התקנה או הזזת נקודת גז: מדריך מלא

בין אם זה במהלך בניית דירה, שיפוץ חלקי או בעקבות רכישת מכשיר חדש שפועל על גז, כנראה שתצטרכו להתמודד עם מערכת הגז בבית. במדריך הבא נסביר מה חשוב לדעת על התקנת נקודת גז, מה זה הזזה או פיצול נקודת גז, איך מתנהלים מול טכנאי גז מקצועי ומה משפיע על מחיר התקנת נקודת גז?

עוד במדריך
מה חשוב לדעת על התקנת נקודת גז? מה זה הזזה או פיצול נקודת גז? איך מתנהלים מול טכנאי גז מקצועי? מה משפיע על מחיר התקנת נקודת גז?

משפצים את הדירה? רכשתם מחמם מים שפועל על גז? כנראה שתצטרכו להתקין נקודות גז חדשות או לשנות נקודות קיימות.

במדריך הבא נסביר מה חשוב לדעת על התקנת נקודת גז, מה זה הזזה או פיצול נקודת גז, איך מתנהלים מול טכנאי גז מקצועי ומה משפיע על מחיר התקנת נקודת גז?

מה חשוב לדעת על התקנת נקודת גז?

ברוב המקרים, התקנת נקודות גז בבית מתבצעת במהלך הבנייה או במהלך שיפוץ קומפלט/שיפוץ המטבח. ההתקנה כוללת הקמת תשתית גז ופריסת צינורות מתחת לריצוף ובתוך הקירות. לכך דרוש תיאום לוחות זמנים בין קבלן השיפוצים לטכנאי הגז – היחידי שמוסמך ומורשה להתעסק בגז.

באופן טבעי, הרבה יותר משתלם וקל להתקין נקודות גז בזמן הבנייה או השיפוץ, בניגוד להתקנת נקודה חדשה או פיצול/הזזת נקודה קיימת בדירה בנויה, לכן כדאי לתכנן מראש ולשמור על האופציות לעתיד.

זה אומר שמומלץ להתקין נקודת גז במרפסת או בחצר, אפילו אם לא חשבתם לרכוש גריל גז או פטריית חימום. מחיר התקנת נקודה בזמן שיפוץ יעלה הרבה פחות מהתקנת נקודה חדשה לאחר מכן.

מתי צריך התקנת נקודת גז חדשה?

התקנת נקודת גז חדשה נדרשת כשרוכשים מכשיר שפועל על גז, כמו גריל, מחמם מים, החלפת אינדוקציה בכיריים גז וקמין בתוך הבית או בחצר.

בבניינים משותפים, מערכת הגז מחוברת לרוב לצובר מרכזי שטמון באדמה וכל הצינורות מחוברים אליו. במצב כזה, טכנאי הגז יחצוב בקיר או ברצפה ויתקין נקודה חדשה על-ידי התחברות לנקודת הגז הקרובה. האופציה הנוספת היא התקנה גלויה לאורך הקיר (צנרת חיצונית), פתרון פחות אסתטי וגם פחות יקר.

התקנת נקודת גז חדשה עבור גריל במרפסת או בחצר יכולה להיות יקרה במקרה שצריך חציבה או צנרת ארוכה מהרגיל, לכן מומלץ לשקול שימוש בבלוני גז אותם ניתן לרכוש דרך ספק הגז ולהתקין לבד.

מה זה הזזה או פיצול נקודת גז?

הזזת נקודת גז היא סוג של התקנת נקודה חדשה, מדובר בהעתקת נקודת גז קיימת ויצירת נקודה חדשה וזה מצריך לרוב הארכה של הצנרת או הנחת צנרת חדשה באמצעות חציבה בקיר או בריצוף. העבודה גם כוללת את ביטול נקודת הגז הישנה מפני שאין בה צורך.

מתי צריך הזזת נקודת גז? העבודה מתבצעת במהלך שיפוץ הדירה כשרוצים לשנות את מיקום נקודת הגז במטבח, למשל התקנת כיריים על אי חדש או התקנת תנור משולב באזור אחר במטבח.

סיבה נוספת להזזת נקודת גז קשורה לנושא הבטיחות, זאת במקרה שמתגלה במסגרת בדיקת גז שגרתית (מומלץ אחת לחמש שנים) נקודה שאינה עומדת בתקן של מכון התקנים שכולל בין היתר מרחק מינימלי בין ברז הגז לנקודת חשמל או הכיריים.

יש גם אופציה זולה יותר להתקנה שנקראת פיצול נקודת גז. במקום להתקין נקודה חדשה או להזיז אחת קיימת, טכנאי הגז יפצל את הנקודה באמצעות ברז סעפת כדורי ויחבר אליו שני מכשירים שפועלים על גז, למשל גריל ומעשנת שנמצאים בסמוך במרפסת או בחצר. זה יוצר אמנם תלות בנקודת גז אחת, אך חוסך כסף על התקנת נקודה חדשה.

איך מתנהלים מול טכנאי גז מקצועי?

ודאו שטכנאי הגז מורשה – רק טכנאי גז מורשה שמחזיק בתעודה מטעם משרד התשתיות יכול לבצע התקנות נקודות גז וכל עבודה שקשורה לגז. על התעודה צריך להיות כתוב רישיון לעסוק בעבודות גפ"מ, וצריכים להופיע בה הפרטים הבאים:

1. שם הטכנאי + תמונה

2. תוקף רישיון

3. מספר תעודת זהות

4. דרגת רישיון (מתקין גפ"מ רמה 1 או 2)

ודאו שטכנאי הגז מספק טופס תקינות – בכל התקנה של תשתית גז או התקנת נקודת גז חדשה, נדרש מהטכנאי לערוך בדיקות כדי לוודא שמערכת הגז תקינה ובטוחה לשימוש, כמו בדיקות לחץ ואטימות.

בסיום הבדיקה, הטכנאי צריך למסור מסמך שנקרא טופס נורמטיבי ובו תיאור העבודה והבדיקות שבוצעו, סוג מאגר הגז, פרטי הדירה בה נערכה ההתקנה, ולבסוף חתימת הטכנאי לצד פרטי הרישיון.

לכן חשוב לוודא מראש שהטכנאי מספק לכם את הטופס, זה מבטיח לכם שההתקנה בוצעה באופן יסודי ובטיחותי. אגב, במקרה של התקנת תשתית גז במהלך בנייה או שיפוץ, לא תוכלו לקבל אישור לטופס 4 (אכלוס המבנה) ללא טופס נורמטיבי.

מה משפיע על מחיר התקנת נקודת גז?

מורכבות העבודה – במקרה שטכנאי הגז צריך לבצע חציבה ברצפה או בקיר, עבודה שדורשת לעיתים שני ביקורים, מחיר ההתקנה עשוי לעלות ב-30 אחוזים. דרך יעילה לעקוף את זה ולחסוך כסף היא התקנה חיצונית על-ידי הצמדה של הצנרת לאורך הקיר.

הארכת צנרת – התקנת נקודת גז חדשה כוללת צנרת סטנדרטית של עד 2 מטר אורך, כאשר מקובל לגבות 80-100 שקלים על כל מטר נוסף. זה נפוץ בעיקר בהתקנת נקודת גז בקומה גבוהה או בהתקנת נקודה רחוקה במרפסת או בחצר.

התקנת נקודת גז: כל מה שצריך לדעת

צריכים התקנת נקודת גז? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם שלב אחר שלב. מתי צריך להתקין נקודה חדשה, איך מתנהלים מול טכנאי הגז וכמה עולה התקנת נקודת גז? כל התשובות בפנים.

הזזת נקודת גז: כל מה שצריך לדעת

עושים שיפוץ וצריכים הזזת נקודת גז? הגעתם למקום הנכון, אנחנו נלווה אתכם לכל אורך הדרך. מתי צריך הזזת נקודת גז, איך מתנהלים מול טכנאי הגז וכמה יעלה לכם הזזת נקודת גז? כל התשובות לפניכם.

החלפת ברז גז: כל השלבים עד לפתרון

צריכים החלפת ברז גז? אנחנו נלווה אתכם בכל הצעדים. נסביר מתי צריך להחליף ברז גז, איך מתנהלים מול טכנאי הגז וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

הכיריים לא נדלקות: כל השלבים בדרך לפתרון

הכיריים לא נדלקות? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם עד לתיקון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי גז, איך מתנהלים מולו וכמה יעלה לכם לתקן כיריים שלא נדלקות? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow