לחמם את הבית ואת האווירה: המדריך המלא להתקנת קמין גז

מעבר להיותו פונקציונלי, הרי שאי אפשר להתעלם מהנוכחות הקסומה והמורגשת מאוד של קמין במרכז הסלון. נוכחות שהופכת את המבנה מאוסף של קירות ואריחים לבית במלוא מובן המילה. מה כדאי לדעת לפני? לפניכם מדריך שיגרום לכם להתחמם בסטייל.

עוד במדריך
חסכוני וקל לתחזוקה: יתרונותיו של קמין הגז איך לבחור קמין: תפוקה, מיקום ועיצוב קמין עומד או קמין מובנה: מה עדיף? ארובה כפולה ועמידה בתקנים: הפרמטרים שיהפכו את ההתקנה לבטוחה שלוש עלויות מרכזיות: מה כוללת הצעת מחיר להתקנת קמין גז?

לא רק קמין אח מסורתי עם בולי עץ מכניס אווירה קלאסית קסומה בחורף. גם קמין גז מעוצב יכול בהחלט לחמם לא רק את הבית, אלא גם את האווירה שבו. הוא נחשב לנוח לתפעול ומאפשר שליטה על הטמפרטורה מרחוק, באמצעות שלט או טיימר מובנה. מלבד תרומתו האסתטית לבית, הוא חסכוני ומאפשר חימום נקי ללא צורך בהסקת עצים מלכלכת.

התקנת קמין גז מצריכה הכנות מקדימות, על מנת שהוא יותקן ויתופעל בצורה בטוחה. ההתקנה חייבת להתבצע אך ורק על-ידי טכנאי גז מורשה בעל רישיון בתוקף. איך מתקינים, מה ישפיע על המחיר ומהם התקנים המחייבים של ההתקנה? כל התשובות במדריך שלפניכם.

חסכוני וקל לתחזוקה: יתרונותיו של קמין הגז

בשונה מקמין עץ המתבסס על הסקה, קמין הגז הוא קמין נוח יותר לתפעול ואינו מצריך תחזוקה. הוא מופעל באמצעות הדלקה פשוטה, בעזרת שלט מותאם ומכיל בתוכו טיימר ותרמוסטט לשליטה מלאה על הטמפרטורה.

בשונה ממזגן שנחשב לכזה שמייבש מאוד את החלל, גורם לעייפות ולכאבי ראש, הרי שחימום באמצעות גז מספק חום נעים יותר בבית, ואינו סופח את כל הלחות בחלל. הוא גם אינו מרעיש כמו מזגן, ואינו מחייב ניקוי פילטרים בקביעות.

יתרון בולט נוסף של קמין הגז, הוא האפשרות לחמם את הבית מראש באמצעות הטיימר והתרמוסטט. ממש כמו הדלקה של דוד חשמל מרחוק, כך תוכלו לתכנת את הדלקת הקמין לזמנים שהגדרתם ולהפסיק את פעולת החימום עם הגעה לטמפרטורה הרצויה. תקראו לזה ה"מזגן של הקמינים". התרמוסטט, ימנע חימום יתר, ובכך יאפשר לכם לחסוך כסף. אם יש לכם "בית חכם" השליטה מרחוק תהיה יתרון גדול עבורכם, ותאפשר לכם לחזור הביתה כשהוא כבר מחומם.

יתרון משמעותי נוסף הוא שקמין גז מחמם את החלל במהירות, אך שומר על החום בסיום הפעלתו, הרבה יותר זמן מאשר חימום באמצעות מזגן.

איך לבחור קמין: תפוקה, מיקום ועיצוב

קמיני הגז הקיימים בשוק מגיעים בגדלים שונים ולכל אחד מהם, תפוקת חימום שונה. בשלב בחירת הקמין, תצטרכו להתאים את גודל הקמין לגודל החלל שבו הוא ימוקם בבית, על מנת שהחימום יהיה מהיר ואפקטיבי.

הספקי החימום בקמיני הגז נעים בין 8 ל-14 קילו וואט וכל אחד מהם, מתאים לחלל אחר. כך לדוגמה, עבור חלל שגודלו נע בין 80 ל-100 מ"ר יספיק קמין בעל הספק של 8 קילו וואט. אולם, עבור חלל שגודלו יכול להגיע עד 140 מ"ר תצטרכו קמין בעל הספק של 12 קילו וואט.

כאמור, הבחירה בקמין היא לא רק בחירה פונקציונלית המתייחסת לסוג החימום של הבית, אלא בעלת אמירה עיצובית מובהקת. היתרון הגדול הוא המבחר העצום של סגנונות העיצוב, הגדלים והחומרים מהם עשוי קמין הגז. תוכלו לבחור בעיצוב מתכתי, בעיצוב זכוכית או בעיצוב אבן. גם מגוון הצורות שלו רחב, ותוכלו לבחור מבין קמין עגול, מרובע, מחובר לתקרה, תלוי באוויר או כפס דק שרץ לרוחב כל הקיר.

אלמנט נוסף שמשפיע גם על סגנון העיצוב וגם על המחיר, הוא כמות הצדדים שמהם נחשפת האש הבוערת. גם כאן, ככל שהפתחים יהיו רבים יותר, כך המחיר יעלה בהתאם.

קמין עומד או קמין מובנה: מה עדיף?

עוד בחירה שתקדים את התקנת הקמין תהיה בין סוגי הקמינים הקיימים: קמין גז מובנה או קמין גז עומד. מבחינת אפקטיביות, שניהם יחממו אתכם באותה המידה. ההבדל המהותי יהיה בעיצוב.

הקמין המובנה (או בשמו הנוסף, הקמין הבנוי), מותקן בתוך נישה צמודה לקיר והופך להיות כחלק מהקיר. קמין זה יכול להשתלב בכלל סגנונות העיצוב ועם כל סוגי הקירות (גבס, לבנים ובטון).

לעומתו, הקמין העומד הוא בעצם קמין עצמאי, שלא מצריך התקנה צמודה לקיר או נישה מתאימה. הוא יכול פשוט להתמקם בכל פינה בבית שתבחרו.

ארובה כפולה ועמידה בתקנים: הפרמטרים שיהפכו את ההתקנה לבטוחה

רכישת קמין עם תו תקן: עוד לפני ההתקנה, בדקו שהקמין שרכשתם הוא קמין מאושר ובעל תו התקן של מכון התקנים הישראלי.

התקנת ארובה כפולה: התקנת הארובה הכפולה חשובה לפעילות התקינה של קמין הגז. תפקידה לשמור על האוויר הצח בתוך הבית. התקנת הארובה תאפשר לקמין למשוך אוויר נקי מצד אחד, ולהוציא אוויר מלוכלך מהצד השני ובכך, לשמור על אוויר נקי ובטוח לנשימה.

התקנה על ידי טכנאי גז מורשה: בניגוד להתקנת הקמין והארובות, שאינן מחייבות שהמתקין יהיה בעל רישיון כלשהו, הרי שאת החיבור של הקמין עצמו לתשתית הגז יש לבצע אך ורק על-ידי טכנאי גז מורשה בעל רישיון בתוקף. לכן, אל תתביישו לבקש ממנו להציג את הרישיון שלו בפניכם לפני תחילת העבודה.

שלוש עלויות מרכזיות: מה כוללת הצעת מחיר להתקנת קמין גז?

עלות התקנת הקמין כוללת שלושה מרכיבים: עלות הקמין, עלות ההתקנה ועלות החימום בגז ולכן, לפני שאתם מתקינים את הקמין החדש, בחנו היטב את הצעת המחיר שקיבלתם והשוו אותה למחירון המקצוענים.

טווח המחירים של הקמין רחב ויכול להגיע לעשות אלפי שקלים. כאמור, פערי המחיר יושפעו מתפוקת הקמין, מהחומרים מהם הוא עשוי, מסגנון העיצוב שתבחרו וממותג היצרן.

גם מחיר ההתקנה של הקמין ישתנה בהתאם למורכבות העבודה בשטח ולמיקום ההתקנה בבית. במקרים שבהם ההתקנה תתבצע בבית עם קומות, היא תהפוך למורכבת וליקרה יותר, ותושפע גם מאורך הצנרת ומנוחות ההתקנה שלה.  

מחיר החימום בגז ייקבע בהתאם לשימוש ולגודל הבית. לדוגמה, בבית שגודלו 150 מ"ר, יידרש בלון גז גדול (עם מיכל של 48 ק"ג), אשר יספיק לכם לחימום הבית למשך של 10 שעות ביום לתקופה של כשבועיים. לכן, ככל הנראה תצטרכו שני בלוני גז גדולים, ולהקפיד להחליף אותם מדי חודש.

התקנת נקודת גז: כל מה שצריך לדעת

צריכים התקנת נקודת גז? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם שלב אחר שלב. מתי צריך להתקין נקודה חדשה, איך מתנהלים מול טכנאי הגז וכמה עולה התקנת נקודת גז? כל התשובות בפנים.

הזזת נקודת גז: כל מה שצריך לדעת

עושים שיפוץ וצריכים הזזת נקודת גז? הגעתם למקום הנכון, אנחנו נלווה אתכם לכל אורך הדרך. מתי צריך הזזת נקודת גז, איך מתנהלים מול טכנאי הגז וכמה יעלה לכם הזזת נקודת גז? כל התשובות לפניכם.

החלפת ברז גז: כל השלבים עד לפתרון

צריכים החלפת ברז גז? אנחנו נלווה אתכם בכל הצעדים. נסביר מתי צריך להחליף ברז גז, איך מתנהלים מול טכנאי הגז וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

הכיריים לא נדלקות: כל השלבים בדרך לפתרון

הכיריים לא נדלקות? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם עד לתיקון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי גז, איך מתנהלים מולו וכמה יעלה לכם לתקן כיריים שלא נדלקות? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow