המדריך המלא להדברת חולדות

אף אחד לא רוצה לראות חולדות בבניין שלו, בטח שלא בתוך הבית. במדריך הבא נסביר מה כוללת הדברה עירונית של חולדות, מה היא לא כוללת, ומה אתם צריכים לעשות כדי לייעל את ההדברה.

ארז פולק
עודכן לאחרונה: 25.06.2019
הדברה

התמודדות מול חולדה בבית היא משימה לא פשוטה. מצד אחד אתם לא רוצים שהחולדה תמשיך להסתובב לכם בבית, שכן מדובר במזיק נושא מחלות, שמפזר צואה בכל פינה, וגורם לנזקים רבים לרהיטים ולכבלי חשמל וגז.

כדי להוציא את החולדה מהבית אתם צריכים לתפוס אותה בדרך כזו או אחרת, אבל לכידת חולדה בדירה לא פותרת את הבעיה, שכן מכת חולדות באזורכם תצריך שילוב של פעולות הדברה מוניציפליות ופרטיות. כל הפרטים במדריך הבא.

מה כוללת הדברת חולדות מטעם העירייה?

מכרסמים בכלל וחולדות בפרט, נמצאים בריכוז גבוה בכל השטחים העירוניים ללא יוצא מן הכלל.

יוסי ועקנין, מנהל יחידת ההדברה של עיריית חיפה: "ברגע שיחידת ההדברה מקבלת קריאה, אנחנו מגיעים ומבצעים הדברה באמצעות פיתיונות רעל בבורות הביוב העירוניים ובשוחות."

לשאלת ההבדל בין החולדות, ולזמן שלוקח לפעולת ההדברה להגיע לתוצאות, עונה ועקנין:

"מבחינת טיפול, זה לא משנה אם מדובר בחולדות החוף או בחולדה מצויה, ההדברה היא אותה הדברה. חשוב לדעת שהמכרסמים לא מתים מיד, ולוקח בערך שבוע עד שהם מתים."

האם הדברת חולדות מטעם העירייה מספיקה?

"טיפול עירוני בחולדות כולל הדברה של בורות הביוב והשוחות העירוניים בלבד.", מציין ועקנין.

"הרשות העירונית אינה מטפלת בחצרות פרטיים או בבריכות הביוב של הבניין, מאחר ואלו שטחים פרטיים שנמצאים באחריות דיירי הבניין."

"אם הדיירים הגיעו למצב שהחולדות כבר מטפסות אל חלונות הבתים, הדברה עירונית בלבד לא תספיק. במצב כזה כדאי לשקול טיפול משולב, בו העירייה מבצעת הדברה בתשתיות שלה, ומדביר מטעם הדיירים מבצע הדברה בנכסים הפרטיים."

יש מדבירים שמגיעים לטפל בבעיית חולדות בבניין ומספקים לדיירים חוות דעת על בעיה מרחבית. האם העירייה עובדת עם חוות הדעת הזו?

"כמובן," עונה ועקנין, "במידה ומדביר מטעם דיירי הבניין ביצע פעולות הדברה מקומיות, בחן את התופעה בשטח, וסיפק חוות דעת מפורטת, הדייר יותר ממוזמן להעביר אותה בזמן פתיחת הקריאה מול מוקד העירייה. זה יכול לעזור לנו וזה יכול לעזור לדיירים."

מה כוללת הדברת חולדות על ידי מדביר מקצועי?

אמיר בן יוסף, בעל חברת 'המדביר המקצועי': "טיפול בחולדות מתחלק לארבעה שלבים: סריקת תא השטח, לכידת החולדה, איתור נקודת הסתננות המכרסם אל תוך הבית, והערכת חומרת המצב במרחב."

בדרך כלל מדובר בסדרת טיפולים, שכן המדביר משתמש במלכודות רב פעמיות, בתיבות האכלה, ובציוד נוסף אותו הוא משאיר לצורך לכידת החולדה ומגיע חזרה כדי לפנות את החולדה ולאסוף את הציוד.

אמיר מוסיף באותו הקשר: "כשמדובר במכת חולדות בבית פרטי או בבניין כולו, נהוג להגיע לביקורת אחת לשבועיים, כך שהמדביר יוכל להבין לפי כרסום הפיתיונות מה היא כמות המכרסמים במקום."

מלכודת רב פעמית ללכידת מכרסמים

כך מדביר מקצועי יבצע את ההדברה

אמיר בן יוסף מפרט על כל אחת מהפעולות אותן נוקט מדביר מקצועי כשהוא מגיע לטפל בחולדה או בשטח נגוע במכרסמים:

סריקת תא השטח –  "המטרה היא להבין מי הוא אותו אורח לא רצוי שנמצא בבית, כך שפעולת הלכידה תהיה מותאמת ויעילה. האם מדובר בעכבר או בחולדה? ואם מדובר בחולדה, אז איזו חולדה? חולדת החוף? חולדה מצויה?"

אמיר מוסיף: "צואת המכרסם וצורת סימני הכרסום שלו יעידו על סוגו. שמנים שנפלטים מגופו נדבקים לקירות הבית לעיתים קרובות באמצעות הצואה והשתן, וכך ניתן לגלות היכן פחות או יותר נמצא המחבוא שלו בבית."

לכידת החולדה – כעת, אחרי שהמדביר גילה את סוג המכרסם, מה שנשאר זה ללכוד אותו. בן יוסף על לכידת החולדה:

"ניתן לעשות זאת באמצעות פיתיונות רעל, פיתיונות מכאניים כמו משטחי דבק, מלכודת ויקטור או טירקס (קפיץ) וכמובן תיבות האכלה (מלכודות הומניות)."

למצוא את הפרצה – אולי האלמנט הכי חשוב בפעולת לכידת המכרסם הוא איתור המקום ממנו המכרסם נכנס, על מנת לאטום את הפרצה ולא לאפשר לחבריו לבוא בעקבותיו.

אמיר בן יוסף: "בתהליך הסריקה על המדביר לזהות את הפרצות ומידה ויש זיהוי לאטום אותן. נניח שזיהינו כי המכרסם נכנס מתחת לדלת, יש לקבע לחלק התחתון בדלת חתיכת גומי שתמנע את הכניסה. חור בקיר יש לאטום עם רובה, מלט, או סיליקון."

הערכת גודל התופעה – מדביר מקצועי יבצע סריקה בסביבת הבית כדי להבין עד כמה המקום נגוע. המדביר יוכל לכתוב חוות דעת מקצועית שתעזור לכם להתמודד מול הרשות המקומית.

בנוסף, המדביר יכול לבצע הדברת עכברים וחולדות בבריכות הביוב של הבניין באותה שיטה בה העירייה מבצעת את ההדברה בבורות הביוב והשוחות העירוניות.

בן יוסף: "מומלץ לבחור מראש במדביר שמוכן לבדוק את השטח ולספק חוות דעת לעירייה."

מה לעשות אם חולדה תקפה אתכם?

במצב של נשיכה או שריטה מחולדה, יש לפנות מיד למיון. החולדה נושאת מחלות, והיא יכולה להיות מסוכנת לאוכלוסייה בסיכון כמו ילדים, חולים וזקנים. חשוב לציין שחולדות מפחדות מבני אדם, ואם הן לא מרגישות איום הן לא אמורות לתקוף.

מדבירון

ירון שלום

97%

הגעה בזמן

99%

מקצועיות

99%

מחיר הוגן

אסף המדביר שלך

אסף אוחיון

100%

הגעה בזמן

98%

מקצועיות

94%

מחיר הוגן

ביוטופ הדברות

דודו חזות

100%

הגעה בזמן

100%

מקצועיות

95%

מחיר הוגן

אפליקציית המקצוענים
הפיקוח של המקצוענים

המטרה שלנו, היא ליצור את רשימת בעלי המקצוע הכי טובים בארץ ולאפשר לכולנו להזמין בעלי מקצוע בראש שקט ובקלות

סינון בעלי מקצוע
  • מוקד בקרת השירות מחייג לעשרות אלפי לקוחותינו מידי חודש ואוסף חוות דעת ודירוגים על בעלי המקצוע.
  • ועדת השירות מתאספת אחת לחודש ובוחנת אם כל בעלי המקצוע עומדים בתנאי השירות עליהם הם חתומים.
  • במקרים בהם נמצא כי בעל מקצוע אינו עומד בתנאי השירות שלנו, אנו מסירים אותו מהאתר לצמיתות.
שירותי גישור בחינם
  • במידה ויש לך מחלוקת מול בעל מקצוע, אנו נפעל מולו בשמך כדי להגיע לפתרון הרצוי.
  • במידת הצורך, אנו שולחים נציג שלנו לבחון את העבודה בדירה בנוכחות הצדדים ולהחליט על הפתרון.
  • בעלי המקצוע מחויבים להחלטות נציג מוקד הגישור שלנו וחתומים על כך כתנאי להופעתם באתר המקצוענים .
חוות דעת ודירוגים
  • כדי לעזור לכם לבחור את בעל המקצוע, אנו מפרסמים באתר את חוות הדעת והדירוגים שלהם.
  • חוות הדעת והדירוגים נאספים ומאומתים אך ורק על ידי מוקד בקרת השירות שלנו ולכן לא ניתנים לזיוף.
  • באמצעות מאות אלפי חוות הדעת של לקוחותינו, יצרנו את רשימת בעלי המקצוע עליהם אנו ממליצים.
מוקד השירות
א׳ - ה׳: 17:00 - 08:30
נחלת יצחק 10, תל-אביב
arrow-icon