הדרך הבטוחה להובלה: כל מה שחשוב לדעת על ביטוח הובלות

לעבור דירה יכול להיות כאב ראש גדול, במיוחד אם נגרם נזק לציוד בזמן ההובלה. לרוב, רובנו לא נזכיר את המילה ביטוח בזמן ההובלה אבל, כדאי מאוד לוודא שהוא קיים. ריכזנו לכם את כל מה שכדאי לדעת על הנושא, במדריך הבא.

עוד במדריך
מה זה בעצם ביטוח הובלה? למה חשוב שיהיה ביטוח בזמן ההובלה? ביטוח דירה או משרד: מה ההבדל? ביטוח הובלה: איך קוראים אותו נכון? הכיסויים והתוספות שצריך להכיר האותיות הקטנות שחשוב לבדוק

סעיף הביטוח בזמן ההובלה ישמור על הציוד שלכם בכל סיטואציה. נכון, רוב ההובלות מסתיימות בהצלחה יתרה וכל תכולת הדירה מועברת בשלמותה. אך, מה עושים אם מגלים שחלק מהארגזים נפתחו או שכמה מהכלים נשברו?

אם בחרתם חברת הובלה ויש לכם כבר תאריך למעבר הדירה, וודאו מול החברה את סעיף האחריות. בדקו אותו עוד לפני ההובלה ולא רק במידה ויהיה נזק. אילו סוגי ביטוחים יש, מה מכוסה ומה לא? כל התשובות. 

מה זה בעצם ביטוח הובלה?

ביטוח הובלה, הוא הביטוח שישמור עליכם בזמן מעבר הדירה. את הביטוח עושות חברות ההובלה כדי לבטח את הציוד שמועבר ואת עצמן במקרים של נזק. הפוליסה איתה מבטחים את הציוד נקראת "פוליסת רכוש במעבר" ועליה לחול על כלי הרכב (משאית או טנדר) שמבצעים את ההובלה. 

בכל הנוגע לביטוחים, חשוב לבדוק ולסגור אותם עוד לפני ביצוע ההובלה בשטח. לרוב, את הנזקים של ההובלה (במידה ויש) נוכל לזהות רק אחרי פריקת הציוד בבית. ולכן, את הביטוח חשוב לארגן מראש ולעגן אותו בכתב כדי למנוע אי נעימויות מול חברת ההובלות. 

חשוב לדעת, שלכל ביטוח יש גובה פיצוי מקסימלי. כלומר, גם אם ההובלה כוללת בתוכה ציוד בשווי של מיליוני שקלים, הכיסוי כאמור יהיה חלקי ולא מלא (בהתאם לגובה הפיצוי הנקוב בפוליסה). כך או כך, הקפידו על סעיף הכיסוי אל מול חברת ההובלות ובדקו שהיא עומדת על הכיסוי המירבי. תוכלו לזהות פוליסה תקינה שתכסה נזק של עד 100,000 ₪ עם השתתפות עצמית של 10,000 ₪. 

למה חשוב שיהיה ביטוח בזמן ההובלה?

כולנו מצפים ומתכננים שמעבר דירה וההובלה יהיו קלים, מהירים ועם כמה שפחות תקלות (ונזקים). אולם, תחום ההובלות הוא תחום מורכב שעלול להסתבך מרגע לרגע. החל מאיחורים, העמסה מהירה ולא מקצועית של הציוד, שבירת חפצים ועד ציוד שלא הגיע לבסוף לדירה החדשה. בנוסף, קיימת סבירות גם לתאונות בדרך שעלולות לגרום לציוד להיסדק או להישבר. עבור כל אלה, חשוב לקחת הצעות מחיר שכתובות בצורה מסודרת ושסעיף הביטוח שבהן מוסבר בצורה טובה. 

ביטוח דירה או משרד: מה ההבדל?

ביטוח הובלה כולל בתוכו הובלות של דירות מגורים או משרדים. חשוב להקפיד על ביטוח הובלות גם בתחום ההובלות הקטנות כדי לשמור כמה שיותר על הציוד שלכם. לרוב, הפוליסות יהיו דומות גם בעסקים וגם בבתים הפרטיים וההבדל יבוא לידי ביטוי בעיקר בכמות התכולה ובגודל הכיסוי שמציעה חברת ההובלות.

בהנחה שסכום הביטוח המוקצה להובלה שלכם עומד על שווי של עד 10,000 ש"ח וסך הציוד שלכם מוערך ב-100,000 ש"ח, הכיסוי יהיה חלקי וקטן ולכן, תצטרכו לדרוש ביטוח מורחב יותר. כדי לבחון את סעיף הביטוח בצורה טובה ויעילה, נסו לחשב את ערך הציוד שלכם ואת הכיסוי שיידרש במידה וינזק. 

טיפ של מקצוענים: את כל הציוד היקר ערך שלכם דאגו להעביר ברכב הפרטי גם אם יש ביטוח להובלה. כך תוכלו להבטיח את תקינותו ולא תצטרכו לשנות את סוג הכיסוי.

ביטוח הובלה: איך קוראים אותו נכון?

כאשר ניגשים לבחינה של ביטוח ההובלה, חשוב להתייחס לשלושה פרמטרים מובילים: 

כיסוי הפוליסה: סעיף זה הוא החשוב ביותר והוא קובע את גובה הכיסוי שתקבלו במידה וההובלה תינזק. רוב הכיסויים יוצגו בכמה אלפי שקלים אולם, ככל שסעיף הכיסוי יהיה גבוה יותר - כך הביטוח יהיה טוב יותר. אין ערך חד משמעי שכדאי להתעכב עליו אבל כן חשוב להבין את ערך הציוד ולנסות להשוואת הכיסוי ככל שניתן. פוליסה שתיתן כיסוי של אלפי שקלים בודדים תהיה חסרת משמעות ולא תספיק לכסות נזק שייגרם לציוד בזמן ההובלה. 

סוג כלי הרכב המבוטח: זה רק נראה פרט שולי אולם, חשוב מאוד לוודא שסוג הרכב שרשום בפוליסה הוא זה שאחראי על העברת הציוד שלכם ביום ההובלה. במקרים בהם תהיה כתובה משאית אחרת או כלי רכב אחר מטעם החברה ולא זה שהציוד נמצא בו, לא תוכלו להפעיל את הביטוח או לקבל פיצוי בגין נזקים שיהיו.

כיסוי של נזקים משניים: נזקים משניים בזמן ההובלה יהיו בטעינת הציוד אל המשאית או רכב ההובלות ובפריקת הציוד ממנו לדירה החדשה. על הסעיף היה להימצא בתוך פוליסת הביטוח ולהיות כתוב בצורה ברורה וחד משמעית. במידה ואתם נתקלים בפוליסה ללא סעיף זה, בקשו הצעת מחיר חדשה או פנו לחברת הובלה אחרת.

הכיסויים והתוספות שצריך להכיר

מלבד הכיסויים וסעיפי הביטוח שהזכרנו למעלה, יש עוד כמה כיסויים ותוספות שכדאי להכיר:

כיסוי שינוע: כיסוי זה, נועד לכסות את הסחורה בזמן ההובלה ממקום הטעינה למשאית ועד פריקתה למיקום הסופי (לדירה החדשה). 

ויתור על שיבוב: סעיף זה, מתייחס לביטול הזכות של חברת הביטוח לדרוש מכם את הסכום ששילמה לגורם הנזק לציוד (לרוב, המוביל).

כיסוי למנוף: בהנחה שתצטרכו להשתמש במנוף בזמן ההובלה, חשוב שיהיה לו כיסוי מתאים שיכסה נזקים שעלולים לקרות לציוד בזמן השינוי ובסופו. 

הכיסוי טעינה ופריקה: הכיסוי שיבטיח את בטיחות הציוד שלכם כבר מרגע העמסת הציוד על המשאית ובזמן הפריקה, בדירה החדשה. 

האותיות הקטנות שחשוב לבדוק

פוליסת כל הסיכונים: הפוליסה המומלצת ביותר, היא פוליסת כל הסיכונים במסגרתה, יכוסו כמעט כל הסיכונים שעלולים לקרות בזמן שינוע התכולה ממקום למקום. בשונה מפוליסות אחרות, פוליסה זו מכסה יותר מקרים מפוליסת ביטוח מקיף לדוגמה. 

תוקף הפוליסה: ש לוודא שהפוליסה משולמת ובתוקף. לפוליסה שתוקפה פג אפילו ביום אחד, או שלא שולמה, פשוט אין משמעות - היא לא מכסה את המטען ונסיעה עמה כמוה כנסיעה ללא פוליסה כלל.

סכום הכיסוי פוליסה: כאשר תבחנו את סכום הכיסוי שמצויין בפוליסה, הקפידו לראות שערך הציוד הנמצא במשאית זהה או מתקרב לסכום הכיסוי. בהנחה שיש לכם ציוד שמייקר את העלות, נסו לחלק אותו למספר נסיעות (במידה והמוביל יאפשר) או שתובילו איתכם את הדברים היקרים.

סעיף השתתפות עצמית: את סעיף ההשתתפות חשוב לבחון בצורה יסודית ולהבין מהו סכום ההשתתפות העצמית המופיע בפוליסה ומי האחראי על התשלום? המוביל או אתם? ככל שתגיעו חכמים יותר להובלה, כך תימנעו ממצבים לא נעימים והפתעות לאורך הדרך. 

מחירון הובלות

המחירים כוללים מע”מ

הובלת דירה: כל מה שחשוב לדעת

עוברים דירה וזקוקים למוביל? אתם נמצאים במקום הנכון. אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך, נסביר לכם מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים מוביל, איך מומלץ להתנהל מולו וכמה תעלה לכם ההובלה.

הובלת פסנתר: כל מה שחשוב לדעת

אם יש לכם פסנתר בבית ואתם צריכים לעבור דירה, הגעתם למקום הנכון. אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לדירה החדשה שלכם ונעזור לכם להתנהל נכון מול חברת ההובלה.

הובלת משרד: כל מה שחשוב לדעת

עוברים למשרד חדש ונוצץ? הסירו דאגה מלבכם. אנחנו נלווה אתכם צעד צעד, נפרט מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים חברת הובלה, איך מתנהלים מולו וכמה תעלה לכם ההובלה.

אחסון תכולת דירה: כל מה שצריך לדעת

עושים רילוקיישן וצריכים אחסון תכולה לדירה? אתם נמצאים במקום הנכון. אנחנו נלווה אתכם ונסביר מה חשוב לבדוק לפני שסוגרים עם חברת אחסון, איך מומלץ להתנהל מולה וכמה העבודה תעלה לכם. התשובות לפניכם

לכל התקלות ועבודות

arrow