מתי כדאי להחליף את דוד השמש?

דודי שמש מחזיקים בדרך כלל לפחות 8 שנים אם לא יותר. לא כל נזילה בדוד מעידה בהכרח על צורך להחליף אותו. במדריך זה, נסביר באילו מקרים מדובר בתקלה פשוטה יחסית, באילו מקרים אין מנוס אלא להחליף את הדוד, ובמה יש להתחשב כשרוכשים דוד חדש.

עוד במדריך
מתי לא תצטרכו להחליף את הדוד? באילו מקרים תצטרכו להחליף את הדוד? מה גודל הדוד שיתאים לכם? מה כוללת אחריות על דוד השמש?

דוד השמש שלכם סופר את ימיו לאחור מיום התקנתו על הגג. בשונה מתשתית החשמל או הגז, מערכות שמרגע שהן מותקנות הן לא אמורות לצאת משימוש בעקבות בלאי, דוד השמש מגיע עם שעון חול טנטטיבי.

במדריך זה, נסביר איזה תקלות מעידות על כך ששעון החול של דוד השמש נגמר, ומתי מדובר בתקלה שמסתכמת בתיקון מקומי בלבד. אין ברירה וצריכים להחליף את הדוד? אלו הדברים שכדאי להתחשב בהם לפני שרוכשים דוד שמש חדש.

מתי לא תצטרכו להחליף את הדוד?

לפני שנסביר באילו מקרים מומלץ להחליף את הדוד, נסביר גם מתי תיקון פשוט יעשה את העבודה.

התקלה הנפוצה ביותר שגוררת אחריה החלפה של דוד שמש היא נזילה. עם זאת, לא כל נזילה מהדוד מחייבת החלפה של הדוד.

אם נתעלם לרגע  מהאפשרות של נזילה מצינורות המים שמובילים את המים אל הדוד וממנו, ישנן שתי אפשרויות לנזילה מהדוד: נזילה מגוף הדוד ונזילה מהפלאנג'.

הפלאנג' הוא רכיב שמשמש כתושבת לגוף החימום ולתרמוסטט ושנמצא בתחתית הדוד. הפלאנג' עשוי לנזול כשהוא מלא באבנית. במקרים רבים מקור הנזילה יהיה בגומיית האטם של הפלאנג', או בברגים רופפים.

באילו מקרים תצטרכו להחליף את הדוד?

במידה והנזילה היא מגוף הדוד, והציפוי האמאייל הפנימי של הדוד נסדק, המתכת שתחתיו נחשפת ומים חלודים מתחילים לצאת מהדוד.

בלתי אפשרי למצוא בעל מקצוע שיהיה מוכן לתקן דוד שנמצא במצב הזה, ואתם תצטרכו לרכוש דוד חדש.

אם הדוד שלכם ישן וחלוד, וגם אם מקור הנזילה הוא בפלאנג' ולא בגוף הדוד, ההמלצה היא להחליף את כל הדוד, שכן כמות התקלות רק תלך ותגדל מאחר והדוד מלא באבנית בצורה יוצאת דופן ומערכת החשמל בדוד רקובה.

מה גודל הדוד שיתאים לכם?

גודל הדוד תלוי לא מעט בתכנון המשפחה שלכם לשנים הקרובות. אם מדובר בדירה שלכם כדאי שתדעו שדוד ממוצע מחזיק מעמד כעשר שנים לפני שתצטרכו להחליף אותו שוב.

כמות הילדים הממוצעת למשפחה בישראל עומדת על - 3.6, כך שאם אתם נמצאים פחות או יותר בטווח הממוצע מבחינת תכנון לעתיד, כדאי שתכניסו גם את גודל דוד השמש שלכם לתכנון הזה.

אם מדובר בדירה קטנה להשקעה שמיועדת למגורי דייר אחד או זוג, דוד שמש של 80 ליטר, או אפילו דוד חשמלי של 60 ליטר יעשה את העבודה.

אם ננסה להתאים את גודל הדוד המומלץ לכמות הנפשות בבית, ניתן להגיד שדוד של 120 ליטר יספיק למשפחה בת ארבע נפשות, דוד של 150 ליטר למשפחה של 5 נפשות, ודוד של 180 ליטר למשפחות גדולות יותר.

מה כוללת אחריות על דוד השמש?

דוד שמש הוא מוצר חזק ואמין בדרך כלל, כזה שמיועד להחזיק מעמד 5 – 7 שנים ולפעמים אפילו עשור. אחד האלמנטים שמעיד על איכות הדוד הוא סוג האחריות שהיצרן מספק.

יש חברות שמספקות אחריות יצרן של חמש שנים, יש חברות שמספקות אחריות של שמונה שנים ויש כאלה שמספקות אחריות לתקופה ארוכה יותר.

ישנם שני סוגי אחריות: אחריות יצרן מלאה ואחריות לא מלאה. אחריות יצרן מלאה כוללת כיסוי מלא של תיקון נזילות והחלפת חלקים תקולים בדוד, על ידי החברה היצרנית.

לעומת זאת, אחריות לא מלאה מחייבת אתכם להשלים סכום מסוים עבור תיקון או החלפה של חלקים בדוד.

גם אם רכשתם את דוד השמש שלכם ממתקין חיצוני ולא מהחברה היצרנית עצמה, החלוקה בין אחריות היצרן לאחריות המתקין עומדת בעינה.

המתקין הדוד אמור לספק אחריות של שנה על תקלות שנובעות מהתקנה לקויה שלו, למשל חיזוק יתר של הברגים של הפלאנג', מה שעשוי לגרום לנזילה.

היצרן לעומת זאת, מספק אחריות על המוצר עצמו ולא על ההתקנה.

וודאו שהאחריות היא אחריות מלאה ולא אחריות חלקית, שתאלץ אתכם לשאת בעלות של השתתפות עצמית במקרה של תקלה, ולו הפשוטה ביותר.

עם זאת, חשוב לדעת שגם אם פניתם לחברת היצרנית במסגרת האחריות, וטכנאי דודי שמש הגיע מטעמה על מנת לפתור את התקלה, סביר להניח שתתבקשו לשלם לו או לחברה עלות ביקור.

כניגשים לרכוש דוד שמש חשוב לדעת שלא כל החברות היצרניות עומדות בתקן הישראלי של מכון התקנים. כדי לוודא שלדוד אותו אתם רוכשים יש תו תקן, כנסו ובדקו זאת כאן.

מחירון דודי שמש

המחירים כוללים מע”מ

התקנת דוד שמש: כל מה שחשוב לדעת

צריכים להתקין דוד שמש? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם שלב אחר שלב. מתי כדאי להחליף דוד שמש, מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים טכנאי דודים וכמה עולה התקנת דוד שמש? כל התשובות בפנים.

דוד השמש לא מחמם? כל השלבים בדרך לפתרון

דוד השמש שלכם לא מחמם את המים? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם כל הדרך לפתרון ולתת לכם שקט נפשי. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי דודי שמש וכמה יעלה לכם התיקון? כל התשובות.

נזילה מהדוד: כל השלבים בדרך לפתרון

נזילה בדוד היא אמנם אחת מהתקלות הנפוצות ביותר בדודי שמש, אתם ודאי תופתעו לגלות שלא תמיד מדובר בתקלה. מתי צריך להזמין טכנאי דודים ואיך מתנהלים מולו? כל התשובות.

הדוד מקצר: כל מה שחשוב לדעת

דוד השמש שלכם מקצר? אנחנו כאן על מנת ללוות אתכם כל הדרך לפתרון. למה הדוד מקצר ומה עושים לפני שמזמינים טכנאי דודי שמש? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow