הכל על התקנת מזגן בקיר של בית משותף

השאלה היא לא אם הבניין ישן או חדש. גם לא אם אסיפת הדיירים אישרה או לא – אלא מעט מורכבת יותר. מה כדאי לדעת כדי שלא תמצאו את עצמכם נדרשים להזיז את המזגן או להחליף אותו? כל התשובות לפניכם

עוד במדריך
מהו המצב החוקי בישראל לגבי מזגנים על קירות חיצוניים בבתים משותפים? למה הכוונה ב"שימוש רגיל וסביר" ברכוש המשותף? באילו מקרים התקנת מזגן על קיר חיצוני תהווה בעיה? כיצד מודדים את הפגיעה שגורם המזגן לשאר הדיירים? מה קורה אם יש מסתור כביסה, אך אין בו מספיק מקום למזגנים? מתקינים מזגן על קיר חיצוני? הרחיקו מחדרי שינה של השכנים

אחד הנושאים המכעיסים, המטרידים ומעוררי המחלוקת בבתים משותפים הוא עניין המזגנים. מרעיש מדי, מטפטף, מכער את חזית הבניין – הדבר בהחלט גורם לסכסוכי שכנים.

מה קובע החוק, כמה כוח יש לאסיפת הדיירים למנוע מדייר להתקין מזגן וליהנות מדירה ממוזגת בחמסין הישראלי? לפניכם המדריך.

מהו המצב החוקי בישראל לגבי מזגנים על קירות חיצוניים בבתים משותפים?

כמו בלא מעט סוגיות בתחום המקרקעין, גם כאן המצב המשפטי סבוך ולא ברור. אמנם חוק המכר מחייב שבבניינים חדשים יהיה מראש מקום ייעודי למזגנים, אך גם הוא לא תמיד מספיק, וכך יוצא שבפועל, בתי-המשפט נאלצים לאפשר טווח תמרון רחב להחלטות של אספות דיירים.

כלומר, מה שיקבע בפועל, הוא לא רק אם הבניין ישן או חדש, אלא מהי הפרקטיקה הנהוגה בכל בניין ובניין.

וכך יוצא, שאם לא התקבלה החלטה מפורשת האם מותר או אסור להתקין יחידה חיצונית של מזגן בחזית הבניין, כל בעל דירה יכול לעשות כרצונו.

חזית הבניין, נחשבת לרכוש המשותף, אך במקרה זה, אם לא נקבע אחרת, הוא יכול לעשות בו שימוש רגיל וסביר. כלומר, גם מבלי לקבל מראש הסכמה או אישור משאר הדיירים.

למה הכוונה ב"שימוש רגיל וסביר" ברכוש המשותף?

המונח הזה "שימוש רגיל וסביר", הוא מונח מבלבל, נתון לפרשנות ועתיק במיוחד: הוא נקבע לפני ארבעים שנה, וגורם ללא מעט דיונים משפטיים לאורך השנים.

ולמרות זאת, במדינה חמה כמו ישראל, תשמחו לגלות שעמדת בתי-המשפט היא די מקלה. השופטים נוטים לאשר לבעלי נכסים להתקין מזגנים על קירות חיצוניים של הבניין, אם אין להם מקום ייעודי לכך (מסתור כביסה, למשל).

כלומר: אם יש פתרון אחר, נעדיף אותו. ואולם, לרוב, בעלי דירות נאלצים להתקין את המזגן בצורה כזו, משום שבבניינים ישנים לא קיים פתרון אחר.

באילו מקרים התקנת מזגן על קיר חיצוני תהווה בעיה?

בתי-המשפט אמנם הולכים לקראת בעלי דירות, ומאפשרים להם ליהנות מהמקרקעין שלהם, אך לא על חשבון אחרים. לכן, הנאה של אחד, לא יכולה לפגוע בזכות של אחר.

אם התקנת מנוע המזגן מפריעה לשכנים מבחינת רעש, טפטוף מים, סכנה בטיחותית או פגיעה אסתטית בולטת – היא לא תותר.

כיצד מודדים את הפגיעה שגורם המזגן לשאר הדיירים?

בכל הנוגע לרעש, הרי שיש אמצעי מדידה מדויקים, ועוצמות רעש ברורות שנקבעו בחוק. אם המזגן ישן או מקולקל, ולכן חורג מהעוצמה המותרת, סביר להניח שגם בית-משפט יחייב אתכם לתקן או להחליף אותו.

לגבי טפטוף מים, הרי שכמובן שבית-המשפט לא יתיר פגיעה במקרקעין של אחרים. אם המזגן מטפטף לכיוון מרפסת, קיר חיצוני או קיר פנימי של אחת הדירות, הרי שמדובר בכשל, ולא סביר שהשכנים יסבלו מבעיות רטיבות, רק בגלל שאחד הדיירים לא מתקן את המפגע.

לגבי סכנה בטיחותית, הרי שמזגן שאינו מותקן בצורה בטוחה, שהתושבות שלו ישנות או שמכל סיבה שהיא הוא מסוכן – הרי שלגיטימי לדרוש מבעל הנכס לפתור את העניין.

ומה לגבי עניין האסתטי? למעשה, זהו הגורם היחידי שבהחלט נתון לפרשנות, ומשתנה מבניין לבניין. כלומר, אם אף אחד מבעלי הדירות לא מתקין מזגן על קיר חיצוני, ואם יש החלטה שאוסרת זו, יהיה הרבה יותר קשה להיות בעל הנכס היחיד שמקבל אישור לכך.

לעומת זאת, אם הבניין ישן, הקירות שלו מכוסים בצינורות, מרזבים, תריסים שונים לכל דירה ואי אפשר להגדיר את חזית הבניין כאחידה ואסתטית ממילא – הרי שמזגן הוא לא מה שיהווה את עיקר הפגיעה במראה הבניין.

מה קורה אם יש מסתור כביסה, אך אין בו מספיק מקום למזגנים?

זו אכן בעיה. אמנם חוק המכר מחייב קבלנים להתקין מסתורי כביסה ובהם מקומות ייעודיים למנועים של מזגנים, אך בפועל, זה לא מספיק. בדירות גדולות יחסית (4-5 חדרים), נהוג להתקין מספר מזגנים עיליים בחדרי השינה.

לא כולם בוחרים באפשרות היקרה להתקנה ולתחזוקה של מערכת מיזוג מיני-מרכזית. וכך יוצא, שגם בבניינים חדשים אין ברירה אלא להתקין מזגנים על קירות חיצוניים.

מתקינים מזגן על קיר חיצוני? הרחיקו מחדרי שינה של השכנים

אם אתם רוצים לשמור על יחסי שכנות טובים ועל אווירה נעימה בבניין, שימו את עצמכם במקום השכן הסמוך אליכם.

ודאו שמתקין המזגנים ממקם את היחידה החיצונית בנקודה הרחוקה ככל הניתן מפתחי הבית שלו (חלונות, דלתות או מרפסות). זאת, בייחוד כשמדובר בפתחים הקרובים לחדרי השינה, ואשר בהחלט יכולים להפריע בשעות הלילה המאוחרות והשקטות.

שימו לב, שככל שהמזגן גדול יותר, כך המנועים שלו מפיקים יותר רעש. לכן, אם אתם מתקינים יחידה חיצונית של מזגן עם 3 כוח סוס, דעו שהמיקום שלו קריטי.

כמו כן, בחרו במזגן עם דירוג אנרגטי גבוה יחסית, שמעבר לעובדה שהוא מאפשר מצבי השהיה שקטים יותר, הוא גם יהיה יותר חסכוני בתצרוכת שלו, ולא ינפח את חשבון החשמל שלכם.

התקנת מזגן עילי: כל מה שצריך לדעת

צריכים להתקין מזגן עילי? אנחנו נלווה אתכם בכל השלבים בתהליך ההתקנה. איך מתנהלים מול טכנאי המזגנים לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה התקנת מזגן עילי? כל התשובות בפנים.

התקנת מזגן מיני-מרכזי: כל מה שצריך לדעת

צריכים להתקין מזגן מיני-מרכזי? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד בכל תהליכי ההתקנה. איך מתנהלים מול טכנאי המזגנים לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה התקנת מזגן מיני-מרכזי? כל התשובות בפנים.

העברת מזגן עילי: כל השלבים בדרך לפתרון

צריכים להעביר מזגן עילי? אנחנו נלווה אתכם בכל השלבים בתהליך ההעברה. איך מתנהלים מול טכנאי המזגנים לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה להעביר מזגן עילי? כל התשובות.

נזילת מים מהמזגן: כך תפעלו

יש המון גורמים לנזילת מים מהמזגן, אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי מזגנים ואיך מתנהלים מולו? כל התשובות במקום אחד.

לכל התקלות ועבודות

arrow