ההדברה מדוע אין זה מומלץ לנקות את הבית לאחר שבוצעה הדברה? כיצד חברת ניקיון מקצועית יכולה להכין כראוי את הבית לקראת ההדברה המלצות בטיחות חשובות לאחר ביצוע ההדברה ובהיעדר ניקיון האם אפשרי ורצוי בכלל לנקות את הבית לאחר ביצוע ההדברה?

שתי גישות עיקריות בשאלת העיתוי הנכון של ניקיון הבית ביחס להדברה

גישה ראשונה גורסת כי עדיף לבצע תחילה את ההדברה עצמה ולאחר מכן לנקות לעומק את הבית. לפי גישה זו, הניקיון יסיר וימנע הצטברות נוספת של לכלוך, שיירי מזון ומפגעים תברואיים שהמזיקים המתים והחומרים עלולים להותיר אחריהם.

לעומתה,גישה שנייה טוענת כי ביצוע ניקיון יסודי ומקיף של הבית עוד לפני ההדברה, לא רק שישפר את איכות הניקיון הכללית, אלא שיסייע בעקיפין גם להגדלת סיכויי ההצלחה של ההדברה עצמה.

קיימת גם מידה רבה של חשש בקרב דיירי הבתים שמתכננים הדברה מפני ניקוי הבית בתום התהליך, בגלל החשיפה האפשרית להשפעת חומרי ההדברה על הבריאות. נבחן גם היבט חשוב זה בהמשך.

במדריך הבא נעסוק בשתי הגישות הללו, תוך התייחסות לשוני בין סוג הדברה אחד למשנהו, יעילות חומרי ההדברה והאפקטיביות שלהם אחרי ניקיון.

כמו כן בדרכים לשמור על בטיחות ובריאות בני הבית במהלך ובתום ההדברה, וכיצד פעולת הניקוי יכולה בכל זאת לסייע לכם להגיע לבית נקי ממזיקים, ונקי בכלל.

חשיבות ניקיון היסוד של הבית כבסיס להצלחת ההדברה

הדברת מזיקים בבית שנגוע בביצי תיקן גרמני, נמלת אש, פשפשים, קרציות, ועוד מזיקים טורדניים ועקשניים כאלה ואחרים, יכולה להיות יעילה מאוד, אך היא יכולה גם להיות מועדת לכישלון.

ההבדל בין הצלחה לבין ייאוש, בעקבות החזרה של האורחים הבלתי רצויים, תלוי לא מעט ברמת הניקיון של הבית.

התפיסה כי יש לנקות את חומרי ההדברה לאחר הריסוס היא שגויה, שכן החומרים בהם משתמשים להדברה נכון להיום הם חומרי עם רמת רעילות נמוכה.

כל עוד לא מדובר בחומר מסוג זרחן אורגני שנאסר לשימוש, ובחומר מסוג פוספין, חומר רעיל מאוד שאינו מיועד להדברה ביתית, אתם יכולים להיות רגועים.

יתר החומרים בהם מדבירים מקצועיים בעלי רישיון עושים שימוש הם חומרים שלא פוגעים בבני אדם ובחיות מחמד אחרי טווח הזהירות בו אתם נדרשים לשהות מחוץ לבית (אליו נגיע בהמשך).

במאגר הנתונים של המשרד לאיכות הסביבה תוכלו לוודא שלמדביר שהזמנתם יש רישיון בתוקף, ואל תתביישו לשאול אותו באיזה סוג חומר הוא משתמש לביצוע ההדברה.

מדוע אין זה מומלץ לנקות את הבית לאחר שבוצעה הדברה?

מכיוון שמטרת הניקיון לאחר ביצוע ההדברה שונה לחלוטין מניקיון שגרתי אחר. מטרתו העיקרית במקרה זה היא להסיר ביעילות מרבית מפגעים תברואתיים ולכלוך שנותר בסביבה תוך כדי הקפדה על שמירת האפקטיביות של חומרי ההדברה שכבר הופעלו בנקודות הטיפול השונות ברחבי הבית.

יתרה מכך,ערבוב יחד של חומרי ניקוי סטנדרטיים עם שאריות חומרי ההדברה עלולה ליצור תגובה כימית מסוכנת שיש בכוחה אף לגרום נזק בלתי הפיך לפריטי ריהוט או גימורים יקרים בבית.

כיצד חברת ניקיון מקצועית יכולה להכין כראוי את הבית לקראת ההדברה

ניקיון כללי, יסודי וקפדני של הבית טרם ביצוע ההדברה למעשה עשוי להגדיל באופן משמעותי את הסיכויים להצלחתה, בכך שהוא מונע מראש הצטברות שוב של תנאי מחיה נוחים עבור המזיקים.

אופן ביצוע הניקיון אמור כמובן להיות מותאם למצבו הנוכחי של הבית הספציפי – האם מדובר בבית חדש, בבית שעבר שיפוץ כללי זה עתה או שמא בבית ישן שזקוק לטיפול ושיקום.

בבתים ישנים חשוב ביותר לטפל לעומק בהצטברויות של אבק, כתמי שומן ולכלוך שנצברו במהלך השנים. כמו כן יש להסיר כליל כל מוקד של עובש או רטיבות המהווים קרקע פורייה להתרבות המזיקים הבלתי רצויה, בין אם על הקירות או במקומות אחרים.

המלצות בטיחות חשובות לאחר ביצוע ההדברה ובהיעדר ניקיון

חשוב לאוורר היטב את הבית לאורך זמן כדי לסייע לייבוש מהיר יותר של הרצפות שעברו טיפול. כמו כן יש להקשיב ולפעול על פי הנחיות המדביר לגבי משך הזמן המומלץ להימנע משהייה בבית או בקרבתו, בהתאם לסוג המדויק של חומר ההדברה שהופעל אצלכם.

בנוסף חשוב לפנות חיות מחמד מהסביבה למשך 12 עד 24 שעות, בהתאם לגודלן, רגישותן ומאפייניהן הייחודיים.

האם אפשרי ורצוי בכלל לנקות את הבית לאחר ביצוע ההדברה?

ניקיון הבית בשלב הזה אפשרי אך חייב להיעשות בזהירות רבה, תוך הקפדה שלא לפגוע כלל ביעילות חומרי ההדברה בנקודות הטיפול השונות.

מומלץ מאוד להימנע מלשטוף את הרצפות במשך לפחות שבוע ימים ולהסתפק בשטיפה עדינה במים בלבד במידה ובכל זאת בוחרים לנקות.

ניתן וכדאי לנקות בהדרגה משטחים אחרים שלא טופלו באופן ישיר, בעזרת מטליות לחות חד פעמיות.

ניקיון אחרי שיפוץ: כל מה שצריך לדעת

זקוקים לניקיון אחרי שיפוץ? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך. מה כולל ניקיון אחרי שיפוץ, איך מתנהלים מול חברת הניקיון לפני העבודה ובמהלכה וכמה יעלה הניקיון? כל התשובות לפניכם.

ניקיון דירה לפני אכלוס: כל מה שחשוב לדעת

צריכים עזרה עם ניקיון הבית לפני האכלוס? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים חברת ניקון, איך תתנהלו מולם וכמה עולה ניקיון לפני אכלוס? ריכזנו עבורכם את כל המידע.

ניקיון אחרי שריפה: כל מה שצריך לדעת על שיקום הבית

צריכים עזרה עם ניקיון הבית אחרי שריפה? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים חברת ניקון, איך תתנהלו מולם וכמה עולה ניקיון אחרי שריפה? ריכזנו עבורכם את כל המידע.

ניקיון חדר מדרגות: כל מה שצריך לדעת

צריכים ניקיון חדר מדרגות? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד. מה חשוב לדעת על ניקיון חדר מדרגות, איך מתנהלים מול חברת הניקיון וכמה העבודה תעלה? כל התשובות בפנים.

לכל התקלות ועבודות

arrow