נחבא אל הקירות: כל מה שצריך לדעת על התקנת מזגן נסתר

אתסטי יותר, שקט יותר ומאפשר פיזור אוויר טוב יותר: למרות העלויות הגבוהות, זהו אחד הפתרונות הנפוצים ביותר בבנייה החדשה. אמנם בחדרי שינה ניתן לוותר עליו, אם אתם במגבלת תקציב, אך בחלל הציבורי של הבית, הוא בהחלט מצדיק את ההשקעה. מה חשוב לדעת גם בצד הטכני? קחו אוויר, ותקראו את המדריך

עוד במדריך
הסוג הנכון: איזה מזגן מתאים להתקנה נסתרת? אסתטי ושקט: יתרונותיו של המזגן הנסתר צנרת ותעלות מתאימות: ההכנות הדרושות להתקנת מזגן נסתר בסלון בתקרה, בארון או בתוך קיר גבס: המיקומים הפופולריים להתקנה מה חשוב לוודא כבר בשלב התכנון? מה משפיע על מחיר התקנת מזגן נסתר?

אם אתם סולדים מיחידות המיזוג התלויות והבולטות בסלון או באחד החדרים בבית, אתם לא לבד. ואולם, לא כל מזגן מאפשר התקנה נסתרת.

מה חשוב לבדוק עוד לפני שבוחרים את סוג המזגן, מהם אפשרויות ההתקנה ועל מה להקפיד כבר בשלב התכנון? כל התשובות במדריך.

הסוג הנכון: איזה מזגן מתאים להתקנה נסתרת?

מתאים להתקנה נסתרת: סוגי המזגנים המתאימים להתקנה נסתרת הם מזגן מרכזי ומזגן מיני מרכזי. במסגרת התקנת מזגנים אלו, פתחי האוורור הם היחידים שנראים לעין.

שאר חלקי המזגן וגוף המזגן עצמו מוסתר בתוך הקיר, בתוך ארון או עבודת נגרות, מתחת לקירות גבס או בתוך התקרה.

הדבר המומלץ הוא לתכנן מראש את ההתקנה הנסתרת, לפני שמתחילים את עבודות הבנייה או השיפוץ. אמנם ניתן לבצע זאת גם בבית גמור, אך הדבר כרוך בהנמכות תקרה, בתוספות נגרות ולעתים גם בחציבה בתוך הקירות, דבר שמייקר את ההתקנה משמעותית ומייצר לכלוך.

לא מתאים להתקנה נסתרת: מזגן עילי, אשר לרוב מותקן בחדרי שינה או בסלונים קטנים במיוחד, במגבלת תקציב, לא יתאימו להתקנה נסתרת. היחידה הפנימית שלהם גלויה לעין, ולמרות שניתן להסתיר אותה חלקית עם פריט נגרות, הרי שהדבר אינו מומלץ, ופוגע ביכולת האוורור של המערכת ולנזקים למזגן.

אסתטי ושקט: יתרונותיו של המזגן הנסתר

התקנת מזגן נסתר מתאימה לסביבה הפרטית והציבורית כאחד. המזגן הנסתר הוא פתרון יעיל ונוח עבור מי ששם דגש על אסתטיקה, סדר ועבור מי שמחפש סביבה שקטה.

כאמור, במסגרת ההתקנה, החלק היחידי שיהיה גלוי הוא פתח האוורור ולכן, המזגן יצליח להשתלב בכל סגנון עיצובי שתבחרו ויעניק יוקרתיות משלו בכל חדר.

מעבר לעניין האסתטי, הרי שמערכות המיזוג שמותקנות בשיטה נסתרת מכילים מנגנוני קירור וחימום שקטים במיוחד, כך שבזמן פעילות המזגן תוכלו להמשיך ולנהל את חיי היום יום ללא רעש והפרעות.

המזגן מתאים לא רק לחלל הסלון והמטבח בבית, אלא גם לחדרי שינה ולחדרי עבודה, בשל היותם שקטים ונוחים מאוד לשימוש ביום ובלילה.

צנרת ותעלות מתאימות: ההכנות הדרושות להתקנת מזגן נסתר בסלון

בהנחה שתחליטו להתקין את המזגן הנסתר בסלון, תידרשו לכמה הכנות מקדימות וחשובות.

התקנת צנרת מתאימה: כדי שהמזגן הנסתר יקרר או יחמם בצורה טובה, עליו לעבור דרך ארוכה עד להגעתו לתעלות האוורור. לכן, נדרשת עבורו התקנה של צנרת מותאמת. בשונה מהצנרת המותקנת עבור מזגן רגיל, עבור המזגן הנסתר יותקנו צינורות ארוכים ורחבים יותר.

תעלות מיזוג מותאמות: בדומה לצנרת, גם תעלות המיזוג חייבות להתאים לגודל המזגן שתבחרו ולצורתו. לכן, חשוב לתכנן זאת מראש כדי שאחרי ההתקנה תוכלו ליהנות ממיזוג נעים.

בחירת מזגן חזק: בשונה מהתקנת מזגן יחיד בחדרים השונים בבית, עבור מזגן נסתר חשוב לבחור מזגן חזק שיוכל לספק לכם מיזוג טוב. לרוב, עבור כל 10 מ"ר תידרשו ל-1 כוח סוס. אך זכרו, שזהו רק כלל אצבע, והבחירה בעוצמת המזגן תלויה בעוד משתנים רבים (מיקום ביחס לשמש, מספר דיירים, גובה תקרה וכן הלאה).

למדריך מפורט שיסביר לכם כיצד לבחור כמה כוח סוס דרוש, לחצו כאן.

בתקרה, בארון או בתוך קיר גבס: המיקומים הפופולריים להתקנה

כאמור, יתרונותיו הבולטים של המזגן הנסתר הם האסתטיקה והפעילות השקטה. בהתאם לכך, תוכלו לבחור את המיקום המתאים לו בביתכם.

האפשרות הראשונה, היא התקנה בתקרה. זו, נחשבת ליעילה במיוחד היות שהמיקום משפיע ישירות על פיזור האוויר בחדרים. קחו בחשבון, שהתקנה זו מצריכה התאמות ולא מעט קידוחים, ולכן מוטב לעשות אותה בשלב מוקדם ככל הניתן, ולא בסיום הבנייה או השיפוץ.

האפשרות השנייה שעומדת לרשותכם, היא הסתרת המזגן בתוך פריט נגרות או נישה כלשהי. גם הטמעתו בריהוט, מצריכה תכנון מוקדם ככל הניתן, ותיאום מול בעלי מקצוע מתחומים שונים.

האפשרות השלישית, והנפוצה ביותר, היא הסתרת מערכת המיזוג מאחורי גבס. היא מצריכה פחות הכנות מראש, וניתן לבצע אותה גם לאחר שלב האכלוס, שכן מדובר ב"מיני שיפוץ" ולא בדבר שחובה לבצע מראש. הטמעת המיזוג מאחורי קירות ומעל לתקרת גבס, יכולה להיות בעייתית אם שטח הדירה קטן יחסית, ואם התקרה אינה גבוהה. לוחות הגבס והטמעת המיזוג מאחוריהם, בהחלט "גונבים" שטח יקר מהבית. כשמדובר בחדרים קטנים ממילא, זו בהחלט התלבטות בין אסתטיקה לבין פגיעה בתחושת המרחב בחדר.

מה חשוב לוודא כבר בשלב התכנון?

חוץ מהעניין האסתטי, של הסתרת המיזוג, שכרוך לא רק בתכנון ובבחירת מיקומים, אלא גם בבחירת האלמנטים שיהיו גלויים לעין (תעלות המיזוג, למשל), יש עוד כמה דברים חשובים.

חשבו רחוק ודאגו לגישה נוחה לתיקונים: אל תזלזלו בחשיבות של גישה נוחה, שכן בשלב מסוים המזגן יצריך תחזוקה או תיקון. כדי לא לגרום לתיקון להיות יקר יותר, וכרוך בנזק לתשתית, דאגו מראש למיקום נוח ונגיש לטכנאי מיזוג ולחשמלאי בעתיד.

סירקולציה נכונה תמנע תקלות: כדי שתפוקת המזגן תהיה טובה, וכדי שמערכת המיזוג תעבוד בצורה נכונה ולא תגרום לתקלות, חשוב מאוד לתכנן את יחידות המיזוג כך שיהיה מספיק מקום לסירקולציה של האוויר.

מה משפיע על מחיר התקנת מזגן נסתר?

מחיר ההתקנה יושפע לרוב מסוג המזגן שבחרתם. ככל שמדובר על מזגן גדול, עם יותר כוח סוס, כך המחיר יעלה בהתאם. ככל שיש יותר חדרים וצורך ביותר פתחים, הדבר בהחלט ייקר את ההתקנה. גם סוג הפתחים, רמת הגימור והחומרים הופכים את טווח המחירים לגדול במיוחד.

עלות ההתקנה עצמה, אינה כוללת הכנות תשתית (כמו הנמכת תקרה) וגם לא תוספות נגרות לצורך הסתרת המזגן.

לכן, סביר להניח שתצטרכו לעבוד מול כמה בעלי מקצוע מתחומים שונים. כדאי לדאוג למפרט טכני מפורט לפני שניגשים לקבל הצעות מחיר, כדי לדעת שאתם נשארים במסגרת התקציב ויכולים להשוות מחירים בצורה מדויקת.

צריכים טכנאי מיזוג? לחצו כאן

למדריכים נוספים בתחום מיזוג לחצו כאן

התקנת מזגן עילי: כל מה שצריך לדעת

צריכים להתקין מזגן עילי? אנחנו נלווה אתכם בכל השלבים בתהליך ההתקנה. איך מתנהלים מול טכנאי המזגנים לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה התקנת מזגן עילי? כל התשובות בפנים.

התקנת מזגן מיני-מרכזי: כל מה שצריך לדעת

צריכים להתקין מזגן מיני-מרכזי? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד בכל תהליכי ההתקנה. איך מתנהלים מול טכנאי המזגנים לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה התקנת מזגן מיני-מרכזי? כל התשובות בפנים.

העברת מזגן עילי: כל השלבים בדרך לפתרון

צריכים להעביר מזגן עילי? אנחנו נלווה אתכם בכל השלבים בתהליך ההעברה. איך מתנהלים מול טכנאי המזגנים לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה להעביר מזגן עילי? כל התשובות.

נזילת מים מהמזגן: כך תפעלו

יש המון גורמים לנזילת מים מהמזגן, אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי מזגנים ואיך מתנהלים מולו? כל התשובות במקום אחד.

לכל התקלות ועבודות

arrow