לחתוך או להדביק? כל מה שצריך לדעת על התאמת כיור וכיריים לשיש

מתחדשים בכיריים או בכיור? מחליפים מטבח ומתלבטים לגבי סוגי ההתקנה? רגע לפני שאתם עושים טעות שיכולה לעלות לכם ביוקר ולגרום לנזקים לכלל המשטח במטבח או בחדר הרחצה, אל תפספסו את המידע שליקטנו לכם במדריך הזה.

עוד במדריך
מהי הגבהת שיש לכיריים? נוח לניקוי ומגן על השיש: היתרונות של הגבהת השיש במטבח מה עדיף: לחתוך את השיש או להגביה? חיתוך או הגבהה: גם בחדר הרחצה נדרשות התאמות כמה זה עולה ומה משפיע על המחיר?

הגבהת השיש עבור הכיריים, היא מסוג העבודות שמבצעים במספר מצבים עיקריים: כשעליכם להתקין כיריים במידות שונות מהכיריים המקוריות, כשמתקינים כיור חדש או כשיש מגירה הצמודה לשיש ולא ניתן להזיז אותה.

במקרים מסוימים, יהיה עדיף לבצע דווקא חיתוך בשיש הקיים (ולא הגבהה שלו). לפני שבוחרים זאת, חשוב לקחת בחשבון את הנזקים האפשריים (סדקים שברים) שיכולים להיגרם לכל משטח השיש. מהם היתרונות והחסרונות של כל שיטה, איך תתאימו את סוג העבודה לסוג השיש ומה ישפיע על מחיר העבודה? לפניכם, המדריך המלא. 

מהי הגבהת שיש לכיריים?

כיצד מתבצעת הגבהת שיש לכיריים? ישנם מספר דרכים לבצע את ההגבהה הזו, שהיא מעין "במה". התוצאה הסופית היא משטח שיש הגבוה יותר משאר המשטח הקיים.

במסגרת העבודה, תוכלו לבחור בין מסגרת שתתאים לסוג השיש הקיים היום ותהווה לו מעין השלמה, או לבחור בעיצוב שונה. הבחירה בין השתיים תלויה ביכולת שלכם להשיג משטח זהה לגמרי.

אחרת, מוטב ליצור מסגרת בולטת ואף להתאים אותו לכיריים החדשות ולא למשטח הישן. קצת כמו להתלבט אם להתאים גרביים למכנסיים או לנעליים. לעתים, דווקא בחירה בשיש המהווה 'קונטרה' היא בחירה שתיראה טוב יותר ולא תרגיש כמו 'טלאי' שהוא בבחינת פשרה עיצובית.

נוח לניקוי ומגן על השיש: היתרונות של הגבהת השיש במטבח

בשונה מכיריים שמונחות בקו ישר עם השיש, כיריים שמותקנות לאחר הגבהת שיש מאפשרות לנו גישה נוחה יותר לכל הלכלוך שמצטבר מסביבן בזמן הבישול. כך, הניקוי של סביבת הכיריים מתבצע בצורה יסודית יותר.

הגבהת השיש היא גם הזדמנות לשדרג את האיטום שסביב הכיריים ולמנוע חדירת מים שיכולים לגרום לקצרים למערכת החשמלית שלהם.

יתרון נוסף הוא ההתקנה שנחשבת לעבודה קלה יותר ובעלת סיכוי נמוך מאוד לנזק לשיש. זאת, לעומת חיתוך השיש, שעלול ליצור סדקים ושברים לאורך כל המשטח.

עוד יתרון חשוב הוא שהגבהת השיש מאפשרת הפרדה מלאה בין פלטות החימום של השיש לבין שאר המשטח וכך, שומרות עליו מפני נזקי טמפרטורה (שעלולים להוביל להחלפת השיש כולו).

מה עדיף: לחתוך את השיש או להגביה?

שאלת ההגבהה או החיתוך נקבעת לרוב בהתאם לסוג העבודה בשטח: חידוש המטבח או שינוי המיקום של הכיריים הקיימות.

עבור כל מקרה, תתאים עבודה אחרת שתכיל בתוכה שיטות עבודות שונות. לרוב, חיתוך השיש ייעשה במקרה של חידוש המטבח ויכלול בתוכו גם חיתוך של הארונות לשם התאמתם למשטח החדש. 

מלבד התאמת העבודה לסוג השיש ולסיבת ההגבהה, חשוב להתאים גם את שיטת העבודה. שלוש האפשרויות להגבהת שיש הן: התקנה עילית, התקנה ישרה או התקנה שטוחה.

התקנה עילית, היא התקנה שמתבצעת באמצעות בניית מסגרת מרובעת מעל לשטח השיש הקיים. לעומתה, ההתקנה הישרה מתבצעת על השיש ישירות כשהיא נאחזת בדופן הכיריים כקיבוע.

האחרונה, היא ההתקנה השטוחה (הנקראת גם התקנת גובה אפס), שבה הכיריים מוצמדות למשטח השיש במרווח מינימלי של 2 מ"מ ביניהם.  

חיתוך או הגבהה: גם בחדר הרחצה נדרשות התאמות

הגבהת השיש או חיתוכו נפוצים בעיקר במטבח ועבור הכיריים, אך גם במקרים של התאמת כיור למשטח שיש בחדר הרחצה תצטרכו לבצע חיתוך שיש או הגבהה.

אם תבחרו באפשרות של חיתוך שיש של משטח השידה בחדר הרחצה, חשוב שתקפידו על עבודה מקצועית ומדויק. זאת, משום שקו הסיום של הכיור חייב להיות צמוד לקו הסיום של השיש. הדבר קריטי אף יותר מבמקרה של כיריים במטבח, שכן כיור חדר הרחצה הוא אחד הכיורים הפעילים בבית, והוא מוצף במים מדי יום. נוחות הניקוי סביבו חשובה, ואיכות האיטום תמנע חדירות מים אל הארון שמתחת.

התאמת המשטח לכיור החדש, מחייבת גם את התאמת השיפוע (שמשפיע על ניקוז המים) לצד שיוף וליטוש יסודיים. את הבחירה הנכונה ביותר עבורכם, תוכלו לעשות אל מול קבלן שיש מקצועי, שיגיע אליכם, יבחן את החלל ואת סוג השיש הקיים. 

כמה זה עולה ומה משפיע על המחיר?

לרוב, הגבהות השיש יחושבו בצורה גלובלית ויעלו כמה מאות שקלים. המחיר, כולל את עלות החומרים הדרושים לעבודה, את משטח ההגבהה ואת עלות העבודה. במחירון שלנו, תוכלו לראות את טווח המחירים ואת כלל העבודות השונות בתחום.

חיתוך שיש הוא לא מסוג העבודות שניתן לקבוע להן מחיר, שכן טווח המחירים גדול מאוד. המחיר משתנה בהתאם לסוג השיש (טבעי או סינתטי), למטרת החיתוך לאופן ההתקנה שלו (מונח או מודבק לארונות המטבח), למצבו לאחר שנים של שימוש ולמורכבות העבודה. גם למיקום החיתוך ביחס לרוחב המשטח תהיה השפעה על המחיר, שכן זה יכול לגרום לגישה הרבה פחות נוחה לחיתוך.

לסוג השיש יש לרוב את ההשפעה הגדולה ביותר על המחיר בעיקר בגלל קשיחות החומר. ככל שהחומר ממנו עשוי השיש יהיה קשיח יותר, כך העבודה והחיתוך יהפכו למורכבים יותר.

כאמור, למטרת החיתוך תהיה גם השפעה על המחיר, שכן יש הבדל בין חיתוך שיש לצורך התקנת כיריים לבין חיתוך שיש לצורך התקנה או החלפה של כיור. חיתוך שיש לצורך התקנת כיריים נחשבת לעבודה קלה יותר, ולכן היא זולה יותר מחיתוך לצורך התאמת כיור.

למדריכים נוספים בתחום השיש לחצו כאן

מחירון שיש

המחירים כוללים מע”מ

התקנת שיש למטבח: כל מה שצריך לדעת

צריכים להתקין שיש למטבח? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם שלב אחר שלב. מתי כדאי להחליף דוד שמש, מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים טכנאי דודים וכמה עולה התקנת דוד שמש? כל התשובות בפנים.

הגבהת שיש לכיריים: כל מה שצריך לדעת

צריכים הגבהת שיש לכיריים? אנחנו כאן ללוות אתכם לאורך כל התהליך. מתי צריך הגבהת שיש לכיריים, איך מתנהלים מול מתקין השיש וכמה זה עולה? כל התשובות לפניכם

תיקון שיש: כל השלבים עד לפתרון

צריכים תיקון שיש? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם שלב אחר שלב. מה חשוב לדעת על תיקון שיש, איך מתנהלים מול מתקין שיש וכמה עולה תיקון שיש? כל התשובות בפנים.

התקנת שיש למטבח חוץ: כל מה שצריך לדעת

צריכים התקנת שיש למטבח חוץ? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל השלבים. איך בוחרים שיש למטבח חוץ, איך מתנהלים מול מתקין השיש וכמה עולה התקנת שיש למטבח חוץ? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow