כך תרחיקו נחשים ועקרבים מהבית שלכם

למרות היתרונות האקולוגיים הרבים שמביאים איתם נחשים ועקרבים, מדובר במטרד אותו תרצו להרחיק מאזור הבית והחצר שלכם. במדריך הבא נסביר איך מתמודדים עם עקרבים ונחשים ואיך ניתן להרחיק אותם מהבית והחצר?

עוד במדריך
אלו סוגי עקרבים נפוצים והאם הם מסוכנים? כך תרחיקו עקרבים מהבית והחצר אלו סוגי נחשים נפוצים והאם הם מסוכנים? כך תרחיקו נחשים מהבית והחצר

הגינה שלכם יכולה להיות מוקד עלייה לנחשים ולעקרבים, במיוחד אם יש בה אבן גדולה, שיחים, צמחייה פרועה, לכלוך או גרוטאות. כל אלה ימשכו מכרסמים ומזיקים אחרים לחצר, וכנגזרת אחריהם יגיעו גם חברינו המפוקפקים - העקרב והנחש.

במדריך הבא נסביר איך מתמודדים עם עקרבים ונחשים ואיך ניתן להרחיק אותם מהבית והחצר.

אלו סוגי עקרבים נפוצים והאם הם מסוכנים?

עקרבים הם מרכיב אינטגרלי בנוף הישראלי, ולמרות שמקובל לחשוב שמקומם הטבעי הוא במדבר, הם יכולים להימצא בכל מקום בארץ. עקרב חי בין שלוש לשמונה שנים, והוא יכול לחיות שנה שלמה ללא מים או מזון.

רוב העקרבים אינם ארסיים, אך העקצן הצהוב הוא ארסי ומסוכן מאוד ודווקא הוא נפוץ בכל הארץ. עוד עקרב ארסי שנמצא באזור שלנו הוא קטלן עב הזנב הנפוץ פחות אך נמצא גם הוא ברוב חלקי הארץ.

תקופת הרבייה של העקרבים בארץ היא בין מאי לספטמבר, ארבעה חודשים בהם העקרבים הופכים לפעילים מאוד, בעיקר בלילה.

אזורי המחייה המועדפים עליהם הם שטחים חקלאיים ומושבים בהם העקרבים יכולים למצוא מזון בדמות חרקים או עקרבים קטנים מהם.

כך תרחיקו עקרבים מהבית והחצר

שמרו על ניקיון וגיזום – עקרבים מגיעים למקומות עם פוטנציאל למחסה ולמציאת מזון. גינה מלאת עשבים ולכלוך תמשוך חרקים כאלה ואחרים ותיצור אופציות מסתור עבור העקרב.

דאגו לאיטום בבית – מאחר והעקרבים פעילים בעיקר בלילה בחיפוש אחר מזון, דאגו להתקין מברשת בתחתית דלתות הכניסה לבית ובדלת המעבר בין הבית לחצר.

הדבירו תיקנים ונמלים – בסופו של דבר העקרב הוא יצור שמחפש מזון ומים. נכון, הוא לא צריך הרבה ממנו, אבל אם הוא ימצא את האלמנטים הללו הוא לא ימצא גם סיבה להישאר. מאחר והעקרב ניזון מחרקים אחרים, הקפידו לבצע הדברה נגד החרקים הנפוצים באזורי מגורים.

אלו סוגי נחשים נפוצים והאם הם מסוכנים?

בארץ יש כ-40 סוגים של נחשים, תשעה מהם ארסיים. הנפוץ שביניהם הוא הנחש הארצישראלי הנקרא גם צפע מצוי.

לנחשים בכלל ולצפע בפרט אין סימני היכר מובהקים, כך שלא ניתן לזהות בוודאות באיזה סוג מדובר.

אחרי שנת חורף ארוכה, הנחשים מתעוררים ורוצים שני דברים – לאכול ולהזדווג. הם יוצאים לחפש את המקומות בהם יוכלו להביא את הצרכים שלהם לכדי סיפוק, וחצר הבית שלכם יכולה להיות מקום מושלם עבורם.

חשוב לזכור שבמקרה של נחש שנמצא אצלכם בחצר, אל תנסו לתפוס אותו בעצמכם. הזמינו לוכד נחשים שקיבל הסמכה מטעם רשות הטבע והגנים, ובינתיים נסו לשמור על קשר עין עם הנחש.

במקרה של הכשה קבעו את האזור וגשו לטיפול רפואי במיון כמה שיותר מהר. אל תנסו לקרר את האזור ואל תנסו למצוץ את הארס, אתם רק תעשו יותר נזק.

כך תרחיקו נחשים מהבית והחצר

הקפידו לתחזק את הגינה – נחשים אוהבים להתחבא בתוך שיחים , מאחורי סלעים גדולים וכל מקום מסתור אחר אותו יוכלו למצוא בשטח הפתוח.

דאגו לגזום את הצמחייה, והקפידו שאתם וילדיכם לא מכניסים ידיים לתוך שיחים ולא הופכים סלעים (גם עקרבים מתחבאים שם).

הדברת מכרסמים – אם יש משהו שנחשים אוהבים במיוחד זה מכרסמים, זיהיתם עכבר או חולדה בחצר? קחו בחשבון שאם לא תטפלו בתופעה כשהיא בחיתוליה, קיים סיכוי שגם הנחשים יגיעו.

אמנם אוכלוסיית המכרסמים בחצר שלכם תצטמצם, אבל הדברת חולדות מקצועית תעשה עבורכם את העבודה מבלי להיות תלויים בחסדי הנחש.

האכלת חתולים בחצר – אז מכרסמים אולי מושכים נחשים, אבל אם יש משהו שגם נחשים וגם מכרסמים יעדיפו להימנע ממנו זה חתול.

דאגו להאכיל את החתול בחצר שלכם כך שהוא ירגיש שזו הטריטוריה שלו, מה שיגרום לו להגן עליה מפני פולשים.

איתור ולכידת נחש בבית: כל מה שצריך לדעת

חוששים שיש לכם נחש בבית? אל דאגה, המקצוענים מלווים אתכם כל הדרך ללכידה שלו. מה עושים עד שלוכד הנחשים מגיע וכמה זה עולה? כל התשובות.

איתור ולכידת נחש בחצר: כל מה שצריך לדעת

חוששים שיש לכם נחש בחצר? אנחנו נלווה אתכם כל הדרך עד ללכידה שלו. איך מתנהלים עם לוכד הנחשים וכמה עולה איתור ולכידת נחש בחצר? כל התשובות.

הדברת יתושים: כל השלבים בדרך לפתרון

הקיץ הגיע ואיתו היתושים המציקים, מה אפשר לעשות? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים לפני שמזמינים מדביר, איך מכינים את החצר להדברה וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

הדברת ג'וקים: כל מה שחשוב לדעת

אם הג'וקים הגיעו לביקור אצלכם, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד כל הדרך אל הפתרון. אנחנו רוצים שהקיץ שלכם יהי נקי מג'וקים, מה חשוב לדעת לפני שמזמינים מדביר וכמה זה עולה? התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

מה עושים כשרואים נחש בבית או בחצר?
הדבר הראשון שצריך לעשות כשרואים נחש בבית או בחצר הוא להזמין לוכד נחשים, בדקו רק שהוא מחזיק בהיתר מטעם המשרד להגנת הסביבה. עד שהלוכד מגיע, רצוי לשמור על מרחק בטיחות מהנחש ועדיין לנסות להישאר בקשר עין איתו. אם זה אפשרי, כדאי לצלם את הנחש ולשלוח ללוכד, כך הוא יוכל לזהות את סוג הנחש ומידת ארסיותו. 
האם לוכד נחשים צריך להחזיק ברישיון?
לוכד נחשים מחויב להחזיק היתר ללכידת נחשים מטעם רשות הטבע והגנים. על התעודה צריכים להופיע הפרטים הבאים: שם הלוכד, תעודת זהות, מספר ההיתר, תוקף ההיתר. באתר של רשות הטבע והגנים תוכלו לראות את רשימת לוכדי הנחשים שמחזיקים בהיתר.