איך בוחרים דק מתאים לגינה?

רוצה להתקין דק בחצר והדבר הראשון שעובר לך בראש זה המראה? זה טבעי לגמרי, אבל האם מה שחשבת עליו באמת מתאים לגינה שלך? איך בוחרים את הדק המתאים לגינה:

עוד במדריך
איך לתכנן את בניית הדק בגינה? איך בוחרים את העץ המתאים? ומה עם מי שרוצה דק סינטטי? איך להימנע מהפתעות במחיר?

עד לפני כמה שנים, דק בגינה היה עסק יקר, אפילו יקר מדי. בשנים האחרונות ניתן לראות דקים מעטרים גם את חצרות בתיהם של אנשים בעלי הכנסה ממוצעת, עקב הוזלת העלויות, בעיקר של גומרי הגלם.

לצד הוזלת העלויות, יש גם יותר אפשרויות. אז איך אפשר לבחור מתוך כל האפשרויות את הדק המתאים ביותר לגינה שלך, ולמה חשוב לשים לב לפני שיוצאים לדרך?

איך לתכנן את בניית הדק בגינה?

גובה ואורך הדק הם שני האלמנטים חשובים לתכנון הדק, לצד עיצוב כללי, צבע, מיקום וכמובן תקציב:

מיקום הדק: כשמדברים על דק לגינה, אחת השאלות הראשונות שצריך לשאול היא מה תהיה רמת החשיפה של העץ לשמש ולמים. התשובה לשאלה הזו תעזור לך לעבור לשלב הבא, שהוא בחירת העץ. ישנם עצים ברמת עמידות גבוהה למים ולשמש, ישנם עצים אחרים שעמידים פחות ומצריכים פתרונות הצללה ומיקום יבש יחסית. 

אורך הדק: האורך של לוחות העץ משפיע באופן ישיר על עיצוב הדק. ככל שלוחות העץ ארוכות יותר וללא חיבורים, כך מראה הדק מרשים יותר. חיבורים בין לוחות עץ באמצע הדק פוגעים במידה מסוימת בעיצוב. לכן, חשוב לדעת כבר בשלב התכנון, מה אורך הדק, כך שלוחות העץ יגיעו במידה המדויקת, מבלי שיהיה צורך לבצע שינויים וחיתוכים תוך כדי עבודה.

אורן הוא ברובו פיני, והוא מחולק ל - 7 רמות. ברמה 1 יש 0 "עיניים" וברמה 7 יש המון עיניים. בישראל יש רמה אחת עיקרית והיא רמה - 5. אם מתעקשים, אפשר להשיג עץ מיובא ברמה אחרת, אבל רמה - 5 היא הסטנדרט.

גובה הדק: אחד האלמנטים העיצוביים איתם אפשר 'להשתולל' בבניית דק בחצר, הן המדרגות. גם בניית המדרגות נעשית מראש, ולכן חשוב לדעת מה הגובה המדויק של הדק, כך שהמדרגות המעוצבות יתאימו בדיוק לגובה הדק, מבלי שיהיה צורך לנסר ולפגוע במדרגות.

מראה וצבע: מאחר ועץ הוא חומר טבעי, הוא מתרחב ומתכווץ כל הזמן, מה שמשפיע, בין היתר, על שכבת הצבע שעליו, ועלול לגרום לסדקים בצבע. סביר להניח שבשלב מסוים, במידה והדק יהיה חשוף לקרני שמש, למים, לחום ולקור, יהיה צורך לבצע חידוש דק תקופתי ולצבוע אותו שוב.

עם זאת, אפשר לבחור צבעים שקופים או צבעים ניטרליים, שיעזרו לשמור על מראה הדק לאורך זמן, גם כשהצבע כבר יתחיל להיסדק.

תקציב: התקנת דק מעץ במבוק או עץ איפאה, שונה לגמרי מהתקנת דק מעץ אורן או קומרו. השוני הוא בשווי הלוחות, ביחס של בעל המקצוע לחומרי הגלם וביכולת התמרון שלו, ולעיתים אף באופן ההתקנה. עלות לוחות העץ לא מעידה תמיד על איכותם.

יש לוחות עץ יקרים יחסית, אבל זה לא אומר שהם עמידים יותר או עמידים פחות מלוחות עץ אחרים. מה שמשפיע על מחיר לוחות הדק היא, בין היתר, שכיחות העץ. עץ מיובא יעלה, באופן כללי, יותר מעץ מקומי, ועם זאת, זה ממש לא אומר שעץ שעשה את דרכו אל רצפת הגינה שלך באוניה מקצה העולם, מתאים לגינה שלך יותר מעץ שהגיע במשאית. חשוב לקחת את זה בחשבון כשבוחרים את העץ המתאים לגינה שלך, ולתקציב שלך.

איך בוחרים את העץ המתאים?

בבחירת סוג העץ המתאים לבניית הדק בגינה שלך, חשוב להתייחס לעמידות העץ, וכמובן לעיצוב ולסגנון הדק בהתאם לעיצוב הגינה. אז מה הן האפשרויות?

דק אורן: מכיוון שמדובר בעץ רך, הוא עשוי להיות פחות עמיד מסוגי הדקים האחרים בשוק, כך שיש לתת את הדגש על התחזוקה שלו, למרוח אותו בחומרים השומרים עליו מפני רטיבות, מפני מזיקים ועוד. איכות הדק משתנה על פי מקור האורן. אורן פיני נחשב איכותי, ואילו אורן סיבירי או ישראלי נחשב לפחות עמיד.

דק קומרו: אמנם מחירו יקר יותר ביחס לדקים אחרים בשוק, אך עמידותו וחוזקו הופכים אותו להשקעה משתלמת ביותר. התקנת דק הקומרו יכולה להתבצע באמצעות ברגים הנסתרים מהעין, מה שיעניק לך משטח חלק ויוקרתי.

דק איפאה: בשל קשיחותו, דק האיפאה מסוגל להתמודד עם משקל רב של רהיטי גינה או בית, כמו גם שריטות, מכות וסדקים. תחזוקתו השוטפת מסתכמת ברוב המקרים במריחת שמן שימנע ממי הגשמים לגרום לו לנזק. לצד קשיחותו הוא מאופיין במראה יוקרתי ואלגנטי. 

דק במבוק: דק הבמבוק נחשב לאחד הדקים הנפוצים ביותר בארץ ובעולם. דק זה מציע חוזק וקשיחות, לצד גמישות ההופכת את ההתקנה והתחזוקה שלו לקלה במיוחד. עץ הבמבוק עובר תהליך של טיפול בחום גבוה, על מנת לקבל חומר גלם נקי ממחלות ומזיקים לפני שהדק מגיע אליך הביתה.

חשוב לדעת, טיפול בחום (טרמוווד) זה טיפול שמנטרל את כל המזיקים והנגעים שבעץ. אפשר לבצע אותו בכל הדקים, לרוב עושים את זה בדק עשוי עץ אורן. למה? כי החיסרון הגדול של אורן הוא המזיקים, וכל המחלות שקשורות בעץ בדרך כלל באות לידי ביטוי באורן. באיפאה לצורך העניין, אין מחלות ואין מזיקים.

ומה עם מי שרוצה דק סינטטי?

דק סינטטי נותן מענה איכותי ויעיל למי שרוצה ליהנות מדק מעוצב בגינה, אבל לא להתעסק עם תחזוקה בעתיד. מה הופך את הדק הסינטטי לעמיד? ברוב המקרים, הדק הסינטטי עשוי מחומר שנקרא - PVC מוקצף, כלומר - שבבי עץ מעורבבים עם פלסטיק בדוגמאות עץ שונות, חומר זול יותר מעץ.

עם זאת, התקנת דק סינטטי יקרה יותר בדרך כלל מהתקנת דק עץ. ובכל זאת, התקנת דק סינטטי יכולה להשתלם בטווח הרחוק, מאחר ועלות ההתקנה מתקזזת עם השנים, בהתחשב בעובדה שאין הוצאות תחזוקה נלוות. הדק הסינטטי עמיד בפני פגעי מזג האוויר ויכול להחזיק מעמד גם 25 שנה. התחזוקה של הדק הסינתטי קלה מאד ותסתכם בדרך כלל בניקויו עם מים וסבון.

איך להימנע מהפתעות במחיר?

כדי לדעת כמה עולה להתקין דק בחצר, אפשר להיכנס למחירון המומלץ של המקצוענים >>

מה שמשפיע על שינוי המחירים הם הגורמים הבאים:

1. לוגיסטיקה: בניית דק בפנטהאוז בבניין גבוה, כולל שימוש במנוף וכרוך בלוגיסטיקה לא פשוטה שדורשת לא מעט זמן. במקרה הזה, תיתכן התייקרות משמעותית במחיר.

2. רמת הגימור: רמת הגימור היא גורם נוסף שמשפיע על מחיר העבודה. בנייה והתקנת דק בצורה מיוחדת וצורנית דורשת רמת יצירתיות גבוהה, וזהו אחד הפקטורים המשמעותיים ביותר שמשפיעים על מחיר העבודה.

במידה ומדובר בדק מרובע פשוט, המחיר הוא סטנדרטי, אבל במידה ומדובר בתוספות מיוחדות כמו במה או כניסה מעוטרת לדק, אלה גורמים שיכולים להשפיע על המחיר.

3. רמת התשתית: התקנת דק על אדמה תהיה יקרה יותר מהתקנת דק על תשתית מוכנה.

4. הגבהת הדק: גובה האפס של הדק צריך להיות מינימוס 10 -15, בין גובה הדק שרוצים לבין הגובה הסופי. כדי לייצר מרווח של 15 ס"מ צריך לפעמים לשבור מרצפות, וליצור את המרווח בצורה מלאכותית, מה שיכול כמובן לייקר את מחיר העבודה.

לשיחת ייעוץ עם מתקין דקים מקצועי, ניתן לחייג כעת >>

מחירון דקים

המחירים כוללים מע”מ

התקנת דק: כל מה שצריך לדעת

צריכים התקנת דק? אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך. איך בוחרים דק, איך מתנהלים מול מתקין הדקים לפני העבודה ומה המחיר של התקנת דק? כל התשובות לפניכם.

חידוש דק: כל מה שצריך לדעת

צריכים חידוש דק? הגעתם למקום הנכון. אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך. מתי צריך לעשות חידוש דק ומה הוא כולל, איך מתנהלים מול מתקין הדקים וכמה עולה חידוש דק? כל התשובות לפניכם.

התקנת פרקט: כל מה שחשוב לדעת

רוצים להתקין פרקט מעץ או פרקט למינציה? אנחנו נלווה אתכם בכל הצעדים. איך בוחרים פרקט, מה חשוב לבדוק עם מתקין הפרקטים וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

חידוש פרקט עץ: כל מה שצריך לדעת

זקוקים לחידוש פרקט מעץ? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם. מתי צריך לעשות חידוש פרקט ומה הוא כולל, איך מתנהלים מול מתקין הפרקטים וכמה עולה חידוש פרקט? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow