אינטרקום חדש בתמ"א 38: עסקת חבילה משתלמת

למה האינטרקום הוא חלק אינטגרלי ממפרט הבניין? מי אחראי לכך? ואילו מערכות אפשריות להתקנה? כל הפרטים בכתבה

עוד במדריך
מהו פרויקט תמ"א ואיך זה קשור לאינטרקום שלנו? האינטרקום כמוצר או סמל סטטוס? התקנת אינטרקום בזמן תמ"א אינטרקום לבניין משותף על תשתית קיימת אינטרקום אלחוטי לבית משותף

אתם גרים בבניין המיועד לעבור שיפוץ במסגרת פרויקט תמ"א 38, מעבר לחיים הזמניים באתר בנייה על כל המשתמע בכך, אתם עתידים ליהנות מכמה שדרוגים שלא קשורים למשמעות האמיתית של תכנית התמ"א המגנה מפני רעידות אדמה.

ברוב המקרים, מערכת האינטרקום תהיה אחת מן השדרוגים הללו.

מהו פרויקט תמ"א ואיך זה קשור לאינטרקום שלנו?

פרויקט תכנית מתאר ארצית (תמ"א) 38 הינו פרויקט אשר במסגרתו אישרה המדינה את שיפוצם של בנייני דירות שנבנו או אושרו לבנייה לפני 1980, המדינה העבירה את סמכויותיה ואת ביצוע השיפוץ לידי קבלנים פרטיים ולאישור הרשות העירונית כדי לזרז תהליכי בנייה, לחסוך עלויות, לתמרץ התחלות בנייה ולשפר דיור לגרים בבניינים אלו.

כל תהליך תמ"א מתחיל בשלוש פעולות ראשוניות שיש לעשותם במקביל והם: בדיקת זכויות ביצוע ברשות העירונית ואישור דיירים לביצוע השיפוץ. בתווך, נציגי הדיירים יחפשו את הקבלן שיציע את המפרט הכי אטרקטיבי – אחד מהפרמטרים יהיה האינטרקום.

האינטרקום כמוצר או סמל סטטוס?

האינטרקום נחשב כחלק ממפרט הבניה המוצע לתושבים מצד היזם. השאיפה של התושבים היא להעלות את ערך דירותיהם ולקבל מן היזם/הקבלן עבודות גמר איכותיים ויקרים ככל הניתן, הקבלן מצידו מציע מלכתחילה מוצרים יוקרתיים כדי לזכות בזיכיון הדיירים לשיפוץ הבניין וכדי למכור במחיר גבוה את הדירות החדשות שהוא בונה.

התקדמות הטכנולוגיה, הפחתת המס על מוצרי חשמל והביקוש בשוק, הפכו בשנים האחרונות את האינטרקום בבנייני דירות ליותר מאשר כלי אבטחה אלא לסמל סטאטוס. קשה למצוא כיום בניין חדש או כזה שעתיד להיבנות ואין בו לפחות אינטרקום עם מצלמה. .

התקנת אינטרקום בזמן תמ"א

היתרון בהתקנת אינטרקום בתמ"א נובע מקישורו הישיר למערכת החשמל, על פי הנחיות חברת החשמל לשיפוץ במסגרת תמ"א 38, על היזם לבצע שינויים במערכת החשמל בבניין הכוללים: הזזת מיקומי הזנות ומונים וכן גם שינוי הארקות ואמצעי ההגנה מפני חשמול. המשמעות היא שאין צורך לשנות, להחליף ולהוסיף חיווט לדירות בצורה מסורבלת אלא מתקינים מחדש.

במידה והפאנל בכניסה מכיל מצלמה, ההתקנה מתבצעת כך שלכל דירה מועברים 4 גידים: רמקול, מגבר, מצלמה וקודן, אלו מועברים מן הפאנל בכניסה לבניין ועד לאחרונה שבדירות.

החשמלאי משאיר בארון החשמל צינור תקשורת ייעודי עבור מתקין האינטרקום וזה מעביר את הגידים מן הארון אל כל דירה בנפרד. המערכת עובדת בכבל מתח נמוך 12V. 

אינטרקום לבניין משותף על תשתית קיימת

התקנת אינטרקום על תשתית קיימת היא אחת העבודות הנפוצות בתחום הזה. יכול להיות שבבניין שלכם היה פעם אינטרקום, ושהתשתית עדיין קיימת, גם אם אתם לא יודעים את זה.

התשתית הקיימת יכולה להתאים להתקנת האינטרקום החדש, גם אם תרצו להתקין אינטרקום דיגיטלי על תשתית לאינטרקום אנלוגי. הסיבה העיקרית להתקנת תשתית חדשה היא מצב התשתית הקיימת.

אם תתעקשו להתקין את האינטרקום החדש על תשתית ישנה במצב רעוע, ייתכן שבעל המקצוע יסכים לבצע את העבודה, אבל לא בטוח שתקבלו עליה אחריות.

אינטרקום אלחוטי לבית משותף

אינטרקום סלולארי הוא אחד הדרכים היעילות לאבטחת בניין מגורים משותף ביום - יום. מה כדאי לדעת לפני שבוחרים אינטרקום סלולרי לבניין משותף?

לבחור את מיקום המערכת

יש הרבה מערכות אינטרקום סלולרי טובות מאוד, אבל מערכת אינטרקום יעילה חייבת להיות ממוקמת במיקום נכון. 

התקנה במיקום נכון תייתר את הצורך בהתקנה חוזרת בעתיד.

תקציב ודרישות נוספות

יש כמה אלמנטים ותוספות למערכת שיכולים להשפיע על עלות העבודה.

כדי להתאים את מערכת האינטרקום הסלולרי הנכונה לבניין שלכם, וכדי לעשות את זה בתקציב מתאים ולא להוציא כספים נוספים על תוספות מיותרות, שאלו את עצמכם:

  • האם אתם צריכים מצלמות יחד עם האינטרקום? ואם כן אז כמה?
  • על אילו פתחים אתם מעוניינים לפקח?
  • האם תרצו כניסת אינטרקום גם מהחניה?
  • האם אתם צריכים אינטרקום גם בכניסה לאזור המחסנים?
  • האם מדובר בבניין בו יש ממ”דים פרטיים או מקלט?

תשובות לשאלות האלה יעזרו לכם לדעת איזו מערכת אתם רוצים, ובעיקר - על אילו תוספות אתם יכולים לוותר, עוד לפני ההתקשרות על בעל המקצוע.

מה חשוב לסגור בהסכם השירות?

בדקו האם נכללת בהזמנתכם התייחסות לשירות תיקון אינטרקום לבניין משותף. אם לא, דרשו להוסיף או להתייחס לנושא הזה. שימו לב שכל העלויות אמורות להיכלל בפירוט בהצעת המחיר.

התקנת אינטרקום בבניין: כל המידע והשלבים להתקנה

צריכים עזרה עם התקנת אינטרקום בבניין המגורים המשותף? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים מתקין, מה מומלץ לבדוק מולו וכמה עולה התקנה של התקנת אינטרקום בבניין? ריכזנו לכם את כל המידע.

התקנת אינטרקום ביתי: כל המידע והשלבים להתקנה נכונה

צריכים עזרה עם התקנת אינטרקום פרטי? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים מתקין, מה מומלץ לבדוק מולו וכמה עולה התקנה של התקנת אינטרקום פרטי? ריכזנו לכם את כל המידע.

האינטרקום לא מגיב: כל השלבים בדרך לפתרון

האינטרקום לא מגיב? הגעתם למקום הנכון. מה חשוב לדעת על אינטרקום שלא מגיב, איך מתנהלים מול טכנאי האינטרקום וכמה יעלה לכם התיקון? כל התשובות לפניכם.

תקלה בשפופרת של האינטרקום: כל השלבים עד לפתרון

יש לכם תקלה בשפופרת של האינטרקום? אנחנו נדאג ללוות אתכם בכל השלבים בביצוע העבודה. איך מתנהלים מול הטכנאי לפני העבודה וכמה עולה תיקון שפופרת באינטרקום? כל התשובות בפנים.

לכל התקלות ועבודות

arrow