דוד חשמל: כל הדברים שחשוב לדעת

כשלא מתאפשר להתקין דוד שמש עם קולטים, מסתפקים לרוב בדוד חשמלי - אופציה יעילה למדי לחימום המים בדירה. במדריך הבא נסביר איך דוד חשמל עובד, מתי כדאי להתקין דוד חשמל ומה עושים לפני התקנת דוד חשמל?

עוד במדריך
איך דוד חשמל עובד? מתי כדאי להתקין דוד חשמל? מה עושים לפני התקנת דוד חשמל?

נכון, אמצעי חימום המים הנפוץ והיעיל בישראל הוא דוד השמש, אבל כשלא מתאפשר להתקין אותו לצד קולטים מומלץ לפנות לפתרון הטוב הבא: דוד חשמל. 

במדריך הבא נסביר איך דוד חשמל עובד, מתי כדאי להתקין דוד חשמל ומה עושים לפני התקנת דוד חשמל?

איך דוד חשמל עובד?

 הדוד החשמלי מחמם מים באמצעות גוף חימום בעל צריכה אופיינית של כמה אלפי וואט לשעה (קוט"ש).

כלומר, לא הרבה יותר מאשר קומקום חשמלי ורק תחשבו על נפח המים. בסך-הכל, למרות הדימוי הבזבזני שלו, דוד חשמל הוא אמצעי חימום מים מאuד יעיל.

עד כמה יעיל? זה תלוי בהרבה גורמים: נפח הדוד, מיקומו בדירה, ההספק של גוף החימום, משך ההפעלה ומצב תחזוקת הדוד. 

כל אלה הם רק חלק מהגורמים שמשפיעים על כמות ומשך אספקת המים החמים. כמובן, הכל מושפע גם מעונות השנה.

חשיבות התרמוסטט בדוד חשמל

לתרמוסטט בדוד חשמל יש חשיבות גדולה גם מבחינה בטיחותית וגם בכל מה שקשור לשימוש יעיל, חיסכון בחשמל ובהוצאה כספית.

בחישוב כולל, לשימוש בדוד חשמלי יש גם השלכות סביבתיות, וזו עוד סיבה לצמצם את הצריכה למינימום ההכרחי - משהו שהתרמוסטט מאפשר לעשות.

בדוד חשמלי עם תרמוסטט תקין, הפעלה לזמן ממושך מהדרוש לא תגדיל משמעותית את צריכת החשמל שלכם. גם אם תשכחו את הדוד פועל, תפקיד התרמוסטט הוא להפסיק את פעולת החימום.

מתי כדאי להתקין דוד חשמל?

חוסר מקום בגג - בבניינים גבוהים עם כמות דירות גדולה יכולה להיווצר בעיית מקום בגג לדודי השמש ולקולטים, לכן הפתרון הוא התקנת דוד חשמל או דוד מחליף חום שמחובר למערכת של קולטים לכל הבניין. 

רעפים ישנים - במקרים מסוימים, התקנת דוד שמש וקולטים על רעפים ישנים אינה בטוחה בגלל המשקל הרב, מה שמצריך החלפת רעפים שמחירה גבוה במיוחד. במקום זה, עדיף פשוט להתקין דוד חשמל כאלטרנטיבה. 

מה עושים לפני התקנת דוד חשמל?

התאימו את דוד החשמל לצרכים - אחד הצעדים החשובים בבחירת דוד החשמל הוא התאמת הנפח של הדוד למספר הנפשות בבית. למשל זוג או דייר בודד יסתפקו בדוד של 80 ליטר, למשפחה בת ארבע נפשות מתאים דוד של 120 ליטר ומשפחה גדולה יותר צריכה דוד של 150 או 200 ליטר. 

דרשו הצעת מחיר מפורטת - כדי למנוע הפתעות יקרות במועד ההתקנה, דרשו שטכנאי הדודים ייתן לכם הצעת מחיר מסודרת שכוללת את הפרטים הבאים: הובלת הדוד, פירוק ופינוי הדוד הישן, אביזרים נלווים (שסתום פורק לחץ, שסתום אל חוזר, מערבל מים), אחריות על העבודה, ניקיון בסיסי בתום העבודה.

ודאו שיש אחריות על העבודה - רוב טכנאי הדודים מספקים שנת אחריות אחת על ההתקנה, ודאו שזה כתוב על גבי החשבונית. כמו כן, דרשו מהטכנאי את תעודת האחריות על הדוד מטעם היצרן, רוב החברות נותנות 4-5 שנות אחריות.

הדוד לא מחמם את המים: כל השלבים בדרך לפתרון

הדוד שלכם לא מחמם את המים? קבלו את כל מה שאתם צריכים לדעת על התקלה המטרידה. איך בודקים אם מדובר בתקלה חשמלית ואיך מתנהלים מול הטכנאי שמזמינים הביתה? כל התשובות.

הדוד מקצר: כל השלבים בדרך לפתרון

דוד החשמל שלכם מקצר? אין ספק שמדובר בתקלה מטרידה. המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם שלב אחר שלב, עד לפתרון התקלה. למה הדוד מהקצר, מה עושים לפני שמזמינים טכנאי וכמה זה יעלה לכם? כל התשובות.

התקנת דוד חשמל: כל מה שצריך לדעת

צריכים להתקין דוד חשמל? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד בכל תהליכי ההתקנה. איך מתנהלים מול טכנאי הדודים לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה התקנת דוד חשמל? כל התשובות בפנים.

נזילה מדוד החשמל: כל השלבים בדרך לפתרון

יש לכם נזילה בדוד החשמל? אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון התקלה המטרידה הזו, שלב אחר שלב. מה גורם לנזילה בדוד, איך מתנהלים מול הטכנאי וכמה זה יעלה לכם? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

מהן התקלות הנפוצות בדוד חשמל?
התקלות הנפוצות בדוד חשמל דומות לאלה בדוד השמש: דוד שלא מחמם, נזילה בדוד, דוד מקצר. במקרה שלא מדובר בתקלה חשמלית שקשורה ללוח החשמל ומצריכה הזמנת חשמלאי מוסמך, סביר להניח שמדובר בבעיה באחד מרכיבי הדוד: גוף החימום, תרמוסטט, מערבל מים, שסתומים ועוד.