התקנת מזגן מיני-מרכזי: מדריך מלא

בונים בית או משפצים והחלטתם להתקין מזגן מיני-מרכזי? במדריך הבא נסביר איך בוחרים מזגן מיני-מרכזי, האם מזגן מיני-מרכזי צריך הנמכת תקרה, מה חשוב לבדוק לפני התקנת מזגן מיני-מרכזי ומה משפיע על מחיר התקנת מזגן מיני-מרכזי?

עוד במדריך
איך בוחרים מזגן מיני-מרכזי? האם מזגן מיני-מרכזי צריך הנמכת תקרה? מה חשוב לבדוק לפני התקנת מזגן מיני-מרכזי? מה משפיע על מחיר התקנת מזגן מיני-מרכזי?

התקנת מזגן מיני-מרכזי היא עבודה גדולה שמתבצעת לרוב במהלך בניית בית או דירה ובזמן שיפוץ קומפלט כשרוצים להחליף את המזגנים העיליים.

במדריך הבא נסביר איך בוחרים מזגן מיני-מרכזי, האם מזגן מיני-מרכזי צריך הנמכת תקרה, מה חשוב לבדוק לפני התקנת מזגן מיני-מרכזי ומה משפיע על מחיר התקנת מזגן מיני-מרכזי?

איך בוחרים מזגן מיני-מרכזי?

תפוקת המזגן – תפוקת מזגן מיני-מרכזי נעה בין 2.5 ל-7 כ"ס, טווח גדול שמכסה דירות בינוניות ומעלה ועד בתים פרטיים. מזגן מיני-מרכזי מאפשר לקרר את כל החדרים באופן שקט ואחיד באמצעות מערכת בקרה ושליטה וגם על-ידי התקנת דמפר (עיגול מתכת עם תריסים) בצינורות המובילים לכל חדר.

יש דמפר ידני עם שלט שניתן לפתוח או לסגור ודמפר אוטומטי שנסגר לפי טמפרטורה שנקבעת מראש בכל חדר. אופציה מתקדמת יותר היא התקנת דמפר חכם שנסגר ונפתח בהדרגה באופן אוטומטי וכך מווסת את תנועת האוויר לחדר לפי טמפרטורה נבחרת.

צריכת החשמל של המזגן – הדירוג האנרגטי של המזגן מודד את יעילות צריכת החשמל לפי סולם שבו A ו-B מייצגים את הרמה הגבוהה ביותר ו-G את הרמה הנמוכה ביותר. צריכת החשמל של מזגן מיני-מרכזי נחשבת גבוהה יותר ממזגן עילי שניתן לשליטה לפי הפעילות בבית, אבל טכנולוגיית האינוורטר – שמווסתת את פעולת המדחס – מפחיתה משמעותית את התפוקה ואת הצריכה.

מותג המזגן – כשרוצים לבחור מותג מזגנים אמין, כדאי ללכת על חברות ישראליות מובילות כמו תדיראן, אלקטרה וטורנדו. שירות הלקוחות שלהן יעיל, חלקי החילוף זמינים וזולים יותר ורוב טכנאי המזגנים עובדים איתם באופן קבוע. לכן פחות מומלץ לבחור מותגים יפניים כמו פוג'יטסו ומיצובישי.

האם מזגן מיני-מרכזי צריך הנמכת תקרה?

מזגן מיני-מרכזי מותקן בתוך נישת גבס שנקראת הנמכת תקרה, מדובר בעבודה גדולה יחסית שמתבצעת ברוב המקרים במהלך בניית הדירה או הבית ובזמן שיפוץ קומפלט. היא מתבצעת על-ידי קבלן גבס לפי תוכנית עבודה של מתקין מזגנים ובתיאום עם קבלן השיפוצים וחשמלאי מורשה.

במקרה שיש כבר הנמכת תקרה ורוצים להחליף מזגן מיני-מרכזי ראש בראש, רק צריך לוודא עם מתקין המזגנים שהמזגן החדש מתאים לנישה הקיימת ולא צריך לשנות את גודל ההנמכה.

איך מתנהלים מול קבלן הגבס?

דרשו ביקור מקדים – אחרי שבחרתם איש גבס, דרשו שהוא יגיע לבית כדי להעריך את מורכבות העבודה, לבצע מדידות של הקירות וכל האלמנטים שקשורים בעבודה, ולהגיש הצעת מחיר מסודרת בהתאם. במקרה שמדובר במזגן מיני-מרכזי בעל תפוקה גבוהה, מומלץ להתייעץ עם טכנאי מזגנים לגבי תוכנית העבודה.

ודאו שיש מספיק פתחי אוורור ופחת שירות – כדי שהמזגן יפעל בצורה יעילה, דרושה פעולת סירקולציה של אוויר ולכן חשוב לוודא שקבלן הגבס יוצר מספיק פתחי אוורור (בכל חדר ובחללים המרכזיים). זה אמנם חלק מהותי בהנמכה וקשה להאמין שבעל המקצוע לא יבצע זאת, אבל ודאו שהוא יוצר פתח שירות (לרוב באמבטיה) בעל גישה נוחה לטכנאי המזגנים במקרה של תקלה.

ודאו שגובה ההנמכה לא נמוך מדי – הגובה המומלץ להנמכת תקרה למזגן הוא בסביבות 15 ס"מ. יותר מזה והתקרה תהיה נמוכה מדי, דבר שיקטין את החלל וייצור תחושת צפיפות. ודאו מראש שקבלן הגבס לא חורג מההמלצה, כאשר הגבול הסביר הוא הנמכה של עד 20 ס"מ מהתקרה.

מה חשוב לבדוק לפני התקנת מזגן מיני-מרכזי?

ודאו שהמזגן מחובר לשקע כוח – מזגן מיני-מרכזי זולל הרבה חשמל וזה מצריך חיבור נפרד בלוח החשמל, אחרת יהיה עומס על המכשירים האחרים. לשם כך צריך שחשמלאי מוסמך יבצע התקנת נקודת כוח שכוללת פקק נפרד בלוח ומפסק פאקט ביחידה החיצונית, מה שיאפשר לטכנאי מזגנים לנתק את אספקת החשמל במקרה של תקלה. בנוסף, החשמלאי צריך לבדוק שיש לוח חשמל תלת-פאזי שיוכל לעמוד בעומס הרב.

ודאו שפירוק המזגן הישן כלול במחיר – מחיר התקנת מזגן מיני-מרכזי אינו כולל את פירוק המזגן הישן, לכן מומלץ להודיע למתקין מראש כך שזה ייכלל בהצעת המחיר המקורית, כך תימנעו מתשלום גבוה במועד ההתקנה. אחרי פירוק המזגן הישן, המתקין מחויב בחוק לפנות אותו על-פי החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני.

ודאו שיש אחריות על ההתקנה – ברוב המקרים, טכנאי מזגנים נותן אחריות של 3-5 שנים על התקנת מזגן חדש, רק ודאו שאתם מקבלים זאת בכתב על החשבונית. האחריות של המתקין אינה מכסה את רכיבי המזגן, אלא לבעיות שקשורות להתקנה כמו חיבורי צנרת הגז והניקוז, חיבור היחידה הפנימית וחיבור היחידה החיצונית על התושבת.

מה משפיע על מחיר התקנת מזגן מיני-מרכזי?

בהנחה שמתקין המזגנים היה בבית והצעת המחיר שניתנה מבוססת על הביקור המקדים, אין סיבה שיהיו הפתעות במועד ההתקנה. עם זאת, אלו הדברים שיכולים להשפיע על מחיר העבודה:

הארכת צנרת – התקנה סטנדרטית של מזגן מיני-מרכזי כוללת צנרת באורך של 2-3 מטר. במקרה שצריך הארכה, למשל במקרים בהם היחידה הפנימית של המזגן רחוקה מהיחידה החיצונית, זה מהווה תוספת של 80 עד 120 שקל למטר רץ.

מורכבות העבודה – במקרה שיש בעיית גישה ליחידה החיצונית של המזגן או לפתח השרות שבו מתקינים את היחידה הפנימית, מחיר העבודה עשוי לקפוץ במאות שקלים. אם צריך שימוש במנוף, ניתן להשכיר תמורת 300-400 שקל לשעה. למרות זאת, אלו דברים שצריך לדעת מראש ולא צריכות להיות הפתעות. 

התקנת מזגן עילי: כל מה שצריך לדעת

צריכים להתקין מזגן עילי? אנחנו נלווה אתכם בכל השלבים בתהליך ההתקנה. איך מתנהלים מול טכנאי המזגנים לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה התקנת מזגן עילי? כל התשובות בפנים.

התקנת מזגן מיני-מרכזי: כל מה שצריך לדעת

צריכים להתקין מזגן מיני-מרכזי? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד בכל תהליכי ההתקנה. איך מתנהלים מול טכנאי המזגנים לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה התקנת מזגן מיני-מרכזי? כל התשובות בפנים.

העברת מזגן עילי: כל השלבים בדרך לפתרון

צריכים להעביר מזגן עילי? אנחנו נלווה אתכם בכל השלבים בתהליך ההעברה. איך מתנהלים מול טכנאי המזגנים לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה להעביר מזגן עילי? כל התשובות.

נזילת מים מהמזגן: כך תפעלו

יש המון גורמים לנזילת מים מהמזגן, אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי מזגנים ואיך מתנהלים מולו? כל התשובות במקום אחד.

לכל התקלות ועבודות

arrow