החלפת פלאנג` - כל מה שרציתם לדעת

אין טיימינג טוב לתקלה בדוד, בטח ובטח כשאתם מגלים על בשרכם שאין לכם מים חמים. במדריך הבא נסביר מה זה פלאנג`, מתי צריך להחליף אותו האם יש אחריות על העבודה? כל הפרטים לפניכם.

ענבר בשור
עודכן לאחרונה: 06.05.2020
דודי שמש

אין טיימינג טוב לתקלה בדוד, בטח ובטח כשאתם מגלים על בשרכם שאין לכם מים חמים.

במדריך הבא נסביר מה זה פלאנג', מתי צריך להחליף אותו, כיצד טכנאי דוודים מקצועי יבצע את העבודה והאם יש אחריות? כל הפרטים לפניכם.

מה זה פלאנג`?

הפלאנג', או בשמו השני "אוגן", הוא מעין תושבת בדוד השמש עליה מורכבים גוף החימום, התרמוסטט והמאיץ. מדובר למעשה במערכת חשמלית שכל תפקידה הוא לחמם את המים בדוד.

גוף חימום - תפקידו של גוף החימום הוא לחמם את המים בדוד. איך הוא עושה זאת? הוא פשוט ממיר את האנרגיה החשמלית שלו לחום ומחמם את המים.

מאיץ - על גוף החימום מותקן מאיץ, שהוא שרוול פלסטיק שתפקידו להאיץ את חימום המים. הוא כולא בתוכו כמות קטנה של מים (כ- 20 ליטר) ומאפשר לגוף החימום לחמם אותם במהרה, כך שלכם יהיו מים חמים למקלחת או שתיים בתוך 20 דקות.

תרמוסטט - תפקידו של התרמוסטט הוא למדוד את טמפרטורת המים בדוד. ברגע שהמים מגיעים לטמפרטורה שמוגדרת בתרמוסטט, הוא מורה לגוף החימום להפסיק לעבוד. בתוך כך, התרמוסטט חוסך לכם חשמל ואף מבטיח שהדוד לא יתפוצץ כתוצאה מהקיטור שמצטבר בו.

מתי צריך להחליף פלאנג`?

כשאין מים חמים - במידה והמים החמים נגמרים מהר, או שאין לכם מים חמים בכלל, החשוד העיקרי שלכם צריך להיות גוף החימום (שכאמור, יושב על הפלאנג').

עם הזמן, האבנית שבמים מצטברת על גוף החימום ומקשה עליו לחמם את המים. בתרחיש הפחות קיצוני, המים יגמרו לכם מהר, או שלא יתחממו בכלל. בתרחיש הקיצוני, גוף החימום יישרף ופשוט יגרום לקצר, על כך נדבר בהמשך.

החשוד השני בעובדה שאין מים חמים הוא התרמוסטט. כמו שלמדנו, התפקיד שלו להפסיק את עבודתו של גוף החימום כשהמים כבר רותחים. במידה והתרמוסטט אינו תקין, הוא יגרום לגוף החימום לעצור לפני הזמן, כך שלכם פשוט לא יהיו מים חמים.

כאמור, ברוב המקרים התרמוסטט לא מתקלקל והחשוד המרכזי שלכם צריך להיות גוף החימום. 

כשיש נזילה מהדוד - התחתית של הפלאנג' מהווה מעין מכסה אטם העוצר את המים ומונע מהם להישפך החוצה. כאשר גומיית האטם של הפלאנג' נשחקת ונקרעת, או שהברגים של הפלאנג' חלודים ורופפים, תיתכן נזילה מתחתית הדוד. 

במצב כזה, אין מה לעשות אלא להחליף את כל הפלאנג' קומפלט. אגב, נזילה מסיבית בתחתית הדוד עשויה גם היא לגרום לקצר, כאשר המים נוגעים בחיווט החשמלי.

כשהדוד מקצר - כפי שראיתם, יש מגוון סיבות לקצר בדוד, אך השותף לכולן הוא שזה קורה כשאחד מרכיבי הפלאנג' מתקלקלים. אז גם במידה וגוף החימום התקלקל וגורם לקצר, וגם במידה שיש נזילה מתחתית הדוד, עליכם להחליף את הפלאנג' קומפלט.

איך טכנאי דוודים מקצועי יחליף את הפלאנג`?

ראשית, טכנאי הדוודים מקצועי ינתק את זרם החשמל לדירה ואת המפסק של הדוד בלוח החשמל. לאחר מכן הוא יעלה לגג ויוודא באמצעות מד התנגדות, שאכן לא מגיע חשמל לדוד. במצב כזה, טכנאי הדוודים יסגור את ברז הזנת המים לדוד, על מנת שזה לא יתמלא במים במהלך תיקון דוד השמש.

כעת, טכנאי הדוודים יתחיל לשחרר את הברגים של הפלאנג' באיטיות. במהלך שחרור הברגים, מים יתחילו להישפך החוצה על פני הגג. עם שחרור מלא של הברגים, כל המים שבדוד ישפכו החוצה. כשהדוד ריק לגמרי, טכנאי הדוודים ינקה עם היד את כל האבנית שהצטברה בתחתית הדוד.

לאחר ניקוי האבנית, טכנאי הדוודים יוכל להתקין את הפלאנג' החדש ולחדש את אספקת המים לדוד. זכרו, האבנית היא הגורם לתקלה שלכם, לכן אין טעם להמשיך בעבודה אם לא מנקים אותה לחלוטים מהדוד.

גוף חימום מלא באבנית

למה חשוב לשים לב בתום העבודה?

ראשית, ודאו שטכנאי הדוודים מדליק את הדוד רק לאחר שהוא מלא במים לחלוטין. במידה וגוף החימום יעבוד לפני שהדוד מלא במים, הוא פשוט יישרף שוב.

הטכנאי התקין את הפלאנג' החדש? זה בדיוק הזמן לדרוש ממנו לוודא שאין נזילות בתחתית הדוד כתוצאה מהעבודה.

בנוסף, דרשו ממנו להראות לכם את גוף החימום הישן ו-וודאו שניקה את האבנית בדוד, שכן, זאת הבעיה שבגללה אין לכם מים. שימו לב, ניקוי אבנית נחשב כחלק מהעבודה של הטכנאי ואין לגבות על כך יותר כסף.

האם יש אחריות על החלפת פלאנג`?

על החלפת פלאנג' מקובל לתת 3 חודשי אחריות. לכן, אם תקופת האחריות לא פגה, תוכלו לפנות אל טכנאי הדוודים שביצע את העבודה שיבוא לתקן את הבעיה.

כמו כן, כדאי לוודא כמה עולה דוד שמש, לרבות תיקון של אחד מן החלקים.

שימו לב, בתום העבודה, דרשו מהאינסטלטור חשבונית מפורטת הכולל את שם בעל העסק, התקלה וכיצד פתר אותה. במידה ויש אחריות, לכמה זמן היא תקפה.

אגב, על מנת להאריך את חיי דוד השמש והפלאנג', אנו ממליצים להתקין מסנן אבנית שיעכב הצטברות שלה על גוף החימום.

100%

הגעה בזמן

100%

מקצועיות

97%

מחיר הוגן

הצדיק במרכז

יריב רוקני

97%

הגעה בזמן

99%

מקצועיות

94%

מחיר הוגן

98%

הגעה בזמן

100%

מקצועיות

92%

מחיר הוגן

אפליקציית המקצוענים
הפיקוח של המקצוענים

המטרה שלנו, היא ליצור את רשימת בעלי המקצוע הכי טובים בארץ ולאפשר לכולנו להזמין בעלי מקצוע בראש שקט ובקלות

סינון בעלי מקצוע
  • מוקד בקרת השירות מחייג לעשרות אלפי לקוחותינו מידי חודש ואוסף חוות דעת ודירוגים על בעלי המקצוע.
  • ועדת השירות מתאספת אחת לחודש ובוחנת אם כל בעלי המקצוע עומדים בתנאי השירות עליהם הם חתומים.
  • במקרים בהם נמצא כי בעל מקצוע אינו עומד בתנאי השירות שלנו, אנו מסירים אותו מהאתר לצמיתות.
שירותי גישור בחינם
  • במידה ויש לך מחלוקת מול בעל מקצוע, אנו נפעל מולו בשמך כדי להגיע לפתרון הרצוי.
  • במידת הצורך, אנו שולחים נציג שלנו לבחון את העבודה בדירה בנוכחות הצדדים ולהחליט על הפתרון.
  • בעלי המקצוע מחויבים להחלטות נציג מוקד הגישור שלנו וחתומים על כך כתנאי להופעתם באתר המקצוענים .
חוות דעת ודירוגים
  • כדי לעזור לכם לבחור את בעל המקצוע, אנו מפרסמים באתר את חוות הדעת והדירוגים שלהם.
  • חוות הדעת והדירוגים נאספים ומאומתים אך ורק על ידי מוקד בקרת השירות שלנו ולכן לא ניתנים לזיוף.
  • באמצעות מאות אלפי חוות הדעת של לקוחותינו, יצרנו את רשימת בעלי המקצוע עליהם אנו ממליצים.
מוקד השירות
א׳ - ה׳: 17:00 - 08:30
נחלת יצחק 10, תל-אביב
arrow-icon