מיני-מרכזי או עילי: איזה מזגן כדאי להתקין?

נכנסים לבית או דירה חדשה ומתלבטים אם לקנות מזגן עילי או מזגן מיני-מרכזי? במדריך הבא נסביר מה היתרונות והחסרונות של השניים בתפוקת המזגן, בצריכת החשמל של המזגן, במחיר התקנת המזגן ובשילוב המזגן בעיצוב הבית

עוד במדריך
1. תפוקת המזגן 2. צריכת החשמל של המזגן 3. מחיר התקנת המזגן 4. שילוב המזגן בעיצוב הבית

מתלבטים איזה סוג מזגן להתקין בבית או בדירה החדשה, מזגן עילי או מזגן מיני-מרכזי? קבלו כל מה שחשוב לדעת כדי לקבל החלטה מושכלת.

במדריך הבא נסביר מה ההבדלים בין מזגן עילי למזגן מיני-מרכזי לפי תפוקת המזגן, צריכת החשמל של המזגן, מחיר התקנת המזגן על-ידי מתקין מזגנים מקצועי ושילוב המזגן בעיצוב הבית.

1. תפוקת המזגן

התפוקה של מזגן עילי

תפוקת המזגנים העיליים, שמיועדים לחדרים קטנים עד בינוניים, נעה בין 1 ל-3.5 כוחות סוס. בבית או בדירה שיש בהן חמישה חדרים כולל סלון ומטבח, מומלץ להתאים את תפוקת המזגן לגודל החלל.

כלומר, מומלץ להתקין ארבעה מזגנים בעלי 1 כ"ס בחדרים ומזגן גדול יותר (מעל 2.5 כ"ס) בסלון ובמטבח, החלל המרכזי בבית. היתרון במספר מזגנים בבית הוא שליטה מלאה על כל חדר, מהפעלה וכיבוי במהלך היום עד ויסות טמפרטורה לפי הצורך.

התפוקה של מזגן מיני-מרכזי

תפוקת המזגנים המיני-מרכזיים נעה בין 2.5 ל-7 כ"ס, מדובר בטווח שמכסה דירות קטנות וגדולות ועד בתים פרטיים. מזגן מיני-מרכזי, שהיחידה הפנימית והיחידה החיצונית שלו מותקנות מחוץ לבית, מאפשר לקרר את כל החלל בצורה יעילה, אחידה, שקטה ומבוקרת וניתנת לשליטה.

במקרה שאתם רוצים לווסת את האוויר בחדרים מסוימים, ניתן להתקין דמפר (מעין עיגול מתכת עם תריסים) בצינורות המובילים לכל חדר וכך ניתן לסגור או לפתוח אותו כך שלא ייצא אוויר מהחדר הנבחר.

יש כמה סוגי דמפרים: דמפר ידני עם שלט שנותן פקודת סגירה או פתיחה; דמפר אוטומטי שנסגר לפי טמפרטורה שנקבעת מראש בכל חדר; דמפר חכם שנסגר ונפתח באופן הדרגתי ואוטומטי ובעצם מווסת את תנועת האוויר לחדר לפי טמפרטורה שנקבעה.

חשוב לציין - הדמפר אינו שולט בטמפרטורה ואינו מפחית את צריכת החשמל, אך מספק פתרון מקומי במקרה שקר או חם מדי באחד החדרים.  

2. צריכת החשמל של המזגן

צריכת החשמל של מזגן עילי

באופן כללי, צריכת החשמל של מזגן עילי אחד או שניים נמוכה יותר ממזגן מיני-מרכזי. גם כמות האנרגיה הנחוצה לקירור סלון ומטבח עם מזגן עילי בעל 3.5 כ"ס למשל, קטנה יותר מכמות האנרגיה של הפעלת מזגן מיני-מרכזי שמקרר את כל הבית ללא הפסקה ובעל תפוקה גדולה יותר.

היכולת להפעיל כל מזגן בנפרד ולפי הצורך, מפחיתה את צריכת החשמל החודשית ומהווה יתרון בולט בהשוואה למזגן מיני-מרכזי. במזגנים החדשים כיום, אפשר גם לשלוט על כל מזגן בבית באמצעות אפליקציה וכך אפשר לצמצם את צריכת החשמל.

צריכת החשמל של מזגן מיני-מרכזי

צריכת החשמל של מזגן מיני-מרכזי גבוהה יותר מפני שמדובר במזגן בעל תפוקה גבוהה ממזגנים עיליים. אפשר כמובן לסגור את התריסים בחדרים, אבל זה לא מפחית את צריכת החשמל.

מה שיכול לפתור, במידה מסוימת, את בעיית צריכת החשמל במזגנים מיני-מרכזיים הוא רכישת מזגן אינוורטר, המבוסס על טכנולוגיה שמווסתת את פעולת המדחס (בניגוד למזגן רגיל שרק מכבה ומדליק את המדחס) ובכך מפחיתה משמעותית את התפוקה ואת צריכת החשמל.

מזגני האינוורטר, שנחשבים ליקרים יותר באופן משמעותי, זמינים גם ברכישת מזגנים עיליים ומשתלמים לאורך זמן גם מבחינת התפוקה וגם מבחינת צריכת החשמל.

3. מחיר התקנת המזגן

מחיר התקנת מזגן עילי

עלות התקנת מזגן עילי, אפילו אם מדובר בהתקנת מספר מזגנים במקביל, זולה יותר מהתקנת מזגן מיני-מרכזי אחד מכיוון שלא דרושה הכנה מורכבת כמו הנמכת תקרה, חציבה ובדיקה של תשתית החשמל.

בנוסף, התקנת מזגנים עיליים מחייבת נקודות חשמל מתאימות בכל חדר, נקודות ניקוז לכל מזגן בנפרד ומקום לכל אחד מהיחידות החיצוניות של המזגנים. במקרה שצריך לבצע עבודות הכנה מיוחדות, מחיר ההתקנה יעלה בהתאם ועשוי להגיע לסכומים של התקנת מזגן מיני-מרכזי.

מחיר התקנת מזגן מיני-מרכזי

התקנת מזגן מיני-מרכזי, מה שמשפיע באופן טבעי על מחיר ההתקנה, מחייבת עבודת הכנה בחלל הבית שכוללת הנמכת תקרה, חציבה ויצירת תעלות האוורור, הגדלת הספק החשמל לפי הצורך וצנרת ארוכה יותר.

את עבודת ההכנה הזו, במקרה שאתם מעוניינים בהתקנת מזגן מיני-מרכזי, עדיף לעשות כבר בזמן בניית הבית או בשיפוץ הדירה, וזה יחסוך לכם הרבה כסף.

בשורה התחתונה, עלות התקנת מזגן מיני-מרכזי (לא כולל התקנת דמפרים שמהווים תוספת תשלום) דומה לרוב לעלות התקנת מספר מזגנים עיליים. בנוסף, יש לה יתרון בהתקנה בדירות חדשות במגדלים בגלל שיש הגבלה על מספר המזגנים בכל דירה.

4. שילוב המזגן בעיצוב הבית

שילוב מזגן עילי בעיצוב הבית

מזגנים עיליים בולטים יותר בחלל הבית ובאופן כללי משתלבים בצורה פחות אלגנטית מבחינה מראה חיצוני, בטח לעומת מזגן מיני-מרכזי שמוסתר מאחורי הנמכת תקרה.

עם זאת, יש כיום פתרונות יצירתיים לשילוב מזגנים עיליים בחלל הבית, החל ממזגנים בעלי צורות וחומרים שונים וצבעים פחות קונבנציונליים ועד התקנה נסתרת בארון בעלי פתחי יציאת וכניסת אוויר או התקנה בתוך קיר גבס.

שילוב מזגן מיני-מרכזי בעיצוב הבית

האופציות העיצוביות במזגן מיני-מרכזי הן בלתי נגמרות ותלויות בתקציב. מה שבטוח, מזגן מיני-מרכזי משתלב בעיצוב הבית בצורה אלגנטית והומוגנית יותר ממזגן עילי שבולט לעין.

למרות שמדובר בעבודת הכנה לא שגרתית לעיתים, את פתחי האוורור של מזגן מיני-מרכזי אפשר להתקין גם בצורה אופקית, בפס לאורך התקרה, מאחורי חיפוי עץ ואפילו באמבטיה.

התקנת מזגן עילי: כל מה שצריך לדעת

צריכים להתקין מזגן עילי? אנחנו נלווה אתכם בכל השלבים בתהליך ההתקנה. איך מתנהלים מול טכנאי המזגנים לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה התקנת מזגן עילי? כל התשובות בפנים.

התקנת מזגן מיני-מרכזי: כל מה שצריך לדעת

צריכים להתקין מזגן מיני-מרכזי? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד בכל תהליכי ההתקנה. איך מתנהלים מול טכנאי המזגנים לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה התקנת מזגן מיני-מרכזי? כל התשובות בפנים.

העברת מזגן עילי: כל השלבים בדרך לפתרון

צריכים להעביר מזגן עילי? אנחנו נלווה אתכם בכל השלבים בתהליך ההעברה. איך מתנהלים מול טכנאי המזגנים לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה להעביר מזגן עילי? כל התשובות.

נזילת מים מהמזגן: כך תפעלו

יש המון גורמים לנזילת מים מהמזגן, אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי מזגנים ואיך מתנהלים מולו? כל התשובות במקום אחד.

לכל התקלות ועבודות

arrow