ניקוי שטיחים: המדריך המלא

ניקוי שטיחים הוא מלאכה שמצריכה ידע ומקצועיות, במיוחד כשמדובר בשטיחים יקרים או בשטיחים שעשויים עבודת יד. כמובן שישנן דרכים לניקוי השטיח באופן עצמאי, אך ניקוי לא נכון של השטיח עשוי לגרום לו נזק בלתי הפיך. במדריך הבא נסביר מה כולל ניקיון שטיחים ומקצועי ומתי תצטרכו אותו?

עוד במדריך
מה אסור לעשות כשמנקים שטיח? מתי כדאי להזמין חברת ניקוי שטיחים מקצועית? כך מתבצע ניקוי שטיחים מקצועי כך תשמרו על השטיח לאחר הניקוי

שטיחים בכלל, ושטיחים עדינים בפרט, מצריכים טיפול, תחזוקה שוטפת וטיפול אינטנסיבי אחת לשנה על מנת לשמור על המראה והמרקם שלו.

לא כל כתם מצריך הזמנת חברת ניקוי שטיחים מקצועית מיד, ויש בהחלט כתמים שתוכלו להתמודד איתם בעצמכם. אבל ישנם מקרים בהם הניסיון להציל את השטיח עשוי לגרור נזק נוסף וגדול יותר ועדיף לפנות למקצוענים. 

מה אסור לעשות כשמנקים שטיח?

יש הרבה סוגים של שטיחים, ולכל שטיח יש את שיטות הניקוי והתחזוקה המתאימים שלו. עם זאת, ישנן טעויות נפוצות שנכונות לרוב סוגי השטיחים.

אל תשפשפו כתמים – כשמדובר בשטיח, שפשוף הכתם בעזרת מטלית לחה או ספוגה בחומר ניקוי כזה או אחר, לא יסייע ואף יחמיר את המצב. פעולת שפשוף הכתם רק מחדירה את הלכלוך עמוק יותר אל תוך השטיח ומרחיבה אותו.

בכתמים קלים תוכלו לנסות ולספוג את הכתם בעזרת מטלית יבשה, ולארח מכן ללחוץ על אזור הכתם באמצעות מגבת לבנה, מבלי לשפשף את הכתם.

במידה והכתם לא נעלם, תוכלו לנסות ולטפל בו באמצעות חומץ או מי סודה, אך לא בחומרי ניקוי אחרים שאין לדעת איך ישפיעו על צבע השטיח.

אל תכו את השטיח – כאורך תולדות השטיח בהיסטוריה האנושית, כך גם אורך רשימת השיטות שהומצאו לניקוי האבק ממנו.

בשנות ה-60 של המאה הקודמת התגלתה צורת חיים שהמדע לא הכיר – קרדית האבק. המזיק המיקרוסקופי חי בסביבת בני אדם כשתנאי המחיה האופטימליים שלו מאופיינים בלחות גבוהה.

כדי להיפטר מהאבק ומקרדית האבק בשטיח, תוכלו לוותר על השיטות האלימות שנקטו אבותינו. אמנם הוצאת השטיח לשמש למשך זמן מוגבל אכן קוטלת את קרדית האבק, אך שהיה ממושכת של השטיח תהרוס גם את צבע השטיח.

מתי כדאי להזמין חברת ניקוי שטיחים מקצועית?

ישנם כתמים שלא ניתן להסיר בדרכים קונבנציונליות, ובמידה ולא הצלחתם לספוג את הכתם בעזרת מטלית לחה ומגבת, ההמלצה היא לעצור ולהזמין ניקוי שטיחים מקצועי.

שטיח ששכב במחסן או בבוידעם במשך חצי שנה, בצורה לא אטומה וללא הגנה, עשוי לצבור אבק, ריחות רעים, כמות אבק גדולה וכמובן עש.

התמודדות עם שטיח כזה בכוחות עצמכם יכולה לגזול מכם זמן וכוחות רבים, מה גם שהתוצאה שתגיעו אליה ללא מכשור מתאים וידע לא תהיה היעילה ביותר.

בתים עם חיות מחמד (שאינן היפו-אלרגניות) מתאפיינים בריח חריף שמקורו בפרווה ובריר שנתפסו בבדים ובשטיחים: קשה עד בלתי אפשרי להתמודד עם התופעה הזו ללא סיוע מקצועי.

אם השטיח שלכם עשוי משי או צמר, או שהוא נארג בעבודת יד, אל תחכו לכתם או ללכלוך קשה במיוחד כדי להשקיע בו.

הזמנת ניקיון שטיחים דרך חברת ניקוי שטיחים מקצועית פעם בשנה תשמור על חיי השטיח שלכם ותחזיר לו את הרכות ואת מראהו המרשים.

כך מתבצע ניקוי שטיחים מקצועי

ניקוי שטיח סינתטי - השטיח הסינתטי מיוצר במפעל באמצעות מכונה, הוא מגיע במגוון צורות, צבעים ועיצובים, ועשוי סיבי פוליאסטר או פוליאריתן המצופים בחומרים מרחיקי לכלוך.

חומרים אלה הופכים את השטיח הסינתטי לקל ביותר לניקוי מבין סוגי השטיחים השונים. כאשר מדובר בניקוי שטיחים, מחיר הניקוי מושפע מסוג השטיחים.

כשמדובר בשטיחים שאינם יקרים יחסית כמו הסינתטיים, חברת ניקיון מקצועית תוכל לנקות אותם בבית הלקוח ולא לשלוח אותם לניקוי במפעל.

בנוסף, במידה והשטיח מלא בחול יש לשלוח אותו לניקוי במפעל על מנת שהוצאת החול תיעשה באמצעות מכונה מיוחדת שעושה זאת טוב יותר מאשר התהליך הביתי.

הניקוי בבית הלקוח נעשה באמצעות שימוש באבקת כביסה או בתרסיס מיוחד, בשאיבת האבק ובייבוש השטיח בשמש כאשר יש חשד לקרדית האבק.

ניקוי שטיח שאגי – בכל הנוגע לניקוי השטיחים השעירים, שעשו קאמבק היישר משנות ה-70, ישנה הסתייגות מסוימת. מצד אחד, בעלי שטיחי שאגי רבים מעדיפים להחליף את השטיח הזול יחסית מאשר להשקיע זמן וכסף בניקוי.

מצד שני קיים חשש מהתקרחות השטיח עם הזמן, מה שמהווה חסם קנייה מלכתחילה ורצון להחליפו אחת לתקופה.

במידה ושטיח השאגי שלכם נעשה בעבודת יד, ייתכן שבאמת עדיף לכם להחליפו מאשר להזמין חברת ניקיון ולשלם על ניקוי של שטיח שלא יחזיק מעמד שנים ארוכות.

עם זאת, במידה ומדובר בשטיח שנארג בצפיפות גבוהה מחומרים טבעיים, ואורך הסיבים שלו קצר, כדאי לשקול לנקות אותו.

ניקוי שטיח בעבודת יד – החוקיות בנוגע לשטיחים בעבודת יד היא אחרת, וכתמים שאולי נראים לכם פשוטים לטיפול עשויים לגרום לשטיח העדין נזק בלתי הפיך.

בין אם מדובר בשטיח צמר, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בשטיח משי, אל תיקחו סיכון והזמינו חברת ניקיון שטיחים מקצועית.

בשלב הראשון חברת הניקיון תבצע תהליך של הוצאת אבק וחול, בצורה שלא תפגע בשטיח. הפעולה מתבצעת באמצעות מכונה שחודרת אל עומק הסיבים ומחלצת את הלכלוך בצורה יעילה.

לאחר מכן בעל המקצוע יפזר חומר ניקוי שחודר גם הוא אל תוך סיבי השטיח ומסיר כתמים קשים. מבחינת קרצוף השטיח, ישנן מברשות ייעודיות לכל סוג שטיח, ברמות קושי שונות, אשר בהן מתבצע שימוש על פי החלטת בעל המקצוע במקום ומתוך התחשבות במרקם ובסוג השטיח.

בשטיחים מסוימים הניקוי לא יעבור לשלב השטיפה ויישאר ברמת ניקוי יבש בלבד, אך במידה ובעל המקצוע מחליט ששטיפה לא תפגע בשטיח, הוא יבצע זאת, ימשיך בסירוק הסיבים, בסחיטה, ובייבוש במכונה ייעודית.  

כך תשמרו על השטיח לאחר הניקוי

אין תחליף לניקוי יסודי ומקצועי אחת לתקופה, אבל ישנן בהחלט מספר דרכים בהן תוכלו לשמור על השטיח בכוחות עצמכם.

שאבו את השטיח פעם בשבוע במידה ויש בו פעילות רבה – בבית עם ילדים למשל. במקרים אחרים, תוכלו להסתפק בשאיבה אחת לשבועיים.

הפעולה הזאת תמנע את שקיעת הלכלוך בעומק הסיבים, תסייע בדילול קרדית האבק שחי בשטיח, ותקל על הניקוי היסודי. אל תיכנסו עם הנעליים המלוכלכות לבית, ואם כבר נכנסתם, אל תעלו איתם על השטיח.

יש מספיק לכלוך שמצטבר על השטיח מתוך הבית, ואין שום סיבה להוסיף לשחקנים הביתיים הללו, שחזקים גם כך, שחקני רכש שישברו את שיטות ההגנה שלכם בלי בעיה. כשאתם מאחסנים את השטיח בתקופת הקיץ, דאגו לאטום אותו בשקית ניילון עם נפטלין למניעת עש.

אל תתלו את השטיח לייבוש זמן רב מדי. הפעולה הזו אמנם תחסל את קרדית האבק, אבל תגרום לצבע השטיח לדהות.

בנוסף, אל תכו את השטיח כדי לנער ממנו אבק, זה עשוי לפגוע בצורתו וליצור גבשושיות ועיקומים כאלו ואחרים – במקום זאת אפשר להפוך את השטיח ולשאוב אותו כך שהרטט יפיל את הלכלוך לרצפה.

ניקוי שטיחים: כל מה שצריך לדעת

זקוקים לניקוי שטיחים? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך. מה עושים רגע לפני שמזמינים חברה לניקוי שטיחים, איך מתנהלים מולה לפני העבודה וכמה יעלה ניקוי שטיחים? כל התשובות לפניכם.

ניקוי שטיח מקיר לקיר: כל מה שצריך לדעת

צריכים ניקוי שטיח מקיר לקיר? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים ניקוי שטיחים, איך מתנהלים מול בעל המקצוע וכמה עולה העבודה? כל התשובות.

הדברת יתושים: כל השלבים בדרך לפתרון

הקיץ הגיע ואיתו היתושים המציקים, מה אפשר לעשות? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים לפני שמזמינים מדביר, איך מכינים את החצר להדברה וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

הדברת ג'וקים: כל מה שחשוב לדעת

אם הג'וקים הגיעו לביקור אצלכם, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד כל הדרך אל הפתרון. אנחנו רוצים שהקיץ שלכם יהי נקי מג'וקים, מה חשוב לדעת לפני שמזמינים מדביר וכמה זה עולה? התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

האם מומלץ לנקות לבד שטיח שאגי או צמר?
בדרך כלל לא מומלץ לנקות לבד שטיח שאגי או שטיחים איכותיים מעבודת יד כמו צמר, משי או פרסי. הם דורשים טיפול מקצועי וייחודי במפעל לניקוי השטיחים. במקרה של כתם או לכלוך, הימנעו משימוש בחומרי ניקוי חזקים, עדיף להספיג את האזור במטלית לחה עם קצת סבון. גם אם הלכלוך לא יתנקה, פעולה זו תמזער נזקים לקראת ניקוי מקצועי.