מה חשוב לדעת על איטום גגות?

איטום הגג היא פעולת תחזוקה חיונית בעיקר לפני תחילת החורף. איטום טוב ימנע את נזקי הרטיבות שעלולים להתרחש בעקבות הגשמים העזים ומזג האוויר הסוער. ולכן, תיקון של איטום קיים או חידוש שלו יהיו גדולים ומשמעותיים עבור הבית כולו.

עוד במדריך
באילו טכניקות וחומרים משתמשים עבור איטום גגות? מה עלול לגרום לכשלי איטום? ממה נובעים הכשלים באיטום הגג?

לעבודת האיטום בגג הבית מטרה חשובה והיא להעניק בידוד מירבי מפני רטיבויות ולנקז ביעילות את מי הגשמים כדי שלא יצליחו לחדור את המבנה.

איטום הגג הוא חלק בלתי נפרד ומשמעותי מאד מתהליך הבנייה של מבנים חדשים. כאשר הוא מתבצע בצורה מקצועית הוא יכול להחזיק במשך 10-15 שנים.

באילו טכניקות וחומרים משתמשים עבור איטום גגות?

היא פרוצדורה שמטרתה להעניק לגג בידוד מפני רטיבות ולנקז ביעילות מי גשמים בלי שיחדרו למבנה. בגגות שטוחים, יש לדאוג לאיטום אפקטיבי וליצור שיפוע מדויק שינקז את המים למרזבים. אחרת, יש היקוות של מים שחודרים את הטיח והלבנים ומחלחלים לתקרות ולקירות.

החומרים הפופולריים ביותר שייכים למשפחת הביטומנים, כאשר הידועות והמומלצות ביותר הן היריעות הביטומניות. את היריעות אפשר לחתוך על פי מידה נדרשת, לפרוש לאורך הגג ולחבר אותה באמצעות הלחמה.

חומר נוסף שמוכר הוא הזפת. השימוש בו לאיטום גג כיום הפך להיות נמוך ועבור גגות שכבר זופתו בעבר באמצעותו. בגגות אלה, שיטת הזיפות היא הדרך המשתלמת ביותר לתקן את כשלי האיטום והיא בונה לו שכבות חדשות. במבנים חדשים או בגגות שהאיטום הקיים שלהם לא ניתן לתיקון, משתמשים בטכניקות חדשות יותר וחומרי איטום שונים. 

מה עלול לגרום לכשלי איטום?

לרוב, את כשלי האיטום תוכלו לראות רק כאשר הם יגיעו לשלב מתקדם ויהיו נזילות מים או רטיבויות בקירות השונים בבית (בעיקר בקומות עליונות). בדיקות שונות לאורך הזמן ותיקונים שונים יבטיחו את צמצום הנזק ויועילו בהפחתת הרטיבויות השונות. 

כיום, על מנת לפקח בצורה נכונה על איטום הגג, קיימות חברות שתפקידן לבדוק ולבקר מבנים חדשים כדי לספק אינדיקציה לתקינות וליעילות של התשתיות השונות בו, לרבות איטום הגג. מלכתחילה, עדיף לא להיכנס לדירה לפני בדיקה מהסוג הזה ואחרי פתרון של כל הבעיות שנתגלו. מעשית, לא תמיד ניתן לבצע בדיקה ובמקרים בהם נכנסים לגור בדירה בבית שאיננו חדש יש בכל מקרה להניח שיידרשו תיקוני איטום ובידוד מסוגים שונים, לרבות בגג.

ממה נובעים הכשלים באיטום הגג?

עבודת איטום ראשונית: אם האיטום ההתחלתי שנעשה עם הקמת המבנה איננו מקצועי מספיק, תוך זמן לא ארוך יתגלו כשלי איטום במבנה. על מנת להימנע ממצב כזה בעבודה ההתחלתית של הבנייה, חשוב לערוך בדיקת הצפה בתום הליך האיטום. אך לעיתים, בדיקה זו יכולה לפספס את הכשלים כיוון והם יגיעו בעיקר בתנאי מזג אוויר קשים. בפעמים רבות, הליקויים יתגלו בעיקר בחיבור לקירות הגג (ברולקות) או בהינתקות שכבת האיטום מהגג בגלל ביצוע לקוי (חוסר ניקיון הגג לפני היישום, שימוש בחומר מקשר לא מתאים ועוד).

תחזוקה לקויה: בהנחה והביצוע הראשוני היה מוצלח, חשוב לתחזק את הגג ולנקוט במספר פעולות שישמרו על שכבת האיטום חזקה ויעילה. לדוגמה, במידה ומדובר על מקרה של איטום בזפת חשוב לחדש את הזיפות אחת לשנתיים לערך כדי לשמור על יעילות. במידה והאיטום נעשה על ידי יישום מקצועי של יריעות ביטומניות האיטום יחזיק מעמד תקופה ארוכה שנעה בין 5-10 שנים. אולם עדיין חשוב לזכור שסחף העלים, החול והלכלוך מגיעים ישירות למרזבים וזלו מקשים על ניקוז המים. לכן, גם אם יש לכם יריעות ביטומניות חשוב לבדוק את תיקונתם ולהקפיד על ניקיון הגג.

מחירון איטום

המחירים כוללים מע”מ

איטום גגות: כל מה שחשוב לדעת

צריכים לאטום גג שלם? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל השלבים. איך בוחרים קבלן איטום, איך מתנהלים מולו לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה איטום גגות? כל התשובות לפניכם.

איטום מרפסת: כל מה שצריך לדעת

אם אתם צריכים איטום מרפסת, אתם במקום הנכון. מה חשוב לדעת לפני שמזמינים קבלן איטום, איך מתנהלים מולו וכמה עולה איטום מרפסת? כל התשובות לפניכם.

רטיבות סביב החלון: כל השלבים עד לפתרון

יש לכם רטיבות סביב החלון? אתם נמצאים במקום הנכון. אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך, נסביר מה גורם לרטיבות בחלון, איך מתנהלים מול קבלן האיטום וכמה עולה תיקון רטיבות סביב החלון? התשובות לפניכם.

רטיבות בקיר: כל השלבים בדרך לפתרון

יש לכם נזילה רטיבות בקיר? אין ספק שמדובר בתקלה מטרידה. מה גורם לרטיבות בקיר, איך מתנהלים מול קבלן האיטום וכמה יעלה תיקון רטיבות בקיר? קבלו את כל הטיפים של המקצוענים.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

מהי שיטת האיטום המומלצת ביותר?
שיטת האיטום המומלצת ביותר והיעילה ביותר היא שימוש ביריעות ביטומניות. יריעות אלה, מחזיקות מעמד לזמן ארוך מאד (5-10 שנים) ופעולות התחזוקה שלהן קלות יחסית. היריעה, מולחמת ישירות לגג ובכך, שומרת עליו ממים לאורך זמן. 
איך נזהה כשלי איטום?
את כשלי האיטום נזהה לרוב כשהם יהיו כבר במצב מתקדם. כלומר, כאשר יופיעו על הקירות רטיבויות ויהיו נזילות שונות במבנה. כדי להימנע מכך, חשוב לערוך בדיקות תקופתיות ובמידה ויש תיקונים הכרחיים - לבצע אותם מיידית ולא להמתין לעונת החורף.