שילוב מסוכן? לא בהכרח: כל הדרכים שיעזורו לכם לשמור על מערכת החשמל הביתית בחורף

שילוב של מים וחשמל הוא שילוב מסוכן שעלול לגרום לנזק רב ולעיתים, לסכנת חיים ממשית. בשונה מהקיץ שבו אנו צורכים פחות חשמל, בחורף אנו מפעילים מכשירים רבים שיחממו את הבית ויעזרו לנו להתמודד עם הטמפרטורות הנמוכות.

עוד במדריך
לוח אם: הבדיקות החשובות בלוח החשמל עומס חשמלי: הימנעו מהפעלה של כמה מכשירי חשמל כבדים יחד חימום מהיר ומסוכן: השתמשו בחוכמה באמצעי החימום השונים חשובה יותר בחורף: בדיקות התאורה שכדאי לערוך לא באשמתכם: איך טיפול מונע בעצים ובגינות בחוץ יכול למנוע תקלות?

החורף הקר מביא איתו רוחות קרות וממטרים רבים שעלולים להוות סכנה עבור מערכות חשמל בלויות וישנות. 

כבר עם הטפטוף הראשון, מומלץ לוודא את תקינות האיטום בקירות וחלונות הבית ובעיקר, מסביב ללוח החשמל. אילו בדיקות נוספות כדאי לעשות כדי לעבור את החורף בשלום? בדקנו.

לוח אם: הבדיקות החשובות בלוח החשמל

לוח החשמל הביתי, הוא זה שמאגד בתוכו את כל החיבורים ומספק חשמל לאזורים ומכשירים שונים בבית. בלוח החשמל, נמצא גם ממסר הפחת שתפקידו להגן על ביטחוננו במקרים של תקלות או קצרים ולמנוע מצבים של שריפה.

בזיהוי תקלה או קצר חשמלי, ממסר הפחת מנתק אוטומטית את כל מערכת החשמל וכך, מונע ממצב של אש להתפשט בכל הבית ולהוות סכנת חיים. אחת הבדיקות החשובות, היא בדיקת תקינות ממסר הפחת שאותה תוכלו לערוך בעצמכם.

תחילה, יהיה עליכם לגשת לארון החשמל ולמצוא את ממסר הפחת, תוכלו לזהות אותו באמצעות האות T. לאחר הזיהוי, יהיה עליכם ללחוץ על כפתור הבדיקה ולוודא שזרם החשמל הראשי מתנתק בכל הבית. במקרים שזרם החשמל ממשיך לפעול, זאת נורת האזהרה שלכם ותצטרכו להזמין חשמלאי מוסמך לבדיקת הארון.

עומס חשמלי: הימנעו מהפעלה של כמה מכשירי חשמל כבדים יחד

רוב תקלות החשמל שאנו חווים בימי החורף יבואו לידי ביטוי בקצרים חשמליים שעלולים לגרום לשריפות. בניגוד לימי הקיץ החמים שבהם נשתמש לרוב במיזוג האוויר, בקיץ אנו מפעילים לצד המזגן גם את תנורי החימום, הרדיאטורים ודוד השמש. 

מכשירי חשמל אלו, נחשבים למכשירים 'זוללי' חשמל ולכן, הפעלה של כולם (או רובם) יחד תיייצר עומס על לוח החשמל ולבסוף - לקצר חשמלי. מלבד סכנת הקצרים החשמליים, קיימת סכנה של התחממות יתר שיכולה לגרום לשריפות וסכנות חיים ממשיות. 

בנוסף, בזמן ההפעלה פצלו את המכשירים השונים והימנעו מחיבור של כמה מכשירים למפצל חשמלי אחד. כך, חלוקת החשמל תהיה נכונה יותר ותוביל לשימוש בטוח יותר. 

מכשירים נוספים שמעמיסים על לוח החשמל הם מכשירי השיער למינהם: מייבש שיער, מחליקים ומסלסלים ומכשירים כמו מכונת הכביסה, והקומקום. במקרים שבהם תצטרכו מספר מכשירים יחדיו, נסו לבחור במכשירים שהפעלתם המשותפת תוביל לפחות עומס (כמו מייבש שיער לצד קומקום ולא מזגן ודוד שמש במקביל).

חימום מהיר ומסוכן: השתמשו בחוכמה באמצעי החימום השונים

הקור והמים שבחוץ מעודדים את כולנו להפעיל את אמצעי החימום השונים כמו: תנור הספירלה, רדיאטורים וסדינים חשמליים. בשימוש לא אחראי, אמצעי החימום הללו עלולים להיות מסוכנים ולהוביל לשריפה והריסה של הבית כולו.

כדי להבטיח שימוש בטוח במכשירים השונים, אל תתפתו להשאיר בגדים רטובים על מפזרי החום או התנורים שבהם קיימת אש גלויה. בנוסף, המתינו לקירור מלא של הסדין החשמלי לפני שאתם מקפלים ומחזירים אותו לאריזה. 

חממו את החדר מראש (כשעה עד שעה וחצי מראש) וכבו אותו עם השהייה בחדר. הימנעו ממצב שבו מכשיר החימום עובד כל הלילה כדי לחסוך בחשמל ובתקלות. 

חשובה יותר בחורף: בדיקות התאורה שכדאי לערוך

בימי החורף, אנו חווים פחות ימי שמש ואור ולכן, השימוש בתאורה עולה. גופי התאורה השונים המותקנים בבית חייבים גם הם לעבור בדיקת תקינות אחת לתקופה על מנת להימנע ממצבים של התחשמלות עקב חוטים חשופים או קרועים.

חשוב לשים דגש דווקא על החדרים הרטובים בבית כמו חדר המקלחת והשירותים ולבדוק שכל השקעים מוגנים מפני מים ומחוברים בצורה תקינה. זיהיתים שקע רופף או מנורה סדוקה? דאגו לחזק  את החיבורים ולהחליף את הנורות כדי למנוע התחשמלות וקצרים חשמליים. 

לא באשמתכם: איך טיפול מונע בעצים ובגינות בחוץ יכול למנוע תקלות?

מלבד החדרים השונים בבית והבדיקות שניתן לערוך בכל אחד מהם, חשוב לדעת שגם הסביבה החיצונית (מחוץ לבית או לבניין) עלולה להשפיע על תקינות החשמל ולגרום לתקלות שונות. אם אתם גרים בסביבה שבה יש עצים גבוהים, שימו לב שהם עלולים לקרוס ולפגום בקווי המתח שמובילים את החשמל אליכם הביתה.

במקרים כאלה, חשוב לפתוח קריאה במחלקת התברואה ולבקש את זגיזום העצים והענפים הארוכים שיכולים להוות סכנה בימי החורף. ואם יש לכם אפשרות לטפל בזה לבד, כדאי שתעשו את זה בימים החמים, כדי שבחורף תהיו מוגנים. 

מחירון חשמלאים

המחירים כוללים מע”מ

תיקון קצר חשמלי: כל השלבים עד לפתרון

החשמל בבית קפץ? אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי מורשה, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? כל התשובות לפניכם.

התקנת נקודות חשמל: כל מה שצריך לדעת

זקוקים להתקנת נקודות חשמל? אנחנו כאן בשבילכם. איך מתנהלים מול החשמלאי לפני העבודה ובמהלכה וכמה תעלה לכם התקנת נקודת חשמל? קבלו את כל הטיפים של המקצוענים.

תיקון שקע חשמלי: כל השלבים בדרך לפתרון

השקע שרוף או מקצר וצריך תיקון? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם עד לתיקון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי, איך מתנהלים מולו וכמה תעלה לכם החלפת שקע? כל התשובות לפניכם.

תיקון מפסק של דוד שמש: כל השלבים בדרך לפתרון

מפסק הדוד הפסיק לעבוד? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים כשמפסק הדוד לא עובד, איך מתנהלים מול החשמלאי וכמה עולה החלפת מפסק לדוד? כל התשובות בפנים.

לכל התקלות ועבודות

arrow