זהירות נחש: כל מה שחשוב לדעת על לכידת נחשים

סיטואציה בה נמצא נחש בגינה תפחיד ותלחיץ את רובנו אבל בעזרת התנהלות נכונה, נוכל להתמודד בצורה טובה ויעילה עם הנחש וגם לאפשר לו לחזור למקום הטבעי שלו. כל מה שצריך לדעת על לכידת נחשים, במדריך הבא.

עוד במדריך
מתי צריך להזמין לוכד נחשים? מה לא כדאי לעשות? מה כדאי לעשות? איך מתנהלים מול לוכד הנחשים? איך לוכדים נחש? איך תרחיקו נחשים מהגינה? מה ישפיע על מחיר העבודה?

המקום שבו נסתובב הכי הרבה בקיץ הוא הגינה שלנו. גינה מטופחת שיש בה עצים, עציצים וכלי נוי יכולה להוות גם מקום נעים עבור הנחשים שמסתובבים בימים החמים. 

איך מתמודדים עם נחש שהופיע בגינה, מתי נכון לקרוא ללוכד נחשים, איך הוא ילכוד אותו ולמה חשוב לשמור על מרחק וסביבה ניטרלית? כל התשובות. 

מתי צריך להזמין לוכד נחשים?

לעיתים נראה כי התשובה לשאלה הזאת מובנת מאליה אך, חשוב להבדיל בין הסיטואציות השונות שבהם אנו עלולים לפגוש נחש. למשל, במידה וראינו נחש בגינה ציבורית, בפארק או כל שטח ציבורי כזה או אחר, האחריות ללכידתו היא של המוקד העירוני. לכן, במקרים כאלה, עליכם ליצור קשר עם המוקד ולא להתקשר ללוכד נחשים פרטי. 

לעומת זאת, במקרים בהם הנחש נמצא בשטח הפרטי שלנו, בגינה או בבית, האחריות היא עלינו ואנחנו צריכים להתקשר ללוכד נחשים מוסמך. בניגוד לשאר החיות שאנו פוגשים מידי פעם בגינה, את הנחש לא מדבירים אלא לוכדים ומשחררים במקום מוגן ולכן, על לוכד נחשים מוסמך לעשות זאת. 

מה לא כדאי לעשות?

כולנו מסתובבים בגינות ציבוריות ובשטחים פתוחים בוענת הקיץ החמה. אך, לא כולנו לוקחים בחשבון סיטואציה בה ניתקל בנחש. ואם כבר נתקלנו בו, איך נכון להתנהל? אז תחילה, יש כמה דברים שמומלץ מאד שלא לעשות כמו לא לנסות וללכוד את הנחש בעצמנו. חלק מהניסיון לתפוס אותו עלול להוביל לפגיעה בו או לגרום לו להרגיש מאוים וכתוצאה מכך, הוא יתקוף וירצה להכיש. 

מה כדאי לעשות?

במידה וזיהיתם נחש בסביבתכם, יש כמה פעולות שחשוב לעשות כדי להתמודד נכון ובצורה יעילה עם הסיטואציה. תחילה, שמרו על הבטיחות שלכם ושמרו על מרחק בטוח מהנחש של לפחות 2 מטרים. אם יש לכם אפשרות, הזהירו אנשים אחרים שנמצאים בסביבה שלכם ונסו למנוע מצבים בהם ינסו לתפוס אותו בעצמם. 

בשלב הבא, יהיה עליכם להתקשר ללוכד נחשים. לפני שאתם מתפנים לבצע את השיחה, חשוב שתיקחו בחשבון שעל לוכד הנחשים להיות בעל רישיון שקיבל מרשות הטבע והגנים ועליו לשאת אותו עליו כשהוא מגיע ללכוד את הנחש. לוכדי הנחשים עובדים 24 שעות ביממה ולכן, תוכלו להזמין אותם בכל עת ובכל זמן כך שלא תצטרכו להסס. 

טיפ של מקצוענים: נסו לשמור ככל שניתן על קשר עין עם הנחש ונסו לעקוב אחרי צעדיו. כך, עם הגעת הלוכד תוכלו לכוון אותו למיקום המדויק שלו. 

איך מתנהלים מול לוכד הנחשים?

 בזמן השיחה שלכם מולו, ינסה לוכד הנחשים להבין באיזה נחש מדובר על מנת לדעת אם מדובר על נחש ארסי או שלא. מה שעליכם לעשות, הוא לתאר לו את מראה הנחש (ככל שתוכלו ממרחק של 2 מטרים) והקפידו על כל פרט שתצליחו: סימנים, כתמים, צבע, אורך, מהירות תזוזה, גודל ראש וכד' ואם יש לכם אפשרות, צלמו אותו ושלחו את התמונה ללוכד.

כך או כך,עד להגעתו של הלוכד ובדיקת סוגו של הנחש, התייחסו אליו כנחש ארסי. כלומר, שמרו ממנו מרחק, אל תנסו לתפוס אותו או להתקרב אליו יתר על המידה. ישנם סוגים של נחשים שיכולים להיראות ארסיים והם לא כאלה ולהיפך, נחשים שנראים תמימים אך לבסוף, מתגלים כמסוכנים. 

איך לוכדים נחש?

עם הזמנת לוכד הנחשים, הוא יגיע עם כלי תפיסה מותאמים כמו מקל אחיזה שנקרא 'טונג'. הטונג, הוא מעין מלחציים שמאפשרים ללוכד לתפוס את הנחש, לעצור את תזוזתו. השימוש בכלי זה, חייב להיות נכון ומדויק כדי להבטיח אחיזה חזקה על הנחש בפלג גופו העליון. כלי נוסף שיכול לשמש את לוכד הנחשים הוא מקל ההרמה.

מקל זה, נמצא בשימוש בעיקר אצל מגדלי הנחשים. המקל נקרא גם 'הוק' ומכיל קצה מעוקל המזכיר קרס. מקל זה, משמש את לוכד הנחשים כציוד עזר כיוון ובעזרתו הוא לא יכול לבצע אחיזה מלאה על הנחש אלא אחיזה חלשה יותר.

כדאי לדעת: על לוכד הנחשים שהזמנתם להחזיק היתר לכידת נחשים המופק על ידי רשות הטבע והגנים. על ההיתר להיות בתוקף תמידי (ניתן לחידוש אחת לשנה). 

איך תרחיקו נחשים מהגינה?

טפלו וטפחו את הדשא: בדומה לנו, בני האדם, גם הנחשים מחבבים מאד את סביבת הגינה. הם מחפשים מקומות מסתור שונים כיוון והם לא אוהבים להיות חשופים. לכן, דשא צפוף (לא מכוסח או מטופח) ועשבים שוטים יהיו מקום מושלם עבורם. ככל שתשמרו על הגינה שלכם מטופחת ומסודרת, כך תגרמו לנחשים לחפש גינה אחרת. 

הקפידו על ניקיון החצר: בנוסף למטלת הכיסוח והטיפוח של הדשא, חשוב להקפיד גם על ניקיון כללי של הגינה כולה ולזרוק חפצים ישנים שיש בה כדוגמת גרוטאות ישנות, מיכלים, אופניים ישנים וכל דבר שאין לכם שימוש אמיתי בו. הסיבה לכך, היא האפשרות של הנחשים למצוא בחפצים אלו את מקום המסתור שלהם. ככל שהגינה תהיה מסודרת וגלויה, כך הנחשים יתרחקו ממנה. 

מה ישפיע על מחיר העבודה?

לפני שתזמינו לוכד נחשים מוסמך, יש כמה דברים שחשוב לדעת ועלולים להשפיע על מחיר העבודה הסופי. הראשון, שעת ההזמנה. במידה והזמנתם את לוכד הנחשים בשעת לילה מאוחרת או בימי חג, המחיר יהיה יקר יותר מביקור ביום חול או בשעות הבוקר המוקדמות. 

השני, איתור הנחש. במידה ואיתרתם את הנחש והצלחתם לשמור עליו עד שיגיע הלוכד, מצויין. אך, אם לא כך הדבר והנחש הצליח לברוח או שאתם לא בטוחים במיקום שלו בגינה או בבית, על לוכד הנחשים לערוך סריקה נרחבת עד למציאתו. לפיכך, מחיר העבודה יתייקר בהתאם.

הדבר השלישי, שיכול לקרות לכולנו הוא שהנחש כבר הספיק לעזוב את שטח הבית והגינה מהרגע שראינו אותו ועד שהגיע הלוכד. אז מה עושים בסיטואציה כזאת? הלוכד יבצע סריקה מקיפה וחיפוש יסודי כדי לאשר לכם שהנחש לא נמצא עוד ויגבה על כך עלות ביקור. 

איתור ולכידת נחש בבית: כל מה שצריך לדעת

חוששים שיש לכם נחש בבית? אל דאגה, המקצוענים מלווים אתכם כל הדרך ללכידה שלו. מה עושים עד שלוכד הנחשים מגיע וכמה זה עולה? כל התשובות.

איתור ולכידת נחש בחצר: כל מה שצריך לדעת

חוששים שיש לכם נחש בחצר? אנחנו נלווה אתכם כל הדרך עד ללכידה שלו. איך מתנהלים עם לוכד הנחשים וכמה עולה איתור ולכידת נחש בחצר? כל התשובות.

הדברת יתושים: כל השלבים בדרך לפתרון

הקיץ הגיע ואיתו היתושים המציקים, מה אפשר לעשות? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים לפני שמזמינים מדביר, איך מכינים את החצר להדברה וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

הדברת ג'וקים: כל מה שחשוב לדעת

אם הג'וקים הגיעו לביקור אצלכם, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד כל הדרך אל הפתרון. אנחנו רוצים שהקיץ שלכם יהי נקי מג'וקים, מה חשוב לדעת לפני שמזמינים מדביר וכמה זה עולה? התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow