כל המידע על ירידת ערך הנכס

הדרך לרכישת נכס יכולה לעיתים להיות ארוכה ומסורבלת אך, גם מתגמלת. לעיתים, בעל הנכס יצטרך להתמודד עם ירידת ערך ולנסות ולשמור על השווי ככל שניתן. מה חשוב לדעת, איך ניתן לשמור על השווי וכמה תעלה לכם הבדיקה? הכל במדריך הבא.

עוד במדריך
מהי ירידת ערך של נכס? אילו גורמים יובילו לירידת ערך הנכס? מה חשוב לדעת על ירידת ערך הנכס? איך תוכלו לשמור על שווי הנכס? מהו הפיצוי הניתן עקב ירידת ערך הנכס?

בעלי נכסים חווים ירידות ערך ולכן, חשוב להיעזר בשמאי מקרקעין מקצועי שיסייע בבדיקות הדרושות לשימור והערכת שווי הנכס. 

מה חשוב לדעת על ירידת ערך הנכס, מדוע חשוב לערוך את הבדיקות אצל שמאי מקרקעין מוסמך ומה אפשר לעשות כדי לשמור על ערך הנכס יציב? כל התשובות.

מהי ירידת ערך של נכס?

ירידת ערך בנכס מציגה אותו בשווי שלא הולם אותו. מצב כזה, יכול להיגרם בעקבות גורמים פנימיים או חיצוניים. את הירידה, ניתן להרגיש בעיקר ביום מכירת הנכס והיא יכולה להיות מוערכת בעשרות אלפי שקלים. 

ירידת הערך, מציגה שינוי בשווי הנכס לרעה ואילו שמאי המקרקעין הוא הגורם המוסמך לקבוע האם נגרמה ירידת ערך ובכמה היא מוערכת. לאחר שיבצע מספר בדיקות בנכס ויאמת את ירידת הנכס עקב נזק או גורמים אחרים, יוכל לתרגם את הירידה לערכים כספיים ולחשב את סכום הפיצויים שיקבל בעל הנכס.

אילו גורמים יובילו לירידת ערך הנכס?

הגורמים שיכולים להוביל לירידה בשווי הנכס יכולים להיות פנימיים ולהיות קשורים אל המבנה עצמו או לתקלות בתוכו אך, יכולים להיות גם חיצוניים וקשורים לסביבת המבנה. 

גורם פנימי יכול להיות לדוגמה, פגמים שהתגלו בבניה. במצב כזה, גם לאחר איתור הפגמים ותיקונם המלא, ערך הנכס לא יחזור להיות כשהיה ולכן, תהיה לכך השפעה ישירה שתוביל לירידת הערך של הנכס.  מפגעים כמו שריפה ורטיבות פוגעים גם במבנה עצמו וגם מורידים את הערך שלו. במצב של נזק למבנה בשל מפגע כזה, הירידה תהיה של עשרות אלפי שקלים. 

גורם חיצוני כמו הרחבת כביש או סלילה של כביש חדש באיזור המבנה תגרור איתה ירידת ערך בשל העבודות הרבות שיהיו באזור, הרעש והלכלוך. הקמת מבנים ציבוריים חדשים לדוגמה, יכולים להיות גורם שלילי שיוביל לירדת ערך אך, במקביל יכולים גם להיות חיוביים ולגרום לעלייה בשווי הנכס. הקמת אנטנות סלולריות וקווי חשמל יתרמו גם הם לירידת ערך גם בשל העבודה בשטח וגם עקב פליטת הקרינה באזור.

גורם נוסף שמשתנה מאזור לאזור הוא השכנים שיכולים מצד אחד להיטיב עם המבנה ומצד שני, גם להוריד את ערך הדירה וגם הסביבה שלה תיחשב לפחות ראויה למגורים.

מה חשוב לדעת על ירידת ערך הנכס?

תחילה, חשוב לקחת בחשבון שלא כל גורם שיוביל להורדת הערך של הנכס הוא בהכרח חד משמעי. כלומר, לצד הגורמים השליליים, ישנם גם גורמים חיוביים כאשר החשיבות היא למידת ההפרעה והמרחק מהנכס. דוגמה לכך ניתן לראות בבנייה של מרכז מסחרי שקרוב לנכסים מסוימים (אשר יחוו בשל כך ירידת ערך) לעומת מבנים שיהיו רחוקים יותר (ובמקרה שלהם תהיה דווקא עלייה בשווי הנכס בעקבות הבנייה החדשה). 

כדי להחליט אם מדובר בירידת ערך או לא, יהיה עליכם לפנות לשמאי מקרקעין שמתמחה בתחום. על השמאי לבצע בדיקות שונות, שכוללות את בחינת ליקויי הבניה, בדיקת השפעת הרעשים והערכה כללית של ירידת הערך בנכס. במקרים בהם יהיה צורך בפנייה אל בית המשפט, על השמאי לספק חוות דעת משפטית.

בתי המשפט דנים במקרים שנוגעים לירידת ערך בנכסים כיוון שמדובר בנכס שנרכש על פי שווי מסוים והבעלים עליו לא רוצה להיפגע ביום המכירה. לכן, חשוב לקבל חוות דעת משפטית משמאי מקרקעין מוסמך ובעל ניסיון רחב כדי לקבל לבסוף פיצוי ראוי למפגע שגרם להורדת הערך בנכס. 

איך תוכלו לשמור על שווי הנכס?

קיימות מספר דרכים שתלויות בבעלי הנכס ויכולות לשמר את ערכו ובמקרים מסוימים גם להגדיל אותו. תחילה, על בעל הנכס לדאוג לטיפול מיידי ושוטף בכל התקלות בנכס ולא לדחות את הטיפול או להסתפק בפתרונות זולים וזמניים. בדיקות תקופתיות (אחת לכמה שנים) בתשתיות של הבית יסייעו בהבנה של מצב הנכס מבפנים ואם יש ליקויים שחשוב לתקן אותם. 

שדרוג של תשתיות המים והחשמל הקיימות בדירה יובילו לערך גבוה יותר של הנכס והוא ייחשב אטרקטיבי ומבוקש יותר בקרב קונים עתידיים. בחירה נכונה של הכנס היא חשובה במיוחד ולכן, אם מדובר על נכסים שנמצאים בעבודות תמ"א או פינוי בינוי הם יניבו ערך גבוה יותר בסיום הפרוייקט. 

מהו הפיצוי הניתן עקב ירידת ערך הנכס?

במקרים בהם התרחשה פגיעה בנכס שהובילה לירידת הערך שלו, תצטרכו לדאוג לקבלת דו"ח מסודר של שמאי מקרקעין מוסמך. הדו"ח, ירכז את הסיבות שגרמו לירידת הערך על פי הערכת השמאי ויתן את דעתו המקצועית שתהיה קבילה בבית המשפט. 

ואם הנזק שנגרם למבנה היה חיצוני, ניתן לתבוע את הגורם על תשלום פיצויים ראויים. גם במקרה זה, על מנת לקבל את הפיצוי יהיה צורך בקבלת דו"ח רשמי משמאי המקרקעין שיגבה את הנזק ואת הגורם ויצדיק את הדרישה לתשלום הפיצויים.

הזמנת שמאי מקרקעין להערכת שווי דירה: שלב אחר שלב

רוכשים דירה וזקוקים לשמאי מקרקעין להערכת שווי הדירה? אתם נמצאים במקום הנכון. אנחנו נלווה אתכם צעד צעד. נסביר מתי צריך להזמין שמאי מקרקעין, איך מתנהלים מולו וכמה תעלה לכם ההערכה.

הזמנת שמאי מקרקעין להערכת שווי קרקע: שלב אחר שלב

זקוקים לשמאי מקרקעין להערכת שווי הקרקע? אתם נמצאים במקום הנכון. אנחנו נלווה אתכם צעד צעד. נסביר מתי צריך להזמין שמאי מקרקעין, איך מתנהלים מולו וכמה תעלה לכם ההערכה.

הזמנת שמאי מקרקעין לאומדן שכר דירה: כל המידע

רוכשים דירה וזקוקים לשמאי מקרקעין לאומדן שכר הדירה? אתם נמצאים במקום הנכון. אנחנו נלווה אתכם צעד צעד. נסביר למה צריך להזמין שמאי מקרקעין, איך מתנהלים מולו וכמה תעלה לכם ההערכה.

הערכת שווי ירידת נכס: כל מה שחשוב לדעת

זקוקים לשמאי מקרקעין להערכת ירידת ערך הנכס? אתם נמצאים במקום הנכון. אנחנו נלווה אתכם צעד צעד. נסביר למה צריך להזמין שמאי מקרקעין, איך מתנהלים מולו וכמה תעלה לכם ההערכה.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

מהם הגורמים לירידת הערך בנכס? 
לירידת ערך הנכס יכולים להיות גורמים חיצוניים וגורמים פנימיים שונים. פגמים שמתגלים בבנייה, מפגעים, רטיבויות, בניות חדשות, סלילות כבישות או הרחבתם, הקמה של מבנים ציבוריים, הקמה של אנטנות סלולריות וקווי חשמל ואפילו שכנים המתגוררים בסמוך הינם חלק מהגורמים שיכולים להשפיע על ערך הדירה. יהיו מצבים שחלק מהגורמים יעלו את הערך אך לרוב, הם יובילו לירידת ערך הנכס.
איך ניתן לשמור על ערך המבנה? 
הדרכים הנפוצות שיסייעו לשמירה על ערכו של הנכס תלויות בעיקר בבעל הנכס ובעירנותו. על בעל הנכס לדאוג לפתרון מהיר וייסודי של תקלות שונות בנכס ואף לבצע בדיקות מקיפות בתשתיות אחת לתקופה לצורך שמירה על תקינותן ויעילותן. במידה וירצה בעל הנכס לבצע שדרוג לתשתיות המים והחשמל בדירה, הוא אף יוסיף לערכה.