כך תעברו קיץ ללא ג'וקים

למה התיקנים מגיעים אליכם דווקא בקיץ? מה הם שני סוגי המקקים הנפוצים בארץ? מתי וכיצד כל אחד מהם יגיע אליכם לביקור ואיך תוכלו להיפטר מהמטרד? המדריך המלא

עוד במדריך
למה ג'וקים מגיעים לביתכם? איך מדביר מקצועי יטפל במטרד? כך תשמרו על בריאותכם בזמן ההדברה כך תשמרו על סביבה נטולת מקקים

אחת התופעות שגורמות לרבים להתגעגע לחורף בתקופת הקיץ, היא היתקלות לא מתוכננת עם גוש חום בגודל ארבעה סנטימטר בערך, עם מחושים גדולים, באמצע המטבח.

אם הייתה לכם את האפשרות לדלג על הקיץ בנקודת הזמן הזאת, סביר להניח שרבים מכם היו עושים זאת.

במדריך הבא אספנו עבורכם את כל מה שחשוב לדעת על התמודדות עם המזיקים הטורדניים, כולל הסבר על הסיבות שבגללן הם מגיעים לביתכם מלכתחילה. הדרכים בהן מדביר מקצועי יסלק את המטרד מביתכם, דרכים לשמירה על בריאותכם בזמן ביצוע ההדברה, ומה תוכלו לעשות כדי למנוע את ההגעה של האורחים הלא רצויים הללו בעתיד.

למה ג'וקים מגיעים לביתכם?

כדי להבין למה התיקנים בוחרים להגיע אליכם ללא הזמנה, ננסה להבין קודם כל אילו סוגי תיקנים נפוצים בארץ ומה מאפיין כל אחד מהם.

התיקן האמריקאי - מגיע אל הבית ממערכת הביוב, שם הוא נהנה מחום ולחות, כמו גם ממזון ומקום מסתור. מערכת הביוב המסועפת מאפשרת לו תנועה קלילה והגעה כמעט לכל פינה בה יחפוץ בביתכם.

עם זאת, הביוב הוא לא דלת הכניסה הראשית היחידה של המקק הטורדני הזה אל ביתכם, הוא יכול להיכנס דרך החלון בתעופה בעזרת כנפיו, דרך סדקים כאלו ואחרים, ואפילו בחוצפה רבה דרך הדלת הראשית.

הוא אוהב בעיקר את המטבח, אבל ניתן להבחין בו מסתתר גם מתחת הארונות או בתוכם, במגירות נעליים ובפתחי הניקוז השונים, בפחי האשפה וכו'.

תיקן בוגר מגיע לארבעה וחצי סנטימטר וצבעו חום כהה. פעיל מתחילת האביב, כאשר בחורף הוא נמצא בתרדמת. כמו כן, פעיל בעיקר בלילה.

התיקן הגרמני - התיקן הגרמני הגיע לארץ על גבי ארגזי מזון וקרטונים, וכך הוא גם נכנס אל ביתכם. יכולת ההתרבות הפנומנאלית שלו הפכה אותו במהרה לאחד המקקים הנפוצים ביותר בארץ.

בניגוד לתיקן האמריקאי שפעיל בעיקר בחודשי הקיץ, התיקן הגרמני פעיל כל השנה, מה גם שיכולת ההסתתרות שלו ותכונות הרבייה המיוחדות שלו, מקשות על ניטורו ועל הדברתו.

הנקבה סוחבת את תיק הביצים עליה, מדביקה אותו במקום מסתור סמוך מאוד לבקיעת הביצים, כך שגם אם הנקבה מתה, הצאצאים שלה יבקעו.

בתוך תיק ביצים יש עד כחמישים ביצים. שלושה חודשים אחרי בקיעת הביצים, הנקבות החדשות כבר מגיעות לבגרות מינית ויכולות להטיל בעצמן את אותה כמות ביצים וכן הלאה.

איך מדביר מקצועי יטפל במטרד?

הדברת ג'וקים מחולקית גם היא לשניים. הדברת התיקן הגרמני שונה מהדברת התיקן האמריקאי, ועל ההבדלים הללו נעמוד כעת:

הדברת התיקן האמריקאי – ההדברה נגד התיקן האמריקאי היא הדברה באמצעות ריסוס לבית. ברוב המקרים הריסוס הוא בחומר מסוג פרתירואיד בעל רמת רעילות נמוכה.

הריסוס הורג את התיקנים ומונע את ההתפתחות של דור ההמשך, כמו גם את הכניסה של תיקנים מסוג זה אל הבית.

לא בכל הדברה יהיה צורך בפינוי ארונות המטבח מתכולה, אך אם התגלתה שם צואת התיקן או חלקי גוף שלו, יהיה צורך גם בזה.

בנוגע לריסוס בורות ביוב, מדובר בעניין שצריך להיעשות אחת לשנה בתקופת האביב, תקופת הפריחה בכלל, ופריחתו של התיקן האמריקאי בפרט.

הריסוס נעשה בתוך בורות הביוב שנמצאים בבית, ואלו שמתחברים אליו. באופן כללי הריסוס בבית מיושם בפאנלים, במשקופים, בתחתית ארונות המטבח, באדני החלון ומתחת לכיור.

הדברת התיקן הגרמני - ריסוס אינו משפיע על התיקן הגרמני בצורה אופטימלית. מאחר והתיקן הגרמני אוכל את צואתו שלו, את צואת חבריו, ואפילו את גופותיהם, שימוש בפיתיון הוא הדרך היעילה ביותר להדברת התיקן הגרמני.

עם זאת, ישנה גם אפשרות לפיתיונות בצורת מדבקות שילכדו את התיקן.

פיתיון רעל, הוא פיתיון ג'ל שמעורבב עם חומר הדברה. ג'ל זה אינו רעיל לבני אדם ולחיות מחמד, והוא מפוזר במקומות אסטרטגיים, בעיקר במטבח, בהם ידוע שהתיקן הגרמני נמצא.

התיקן אוכל את הפיתיון, מת, התיקן שאחריו אוכל מעט מהצואה שלו, כנף או שתיים, או אפילו רגל, וכך הרעל שבפיתיון שתיקן אחד בלע, עובר לתיקן הבא, הורג אותו, וכך הלאה.

מדבקות פרומון מכילות את הורמון הפרומון שהוא ההורמון שהתיקן הגרמני משחרר, וכך הוא מתקשר עם בני מינו.

מדבקות פרומון משחררות את ריח ההורמון התקשורתי, כך שהתיקן נמשך אל המדבקה ונדבק בה.

כך תשמרו על בריאותכם בזמן ההדברה

אווררו את הבית – ככל שהבית יתאוורר מהר יותר, כך פעולת ההדברה תיכנס לתוקף מצד אחד, וכך גם תוכלו לחזור הביתה מהר יותר מצד שני.

השאירו את חלונות הבית פתוחים, כך שהרצפה תתייבש כמה שיותר מהר והבית יתאוורר. הימנעו משטיפת הרצפה לאחר הריסוס במשך שלושה ימים לפחות.

בתקופת הזמן הזאת יש להימנע מדריכה בכפות רגליים יחפות על הרצפה ואין לאפשר לתינוקות לזחול על הרצפה. גינה שעברה הדברה בריסוס אין להשקות במשך כשבוע.

שהו מחוץ לבית – ככלל, אין לחזור לבית לאחר הריסוס, כל עוד השטח המרוסס אינו יבש. כדי לדעת בדיוק כמה זמן עליכם לשהות מחוץ לבית עליכם לשאול את המדביר באיזה חומר הוא השתמש ולהישמע להנחיות שלו בכל הנוגע לעניין הזה.

יש ליידע אותו באם יש נשים בהריון, תינוקות, חולי אסטמה, קשישים, או חיות מחמד בבית.

שמרו על חיות המחמד שלכם – ישנם סוגים שונים של חומרי הדברה, כאשר הנפוץ ביותר בהדברת תיקנים הוא כאמור פרתירואיד.

כדי לשמור על חיות המחמד שלכם לאחר ההדברה, דאגו לפנות אותם מהבית ל – 12 שעות, וכאשר מדובר בכלבים ננסיים, בגורים, או בחתולים פרסיים, ההמלצה היא לפנות אותם מהבית למשך – 24 שעות מתום ביצוע ההדברה.

אם אתם מגדלים תוכי, או כל עוף מחמד אחר, ההמלצה היא להוציא אותו מהבית ליממה לפחות לאחר הריסוס. חשוב כמובן לאחסן את האוכל, הצעצועים, מיטות הבד והשמיכות של חיות המחמד שלכם בזמן ביצוע ההדברה.

כך תשמרו על סביבה נטולת מקקים

כדי לנסות ולמנוע את ביקורם של האורחים הלא רצויים, אטמו את כל הסדקים ואת החריצים בבית.

הסדקים הללו מהווים מקור כניסה של התיקן האמריקאי, ומקום מסתור צר ונעים עבור התיקן הגרמני. המטבח הוא הממלכה של שני סוגי התיקנים שהזכרנו.

כלים מלוכלכים בכיור, כתמי שמן על השיש, שאריות אוכל ופירורים על משטח החיתוך, כל אלה יהוו תשתית להקמת אימפריה בווארית חדשה, או מדינה אמריקאית מספר - 51 אצלכם במטבח.

הקפידו על ניקיון רציף של המטבח, אל תאפשרו נזילות מהמקרר, מבר המים, ממכונת הקפה או מכל מקור מים אחר, ודאגו לאטום את המזון או להכניסו למקרר.

הקפידו שהרצפה תהיה יבשה ונקייה, ודאגו לאוורר את חלל הבית בכלל והמטבח בכלל. לחות נמוכה וחלל מאוורר פוגע בתנאי המחייה הבסיסיים להם התיקנים זקוקים.

התיקן האמריקאי ניזון גם מלשלשת יונים, כך שכדאי לנקות את הגג מלשלשת זו לפחות פעם בשנה.

אל תכניסו קרטונים ישנים הביתה. פרקו את הציוד שבקרטונים מחוץ לבית ומהרו להיפתר מהקרטונים.

אם אתם עוברים דירה אל תאספו קרטונים מקרטוניה של סופרמרקט כזה או אחר. סבירות גבוהה שהקרטונים הללו נגועים בביצי תיקן גרמני.

חיסכון ברכישת קרטונים חדשים עכשיו, יעלה לכם במחיר הדברה אחר כך. חברת הובלות מקצועית תוכל לספק לכם קרטונים חדשים במחירים נוחים, מאחר והן רוכשות אותם בסיטונאות.

אטמו את הצנרת עד כמה שאפשר, והוסיפו מעט חומץ לדלי כשאתם שוטפים את הרצפה. תיקנים נרתעים מריח החומץ ויש סיכוי שהתיקנים הגרמניים ימנעו מלהיכנס לביתכם.

מחירון הדברה

המחירים כוללים מע”מ

הדברת יתושים: כל השלבים בדרך לפתרון

הקיץ הגיע ואיתו היתושים המציקים, מה אפשר לעשות? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים לפני שמזמינים מדביר, איך מכינים את החצר להדברה וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

הדברת ג'וקים: כל מה שחשוב לדעת

אם הג'וקים הגיעו לביקור אצלכם, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד כל הדרך אל הפתרון. אנחנו רוצים שהקיץ שלכם יהי נקי מג'וקים, מה חשוב לדעת לפני שמזמינים מדביר וכמה זה עולה? התשובות לפניכם.

הדברת פשפשים: כל מה שצריך לדעת

סובלים מעקיצות פשפשים? אין ספק שמדובר בתופעה מציקה ומטרידה ולכן אנחנו רוצים ללוות אתכם בכל שלב עד לפתרון. מה עושים לפני שמזמינים מדביר וכמה תעלה לכם ההדברה? כל התשובות.

הדברת פרעושים: כל מה שחשוב לדעת

יש לכם פרעושים בבית? אנחנו בטוחים שמדובר במטרד לא נעים ולכן חשוב לנו ללוות אתכם כל הדרך לפתרון. מה חשוב לבדוק עם המדביר לפני שמזמינים, איך מכינים את הבית להדברה וכמה זה יעלה לכם? כל התשובות.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

מה זה תיקן אמריקאי?
תיקן אמריקאי הוא אחד המינים הגדולים ביותר של תיקן, בדרך כלל גדל לאורך של כ-1.5 אינץ'. צבעו חום-אדמדם עם שוליים צהבהבים באזור הגוף מאחורי הראש. מין זה יליד אמריקה, אך הוצג לאזורים אחרים בעולם וכיום הוא מזיק נפוץ באזורים עירוניים רבים.
מה זה תיקן גרמני?
תיקן גרמני הוא זן קטן יותר של תיקן, שאורכו בדרך כלל נע בין 8 ל-10 מילימטרים. צבעו חום בהיר ויש לו שני פסים כהים בחלק האחורי של גופו. תיקנים גרמניים הם אחד ממיני התיקן הנפוצים ביותר המצויים בבתים ובעסקים, והם מזיקים נפוצים באזורים עירוניים רבים.