צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
אתם נמצאים ב:
בעלי מקצוע   >  אינסטלטורים  >  מאמרים בנושא אינסטלטורים  >  הכן מרזבך לחורף: טכניקות לתיקון דליפות במרזב
 

הכן מרזבך לחורף: טכניקות לתיקון דליפות במרזב

מרזב דולף עלול לגרום לצרות רבות בקרב דיירי בתים. רטיבות על גבי תקרות וקירות הבית עלולות להצביע על בעיה שהגורם לה הוא צינור המרזב, בין אם מרזב חיצוני או פנימי.
מאת: ליאור נפש    עודכן: 16/10/2017 11:34:19

רטיבות שנוצרת במבנה אינה קשורה תמיד לנושא איטום לקוי בגג. במקרים קיצוניים, מרזב פגום עלול לגרום לתוצאות הרות אסון, בכל הקשור לטיפול ברטיבות שנוצרה בעקבות דליפת מים או סתימה במרזב.


עוד בכתבה:

נזילה מהמרזב עלולה להוביל לבעיות שונות כמו הצפת מים, פגמים אסתטיים או רטיבות על גבי הקיר החיצוני ולאחר מכן גם על קירות הפנים בדירה או בבית.


אילו סוגי מרזבים קיימים?

מרזבים מחולקים לפי מרזבים פנימיים הממוקמים בתוך ובסמוך לעמודי התמך במבנה, ולמרזבים חיצוניים הממוקמים מחוץ ולאורך המבנה. באופן כללי, ניתן לומר כי הטיפול במרזבים חיצוניים קל יותר כיוון שהצנרת אינה ממוקמת בתוך יציקת בטון. ישנם כמה סוגי חומרים שיכולים לשמש כמרזבים, אולם המוכרים ביותר הם: PVC  וצנרת גיבריט.

 

עבודה עם צנרת PVC                           חוץ ממרזבים, עיקר השימוש בצנרות PVC הוא בהוצאת מי דלוחין 

 

צנרת PVC : מרזב מצינור PVC הממוקם בתוך תשתית בניין מגורים הוא מרזב פנימי הממוקם בתוך עמוד יציקה לאורך הבניין. אופן החיבור בין צנרת אחת לשנייה הוא בצורת זכר ונקבה – בכל קצה צינור יש מקבילה בצינור אחר המוכנס לתוכו ומהווה יחידה אחת עם כיוון זרימת המים.  

 

ניתן למצוא צינורות הדומים לצינורות PVC והן למעשה חיקויים, כך שיש צורך לוודא כי הצינורות המותקנים הם בעלי תו תקן. בצינורות שאינם מקוריים יתכן ויתגלו כבר לאחר שנים מועטות בעיות כגון עיקום או עיוות בשל שינויים במזג האוויר.

 

צינורות גיבריט: בדומה למרזבים פנימיים בבנייני דירות, גם צנרת הגיבריט המשמשת כמרזב לבניין תותקן בתוך או בסמוך לעמוד התומך בזמן היציקה. אופן החיבור בין צנרות הגיבריט שונה מצנרות PVC. החיבור בין הצנרות נעשה ע"י התכה וחימום של שני קצוות הצינור. כאשר שני הקצוות התחממו לטמפרטורה הרצויה ניתן להתיך אותם אחד בתוך השני ונוצר למעשה חיבור בהלחמה.

 

בדקו שפתחי הניקוז למרזב אינם חסומים ומאפשרים את ניקוז המים בצורה תקינה                 בדקו שפתחי הניקוז למרזב אינם חסומים ומאפשרים את ניקוז המים בצורה תקינה


מה עלול לגרום לדליפת מים מהמרזב?

בעיות רטיבות בגג או בקירות החיצוניים במבנים יכולות לנבוע מכשל ותפקוד לקוי במרזב. מים שנעצרים או נוזלים במרזב עלולים לחלחל אל יסודות המבנה ולהחליש אותו. על מנת לטפל במפגעים מסוג אלו יש לדעת את הבעיות השונות שעלולות להיווצר במרזבים:

 

כשל בתכנון האינסטלציה: לעיתים, בעיה במרזב עלולה להיווצר עוד בעת הבניה. תכנית בניין שלא תוכננה כראוי עלולה לגרום לדברים כגון: שיפועים לא נכונים במרזב, שינויים על גג המבנה שגרמו לניקוז לקוי של המים וכו'.

 

סתימה במרזב: הסיבה העיקרית והשכיחה ביותר כאשר מדובר במרזבים היא סתימה במרזב שעלולה לגרום להצפות בגג הבית או הבניין. סתימה במרזב עלולה להיגרם עקב הצטברות של עלים או ברזלים שנשכחו בעת הבניה וחדרו למרזב בזמן יציקת הבטון. הסתימה יכולה להצטבר בחלק העליון של המרזב, לגרום למים לעלות ולנזול מהגג על גבי הקירות החיצוניים של המבנה.

 

בסרטון הבא ניתן לראות בעיית סתימה במרזב שגרמה להצפת מים בגג:

 

 

 

מרזב שאינו תקין: שינויים בעונות השנה, לכלוך או לשלשת ציפורים על גבי הצנרת, מכות על גבי הצנרת, בלאי ושחיקה כתוצאה משימוש, היווצרות חלודה ועוד. כל אלו הם גורמים שונים העלולים לגרום למרזב לבעיות דליפה שעלולות לגרום לרטיבות ונזק לקירות המבנה.

 

חדירת אלמנטים לתוך צנרת המרזב: בבנייני מגורים בהן המרזב עובר בתוך הקיר לא ניתן לדעת בוודאות היכן הוא ממוקם. בעת שיפוץ במרפסת חיצונית בדירה עלול להיגרם נזק למרזב שעובר בסמוך - במידה וקודחים בקיר על מנת להכניס בורג או כל דבר אחר כחלק מתהליך בניה או שיפוץ.


כיצד נאתר נזילת מים מהמרזב?

כאמור, החלוקה התכנונית בין המרזבים השונים נעשית לפי חלוקה של מרזבים חיצוניים הממוקמים לאורך הקיר החיצוני במבנה ומרזבים פנימיים הממוקמים בתוך יציקת עמודי המבנה. רוב התיקונים שנחשבים קלים יותר נעשים על גבי המרזבים החיצוניים. כאשר מדובר במרזבים פנימיים, הממוקמים בתוך יציקת בטון, התיקון נעשה מורכב יותר. זו הסיבה מדוע חלק מבעלי מקצוע מעדיפים לייצר מרזב חיצוני כאלטרנטיבה למרזב פנימי שהתגלתה בו בעיה של דליפת מים.

 

חלודה שהצטברה על גבי מרזבים חיצוניים עלולה לגרום לרטיבות על הקירות הפנימיים בבית            חלודה שהצטברה על גבי מרזבים חיצוניים עלולה לגרום לדליפה ורטיבות על קירות הבית 

 

שימוש במצלמה במרזב: ישנם פתרונות ייחודיים לבעיות איטום ודליפות מים ממרזבים פנימיים הממוקמים בתוך יציקה. אחת השיטות לבדיקת סתימה במרזב מסוג זה היא שימוש במצלמה והחדרתה לתוך המרזב. המצלמה יורדת לאורכו ובודקת פגמים אפשריים העלולים להעיד על דליפת מים או סתימה שמובילים לרטיבות במבנה. אורך המצלמה יכול להגיע עד 50 מטרים והיא יכולה לתת אינדיקציה למרזבים גם בבניינים המוגרים רבי קומות.

 

הצפת מרזב: אם קיים חשד לבעיית נזילה או סתימה במרזב ומבקשים לוודא זאת יש צורך בהצפת המרזב. יתרון שיטה זו הוא שבעקבות מילוי מים ייזום והצפת המרזב, מתגלית כל דליפת מים, אם אכן קיימת, שניתן להבחין במיקומה ולטפל בה נקודתית. יתרון זה טוב במיוחד במרזבים חיצוניים.


כיצד מתקנים נזילת מים מהמרזב?

שיטות מוכרות המשמשות את בעלי המקצוע לתיקון דליפת מים או סתימה במרזב:

 

שימוש במכשור ייעודי לאיטום במרזב פנימי: לאחר איתור הנזילה או הסתימה במרזב ניתן לתת טיפול נקודתי על ידי שימוש במכשור מתקדם. ישנן פעולות שונות לכל סוג בעיה. אם מדובר בדליפת מים, אחת השיטה בטיפול הבעיה היא החדרה של בלון אוויר המצופה בדבק אפוקסי שמעורבב בסיבי זכוכית. חומרים אלו נדבקים על גבי הדפנות הפנימיות של המרזב ואוטמים את נזילת המים.  

 

שימוש במרזב חיצוני: בעלי מקצוע רבים בוחרים להימנע מטיפול ע"י מכשור ייעודי בנזילה במרזב פנימי. ההעדפה של רבים מהם היא לייצר מרזב חיצוני עוקף שנותן פתרון. ההחלטה האם להתקין מרזב חיצוני כתחליף למרזב הפנימי הקיים אמורה להתקבל בהחלטה משותפת עם דיירי הבניין. 

 

                                                   הגיע הזמן לטפל במרזב

 


כמה עולה לתקן נזילה מהמרזב?

מחיר תיקון  נזילת מים או סתימה במרזב תלוי בגורמים שונים כגון: אורך הצנרת המוחלפת, האם הטיפול נקודתי או לא ומהו גודל מערכת הניקוז בבניין או בבית הפרטי. במקרים בהם מדובר בתיקון פשוט יחסית הוא יתומחר לרוב בטווח מחיר שבין 250 עד 400 שקלים. במקרים בהם מדובר בטיפול רציני המצריך החלפה של הצנרת כולה או במכשור מתקדם, טווח המחירים יכול להגיע עד 2500 שקלים.


נזילת מים סמויה: כיצד לאתר ולהוזיל את חשבון המים שלכם!

גם איכותי וגם אסתטי: ברז אינטרפוץ לחדר המקלחת

סתימה מורכבת: פתרון פשוט

להכות את הבעיה מהשורש: על צנרת גיבריט


זקוקים לאינסטלטורים? אינסטלטורים

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X