איטום חיובי ואיטום שלילי: מה חשוב לדעת?

מה ההבדל בין איטום שלילי לאיטום חיובי ואיך יודעים איזה סוג איטום מתאים לכם? תשובות במדריך הבא.

עוד במדריך
מה זה איטום חיובי? מה זה איטום שלילי? איך יודעים מתי צריך איטום ובאיזו שיטה?
איטום ובידוד של דירות מגורים נועדו להפוך את הבית למעטפת מבודדת רטיבות, חום וקור או רעש - לספק לנו סביבה מוגנת יותר ומתאימה יותר למגורים. איטום כנגד רטיבות, כשמו, אמור למנוע חדירה של מי גשמים או מים מהשקיה (במקרה של דירות קרקע ובתים צמודי-קרקע).

אבל מה ההבדל בין איטום שלילי לאיטום חיובי ואיך אפשר לדעת איזה סוג איטום אתם צריכים?

מה זה איטום חיובי?

איטום חיובי הוא כינוי לחלק החיצוני שבא במגע עם המים ,כלומר למעטפת שמגנה על המבנה מבחוץ, וצריכה להיות חלק מהתכנון האדריכלי.

כל בנייה מקצועית צריכה להסתיים בעבודת איטום מקצועית, לרבות איטום קירות חיצוניים, חלונות, מרפסות ו`חדרים רטובים` (מטבח, שירותים, מקלחת).

מה זה איטום שלילי?

איטום שלילי מתייחס  לחלק הפנימי של המבנה ולעבודת איטום משלימה שלרוב נועדה לתקן או לחפות על כשלים בבנייה או על נזקים לאיטום כתוצאה משחיקה טבעית במהלך שנים. סיבה נוספת לביצוע עבודה כזו היא פשוט בעיה בגישה לבצע למקומות מסוימים.

אחת העבודות הנפוצות בה מתבצע איטום שלילי, היא איטום מרתף רצפת מרתף. ברוב המקרים, איטום רצפת מרתף מתבצע במהלך הבנייה באמצעות הנחת 2 שכבות של יריעות ביטומניות. במקרים של כשל באיטום, מבוצע איטום בהתזה מתוך הבית על מנת למנוע חדירת מים.

איך יודעים מתי צריך איטום ובאיזו שיטה?

איטום לא תקין כנגד רטיבות מתגלה לעיתים קרובות באיחור - אחרי שגרם הרס של קירות ותשתיות, נזק לטיח וצבע, התפתחות עובש ופטריות ועוד.

במידה ומערכת האיטום כשלה והתגלו סימני עובש ורטיבות, יש לאטום את הגג, את הקיר החיצוני או את הרצפה בחומר איטום מתאים. בגג זה יהיו אלה בדרך כלל יריעות ביטומניות, אבל כשאנחנו מדברים על קירות חיצוניים ועל רצפה שיש לאטום, אנחנו מדברים על איטום בהתזה. 

ההתזה נעשית באמצעות חומרי אטימה צימנטים הידראולים, העמידים בתנאי לחץ מים. ברוב המקרים לא יהיה צורך להסיר את הטיח, אלא רק את המרצפות במקרה של איטום רצפה. אחר הסרת הריצוף, יבוצא איטום בהתזה.

מחירון איטום

המחירים כוללים מע”מ

איטום גגות: כל מה שחשוב לדעת

צריכים לאטום גג שלם? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל השלבים. איך בוחרים קבלן איטום, איך מתנהלים מולו לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה איטום גגות? כל התשובות לפניכם.

איטום מרפסת: כל מה שצריך לדעת

אם אתם צריכים איטום מרפסת, אתם במקום הנכון. מה חשוב לדעת לפני שמזמינים קבלן איטום, איך מתנהלים מולו וכמה עולה איטום מרפסת? כל התשובות לפניכם.

רטיבות סביב החלון: כל השלבים עד לפתרון

יש לכם רטיבות סביב החלון? אתם נמצאים במקום הנכון. אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך, נסביר מה גורם לרטיבות בחלון, איך מתנהלים מול קבלן האיטום וכמה עולה תיקון רטיבות סביב החלון? התשובות לפניכם.

רטיבות בקיר: כל השלבים בדרך לפתרון

יש לכם נזילה רטיבות בקיר? אין ספק שמדובר בתקלה מטרידה. מה גורם לרטיבות בקיר, איך מתנהלים מול קבלן האיטום וכמה יעלה תיקון רטיבות בקיר? קבלו את כל הטיפים של המקצוענים.

לכל התקלות ועבודות

arrow