מדריך מושגים למחשב הביתי

המחשב הביתי כולל הרבה רכיבים - אבל מה כל אחד מהם עושה? מה זה אומר כונן SSD, מי חזק יותר, i5 או i3 ולמה לוח האם כל כך חשוב? מדריך מושגים מלא למחשב

עוד במדריך
מארז המחשב ספק כוח מעבד המחשב לוח האם כונן קשיח זיכרון פנימי RAM צורב DVD\בלו ריי כרטיס מסך

בין אם אתם רוצים לרכוש מחשב חדש, לטפל בתקלה או לשדרג את המחשב, חשוב להבין מה התפקיד של כל רכיב.

אם נדע מעט מה תפקידו של כל רכיב, נזכה לכלים שיסייעו לנו במקרה הצורך. לשם כך, הרכבנו מדריך מושגים מלא למחשב הביתי. 

מארז המחשב

מדובר בגוף המחשב שעשויה מתיבה גדולה, בדרך כלל ממתכת, שעוטפת את כל החלקים הפנימיים. אפשר לקנות מארז אנכי או אופקי, בהתאם למקום בחדר העבודה.

ככל שהמארז גדול יותר - יהיה בו מקום ללוח אם גדול יותר וליותר רכיבים. ככל שהוא קטן יותר, יהיה צורך בגרסאות מוקטנות של שאר הרכיבים, שיהיו יקרים יותר. 

ספק כוח

כמו בכל מכשיר חשמלי, צריך ספק שיידע להמיר את החשמל מהקיר לכלל הרכיבים במחשב, ויהיה עמיד ויציב.

הצרכנים העיקריים של ספק הכוח הם המעבד והכרטיס הגרפי. כדי לשמור טוב יותר על המחשב וספק הכוח, ניתן לרכוש מגן ברקים חיצוני או מערכת אל פסק שאמורה להגן על המחשב במקרה של הפסקות חשמל או נפילות\נחשולי מתח. 

מעבד המחשב

ה"מוח" של המחשב, מבצע את רוב הפעולות החישוביות במיליארדים לשנייה. במעבד יש שבבים ורכיבים ממש קטנים, בסדרי גודל של מיקרונים (פחות מעובי השערה).

ברב המקרים, שמות הדגמים של מעבדי אינטל, למשל, ממוספרים לפי העוצמה. i7 יותר חזק מ-i5 ו-i3 וכולם חזקים מ-Celeron.

כך גם תתי הדגמים: מעבד i3-4360 הוא מעבד בעל ביצועים חזקים יותר, וצריכת חשמל נמוכה מאשר ה-i3-4160, למשל. למעבד מתחבר מאוורר שדואג לקרר אותו כאשר יש חימום יתר. 

לוח האם

אם נמשיך באנלוגיה לגוף האדם, אפשר לומר שלוח האם הוא סוג של שלד. הוא דק, אבל השטח שלו יכול להיות מאוד גדול, זאת מאחר שאליו מחברים את כל החלקים: כרטיסי הזיכרון, המעבד, כרטיס המסך, שקעי ה-USB ועוד.

במקרים רבים, לוח האם יכלול כרטיס קול מובנה, שאליו אפשר לחבר מיקרופון ורמקולים או אוזניות וכרטיס מסך מובנה.

כרטיס רשת 

כרטיס רשת מחבר את המחשב לרשת הביתית ומשם לעולם הגדול, דרך האינטרנט. ברוב המחשבים תהיה כניסת רשת קווית מובנית על לוח האם. זה טוב אם המחשב נמצא בסמוך לנתב הביתי או למתאם חשמל.

אפשרות נוספת היא כרטיס רשת אלחוטי שמתחבר ללוח האם, או כזה המתחבר ב-USB - זה יתחבר לרשת הביתי אלחוטית, כמו הסמארטפון שלכם.

כונן קשיח

זהו בעצם אמצעי אחסון עיקרי לכל התוכנות, המסמכים, הסרטים, המוזיקה וכל מידע אחר שצריך לזמן ממושך, כולל כמובן מערכת ההפעלה. סוגים עיקריים שצריך להכיר הם:

כונן SSD - בו אין חלקים נעים, והוא עמיד ומהיר יותר, אבל גם יקר יותר. בכונן זה תותקן מערכת ההפעלה בלבד, כאשר שאר המידע יתחלק לכוננים אחרים.

כונן קשיח פנימי - הזיכרון שלו ינוע בין חצי טרה (או כ-500 גיגה בייט) ועד לשני טרה. עליו תשימו את כל המסמכים החשובים.

כונן קשיח חיצוני - דומה כונן פנימי, רק שהוא עטוף במארז פלסטיק, מקבל חשמל ממקור עצמאי, ואפשר לנייד אותו ולחבר לכל מחשב אחר או לרשת הביתית.

בכונן כזה לרוב מאחסנים גיבוי של הכונן הפנימי, או מידע שצריך שיהיה נייד וזמין (למשל סרטים, מסמכים וקבצים שעובדים עליהם עם עוד אנשים, ועוד). 

  זיכרון פנימי RAM

  אמצעי אחסון שמאפשר למחשב לעבד נתונים ולשמור אותם באופן זמני (בניגוד לכונן קשיח או דיסק און קי).

  במחשבים של היום מדובר על סדרי גודל של 16-4 גיגה בייט, כאשר בדרך כלל אפשר לחלק את הזיכרון לעד ארבעה כרטיסים או "סטיקים".

  צורב DVD\בלו ריי

  זה הכונן האופטי במחשב שקורא דיסקים וצורב עליהם מידע. בימים של אינטרנט מהיר, והתקני דיסק און קי, כמעט ואין בו צורך, למעט צרכנים מאוד ספציפיים שצריכים להמיר דיסקים ישנים, או להפיץ דיסקים צרובים ללקוחות או לשימוש עצמי.

  כרטיס מסך

  סוג של מעבד נוסף שאמור להתמודד עם כל מה שקשור לתצוגה במסך, למשל עריכת וידאו שצריך לעבד, או משחק שרוצים שירוץ חלק ולא ירצד.

  המחשב לא נדלק: כל השלבים עד לפתרון

  המחשב לא נדלק? אתם נמצאים במקום הנכון. מה עושים רגע לפני שמזמינים טכנאי מחשבים, איך מתנהלים מולו וכמה יעלה לכם התיקון? כל התשובות לפניכם.

  המחשב נכבה באמצע העבודה: כל השלבים בדרך לפתרון

  המחשב נכבה באמצע העבודה? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם. מה עושים רגע לפני שמזמינים טכנאי מחשבים, איך מתנהלים מול טכנאי המחשבים וכמה יעלה התיקון? כל התשובות לפניכם.

  מערכת ההפעלה לא עולה: כל השלבים בדרך לפתרון

  מערכת ההפעלה במחשב לא עולה? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם כל הדרך לתיקון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי מחשבים, איך מתנהלים מולו וכמה יעלה לכם התיקון? כל התשובות לפניכם.

  המחשב איטי: כל המידע והשלבים עד הפתרון

  צריכים עזרה עם תיקון מחשב איטי? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים טכנאי מחשבים, מה חשוב לבדוק מולו וכמה עולה תיקון מחשב איטי? כל התשובות.

  לכל התקלות ועבודות

  arrow

  שאלות נפוצות

  מה תפקיד מעבד המחשב? 
  המעבד, או יחידת עיבוד מרכזית, הוא למעשה המוח של המחשב והוא רכיב המבצע את הפקודות המאוחסנות בזכרון. באופן כללי, ככל שהמספר בסדרה גבוה יותר, כך יהיה יותר כוח לעיבוד משימות: המעבדים של אינטל למשל ממוספרים לפי העוצמה - i7 יותר חזק מ-i5 ו-i3 וכולם חזקים מ-Celeron.
  מה זה כונן קשיח?
  הכונן הקשיח הוא אמצעי אחסון עיקרי לכל התוכנות, המסמכים, הקבצים, הסרטים והמוזיקה - וכל מידע אחר שצריך לזמן ממושך. יש כמה סוגים של כוננים קשיחים: כונן SSD, כונן קשיח פנימי וכונן קשיח חיצוני.