ניקוי או התקנת מרזבים? כך תמנעו חדירת מי גשמים לבית

הגשמים הציפו את הגג ומים חדרו לתוך הבית? זה הזמן לבדוק את מצב המרזבים. פתרון כל-כך פשוט וזול יכול לעשות את ההבדל בין מבנה שיסבול מנזקי רטיבות לאורך שנים לכזה שלא. בין אם אתם מתגוררים בבית פרטי או במבנה ישן שבו המרזבים כבו נסתמו, נסדקו או נשברו – הרי שתיקון התקלה או התקנה של מרזב חדש ישאירו אתכם עם בית יבש בעונה הרטובה. הרבה יותר זול למנוע חדירת מי גשמים, מאשר להיאבק באיתור מקור הנזילה ובתיקון הנזקים שגרמה.

עוד במדריך
מרזב פנימי או מרזב חיצוני: סוגי המרזבים הקיימים אלומיניום, פח מגלוון או פלסטיק: מהם ההבדלים בין המרזבים השונים? מרזב נחושת או מרזב מאבץ מיושן: המרזבים המעוצבים שכדאי להכיר התקנת מרזב חדש: מהן ההכנות הנדרשות? לא בכל מקרה: באילו מקרים ניתן לתקן את המרזב הקיים? התקנת מרזב: מה ישפיע על מחיר ההתקנה?

ימי החורף הגשומים יכולים להוביל להצפה של הגג ולרטיבות בקירות. בכדי להימנע מכך, ואם לא דאגתם לכך עד היום, כדאי מאוד לשקול התקנת מרזב ולשמור על תחזוקה שלו. 

מלבד ההצפות, המים שירדו מהגג עלולים לפגום בצמחייה ובריצוף ולחלחל עד ליסודות הבית. התקנת המרזב היא התקנה פשוטה יחסית, שתמנע מכם התעסקות חוזרת עם תיקון הרטיבות וסיוד קירות הבית. אילו סוגי מרזבים קיימים, מה כולל תהליך ההתקנה ומתי תוכלו פשוט לתקן את המרזב הקיים במקום להחליפו? כל התשובות במדריך.

מרזב פנימי או מרזב חיצוני: סוגי המרזבים הקיימים

בבנייני מגורים חדשים, ניתן למצוא מרזבים פנימיים שנראים כחלק מהבניין עצמו. המרזב הפנימי עשוי מבטון, ומכיל בתוכו חומרים נוגדי מים. היתרון הבולט שלו, הוא שאיננו נמצא חשוף לנזקי מזג האוויר. לכן, הוא נשאר עמיד לאורך זמן.

עם זאת, יש לו גם חיסרון בולט שבא לידי ביטוי במקרה של תקלה במרזב. במקרה כזה, לא יהיה ניתן לתקן אותו ופתרון התקלה יהיה התקנה של מרזב חיצוני.

המרזב החיצוני עשוי מחומרים שונים, שנבחרים לפי אופי המבנה והצורך. המרזבים הנפוצים ביותר עשויים מאלומיניום או מפח מגלוון, ונחשבים לעמידים לשנים ארוכות. 

אלומיניום, פח מגלוון או פלסטיק: מהם ההבדלים בין המרזבים השונים?

מרזב מאלומיניום הוא מרזב זול יחסית ועמיד כנגד נזקי מזג האוויר. את המרזב ניתן לייצר ביחידה אחת שאורכה נע בין 8 ל-10 מטרים. בכך, הוא אינו מצריך חיבורים רבים, אשר לרוב בהם מתגלים במשך הזמן כשלי האיטום, המהווים מקור לנזילות. המרזב מגיע בצבעים שונים ויכול להשתלב במגוון גגות ובניינים בצורה טבעית, מבלי שיבלוט על הקירות החיצוניים של המבנה.

מרזב מפח מגלוון הוא מרזב חזק ואיכותי במיוחד, שנשמר לשנים ארוכות. בדומה למרזב האלומיניום, הוא ניתן לצביעה במגוון רחב של צבעים. כדי שהוא אכן יהיה מיד לאורך זמן, על המרזב להיות בעובי של לפחות 0.6 מילימטרים.

בשונה ממרזבים מפח או מאלומיניום, מרזב העשוי מפלסטיק הוא זול יותר ובנוי ממספר חלקים המאפשרים התקנה עצמית. עם זאת, הוא עמיד לתקופה קצרה יותר ולכן, פחות מומלץ לשימוש.

מרזב נחושת או מרזב מאבץ מיושן: המרזבים המעוצבים שכדאי להכיר

סוג נוסף של מרזבים, הוא המרזב המשמש כפריט שהוא חלק מהעיצוב, ולא רק פתרון טכני נגד גשמים. ממש כפי שעושים שימוש בצנרות מיזוג גלויות בתקרה או בקירות חשופים, כך גם לגבי מרזבים מעוצבים. מרזב הנחושת למשל, נחשב למרזב יוקרתי יותר, חזק ועמיד מאוד והתקנתו, תהיה יקרה יותר.

מלבד מרזב הנחושת, ניתן לראות גם את מרזב האבץ המיושן שמעניק מראה עתיק ומשתלב נהדר בבתים מודרניים או בבניינים עם סגנון עיצוב ייחודי. מחירו של המרזב גבוה, אולם הוא עמיד לתקופה ארוכה מאוד משאר המרזבים ולכן, ניתן לראות בו כהשקעה לטווח ארוך.

התקנת מרזב חדש: מהן ההכנות הנדרשות?

לפני שניגשים לעבודת ההתקנה, חשוב להכין את השטח ולבצע מדידות מדויקות שיבטיחו עבודה מקצועית ואיכותית לאורך זמן.

בשלב הראשון, קבלן האיטום ימדוד את אורך המרזב המתאים לבניין או לדירה. המדידה חשובה מאוד, לצורך מניעת מצב שבו המים יתנקזו החוצה מהבית ולא יציפו את הגינה שלמטה. מדידה נוספת תבוצע בפתח יציאת המים, כדי לאפשר מרווח מספק משבילים וממרפסות.

בשלב השני, יותקן המרזב בשיפוע קל ובהפרש של כ-5 ס"מ בין המקום הגבוה ביותר בבניין לבין המקום הנמוך ביותר, כדי לאפשר את זרימת המים בצורה מהירה . ההפרש, ימנע גם את הצטברות מים ושאריות לכלוך בתוך המרזב שעלולים לגרום לסתימות, לחלודה ולבלאי מואץ שלו.

לא בכל מקרה: באילו מקרים ניתן לתקן את המרזב הקיים?

במקרים שבהם הגג מוצף במים ובקירות מתחילים להתגלות סימני רטיבות, נראה שהתקנת מרזב חדש אולי לא תפתור את הנזק שנגרם לקירות, אך תמנע את החמרתו ואת חזרתו לאחר תיקון הקיר וצביעתו מחדש.

ואולם, לא בכל מקרה התקנת מרזב חדש הכרחית, וניתן בהחלט להסתפק בתיקון של המרזב הקיים. לכלל המרזבים יש נטייה להיסתם מהצטברות של עלים או לשלשלת יונים בתוכו. דבר זה, מונע מהמים להתנקז בצורה תקינה. מרזב סתום יוביל להצפה שעלולה לפגוע באיטום המבנה ולהגיע כאמור עד ליסודות. לכן, חשוב לתקן אותו בהקדם. כמובן שמוטב לדאוג לתחזוקה שלו ולבדיקת ניקיון המרזב לפני תחילת העונה הגשומה, אך העובדה שלא עשיתם זאת, לא אומרת שיש לחכות עד לסיום החורף, שכן הנזק רק יחמיר.  

הצעד הראשון, הוא לנקות בעדינות וביסודיות את המרזב, וזאת רק אם יש לכם גישה בטוחה ונוחה אליו. הוא ממוקם על גג רעפים? אל תיקחו סיכון. החיים שלכם שווים הרבה יותר מכמה מאות שקלים שיגבה מכם בעל מקצוע מיומן, מנוסה ובעל היתר עבודה בגובה.

אם יש גישה נוחה, והגג מרוצף ובטוח לשימוש, את ניקוי המרזב תוכלו לעשות באמצעות דלי וכף שיעזרו לכם לגרוף את הלכלוך שהצטבר. בסיום, תוכלו להזרים לתוך המרזב מים שידחפו החוצה את שאריות הלכלוך.

במקרים שבהם תימצא סתימה עמוקה במרזב, תצטרכו להיעזר בבעל מקצוע שיוכל לנקות את המרזב בצורה יסודית ואשר ברשותו הכלים המתאימים לשחרור הסתימה.

התקנת מרזב: מה ישפיע על מחיר ההתקנה?

מחיר התקנת המרזב הוא מחיר משתנה שיושפע מסוג המרזב (פנימי או חיצוני), מסוג החומר ממנו הוא עשוי ומתנאי ההתקנה על הגג. את טווח העבודות המלא תוכלו לראות במחירון המקצוענים.

במקרים שבהם הגישה לגג מוגבלת או שמדובר על גג רעפים, עלות ההתקנה תתייקר כיוון שההתקנה תהפוך למורכבת יותר ותדרוש שימוש באמצעים מיוחדים כמו ציוד סנפלינג או סולם גבוה מאוד.

גורם נוסף שישפיע על מחיר ההתקנה הוא פירוק המרזב הישן (במידה וישנו). תצטרכו לשלם לא רק על התקנת המרזב החדש, אלא גם על עבודת הפירוק של המרזב הישן. בכל מקרה, וכדי להימנע מאי נעימות בעת הגעת בעל המקצוע לביתכם, בקשו תמחור מראש, ודאו מה כוללת העבודה ומה התוספות שיכולות לצוץ ותדאגו לקבל הצעת מחיר שכוללת בפירוש מע"מ, אחריות על התיקון בכתב ופירוט החומרים מהם יהיה עשוי המרזב.

למדריכים נוספים בתחום גגות לחצו כאן

מחירון איטום

המחירים כוללים מע”מ

איטום גגות: כל מה שחשוב לדעת

צריכים לאטום גג שלם? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל השלבים. איך בוחרים קבלן איטום, איך מתנהלים מולו לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה איטום גגות? כל התשובות לפניכם.

איטום מרפסת: כל מה שצריך לדעת

אם אתם צריכים איטום מרפסת, אתם במקום הנכון. מה חשוב לדעת לפני שמזמינים קבלן איטום, איך מתנהלים מולו וכמה עולה איטום מרפסת? כל התשובות לפניכם.

רטיבות סביב החלון: כל השלבים עד לפתרון

יש לכם רטיבות סביב החלון? אתם נמצאים במקום הנכון. אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך, נסביר מה גורם לרטיבות בחלון, איך מתנהלים מול קבלן האיטום וכמה עולה תיקון רטיבות סביב החלון? התשובות לפניכם.

רטיבות בקיר: כל השלבים בדרך לפתרון

יש לכם נזילה רטיבות בקיר? אין ספק שמדובר בתקלה מטרידה. מה גורם לרטיבות בקיר, איך מתנהלים מול קבלן האיטום וכמה יעלה תיקון רטיבות בקיר? קבלו את כל הטיפים של המקצוענים.

לכל התקלות ועבודות

arrow