לא על היין לבדו: איך מתקנים מקרר יין?

בישראל, כמו במדינות נוספות, רכישת מקרר יין הפכה לפופולרית ולמעין סמל סטטוס יוקרתי. בשונה מהמקרר הרגיל שיש לנו בבית, במקרר היין תמצאו תקלות שונות ותיקונים מותאמים.

עוד במדריך
מקרר יין עם מדחס או מקרר יין תרמו-אלקטרי: הסוגים הקיימים מהן התקלות הנפוצות במקרר יין? דומים אבל שונים: מהם ההבדלים בין מקרר רגיל לבין מקרר יין? תחזוקה נכונה: כך תשמרו על מקרר היין לאורך זמן

ישנם שני סוגים עיקריים של מקררי יין, הראשון תרמו-אלקטרי והשני, מקרר יין עם מדחס. לכל אחד מהם מאפיינים שונים ותקלות שונות. את סוג המקרר חשוב שתכירו ותציינו אותו מבעוד מועד לטכנאי שיגיע אליכם.

לעיתים, התקלות יכולות להיות פשוטות ולא בהכרח תצטרכו להזמין טכנאי. ולכן, לפני שאתם פונים לבעל מקצוע בדקו את השקע החשמלי, את סגירתה ההרמטית של הדלת ואת הטמפרטורה. כל הטיפים והמידע על תיקון מקרר יין לפניכם, במדריך הבא. 

מקרר יין עם מדחס או מקרר יין תרמו-אלקטרי: הסוגים הקיימים

בשוק מקררי היין תוכלו למצוא שני סוגים עיקריים: מקרר יין עם מדחס ומקרר יין מסוג תרמו-אלקטרי. המקררים שונים באופן תפעולם וגם, באופי התקלות שעלולות להתרחש בהם. 

אם תחליטו לרכוש מקרר יין עם מדחס, תגלו שבמצב התקין שלו הוא ישמיע רעש בדומה למקרר הרגיל שיש לכם בבית. אולם, אם הוא יתחיל לרעוד, ייתכן שישנה תקלה שדורשת טיפול.

מקרר זה, נחשב למקרר חזק יותר, בעלת עוצמת קירור גבוהה יותר והוא שומר על טמפרטורה יציבה לאורך זמן. בנוסף, המקרר פחות רגיש לחום ולכן, הוא ניתן לאחסון בין הארונות או במיקום סגור יותר (כשהוא רחוק ממכשירי חשמל שפולטים חום באופן תמידי).

אופי הפעילות של מקרר יין עם מדחס דומה מאוד למקרר הרגיל וכוללת בתוכה מערכת שבנויה ממדחס וגז קירור. 

בחירה במקרר יין מסוג תרמו-אלקטרי תוביל אתכם למקרר בעל פעולת קירור חלשה יותר ולכן, הוא יתאים לאחסון של בקבוקי זכוכית קטנים או בכמות קטנה. בנוסף, חשוב שלא לאחסן אותו בצורה אינטגרלית היות והוא חייב לקבל מרווח של כמה סנטימטרים מכל צד כדי לשמור על קירור יציב. 

עם זאת, למקררים תרמו-אלקטריים יתרונות רבים כמו עלות נמוכה יחסית ופעולה שקטה ויציבה (ללא רעידות). בנוסף, המקרר ידידותי מאוד לסביבה ולכן, מומלץ לשימוש.

מהן התקלות הנפוצות במקרר יין?

מקרר יין משמש כתוספת יצירתית ושונה לבית. מקרר היין שונה מהמקרר הרגיל שיש לכולנו בבית ובהתאם לכך, גם התקלות שלו. במקרר היין ניתן למצוא תקלה ייחודית שמאפיינת אותו והיא רעידות. 

לעיתים, מקררי היין סובלים מרעידות שגורמות מצד אחד לרעש ושימוש פחות נוח במקרר ומצד שני, הורסות את טיב היין לאורך זמן. שכן, הרעידות נחשבות לתקלה רק במקררי התרמו-אלקטריים, כך שאם זה קורה לכם במקרר יין עם מדחס, זה תקין.

מהן התקלות הנפוצות במקררי היין?

1. דליפת גז: בדומה למקרר הרגיל, גם במקרר היין יש צורך במילוי גז אחת לתקופה כדי להבטיח פעילות תקינה. במקרה שבו בוצע מילוי גז במקרר והתקלה חוזרת בטווח קצר, ייתכן שמדובר בדליפה שתדרוש תיקון מעמיק יותר. 

2. גומיות אטם שחוקות: בדומה לגומיות האטם במקרר הרגיל, גם במקרר היין תיווצר שחיקה עם הזמן שתגרום לדלת לא להיסגר הרמטית ובמקרה כזה, יש להחליפם בגומיות חדשות. 

3. מערכת הפשרה תקולה: תקלה במערכת ההפשרה של המקרר ניתנת לזיהוי בעיקר כשקרח מצטבר בתוכו או כאשר המקרר לא מצליח לקרר היטב את השתייה שבתוכו. במקרים כאלה, התקלה טמונה בתרמוסטט. 

4. תקלה במאוורר: בדומה למערכת ההפשרה, גם תקלה במאוורר שאחראי על פיזור האוויר הקר בתוכו תבוא לידי ביטוי בשתייה פושרת ולא קרה מספיק. 

5. כרטיס פיקוד תקול: כרטיס הפיקוד במקרר היין הוא כרטיס פיקוד אלקטרוני ששולט על עוצמת הקור. תקלה בכרטיס תתגלה כאשר לא יהיה ויסות בטפמרטורות שבמקרר. 

6. תקלה במנוע: תקלה במנוע ניתנת לגילוי בקלות רבה ובעצם אחראית על הפעילות כולה. כלומר, אם המקרר הפסיק לעבוד - התקלה היא במנוע. במקרה כזה, ההמלצה היא שלא לתקן אלא להחליף מקרר בגלל עלות התיקון הגבוהה.

דומים אבל שונים: מהם ההבדלים בין מקרר רגיל לבין מקרר יין?

מקרר רגיל ומקרר יין עושים בעצם את אותה הפעולה ובכל זאת, קיימים ביניהם הבדלים מהותיים. ההבדל הראשון, בא לידי ביטוי בדרישת הקירור שמשתנה בין השניים. בעוד שבמקרר רגיל אין דרישה ללחות או טמפרטורה ספיציפית, במקרר היין תנאי הקירור הם ששומרים על איכות היין.

במקרר היין חייבת להיות לחות אופטימלית שנעה בין 50% ל-70% כדי להבטיח את שימור פקקי השעם בצורה נכונה שתמנע את התייבשות וחימצון היין. 

בנוסף, על תנאי הקירור במקרר היין להיות מדוייקים ועל הטמפרטורה לנוע בין 12 ל-16 מעלות צלסיוס כדי להבטיח שהיין יתאים לשתייה גם אחרי תקופת קירור ארוכה.

תחזוקה נכונה: כך תשמרו על מקרר היין לאורך זמן

בדומה לתנאי הקירור ואופי הפעילות השונים של כל אחד מהמקררים, כך גם שגרת התחזוקה שתצטרכו לאמץ ברכישת מקרר יין. 

התחזוקה השוטפת תסייע לכם לשמור על המקרר לאורך זמן ותמנע את התקלות והזמנת הטכנאי. תחילה, הקפידו לשמור על טמפרטורה קבועה במקרר שנעה בין 12 ל-16 מעלות. 

בדקו את רמת הלחות במקרר ושמרו על רמת לחות שנעה בין 50ל-70%. רק ככה, תוכלו לשמור על היין ולשתות אותו כשהוא איכותי. 

בזמן ההתקנה, הקפידו לשמור על רווח של 5 ס"מ מהמקרר לקיר שסמוך אליו הותקן המקרר. בנוסף, הרחיקו את המקרר ככל שניתן ממכשירי חשמל פולטי חום. 

שגרת הניקוי של המקרר כוללת בתוכה סמרטוט לח ומים פושרים בלבד ולכן, חשוב להימנע משימוש בחומרים חזקים, חומצות או מים רותחים שיובילו לתהליך חימצון ביין ויהרסו אותו (ואת הבריאות שלכם בזמן השתייה).

נזילה מהמקרר: כל השלבים בדרך לפתרון

יש לכם נזילה מהמקרר? אנחנו נלווה אתכם שלב אחר שלב בדרך לפתרון. מה עושים כשיש נזילה מהמקרר ואיך מתנהלים מול טכנאי המקררים? כל התשובות לפניכם.

מקרר מרעיש: כל השלבים בדרך לפתרון

המקרר שלכם מרעיש? אין ספק שמדובר בתקלה מטרידה מאד. המקצוענים מלווים אתכם כל הדרך לפתרון, מה עושים לפני שמזמינים טכנאי מקררים, איך מתנהלים מולו וכמה זה יעלה לכם? כל התשובות לפניכם.

הצטברות קרח במקרר: כל השלבים בדרך לפתרון

לא מצליחים להיפטר מהקרח שמצטבר במקרר? הגעתם למקום הנכון. אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך, נסביר מה הגורמים להצטברות קרח, מה עושים לפני שמזמינים טכנאי מקררים וכמה יעלה לכם לתקן את התקלה.

המקרר לא מקרר: כל השלבים בדרך לפתרון

המקרר שלכם הפסיק לקרר? אין ספק שמדובר בתקלה מטרידה מאוד. רגע לפני שאתם מזמינים טכנאי, יש כמה פעולות שאנחנו רוצים שתעשו. מזמינים טכנאי? אנחנו נעזור לכם להתנהל מולו כמו שצריך ונלווה אתכם עד לפתרון התקלה.

לכל התקלות ועבודות

arrow