ביטוח מקרר: האם זה משתלם?

ישנן חברות מסוימות שמציעות `הרחבת אחריות` על מוצרי חשמל בכלל ועל מקררים בפרט. במדריך הבא נסביר מה עומד מאחורי `ביטוח המקרר`, וננסה להבין האם זה משתלם לכם?

ארז פולק
עודכן לאחרונה: 22.09.2019
טכנאי מקררים

כשאתם רוכשים מוצר חשמלי גדול, הדבר האחרון שאתם רוצים לחשוב עליו זו האפשרות שהוא יתקלקל.

בדיוק בוואקום הזה נכנסות 'חברות הביטוח' למיניהן, שמציעות לכם לבטח את מכשירי החשמל שלכם בסכומים שונים. במדריך הבא ננסה להבין מה עומד מאחורי הביטוחים הללו, והאם הם בכלל משתלמים לכם?

מה זה בכלל ביטוח מקרר?

רכשתם מקרר חדש ותאמתם התקנה. בחור חביב מגיע אליכם הביתה האריזה הענקית, מחלץ ממנה את המקרר החדש, מחבר אותו לחשמל, ובמקרים בהם המקרר מכיל תא לייצור קרח או בר מים המתקין גם מחבר אותו לנקודת מים ייעודית (לה אתם צריכים לדאוג מראש).

המתקין החביב מברך אתכם ואת המקרר שלכם לשנים ארוכות וטובות יחד, ומציע לכם, ליתר בטחון, להרחיב את האחריות.

אתם לא מבינים כל כך מה הפשר, מה גם שאתם הרי שאלתם בחנות והבטיחו לכם אחריות מלאה לשלוש שנים, אז למה להרחיב אתם שואלים.

המתקין החביב מסביר שרק עכשיו, במעמד ההתקנה, ורק אצלו כמובן, תוכלו לקבל אחריות למקרר שלכם במחיר מבצע. ואם כבר אחריות למקרר, תוהה המתקין, למה לא תרחיבו את האחריות לעוד כמה מוצרים?

אז קודם כל חשוב שתדעו שלא מדובר באחריות, בטח שלא אחריות של המשווק המורשה או של החברה היצרנית. מה שהמתקין מציע לכם זה שירות תיקונים אותו מספקות מספר חברות בשוק.

נהוג לקרוא לשירות הזה 'ביטוח מוצרי חשמל', אך גם המונח הזה הוא לא מדויק, שכן לא מדובר בפוליסת ביטוח אלא במכירה חד פעמית שנפרשת לתשלומים.

בעוד שאת פוליסות הביטוח האחרות שלכם אתם יכולים פשוט להפסיק, ולא להיות מבוטחים, את שירות התיקונים של 'חברות הביטוח' הללו לא תוכלו להפסיק מבלי לשלם קנס יציאה שעשוי להגיע לרבע מעלות העסקה.

ביטוח מקרר - האם זה בכלל משתלם?

מה כולל ביטוח מקרר ביתי?

ביטוח מקררים, כמו ביטוח יתר מוצרי החשמל בבית דרך אותן חברות, כולל שירות תיקונים עם תום תקופה אחריות היצרן.

כל חברה מציעה מסלולים שונים, אך באופן כללי ניתן להצביע על מודל עסקי בו 'חברת הביטוח' מקבלת קריאה מלקוח ושולחת אליו בעל מקצוע מטעמה, לצורך העניין, טכנאי מקררים.

בעל המקצוע מקבל מהחברה סכום מסוים שנקבע מראש, בעוד שהלקוח משלם דמי השתתפות עצמית של 120- 150 שקלים, כך שבמידה ומדובר בתקלה שעלות התיקון שלה גבוהה, לא משתלם לבעל המקצוע לבצע את העבודה.

חשוב שתדעו שה – 'ביטוח' שמציעות אותן חברות אינו מכסה נזקים ותקלות שנגרמו כתוצאה מכשל בהתקנת המקרר, אם המקרר הוא בן למעלה מ – 12 שנים (מה שלא הגיוני שיקרה), ונזק לפלסטיקה ולחלקי הזכוכית של המקרר, לשעונים, למייצר קרח, לגומיות, לחלקי פח ולצירים.

בנוסף, 'הביטוח' לא מכסה נזקים שעשויים להיגרם למקרר כתוצאה מתקלה שמקורה ברשת החשמל הציבורית והביתית.

כלומר, במקרה של הפסקת חשמל שגרמה לקצר ולשריפת כרטיס הפיקוד של המקרר, 'הביטוח' שלכם לא יכסה את הנזק.

מה הן התקלות הנפוצות במקררים?

החלפת כרטיס פיקוד – מדובר בתקלה הנפוצה ביותר בין 2018 – 2019 במקררים. אז נכון, מדובר בתקלה יקרה, תקלה שבמקרים מסוימים לא ישתלם לכם לתקן, ועל פניו נראה שרק מהחשש שהיא תקרה כדאי לכם לעשות 'ביטוח'.

אבל כאן בדיוק נכנס הקאצ'. כאמור, 'חברות הביטוח' לא מכסות נזקים שנגרמו כתוצאה מכשל במערכת החשמל.

הבעיה היא שרוב התקלות בכרטיסי הפיקוד, במיוחד כאלה שדורשות החלפה שלו, נגרמות כתוצאה מכשל במערכת החשמל (קצר חשמלי, הפסקת חשמל וכו'.)

החלפת תרמוסטט – אם האוכל במקרר שלכם קפא, ייתכן שיש לכם תקלה שמקורה בתרמוסטט. מדובר בתקלה נפוצה מאוד שמסתכמת בסך הכל בהחלפת הרכיב.

עלות התיקון היא שולית לעומת סכומי הכסף הגדולים שתידרשו לשלם כל חודש בעבור 'ביטוח' המקרר, כך שגם אם תצטרכו להחליף את הרכיב יותר מפעם בשנה (דבר שלא סביר שיקרה), עדיין ישתלם לכם לעשות את זה באופן פרטי ולא דרך 'חברת הביטוח'.

מילוי גז – מדובר בעבודה נפוצה מאוד, אך גם בעבודה בעייתית מאוד, שכן מילוי גז בלבד ללא איתור ותיקון הדליפה לא יפתור את הבעיה.

אם טכנאי המקררים איתר דליפת גז מהמקרר שלכם, קחו בחשבון שמילוי גז ללא תיקון הדליפה יביא אתכם במוקדם או במאוחר לנקודת ההתחלה.

החלפת גוף חימום הפשרה – עוד אחת מהתקלות המקררים הנפוצות היא החלפת גוף חימום הפשרה. במידה וגוף החימום מקולקל, הקרח יצטבר וכשהוא ימס תבחינו בנזילה סביב המקרר. הפתרון, גם המקרה הזה, יהיה החלפה של גוף החימום.

גם במקרה הזה, עלות התיקון היא שולית לעומת סכומי הכסף הגדולים שתידרשו לשלם כל חודש בעבור 'ביטוח' המקרר, הסיכוי שהתקלה תחזור על עצמה קטן, ושוב, לפחות כלכלית ישתלם לכם לעשות את זה באופן פרטי ולא דרך 'חברת הביטוח'.

אז האם משתלם לעשות ביטוח למקרר?

כמו שהספקתם לראות, 'ביטוח' מוצרי חשמל ביתיים, דרך החברות שמספקות את השירות הזה, יעלה לכם לא פחות לחמישים שקלים בחודש ויכול גם לעבור את רף המאה שקלים.

בחישוב זריז, ביטוח המקרר לשנה, כחלק מביטוח מוצרי החשמל בבית, יעלה לכם בין 600 – 1200 שקלים.

אם ניקח בחשבון את מה שהחברות הללו אינן מכסות, מול מה שעשוי להתקלקל בשנה אחת, הסיכוי שהייתם משלמים יותר על תיקון המקרר שלכם באופן פרטי הוא נמוך מאוד.

בנוסף לכך, החברות הללו מסתייגות מהחלפת רכיבי פלסטיק וזכוכית (רכיבים שנוטים להישבר), הן מתחמקות מהחלפת כרטיס אלקטרוני בעת הצורך (בלי להגיד את זה בפירוש), ואם זה לא מספיק אז הן גם כובלות אתכם אליהן ודורשות קנס יציאה במידה ותרצו לעזוב.

אמריקור פיני

פיני סויסה

95%

הגעה בזמן

97%

מקצועיות

95%

מחיר הוגן

100%

הגעה בזמן

98%

מקצועיות

92%

מחיר הוגן

קירור לירן

לירן ישי

100%

הגעה בזמן

100%

מקצועיות

98%

מחיר הוגן

אפליקציית המקצוענים
הפיקוח של המקצוענים

המטרה שלנו, היא ליצור את רשימת בעלי המקצוע הכי טובים בארץ ולאפשר לכולנו להזמין בעלי מקצוע בראש שקט ובקלות

סינון בעלי מקצוע
  • מוקד בקרת השירות מחייג לעשרות אלפי לקוחותינו מידי חודש ואוסף חוות דעת ודירוגים על בעלי המקצוע.
  • ועדת השירות מתאספת אחת לחודש ובוחנת אם כל בעלי המקצוע עומדים בתנאי השירות עליהם הם חתומים.
  • במקרים בהם נמצא כי בעל מקצוע אינו עומד בתנאי השירות שלנו, אנו מסירים אותו מהאתר לצמיתות.
שירותי גישור בחינם
  • במידה ויש לך מחלוקת מול בעל מקצוע, אנו נפעל מולו בשמך כדי להגיע לפתרון הרצוי.
  • במידת הצורך, אנו שולחים נציג שלנו לבחון את העבודה בדירה בנוכחות הצדדים ולהחליט על הפתרון.
  • בעלי המקצוע מחויבים להחלטות נציג מוקד הגישור שלנו וחתומים על כך כתנאי להופעתם באתר המקצוענים .
חוות דעת ודירוגים
  • כדי לעזור לכם לבחור את בעל המקצוע, אנו מפרסמים באתר את חוות הדעת והדירוגים שלהם.
  • חוות הדעת והדירוגים נאספים ומאומתים אך ורק על ידי מוקד בקרת השירות שלנו ולכן לא ניתנים לזיוף.
  • באמצעות מאות אלפי חוות הדעת של לקוחותינו, יצרנו את רשימת בעלי המקצוע עליהם אנו ממליצים.
מוקד השירות
א׳ - ה׳: 17:00 - 08:30
נחלת יצחק 10, תל-אביב
arrow-icon