כל מה שצריך לדעת על רישיון מדביר

מדביר שמגיע אליכם הביתה חייב להחזיק ברישיון הדברה, אבל איזה סוג רישיון עליו לשאת כדי לבצע את העבודה? במדריך הבא נסביר מה ההבדל בין הרשאה להרשאה ובאילו תנאים מדביר אמור לעמוד על מנת לבצע הדברה?

עוד במדריך
מה הן דרגות רישיון ההדברה? מה מותר למדביר בדירות לבצע? מה אסור למדביר בדירות לבצע? מה נדרש מהמדביר על מנת לחדש רישיון? מי אחראי על הכשרת והסמכת לוכדי נחשים? כך תדעו שהמדביר שהזמנתם מוסמך ומורשה

בדיוק כמו שרישיון נהיגה לרכב פרטי לא מאפשר לבעליו לנהוג במשאית, כך רישיון הדברה מסוג אחד לא מאפשר לאוחז בו לבצע הדברה שאינה כלולה בהיתרי הרישיון.

במדריך הבא נבחן אלו סוגי רישיונות קיימים בתחום ההדברה, אילו היתרים קיימים, מה כל רישיון מקנה לבעליו, ומה המדינה עושה על מנת לשמור על מקצועיות המדבירים. המדריך שלפניכם הוא לשירותכם, ובא לעזור לכם להבין מה ההסמכה של המדביר שמגיע אליכם הביתה.

מה הן דרגות רישיון ההדברה?

ההבדל בין רישיון הדברה אחד לרישיון אחר הוא לא עניין של היתר שימוש בחומרים מסוימים, אלא של סוג ההדברה שמותר למדביר לבצע.

היחיד שיכול לבצע הדברה באיוד זה מי שיש לו רישיון של מדביר באיוד. שני הרישיונות האחרים עוסקים בגודל השטח שמותר לנושא הרישיון לבצע בו את ההדברה והאם מדובר בשטח פנימי או חיצוני.

ישנם שלושה סוגים של רישיונות הדברה, שכל אחד מהם כולל בתוכו גם את אלה שתחתיו:

רישיון מדביר באיוד -  רישיון העל, רישיון שכולל למעשה גם את כל הרישיונות שמתחתיו: רישיון מדביר במבנים ובשטח פתוח ורישיון מדביר בדירות.

רישיון מדביר במבנים ובשטח פתוח – רישיון זה כולל בתוכו את רישיון מדביר בדירות.

רישיון מדביר בדירות – רישיון זה מוגבל למקומות ולמזיקים שמותר למדביר זה לטפל בהם.

מה מותר למדביר בדירות לבצע?

רוב עבודות ההדברה הפרטיות מתבצעות על ידי מדבירים בעלי רישיון מדביר בדירות. כאמור, הרישיון בעל הדרגה הנמוכה ביותר. אז מה מותר למדביר בדירות לעשות?

1. למדביר בדירות מותר לבצע הדברה בדירה המשמשת למגורים.

2. למדביר בדירות מותר לבצע הדברה במשרד ששטחו אינו עולה על 500 מ"ר.

3. למדביר בדירות מותר לבצע הדברה בחצרים הצמודים לדירה או למשרד.

4. למדביר בדירות מותר לבצע הדברה ברכוש משותף בבניין שיש בו לכל היותר 16 דירות או משרדים.

עם זאת, חשוב לציין כי למדביר בעל רישיון להדברה במבנים ובשטח פתוח קיימת האפשרות להסתייע במדביר בעל רישיון מדביר בדירות בביצוע פעולות הדברה נוספות, למעט הדברה באיוד, ובתנאי שהמדביר בעל הרישיון הנחות יותר פועל בנוכחותו, בהשגחתו ובהתאם להנחיותיו.

מה אסור למדביר בדירות לבצע?

1. למדביר בדירות, כמו גם למדביר במבנים ובשטח פתוח, אסור לבצע הדברה באיוד.

2. למדביר בדירות אסור לבצע הדברת מזיקים במוצרים מעובדים, כגון הדברת חיפושיות עץ במוצרי עץ מעובדים.

3. למדביר בדירות אסור לבצע הדברה של מזיקים במוצרי מזון מעובדים, כגון הדברת חידקונית האורז ועש הקמח ההודי.

4. למדביר בדירות אסור לבצע הדברת מזיקים המפורטים בתוספת השנייה לחוק, כשנכון לתחילת 2018 הרשימה כוללת את פשפש המיטה, טרמיטים, תהלוכן האורן ודבורת הדבש. חשוב לציין כי הרשימה עשויה להשתנות בעתיד.

למדביר במבנים ובשטח פתוח מותר לבצע את כל סוגי ההדברה, למעט הדברה באיוד.

מה נדרש מהמדביר על מנת לחדש רישיון?

על פי חוק, מדביר מחויב להשתתף בתקופת הרישיון שלו (5 שנים בדרך כלל) בשתי השתלמויות שהרשם לענייני מדבירים של המשרד להגנת הסביבה הכיר בהם מתחום עיסוקו. לרשם יש אפשרות להורות למדביר להשתתף בהשתלמויות ספציפיות.

מי שאחראי על הכשרת המדבירים ועל מעקב אחר כשירותם היא הוועדה לענייני הדברה של המשרד להגנת הסביבה.

הוועדה עוסקת גם בנושאים הנוגעים לרישוי מדבירים והיא דנה בערעורים של מועמדים שלא התקבלו לקורס ההדברה הבסיסי, במתן היתרים ובחידושם, ומעקב אחר השתתפותם בהשתלמויות.

מי אחראי על הכשרת והסמכת לוכדי נחשים?

לא כל מדביר הוא לוכד נחשים ולא כל לוכד נחשים הוא מדביר. בכל הנוגע ללכידת נחשים - אין רישיון ייעודי אלא היתר בלבד, ואין שום חובה להיות מדביר כדי לקבל את ההיתר הזה.

מדובר בהיתר שניתן לשנה בלבד על-ידי רשות הטבע והגנים ומחייב קורס ייעודי. חידוש ההיתר מחייב תשלום אגרה שנתית ומעבר מבחן עיוני בציון 80 לפחות.

מי שרוצה לחדש את ההיתר אבל עברה יותר משנה מאז פג תוקף ההיתר, מחויב במעבר מבחן גם אם לא עברו 5 שנים מאז שקיבל את ההיתר.

מי שרוצה לחדש את ההיתר ועברו יותר משנתיים מאז שפג תוקפו, ייחשב כמבקש חדש ויאלץ לבצע את כל תהליך הרישום ההכשרה מאפס.

כך תדעו שהמדביר שהזמנתם מוסמך ומורשה

כאמור, מדביר מוסמך יהיה כזה אשר עבר קורס וקיבל רישיון מדביר מוסמך מהמשרד להגנת הסביבה וככזה הוא יהיה חלק ממאגר המדבירים.

לפני שהמדביר מבצע את עבודתו, דרוש ממנו להציג את תעודת הרישיון שלו. על גבי הרישיון עצמו, מצויין גם אילו עבודות רשאי המדביר לבצע.

במאגר המדבירים של המשרד להגנת הסביבה תוכלו למצוא את כל המדבירים המוסמכים והמורשים. לפני שאתה מזמין את המדביר, כנס למאגר ובדוק אם הוא נמצא שם.

מחירון הדברה

המחירים כוללים מע”מ

הדברת יתושים: כל השלבים בדרך לפתרון

הקיץ הגיע ואיתו היתושים המציקים, מה אפשר לעשות? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים לפני שמזמינים מדביר, איך מכינים את החצר להדברה וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

הדברת ג'וקים: כל מה שחשוב לדעת

אם הג'וקים הגיעו לביקור אצלכם, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד כל הדרך אל הפתרון. אנחנו רוצים שהקיץ שלכם יהי נקי מג'וקים, מה חשוב לדעת לפני שמזמינים מדביר וכמה זה עולה? התשובות לפניכם.

הדברת פשפשים: כל מה שצריך לדעת

סובלים מעקיצות פשפשים? אין ספק שמדובר בתופעה מציקה ומטרידה ולכן אנחנו רוצים ללוות אתכם בכל שלב עד לפתרון. מה עושים לפני שמזמינים מדביר וכמה תעלה לכם ההדברה? כל התשובות.

הדברת פרעושים: כל מה שחשוב לדעת

יש לכם פרעושים בבית? אנחנו בטוחים שמדובר במטרד לא נעים ולכן חשוב לנו ללוות אתכם כל הדרך לפתרון. מה חשוב לבדוק עם המדביר לפני שמזמינים, איך מכינים את הבית להדברה וכמה זה יעלה לכם? כל התשובות.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

איך מוודאים שהמדביר מורשה?
לפני שסוגרים עם מדביר, בדקו שהוא מורשה ומחזיק בתעוהד מטעם המשרד להגנת הסביבה. התעודה צריכה לכלול את הפרטים הבאים: שם המדביר + תמונה, מספר רישיון, מספר תעודת זהות, תוקף.
האם למדביר יש דרגות רישיון?
קיימים שלושה סוגי דרגות רישיון למדביר מקצועי, בלעדיהן הוא לא מורשה לעסוק בתחום: רישיון מדביר באיוד (הדרגה הגבוהה ביותר - ללא הגבלה), רישיון מדביר במבנים ובשטח פתוח ורישון מדביר בדירות (הדרגה הנמוכה ביותר).