תיקון דליפת גז במזגן: כל מה שחשוב לעת

המזגן מקרטע? במדריך הבא נסביר איך תדעו אם יש לכם דליפת גז מהמזגן, מה גורם לדליפה, איך טכנאי מזגנים מקצועי יאתר ויתקן אותה ומתי כדאי פשוט לרכוש מזגן חדש.

אייל רונן
עודכן לאחרונה: 16.02.2020
טכנאי מזגנים

במידה והמזגן לא מקרר או מחמם כמו שצריך, סביר להניח שחסר לכם גז במערכת. מכיוון שמערכת הגז של המזגן היא מערכת סגורה, אין שום סיבה שיברח לכם גז, אלא אם כן מדובר במזגן ישן או בהתקנה לא מקצועית.

במדריך הבא נסביר איך תדעו שיש לכם דליפת גז במזגן, מה גורם לדליפת גז, איך טכנאי מזגנים מקצועי יאתר ויתקן את הדליפה, באילו מקרים לא משתלם לתקן את הדליפה, מה קורה אם הטכנאי לא מצליח לאתר את הדליפה והאם יש אחריות על התיקון.

איך תדעו שיש דליפת גז?

הגז הוא למעשה המרכיב הכי חשוב במערכת של המזגן ותפקידו לקרר או לחמם את החדר.

המדחס דוחס את הגז לרמת לחץ גבוהה, כך שהטמפרטורה של הגז עולה. הגז הלוהט נע דרך הצנרת החיצונית, כאשר בתהליך התנועה שלו דרך צנרת המעבה, ובסיוע המאוורר החיצוני, הוא מאבד חום. כאשר הגז הדחוס מאבד מהחום הגבוה הוא הופך בעצם לנוזל הקירור.

אתם, בעין בלתי מקצועית, לא תוכלו לדעת מראש שיש לכם דליפת גז במזגן. במידה והדליפה היא משמעותית, סביב להניח שהמזגן פשוט לא יקרר או יחמם כמו שצריך.

חשוב לציין- לפני שממהרים להזמין טכנאי מזגנים, מומלץ לבדוק תחילה שהפילטרים שלו נקיים. כאשר הפילטרים מלאים באבק, המזגן לא מצליח לסחרר את האוויר כמו שצריך, משמע, הוא לא יקרר או יחמם כמו שצריך.

מה גורם לדליפת גז במזגן?

מערכת הגז של המזגן היא מערכת סגורה, כך שבימים כתיקונם פשוט לא אמור לברוח ממנה גז. ברוב המקרים, דליפת גז תתרחש במזגנים ישנים, כתוצאה מבלאי טבעי של מערכת הגז.

גורם נוסף יכול להיות התקנה מרושלת של המזגן. במהלך התקנת המזגן, יש לוודא שצינורות הנחושת בין היחידה החיצונית והפנימית, חוברו כראוי. טכנאי שלא הקפיד על כך יכול לגרום לדליפה עתידית של גז מהמזגן.

בנוסף, במידה והמנוע רועד באופן קיצוני, הוא עלול להרעיד את צינורות הנחושת וכתוצאה מכך לגרום לסדק באחד מהם, ולדליפה של גז.

איך טכנאי מזגנים מקצועי יאתר ויתקן את הדליפה?

תחילה, טכנאי המזגנים ימלא גז במערכת. לאחר מכן, הוא ינסה לאתר את הדליפה באמצעות גלאי גז מיוחד שיצפצף ברגע שיזהה את מקור הדליפה.

אפשרות נוספת היא לבצע את האיתור באמצעות בדיקת חנקן. החנקן בעל לחץ גבוה מאד ביחס לגז המזגנים, מה שיאפשר לטכנאי פשוט לשמוע מהיכן הוא בורח.

ברוב המקרים, דליפת הגז תתרחש בחיבורים שבין צנרות הגז השונות במערכת, מה שנקרא בשפה המקצועית "פלרים". הוא יזהה את המוקד וירתך את האזור, עד סגירה מלאה של הצנרת.

בתם התיקון, הטכנאי חייב למלא גז חדש במערכת. הוא יוכל לעשות זאת רק לאחר שרוקן את כל האוויר והלחות מהמערכת, מה שנקרא בשפה המקצועית "ואקום".

חשוב לציין – לכל מזגן יש את כמות הגז המותאמת עבורו. לכן, יש לוודא שטכנאי מזגנים ממלא את הגז על פי הוראות היצרן הרשומות על תווית ייעודית ביחידה החיצונית.

ריתוך מוקד הדליפה בצנרת הגז של המזגן

באילו מקרים לא משתלם לתקן את הדליפה?

במידה ומדובר בדליפה מינורית ניתן להסתפק במילוי גז, אך קחו בחשבון שזה לא יחזיק מעמד לאורך שנים ושתצטרכו למלא שוב גז בעתיד.

בכל אופן, לא משנה באיזה אופציה טכנאי המזגנים יבחר לאתר את הדליפה, מדובר בעבודה מורכבת שיכולה להימשך זמן רב, מה שיבוא לידי ביטוי במחיר הסופי של העבודה.

לכן, אם מדובר במזגן ישן מאד ויש דליפה ממספר מוקדים, אנו ממליצים לכם לרכוש מזגן חדש. כמו כן, אם מדובר במזגן קטן שעלות התיקון מהווה 50% ויותר מעלות המזגן עצמו, עדיף לכם לא לתקן ולרכוש מזגן חדש.

במידה ומקור הדליפה הוא בסוללת המאייד או המעבה, מדובר בתיקון יקר שכדאי לשקול לא לבצע.

שימו לב - במזגנים מיני מרכזיים, טכנאי המזגנים יהיה חייב לפרק את הנמכת הגבס על מנת לחשוף את היחידה הפנימית, מה שייקר גם את העלות הסופית של העבודה.

מה קורה אם הטכנאי לא מצליח לאתר את הדליפה?

במקרים בהם מדובר בדליפה קטנה או בכזו שמקורה בצנרת גז לא גלויה, טכנאי המזגנים לא תמיד יוכל לאתר אותה. לכן, לפני שאתם מזמינים את טכנאי המזגנים, דרו ממנו הצעת מחיר מפורטת שתכלול את שלבי העבודה.

במידה והטכנאי לא הצליח לאתר את הדליפה, מקובל לשלם על מילוי הגז במזגן שהוא ביצע לצורך האיתור. יש טכנאי מזגנים שידרשו תופת תשלום גם על עבודת האיתור, לא כולם דורשים זאת, לכן שוב אנו ממליצים לכם לוודא זאת מראש ולתעד בכתב בהצעת המחיר.

האם יש אחריות על תיקון דליפת גז במזגן?

על תיקון דליפת גז מקובל לתת 3 חודשי אחריות שמכסה את מוקד הדליפה שתוקן בלבד. לכן, במידה ויש מוקדי דליפה נוספים שלא אותרו על ידי טכנאי המזגנים בעבודה שביצע, האחריות לא תהיה בתוקף.

ודאו שאת האחריות אתם מקבלים בכתב על גבי החשבונית. לא בווטסאפ, לא בהקלטה קולית, לא בסמס לא בלחיצת יד. מה שלא רשום, פשוט לא נחשב.

97%

הגעה בזמן

98%

מקצועיות

95%

מחיר הוגן

100%

הגעה בזמן

99%

מקצועיות

94%

מחיר הוגן

--.- בתהליך דירוג
- -

הגעה בזמן

- -

מקצועיות

- -

מחיר הוגן

אפליקציית המקצוענים
הפיקוח של המקצוענים

המטרה שלנו, היא ליצור את רשימת בעלי המקצוע הכי טובים בארץ ולאפשר לכולנו להזמין בעלי מקצוע בראש שקט ובקלות

סינון בעלי מקצוע
  • מוקד בקרת השירות מחייג לעשרות אלפי לקוחותינו מידי חודש ואוסף חוות דעת ודירוגים על בעלי המקצוע.
  • ועדת השירות מתאספת אחת לחודש ובוחנת אם כל בעלי המקצוע עומדים בתנאי השירות עליהם הם חתומים.
  • במקרים בהם נמצא כי בעל מקצוע אינו עומד בתנאי השירות שלנו, אנו מסירים אותו מהאתר לצמיתות.
שירותי גישור בחינם
  • במידה ויש לך מחלוקת מול בעל מקצוע, אנו נפעל מולו בשמך כדי להגיע לפתרון הרצוי.
  • במידת הצורך, אנו שולחים נציג שלנו לבחון את העבודה בדירה בנוכחות הצדדים ולהחליט על הפתרון.
  • בעלי המקצוע מחויבים להחלטות נציג מוקד הגישור שלנו וחתומים על כך כתנאי להופעתם באתר המקצוענים .
חוות דעת ודירוגים
  • כדי לעזור לכם לבחור את בעל המקצוע, אנו מפרסמים באתר את חוות הדעת והדירוגים שלהם.
  • חוות הדעת והדירוגים נאספים ומאומתים אך ורק על ידי מוקד בקרת השירות שלנו ולכן לא ניתנים לזיוף.
  • באמצעות מאות אלפי חוות הדעת של לקוחותינו, יצרנו את רשימת בעלי המקצוע עליהם אנו ממליצים.
מוקד השירות
א׳ - ה׳: 17:00 - 08:30
נחלת יצחק 10, תל-אביב
arrow-icon