אומנות ספרותית: כל הטיפים לבניית ספרייה מגבס

ספריית גבס היא פתרון יצירתי שיכול לשמש אתכם לאחסון של ספרים ופרטי נוי שונים. בניגוד לספריות העץ, ספרייה זו הופכת עם התקנתה לחלק מהקיר ולכן, חשוב לוודא מראש את הצורך שהוביל אתכם לבנות את הספרייה.

עוד במדריך
משתלבת בכל חדר וניתנת לעיצוב אישי: יתרונותיה של ספריית הגבס דורשת תחזוקה שוטפת ועלות יקרה: חסרונותיה של הספרייה לא על הגבס לבדו: אילו חומרים נוספים תוכלו לשלב בספרייה? בניית ספרייה מגבס: שלב אחרי שלב בניית ספרייה מגבס: מה ישפיע על מחיר העבודה?

ישנם סוגים שונים של ספריות כאשר חלקן עשויות מעץ או אלומיניום, חלקן עם מדפים וחלקן נראות כמעין נישות שבנויות בתוך קיר הגבס.

בדומה לכל בנייה, גם לבניית ספריה בגבס יש יתרונות וחסרונות שכדאי להכיר עוד לפני ההתקנה. מה חשוב לבדוק לפני שבונים ספרייה מגבס, איפה כדאי למקם אותה ומה עלול להשפיע על המחיר? לפניכם המדריך המלא 

משתלבת בכל חדר וניתנת לעיצוב אישי: יתרונותיה של ספריית הגבס

בניית ספרייה מגבס, תוסיף לפן העיצובי של הבית אסתטיקה ויוקרה. יש שישתמשו בספרייה לטובת ספרי קודש או ספרים מגוונים ויש שיהפכו אותה לאלמנט עיצובי מרכזי המעוטר בחפצי נוי שונים, פסלים ופרטי אומנות ייחודיים.

ספריית הגבס, ניתנת לעיצוב אישי שמשתנה ומתאים לצרכים שלכם. כך לדוגמה, תוכלו לחלק את הספרייה למדפים (דמוי כוורת), להוסיף לה ספוטים (אורות שקועים) ואפילו לתת לה אורכים וגבהים שונים שיהפכו אותה למודרנית ומתוחכמת. 

יתרון נוסף של ספריית הגבס, היא האפשרות שלה להפוך לחלק בלתי נפרד מהקיר וכך, להשתלב בטבעיות יותר בחללים השונים. הספרייה לא תופסת מקום אלא הופכת לקיר מעוצב שישמש אתכם לאחסון. 

ספריית הגבס אומנם נראית חלשה יותר מספרייה עשויה עץ או אלומיניום, אולם הספרייה יכולה לשאת משקל שנע בין 30 ל-100 ק"ג ולכן, תוכלו להניח עליה חפצים כבדי משקל מבלי לחשוש לקריסתה. 

במקרים שבהם זיהיתם מכות, שברים או סדקים בספרייה, תוכלו לתקן אותה בקלות ולעיתים התיקון יהיה מקומי בלבד.

דורשת תחזוקה שוטפת ועלות יקרה: חסרונותיה של הספרייה

לאחר התקנת ספריית הגבס וכדי שהיא תישמר לאורך זמן, תצטרכו לאמץ שגרה של תחזוקה שוטפת שכוללת בתוכה ניקוי מתמיד של הספרייה. הסיבה לכך, היא שהגבס הוא חומר שצובר המון אבק ולכלוך שניתן לראות בקלות בגלל צבעו הלבן. ולכן, כדי שהספרייה תתרום לעיצוב הבית, חשוב שתשמרו עליה נקייה.

מלבד התחזוקה השוטפת, כדאי להכיר גם את העלות היקרה של התקנת הספרייה שעלולה לגרום לכם לחשוב פעמיים. עם זאת, ספריית עץ או אלומיניום יהיו אולי זולות יותר, אך יתפסו לכם מקום בחלל ותצטרכו לבחון את ההשתלבות שלהן בחלל עצמו. 

כך או כך, בכל סוג של ספריית גבס שתבחרו לבנות, חשוב להיעזר בבעל מקצוע מיומן שיוכל לעשות לכם את העבודה ביעילות ומקצועיות. 

לא על הגבס לבדו: אילו חומרים נוספים תוכלו לשלב בספרייה?

כאמור, ספריית הגבס תספק לכם אלמנט עיצובי ונוח לאחסון, אך אם יש בם יצירתיות ותרצו לשדרג את הספרייה עוד יותר, תוכלו בהחלט לשלב בה עץ, זכוכית או אלומיניום. 

שילוב של עץ או זכוכית יעניקו לספרייה מראה חדיש ויוקרתי ומעבר לכך, יהפכו את שגרת התחזוקה והניקיון להרבה יותר קלים ונוחים. 

סגנון העיצוב תלוי בכם והוא יכול להכיל אפשרויות רבות שכוללות מדפי זכוכית דקים ומרשימים, פינות עץ או משטחי עץ בצבעים שונים שישדרגו את הספרייה פלאים. בכל בחירה שתעשו, הקפידו על עובי מינימלי (שנע בין 3-9 מ"מ) על מנת שלא יחרוג מצורת הספרייה או יהפוך אותה לגסה מידי. 

אם תרצו לדייק, על מדפי הזכוכית להיות בעובי של 6 מ"מ ועשויים מזכוכית מחוסמת שהיא בטיחותית ועמידה לאורך זמן.

בניית ספרייה מגבס: שלב אחרי שלב

השלב הראשון, הוא שלב חיזוק הקיר שמבטיח את יציבות הספרייה כולה לאורך זמן. אם מדובר על קיר בטון שעליו תרצו לבנות את הספרייה, הוא חזק דיו ולא תצטרכו להוסיף עוד חיזוקים. אולם, במקרים שמדובר על קיר בלוקים או גבס, ישנה חובה לכך.

החיזוק נועד כדי להחזיק בצורה טובה את כל האלמנטים שתבחרו להציג בספרייה, החל מספרים ועד פסלים וחפצי אומנות שונים ובעיקר, להבטיח שהספרייה לא תקרוס. החיזוק נעשה באמצעות לוחות מתאימים שמותקנים לתוך הקיר ושומרים עליו חזק ויציב. 

בשלב השני, בונים את התשתית שהיא בעצם הרכבה של מסילת מתכת בקיר. המסילה מחוברת באמצעות דיבלים מתאימים (בצורה אלכסונית) והם מאפשרים למדפים השונים לשאת את המשקל הכולל. בנוסף, מחברים גם ניצבים במרווחים של 30-50 ס"מ. ככל שתצטרכו תמיכה חזקה יותר, כך כדי לצופף את המרווח שביניהם. 

בשלב השלישי, מחברים את לוחות הגבס שמרכיבים את הספרייה כשהם מקבלים תמיכה משני הצדדים. על הלוחות לא להיות ארוכים מידי כיוון שאורך ארוך, הופך אותם לחלשים יותר. ולבסוף, ישארו הגימורים האחרונים שכוללים שיוך, צורה וצבע. 

בניית ספרייה מגבס: מה ישפיע על מחיר העבודה?

בניית ספרייה מגבס תושפע בעיקר מהיקף העבודה ומורכבותה ומעלות החומרים הכוללת. כך למשל, ניתן למצוא הבדלים גם בין ספריית גבס שמותקנת על קיר בטון (ולא דורשת חיזוקים ועבודות נלוות) לספרייה שנבנית על קיר בלוקים או גבס בלבד (ואז, יהיה תשלום נוסף על חיזוק הקיר).

בנוסף, גם סגנון העיצוב שתבחרו לספרייה ישפיע על המחיר הסופי. איך? בבחירת השילובים שתרצו ליצור. אם לדוגמה, תבחרו בספריית גבס המשלבת בתוכה מדפי עץ או זכוכית מחיר העבודה יתייקר ויהיה יקר יותר ב-25% עד 35%.

הנמכת תקרה למזגן מיני-מרכזי: צעד אחר צעד

צריכים הנמכת תקרה למזגן מיני-מרכזי? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם לאורך כל הדרך. מה עושים לפני שמזמינים קבלן גבס, איך מתנהלים מולו וכמה תעלה העבודה? כל התשובות לפניכם.

בניית קיר גבס: כל מה שצריך לדעת

צריכים בניית קיר גבס? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך. מה חשוב לדעת על בניית קיר גבס, איך מתנהלים מול קבלן הגבס וכמה תעלה העבודה? כל התשובות לפניכם.

בניית חדר גבס: כל מה שצריך לדעת

צריכים לבנות חדר גבס? הגעתם למקום הנכון. מה חשוב לדעת על בניית חדר גבס, איך מתנהלים מול קבלן הגבס וכמה תעלה העבודה? כל התשובות לפניכם.

הנמכת תקרה לתאורה: כל מה שצריך לדעת

צריכים הנמכת תקרה לתאורה? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך. אלו סוגים של הנמכת תקרה לתאורה קיימים, איך מתנהלים מול קבלן הגבס וכמה תעלה הנמכת תקרה לתאורה? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow