משנים מקום: המדריך המלא על הארכת צינור הגז

הארכת צינור הגז היא עבודה נלוות להזזת נקודה ולכן, תתבצע כאשר תרצו להעביר מכשיר גז ממקום למקום או להתקין מכשיר חדש. במסגרת העבודה, מתווסף צינור נוסף למערכת הקיימת כדי לאפשר זרימה תקינה של גז למקום החדש.

עוד במדריך
בדיקת הרישיון לפני הכל הארכת צינור גז: מתי כן ומתי לא? הכנות מקדימות: מה שחשוב לעשות לפני שמזמינים טכנאי גז קוטר הצינור, סוג הצינור והמיקום: הגורמים שישפיעו על העבודה בשטח שימוש בטוח: אלו הבדיקות שחשוב לערוך אחרי העבודה היום שאחרי: איך הארכת צינור הגז תשפיע על הצריכה הביתית?

הזזה של נקודת גז היא עבודה שנעשת לרוב בזמן של שיפוצים. אולם, ניתן לפגוש אותה גם במקרים שבהם תרצו להזיז את הגריל גז או הכיריים למקום חדש.

התעסקות בגז מחייבת רישיון תקף וסמכות מקצועית, לצד בדיקות והכנות בשטח עוד לפני תחילת העבודה. מה כולל תהליך הארכת צינור הגז, איך תתנהלו נכון מול טכנאי הגז ואילו בדיקות בטיחות חייבות להתבצע בסיום התהליך? המדריך המלא, לפניכם.

בדיקת הרישיון לפני הכל

בדומה לתחום החשמל שדורש רישיון תקף והסמכות מקצועיות, כך גם בתחום הגז. בכל עבודה או התייעצות חשוב לוודא מראש שמדובר על טכנאי גז מורשה ומוסמך שיש בידיו את כל האישורים הנדרשים לטובת עבודה בתחום. 

הארכת צינור הגז היא עבודה שמחייבת דיוק ובמקרים שבהם העבודה לא תעשה בצורה מקצועית ונכונה, המכשיר שמחובר לצינור עלול להיהרס ולגרום לדליפת גז וסכנת חיים. את הרישיון, בקשו מטכנאי הגז כבר בשיחה הראשונה (בצילום תמונה) ואל תחששו להיכנס לאתר של משרד העבודה לבדוק את אמינותו. 

רק אחרי שבדקתם שהרישיון תקין ובתוקף, תוכלו להיעזר בשירותיו של הטכנאי ולהבטיח עבודה מקצועית שתוביל לתוצאה איכותית ובטיחותית כאחד. 

הארכת צינור גז: מתי כן ומתי לא?

ברוב המקרים, הארכת צינור הגז היא עבודה נלוות להזזה של נקודת הגז כולה ממקום למקום. כלומר, במקרים שבהם תרצו להעביר את הכיריים, הקמין, מחמם המים בגז או הגריל למקום חדש בבית או בגינה. 

עם זאת, ישנן עבודות שבמסגרתן דווקא לא ייעשה שינוי באורך צינור הגז כמו בחירת מיקום חדש שיהיה רחוק מאוד מהנקודה הקיימת. במקרה כזה, טכנאי הגז יקים לכם נקודה חדש מאפס על מנת להינמע ממצב של צינור ארוך במיוחד שעלול לפגוע בתקינות זרימת הגז והשימוש במכשיר המחובר אליו. 

הכנות מקדימות: מה שחשוב לעשות לפני שמזמינים טכנאי גז

בין אם נרצה לשנות משהו קיים ובין אם נרצה לחדש, חשוב להתחיל בתכנון מסודר. במקרה של עבודות גז ובהארכת צינור גז בפרט, ישנן שתי הכנות עיקריות שעליהם חשוב לשים את הדגש: מסירת פרטים מדוייקים לטכנאי הגז אודות סיבת ההארכה והמכשיר שמחובר לצינור ובדיקת תקינות המכשיר ואטימותו. 

עוד לפני תחילת העבודה בשטח, תצטרכו לעדכן את טכנאי הגז בסוג העבודה שהוא נדרש לעשות אצלכם. הפירוט כאן חשוב מאוד והוא זה שישפיע גם על התוצאה הסופית. למשל, אם החלטתם להעביר את הכיריים ממקום למקום בבית, חשוב שתספרו לו על כמות מכשירי הגז שיש בבית (שמשפיעים על הצריכה הכוללת), כמה להבות יש בכיריים שתרצו להעביר ומה המרחק בין הנקודות. 

כל אלו, יעזרו לטכנאי להבין את מורכבות העבודה מצד אחד, ואת הכלים ואורך הצינור המתאים שישמור גם על הבטיחות וגם על האסתטיקה. 

עם הגעתו של הטכנאי, יהיה עליו לבדוק את תקינות המכשיר (הכיריים) שזז מנקודה לנקודה ולבצע לו בדיקת אטימות. מהות הבדיקה היא לוודא שאין ממנו דליפת גז מסוכנת שעלולה להוות סכנה בעת השימוש ובעת ההעברה שלו לנקודה חדשה. 

קוטר הצינור, סוג הצינור והמיקום: הגורמים שישפיעו על העבודה בשטח

תהליך העבודה של שבמסגרתו מבוצעת הארכה לצינור הגז הקיים תלוי שלושה גורמים עיקריים: קוטר הצינור, סוג הצינור והמיקום החדש שלו. 

במקרה שבו צינור הגז הותקן בצורה גלויה ונמצא מחוץ לקיר ולא בתוכו, הדרך הנכונה להאריך אותו תהיה בעזרת מחבר ייעודי שיחבר את שני קטעי הצינור (הישן והחדש). אולם, במקרה שבו הצינור הותקן בצורה סמויה ובתוך ארון או בתוך הקיר, התהליך יכול להתבצע על ידי הלחמה בלבד.

בדומה לכך, גם סוג הצינור מהווה גורם משמעותי להתהליך. התקן הישראלי (158) קובע שצנרת הגז מחוייבת להכיל צינורות נחושת בלבד ולכן, כל סוג אחר של צינור לא מתאים לעבודה זו מחשש לדליפות גז מסכנות חיים. 

בעבודות שכוללות הארכת צינור עד 3 מטרים בלבד, ניתן להשתמש בצינור גומי, אך כל עבודה ארוכה מזו, מחייבת צינור נחושת שעומד בתקן הישראלי. 

קוטר צינור הגז הוא הגורם השלישי שישפיע על העבודה ועליו להתאים לסוג המכשיר שמחובר לצינור הגז. לרוב, הקוטר שמתאים למרחקים של עד 20 מטרים הוא קוטר 3/8, המשמש לכיריים ביתיות עד 5 להבות או מייבש כביסה על גז. עבור מרחק שנע עד 15 מטרים, קוטר הצינור המתאים יהיה 1/2 (המתאים למחמם מים בגז).

שימוש בטוח: אלו הבדיקות שחשוב לערוך אחרי העבודה

בסיום העבודה, על טכנאי הגז לבצע מספר בדיקות בטיחות חשובות שיוודאו את תקינות ההתקנה ויבטיחו לכם שימוש בטוח לאורך זמן.

תחילה, יבצע (שוב) בדיקת אטימות כדי לוודא שאין דליפת גז בצנרת החדשה שנבנתה. לאחר מכן, יערוך בדיקת לחץ שתפקידה לבדוק את בלון הגז ואת השעון שמודד את לחץ הגז לתוך הצנרת הביתית. 

במקרה שברז הגז שלכם ישן וחלוד מאוד, יהיה על טכנאי הגז להתקין לגם ברז חדש ותקין. על הברז להיות במיקום נוח ונגיש שיאפשר סגירה של הגז במקרים של דליפות או סכנות התלקחות מסביבו (לפי התקן הישראלי, המרווח המינימלי עומד על 70 ס"מ). 

לבסוף, יהיה עליו להנפיק לכם טופס (הנקרא טופס נורמטיבי) שישמש כטופס אחריות וביטוח על העבודה שביצע. במסמך, על טכנאי הגז להצהיר על כלל בדיקות הבטיחות שנעשו במסגרת התהליך ובסיומו ולכלול בו את מספר הרישיון וחותמת לצד חתימה אישית. 

היום שאחרי: איך הארכת צינור הגז תשפיע על הצריכה הביתית?

בשונה ממה שנהוג לחשוב, הארכת צינור הגז לא תוביל לצריכה מוגברת יותר, אלא פשוט תעביר את הגז בדרך ארוכה יותר עד להגעתו למכשיר הייעודי. 

שכן, בתום ההתקנה ייתכן שתרגישו לחץ גז נמוך יותר מבעבר. הסיבה לכך, תהיה קשורה לקוטר הצינור, אורך הצינור (שבו יצטרך הגז לעבור) והצורה שבה הותקן הצינור (ישרה או כפופה). כל אלו, יגרמו ללחץ גז נמוך יותר.

 לחץ גז נמוך היא בעיה שגם אותה ניתן לתקן ויחסית בקלות. מה שתצטרכו זה בסך הכל תוספת של ווסת נוסף שיעזור עם לחץ הגז ויחזיר אותו למה שהיה לפני ההתקנה. 

התקנת נקודת גז: כל מה שצריך לדעת

צריכים התקנת נקודת גז? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם שלב אחר שלב. מתי צריך להתקין נקודה חדשה, איך מתנהלים מול טכנאי הגז וכמה עולה התקנת נקודת גז? כל התשובות בפנים.

הזזת נקודת גז: כל מה שצריך לדעת

עושים שיפוץ וצריכים הזזת נקודת גז? הגעתם למקום הנכון, אנחנו נלווה אתכם לכל אורך הדרך. מתי צריך הזזת נקודת גז, איך מתנהלים מול טכנאי הגז וכמה יעלה לכם הזזת נקודת גז? כל התשובות לפניכם.

החלפת ברז גז: כל השלבים עד לפתרון

צריכים החלפת ברז גז? אנחנו נלווה אתכם בכל הצעדים. נסביר מתי צריך להחליף ברז גז, איך מתנהלים מול טכנאי הגז וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

הכיריים לא נדלקות: כל השלבים בדרך לפתרון

הכיריים לא נדלקות? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם עד לתיקון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי גז, איך מתנהלים מולו וכמה יעלה לכם לתקן כיריים שלא נדלקות? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow